De ziekte van Aujeszky velt nog veel varkens! O Feest op Walcheren, want Wietske produceerde 100.000 kg melk! In april 171 duizend zeugen gedekt D e ziekte van Aujeszky heeft het afgelopen winterseizoen nogal wat opzien gebaard. Vooral uit Overijssel kwamen berichten over een verontrustende toename van deze ziekte. Ook in andere provincies viel een behoorlijke stijging van het aantal gevallen te signaleren. Duizenden varkens en honderden koeien werdeivhet slachtoffer van het gevreesde virus, dat de zenuwen aantast. E igenlijk wat vreemd, want de virusziekte komt al meer dan 25 jaar in Nederland voor. De direkteur van de Gezondheidsdienst voor Dieren in Overijssel, drs. W.M. Gotink heeft daar wel een verklaring voor. Vroeger was Aujeszky wat goedaardiger van karakter. De schade op een bedrijf bleef meestal beperkt tot de biggen van een of twee zeugen. Daarmee was het afgelopen. De laatste 4 jaar is het virus echter veel kwaadaardiger geworden. Het is een bijzonder vervelende vorm. Veel meer dieren worden aangetast. De gevolgen zijn ook aanmerkelijk groter. De schade blijft niet meer beperkt tot een paar dode dieren. "Het zijn er nu tientallen", legt drs. Gotink uit. Hoe die plotselinge "kwaad aardigheid" kon optreden is nog een groot raadsel. "Je ziet het ook wel bij andere ziekten. Dat kan ook in omgekeerde richting. Neem nu roodvonk. Jaren geleden waren de mensen daar bij zonder huiverig voor. Tegenwoordig valt deze ziekte wel mee", verduidelijkt de Overijsselse direkteur van de Gezondheids dienst. Naar zijn zeggen is er een vermoeden, dat de kwaadaar digheid van Aujeszky te maken heeft met de toename van de bedrijfsgrootte in de varkenshouderij. Zekerheid daarover be staat er niet. D e tweede 100.000 kg koe in Zeeland, binnen twee jaar en weer op Walcheren n.l. op het bedrijf van de fa. L. Hans Siemes door B. Koole Huldiging in stijl Het Hoofdbestuur van de Overijsselsche Landbouw Maatschappij (OLM) volgde met zorg de ontwikkelingen. Een verplichte enting van alle fokzeugen leek de OLM een goede oplossing. Tweede kamerleden gingen nog een stap verder. Zij wilden alle varkens in Nederland laten inenten tegen het virus. Een voorstel, waaraan volgens de minister van landbouw toch nog verschillende bezwaren kleven. Dit alles illustreert nog eens, dat Aujeszky de afgelopen winter de gemoederen danig heeft bezig gehouden. Niets nieuws Die ernstige vorm van Aujeszky deed zich een jaar of vier geleden voor het eerst voor in Brabant en in de Gelderse Vallei. "Op dat moment was het in het oosten en het noorden nauwe lijks een probleem," vertelt drs. Gotink. Dat werd snel anders. Het kwaadaardige virus verspreidde zich langzaam aan over het hele land. "Overal komt Aujeszky voor. In Drente, Groningen, Friesland, Holland en alle andere provincies zijn gevallen ge signaleerd. Tot aan de Waddenzee is de ziekte doorgedrongen. Men kan rustig stellen, dat het hele land er onder zit", verklaart de Zwolse dierenarts. In de ene streek wordt het echter meer gevoeld dan in de andere. In het noorden waren de gevolgen veel minder funest. Dood eenvoudig omdat daar niet zoveel varkenshouderij voorkomt. Bovendien wordt daar veel minder verhandeld, waardoor de besmettingskansen aanzienlijk geringer zijn. Daarentegen is de opmars van de besmetting vanuit Brabant het meest gevoeld in die streken, waarin de varkenshouderij een belangrijke plaats inneemt. Dat betreft met name Gelderland en Overijssel. Deze oostelijke provincies kregen de afgelopen twee winters te maken met een explosieve groei van het aantal ziektegevallen. Vooral de laatste winter was erg. Ruwe schattingen wijzen er op, dat het aantal ziektegevallen met zo'n vijftig procent toenam. In Over ijssel bijvoorbeeld werden iedere wintermaand minstens dertig bedrijven door de virusziekte besmet. Daaronder waren ver schillende stallen, waarin koeien en varkens samen werden ge houden. Deze "samenstellers" waren slecht af. Als een koe na melijk met Aujeszky besmet wordt, betekent dat onherroepelijk de dood. Wat oudere varkens willen het in veel gevallen nog wel overleven. Niet samen stallen V oor dat samenstallen wil drs. Gotink met klem waarschu wen. "Het komt op nogal wat bedrijven in Overijssel en Gel derland voor, dat runderen en varkens in één ruimte worden gehouden. Dat zou eigenlijk niet meer mogelijk moeten zijn. Het is gewoon ekonomisch niet verantwoord. De boer loopt veel te veel risiko", aldus de direkteur van de Gezondheidsdienst voor Dieren. Het afgelopen jaar zijn door dit samen huisvesten verschillende grote schadeposten ontstaan. De verliezen liepen in de duizen den guldens per geval. Deze boeren hadden meestal geen rundvee-verzekering. Varkens zijn zoals bekend praktisch niet te verzekeren. Alleen al door dat laatste manco hebben boeren, die alleen hun varkens besmet hadden met Aujeszky, soms aanzienlijke be dragen verloren. Door de grote varkensstapels kan het virus namelijk behoorlijk huishouden. En wie dan in een keer enkele tientallen kleine biggen verliest, voelt dat best wel in z'n porte monnee. "Inderdaad, er zijn individuele boeren met flinke stroppen. Bekijkt men het echter voor heel Overijssel dan kan ook weer niet van een ramp gesproken worden", meent drs. Gotink. Hij vindt het ontstaan van de schade des te spijtiger, omdat veel ziekte-gevallen voorkomen kunnen worden. "De boer kan zich beter wapenen", oordeelt de dierenarts. Op de eerste plaats geldt dat natuurlijk voor het tegengaan van "sa- menstalling". Dat is voor de Gezondheidsdienst een uitge maakte zaak. Een tweede oplossing vormt het voortijdig inenten van de dieren. De Gezondheidsdienst probeert dat preventief enten zoveel mogelijk te stimuleren. Dat geldt dan met name voor varkens. Voor runderen acht de heer Gotink dat nog een vraag, omdat het effekt nog niet geheel vast staat. Groot vraag punt is nu, waarmee moet er geënt worden? Er zijn twee moge lijkheden: dode of levende entstof. Aan het levende vaccin kleven volgens de direkteur van de Gezondheidsdienst enkele problemen. Deze entstof geeft kans op spreiding van het virus en kan gevaarlijk zijn als het toegepast wordt bij andere dieren. Positiever is de heer Gotink over dode entstof, die de laatste tijd op de markt is. "Daarmee lijken we op de goede weg. De resultaten zijn tot dusver bevredigend. Een landelijke kommis sie, die zich bezig houdt met entstoffen, beveelt dot dode vaccin ook aan. Wij zijn echter nog niet zover, dat gezegd kan worden: "de dode entstof voldoet voor honderd procent", merkt drs. Gotink op. Op het moment dat dit wel het geval is, zou volgens de direkteur van de Gezondheidsdienst voor Dieren een verplichte enting van fokzeugen nader te overwegen zijn. Op dit laatste is deze winter door de Overijsselsche Landbouw Maatschappij aange drongen. Het was een suggestie om de ziekte tegen te houden. Drs. Gotink vindt het evenwel nu niet juist om die verplichting in te voeren. verigens blijkt in de praktijk, dat de varkenshouders zichzelf min of meer verplichten tot enten. Uit het grote zuidelijke var- kensgebied van ons land kwamen namelijk dit jaar niet zoveel klachten over Aujeszky. De reden: ruim negentig procent van de varkenshouders laat de dieren inspuiten. Verwacht wordt, dat na de berichten over de uitbraak van Aujeszky in het oosten van het land deze winter in dit gebied meer geënt zal worden. Een tendens daartoe is al aanwezig. Daarmee kan deze ziekte wellicht weer wat beteugeld worden. Want hoe dan ook, Aujeszky is een probleem-ziekte. "Ze is een van de ergste in de varkenshouderij. Samen met atrofische rinitis (snuffelziekte), het andere grote probleem", aldus drs. Gotink. Fok- en Kontrolevereniging Walcheren Francke en Zn. te Grijpskerke. Zij draagt de naam Wiets ke 7, geboren 14 oktober 1961, nr. 763054 KS. in 1966 ingeschreven met 80 punten, goed gezond, niet al te groot, maar nog een koe met beste droge benen en voor haar leeftijd en het produceren van zo'n produktie een uitste kend uier. Tevens heeft zij thans een wat bijzonder kontakt met de stier door middel v/d dierenarts en inseminator, omdat ze na de 100.000 kg toch nog graag een kalfje ter wereld wil brengen, hoewel de fa. Francke best tevreden is over haar prestatie's. Haar afstamming luidt:Wietske 7: V: Leendert Wouter 50019 S. M: Wietske 5 653439 S. V.V.: Friso Wouter 44116-FRS. V.M.: Hiltje 6, 210443 FRS. Psm. M.V.: Friesma Paul, 45412 S. M.M.: Wietske, 336594 KS. Anna Adema 30587 FRS. Juweeltje 75, 224170 FRS. Gerben, 35026 FRS. Hiltje 5, 168962 FRS. Haar produktie: 100.000 kg koe WIETSKE 7. KX 13637 geboren 14 - 10- 1961 stambockno. 763054 KS vader Leendert Wouter, 50019 S moeder: Wietske 5, 653439 KS Eigcnaar L.FRANCKE, Grijpskerke leef kg aantal kg kê tijd melk vet dagen vet eiwit ei wit 2.1 4125 3.98 323 155 3.0 5261 4.12 334 217 4.1 6278 4.00 332 251 3-34 210 5.1 6653 3.98 331 265 3.40 226 6.1 6S63 3.79 369 260 3.33 229 7-2 6551 3.78 309 248 3.10 203 8.2 6542 3.55 313 232 3.13 205 9.2 7137 3.72 342 265 3.34 238 10.3 6930 3-85 336 267 3.22 223 11.4 5650 3.91 287 221 3.13 177 12.4 6308 3.63 308 229 3.18 201 13.4 6801 3.62 292 246 3.00 204 14.3 7280 3.66 326 266 3.09 225 J5-4 - - 3.71 302- 269. 3.^1 226- 16.3 !04"0 3.73 487 390 3.24 348 100.107 kg melk In totaal heeft Wietske 7, 15 x gekalfd, doch 16 nakomelingen 1 x een tweeling, een keurige verdeling van n.l. 8 vaars- en 8 stierkalveren. Ondanks haar vele nakomelingen is ze toch als Moeder, de De vitale koe bij de Fam. Francke Foto: Ing. R. d Meer sterkste en de beste gebleven, want er zijn slechts twee nako melingen meer aanwezig op dit bedrijf. Een bijzonderheid is wel dat zij een afstammelinge is van de laatste stier, van de vroegere "Stierenvereniging Grijpskerke" n.l. de stier Leendert Wouter. Tot 1961 is de heer Francke altijd aktief lid geweest van deze stierenvereniging, welke in Grijpskerke en omgeving een goede naam had verworven in die tijd, vooral ook doordat met name op het fokbedrijf van L. Bierens de betreffende stieren en de administratie een uitstekende verzorging kregen. Sindsdien is de heer Francke lid geworden van de K.I. vereni ging, nadat het bedrijf al jarenlang aangesloten was bij de melkkontrole, is hij met de oprichting in 1963 ook toegetreden tot de fokvereniging Walcheren, i.v.m. de waarborg voor een juiste foktechnische administratie. In totaal zijn er sinds die tijd 180 kalveren geregistreerd, alle maal volgens de eisen van het stamboek. Verschillende malen is er ook door een inzending op de fok- veedagen meegewerkt aan een presentatie naar buiten, hoewel we de laatste jaren hun bijdrage aan deze hoogtijdagen gemist hebben is men nu toch weer van plan aan de komende jubi- leum-fokveedag wel mee te doen. Vele jaren, reeds bij zijn schoonvader de heer W. de Wolf, behoorde dit bedrijf al tot de stamboekbedrijven op Walcheren, de heren Francke zijn en willen ook in die voetsporen verder gaan. Zij willen proberen, door toepassing van de thans geboden mo gelijkheden in de veehouderij, duidelijk te streven naar een juist gerichte veeverbetering om zodoende te kunnen komen tot een gunstig bedrijfsresultaat. Wij mogen thans gerust stellen, dat dit bedrijf van de fa. Francke nu al behoort bij de groep van de best geleide veehou derijbedrijven op Walcheren. Getuige het gemiddelde van: 32 koeien, leeft, melk vet dg. gr.vet eiw. 5,6 - 6559 - 4.03 - 327 - 1489 In het algemeen, op welk tijdstip van de dag men nu ook komt, het ziet er altijd keurig verzorgt uit op dit bedrijf, zowel in de woning, buiten of in de stal. Wat de toekomst betreft, openen er nieuwe perspektieven, zij bouwen zelf een ligboxenstal en gaan in hun bedrijfsvoering van gemengd naar zuiver veehouderijbedrijf. Zo is met veel inspanning en bijzonder goede verzorging door de fam. Francke, Wietske 7 tot deze prestatie kunnen komen, waar ze nu is. Dank aan deze fokkersfamilie voor hun aandeel. De officiële huldiging van Wietske 7, vond plaats op het bedrijf van de fam. Francke en wel op een terrein waardig aan deze plechtigheid n.l. daar waar vroeger ook altijd de plaatselijke veekeuring gehouden werd. Vrijwel de gehele familie Francke van kinderen en kleinkinderen waren hiervoor overgekomen en aanwezig, zeker zal dit feestelijk gebeuren voor hen een onver getelijke dag blijven. De voorzitter van de fok- en kontrolevereniging "Walcheren", de heer G. Blankers, hing deze nog vitale koe, de lauwerkrans om ten aanschouwe van fam., vele genodigden en belangstel lenden. Na deze plechtigheid op het bedrijf vond er een ontvangst en gezellig samenzijn plaats in het dorpshuis "Ons Huis" te Melis- kerke. Voorzitter Blankers kon dan ook een uitgebreid gezelschap hartelijk welkom heten. Vele genodigden uit de veehouderswereld en aanverwante or ganisaties voerden het woord, o.a. door de heren Mr. B.J. v. Putten, Burgemeester van Mariekerke, J. Kwekkeboom namens het NRS. Ir. Beukeboom v/h konsulentschap, W. op 't Hof v/d P.S.V., F. de Waart v/d P.v.M., P. Verhage v/d K.I. van Z.W. Ned., A. Poppe voorzitter v/d Zuivelfabriek "Campipa" C. Dagevos v/d Gezondheidsdienst voor Dieren, A. Langebeke namens de landbouworganisaties en nog vele andere, dit alles ging in zeer prettige sfeer en in de meeste gevallen ook gepaard met de aanbieding van prachtige en waardevolle geschenken. Het was een goede zaak om dit heugelijke feit niet zomaar voorbij te laten gaan en als veehouderijorganisatie's ook op deze wijze zo eens bij elkaar te zijn. Met de welgemeende woorden van de heer L. Francke op het eind, als dank voor de organisatie en de ontvangen kado's, mogen we als fokvereniging 4erug zien op een uitstekende pre sentatie en een fijne bijeenkomst. Volgens mededeling van het Centraal Bureau voor de statistiek werden in april 1979 bijna 171 duizend zeugen gedekt. Mede op grond van deze uitkomsten en het aantal slachtdagen in februari 1980 wordt verwacht, dat het aanbod van slachtvar- kens in genoemde maand ongeveer 1220 duizend stuks zal zijn. In februari 1979 bedroeg het gerealiseerde aanbod 1130 duizend varkens. Voorlopige uitkomsten geven aan dat er in mei 1979 rond 1360 duizend slachtvarkens werden aangeboden. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 19