G eoogst graszaad heeft een hoog vochtgehalte, (30% en meer) en is als zodanig zeer kort houdbaar. Binnen enkele uren kan daarin broei optreden met schadelijke gevolgen voor de'kiem- kracht. Direkt na het dorsen moet graszaad worden gedroogd op het bedrijf. Het graszaad dient bij voorkeur los gestort te worden op een droogvloer. Zo is de meest gunstige beluchting en dro ging te verwezenlijken. Partijen met hoge vochtgehalten van 30% of meer niet hoger storten dan 30 a 40 cm en gedurende de eerste 48 uur kontinu ventileren met buitenlucht. Een luchtop- brengst van de ventilator van 500 m3 lucht per uur per m2 vloeroppervlak bij een tegendruk van 25-30 mm WK is vereist. Drogere partijen graszaad (minder dan 30%) kunnen, naarmate ze droger zijn, tot 60 cm hoog worden gestort. Stand van de groentegewassen Oogsten en drogen van graszaad ING KJ SCHREUDER H et is vrij moeilijk om alle graszaad op een perceel bij de zelfde rijpheid te oogsten doordat de afrijping wat onregelmatig verloopt en rijp zaad gauw uitvalt. Wat zaaduitval, van de vroegste zaden, zal veelal moeten worden geaksepteerd daar anders teveel onrijp zaad wordt geoogst wat onvoldoende uit gegroeid en minder kiemkrachtig is. D e produktie van de vroegste tomaten is duidelijk achtergebleven ten opzichte van vorig jaar. De stand van de komkommers is zeer matig; die van de paprika's is goed. Door de overvloedige regenval was het zaaien en poten, volgens gepland schema, van de groenten in de volle grond veelal niet mogelijk. Bij verschillende lang groeiende ge wassen zal de verlating van zaai- en plantdatum van nade lige invloed zijn op de produktie. Ook de oogst van de konservengroenten is door de late inzaai en het koude voorjaar sterk verlaat. De uitzaai van nagewassen, o.a. stamslabonen en maaiboerenkool zal daardoor veel later mogelijk zijn, hetgeen veel minder gunstige produktiekan- sen met zich meebrengt. I n de oude tomatengewassen komen veel witkoppen voor. In sommige gevallen was dit zo ernstig dat het gewas opgeruimd moest worden. De kwaliteit van de geoogste tomaten was ge middeld goed in de afgelopen periode. De stand van de tussen- geplante tomaten is redelijk. De opbrengst van de op steenwol geteelde tomaten is goed. Kwaliteitsverbetering van konsumptieaardappelen Diplomering aan de Middelbare Landbouwschool van het KIMLC te Dordrecht Door het PAGV en het Produktschap voor Aardappelen is een bijzonder kleurrijke en informatieve folder samengesteld over het belang van de kwaliteitsverbetering van konsumptieaard appelen. In deze publikatie worden door ir. C.D. van Loon van het PAGV te Lelystad de uitbetaling naar kwaliteit en teelt en andere maatregelen behandeld. Iedere aardappelteler die serieuze pogingen doet om alle aan dacht aan zijn gewas te schenken om te komen tot een optimale kwaliteit zal voordeel hebben van deze brochure. Van meer nut nog is deze publikatie voor degenen die dit jaar voor het eerst doelgericht op eerste klas kwaliteit telen. U kunt de brochure aanvragen bij de regionale konsulentschappen en het proefsta tion voor de akkerbouw en de groenteteelt in de vollegrond. postbus 430, 8200 AK Lelystad (tel. 03200 - 22714). (C.A.R. IJsselmeerpolders) O ver enkele weken is het al weer zover dat de oogst van de vroegste graszaadsoorten zal beginnen. Bij deze oogst spelen de weersomstandigheden ons nogal parten. Hieraan is echter niets te veranderen, maar deze kunnen wel grote invloed hebben op het resultaat. De mate van rijpheid van het zaad is bij gras een erg belangrijk punt als met de oogst wordt begonnen, vooral nu vele gangbare soorten van stam worden geoogst door de maaidorser. Bij het in zwad maai en en dan later opraapdorsen was (is) een periode van enkele dagen narijping aanwezig maar bij dorsen van stam ontbreekt deze periode wat tot gevolg heeft dat bij de huidige oogstmethode iets meer geduld moet worden be tracht bij de start. Zaadverlies voor het dorsen lijkt altijd erger dan het is in totaal gewicht; door technische voorzieningen moet voorkomen wor den dat tijdens het dorsen zaadverliezen optreden. Opvolgen van het advies over het tijdstip van oogsten door de teeltdeskundige van de desbetreffende firma verdient aanbeve ling; hij is immers de persoon die de soort en het ras op de meest juiste wijze kan beoordelen. Om een regelmatige droging te bevorderen en korstvorming tegen te gaan is het noodzakelijk om de partij enkele keren om te scheppen. Indien dit omwerken niet of onvoldoende gebeurt komt het nogal eens voor dat na aflevering nog moet worden nagedroogd (als gevolg van onvoldoende homogeniteit) en dat de kosten daaraan verbonden alsnog moeten worden betaald. Terugdrogen tot 12% vocht voorkomt droogkosten en de partij zaad is dan lange tijd goed houdbaar. Droging met opgewarmde lucht is meestal noodzakelijk; zorg er voor dat de ingeblazen drooglucht de 30 C niet te boven gaat om geen kiembeschadiging te veroorzaken. Het drogen van graszaad gebeurt nogal vaak in aardappelbe waarplaatsen of met materiaal dat ook voor de aardappelbe- waring is gebruikt. I ndien deze bewaarplaats of dit materiaal bevuild kunnen zijn door restanten kiemremmingsmiddeien voor aardappelen van het vorig gebruiksseizoen kan dit kiembeschadiging van het graszaad tot gevolg hebben. Gebruik daarom voor de oogst van graszaad steeds schone ma terialen en gereedschappen; dit geldt van maaidorsen tot en met de aflevering. De heer J. Munters te Fijnaart kon als waarnemend voorzitter van de Commissie van Advies van de MLS te Dordrecht in de geheel gevulde aula van het Agrarisch Opleidings Centrum van het KNLC te Dordrecht velen welkom heten bij de diplomering van de MLS-ers op 29 juni j.l. Onder de genodigden waren de oud-voorzitter en voorzitter van de Commissie van Beheer, de heren W.H. Jas en ing. J. Kaan en de burgemeester van Dordrecht, de heer J.H. van Zuuren. De direkteur van de MLS, ir. TTJ. Wietsma, ging in zijn toe spraak in op het studieverloop en de bereikte resultaten. Prak tisch alle kandidaten zijn dit jaar geslaagd. De helft van de geslaagden had de akkerbouw als eindstudie, de andere helft was verdeeld over veehouderij en de algemene landbouwrich- ting. Het gros van de geslaagden vond reeds een eindbestem ming, wat vermeldenswaard is in deze tijd waar in andere eko- nomische en maatschappelijke sektoren vaak moeilijk voor jonge mensen werk te vinden is. Het groeiend aantal leerlingen van de laatste jaren doet de behoefte aan ruimtelijke uitbreiding nijpend voelen. De B-afdeling van de MLS werkt mee in een als stimulerend ervaren onderwijsvernieuwingsprojekt. De heer Wietsma dankte de leerlingen Eikelenboom, Kerstens en v.d. Wijngaard in het bijzonder voor hun aandeel in de schoolakti- viteiten. De heer Rozendaal kreeg de eerste prijs uitgereikt van de vee- beoordelingswedstrijd behaald tijdens de praktijkweek te Oen- kerk. Enkele leerlingen kregen tevens hun las- en melkdiploma's uitgereikt. De heer J. Kaan wenste als voorzitter van de Commissie van Beheer de geslaagden geluk, waarbij hij een pleidooi hield voor het opdoen van ervaringen in ontwikkelingslanden. Hij bracht dank aan al het personeel van de school voor de aktiviteiten van het afgelopen kursusjaar. Gediplomeerden p* Examenkandidaten A-opleiding: T.J. Erbrink, Petunia 14, 3317 HN Dordrecht; C.H.G.J. Kerstens, Steenstraat 43, 4751 GR Oud Gastel; A.C.M. van Ackeren, Moerstraatsebaan 115,4614 PC Bergen op Zoom; L.C.M.J. Brooijmans, Noordlangeweg 18, 4671 TM Dinteloord; M.A.A. Brooijmans, Oude Heydijk 16,4655 SC De Heen; G. van Dis, Stadsedijk 26, Willemstad; L. van Dueren den Hollander, Blaaksedijk 32,4793 RN Fijnaart; J. Koenraadt, Noordlangeweg 1, 4671 TE Dinteloord; W.P. de Neve, Heen- sedijk 18 4655 SW De Heen; A.J.M. Potters, Steenbergsestraat 7, 4727 TA Moerstraten. Examenkandidaten B-opleiding: A.W. van Dongen, Bevertweg 1, 4251 NB Werkendam; P.J.A.M. Francois, Bloemendaalse Zeedijk 28, 4765 TA-Zeven- bergschenhoek; M.A. Jongmans, Noordhoek 18, 4791 SP Klundert; JAM. Potters, Steenbergsestraat 7, 4727 TA Moer straten; J.P.A.M. van Wezel, Langendijksestraat 27, 4715 PH Rucphen. 16 Per 20 juni Naast veel regen is hier en daar ook omvangrijke schade toegebracht door hagel. In het algemeen is de beworteling van de gewassen door het natte weer oppervlakkig en zal in een droge periode snel gebrek aan vocht en voedingsstof fen ontstaan. Groenten onder glas De zeer matige stand van de komkommers komt tot uiting in de versleten en houterige indruk die de gewassen maken. Het groeiherstel is langzaam. Problemen met ziektenbestrijding vallen mee. Wel treedt mycosphaerella in toenemende mate op. De produktie van de vroege stookteeltaardbeien bleef waf onder die van vorig jaar. De oorzaak hiervan is, dat een aantal bedrij ven door de vorst wat later geplant heeft. De op tijd geplante aardbeien hebben een goede opbrengst gegeven. De koele weersomstandigheden in de afgelopen periode werkten gunstig op de uitgroei van de vruchten. Ook de opbrengst van de ver warmde middelvroege rassen lag, dankzij het koele weer, op een goed niveau. Het warme weer van eind mei en begin juni heeft de uitgroei van de laat geplante aardbeien in de koude kas wel wat belemmerd. Bij de aardbeien onder platglas heeft zware regenval en hagel plaatselijk schade veroorzaakt. Groenten in de volle grond ooral als gevolg van de ongunstige weersomstandigheden in de afgelopen periode vallen de kg-opbrengsten van de aardbeien tegen. Met name in de Bommelerwaard en Tielerwaard kwam ernstige hagelschade voor. De vroege andijvie heeft veel koud weer gehad en zal vroeg gaan schieten. Hierdoor zal in een jong stadium moeten worden ge oogst, wat lagere opbrengsten tot gevolg heeft. De oogst van de asperges is dit jaar laat begonnen. Bij een late start valt de seizoenopbrengst meestal tegen. De resultaten van de vroege bloemkool zijn over het algemeen zeer matig. Door het uitplanten van te oude planten en het warme weer in de eerste dagen van juni vormden veel planten voortijdig een kool. De opbrengstverwachting voor het aantal goede kolen per are is daarom laag. Er wordt veel vroege peen onder plastikfolie geteeld. Deze peen ondervindt naar verhouding weinig hinder van slecht weer, zodat normale opbrengsten heel goed mogelijk zijn. De stand en ontwikkeling van de vroege kroten zijn vrij goed. Als gevolg van het late voorjaar is de opbrengstverwachting voor de peulen aan de lage kant. In de vroege sla komt door het natte weer wat meer smet voor dan normaal. De teelt is dermate geperfektioneerd, dat onder vrijwel alle omstandigheden een opbrengst van 900 1000 stuks per are haalbaar is. Vanwege de grote kans op schieters worden de sluitkolen jong en dientengevolge met een laag gewicht ge oogst. Er komen dit jaar opvallend veel schieters voor in de rabarber. Dit kan de opbrengst enigszins nadelig beïnvloeden. Aangezien de rabarber niet zo gevoelig is voor koud en nat weer, is de opbrengstverwachting vrij normaal. De oogst van de radijs is nagenoeg voorbij. De opbrengsten vallen niet tegen en zijn normaal te noemen. De spinazie heeft duidelijk geleden van het slechte weer in de afgelopen periode. Spinazie is zeer gevoelig voor wateroverlast en dichtslaan van de grond. Hierdoor ontstond vaak een snelle vergeling van het onderste blad, waardoor het produkt onge schikt was voor konsumptie. Daarnaast veroorzaakte hagel op diverse percelen lichte tot zware schade. Op de akkerbouwbe drijven die spinazie telen voor industriële verwerking, zijn vrij veel percelen afgekeurd. De goedgekeurde percelen zullen ge middeld minder dan 25 ton/ha opleveren. Een tegenvallende oogst van fabrieksspinazie betekent vaak een extra oppervlakte in de herfst. In de normale jaren wordt rond 18 juni met de campagne van de doperwten een begin gemaakt. Dit jaar zal dat rond 1 juli het geval zijn. Er zijn nogal verschillen in stand, maar in het algemeen is deze vrij goed. De opbrengsten van tuinbonen voor de verse markt liggen rond de 150 a 160 kg peulen per are. Deze hoeveelheden zijn vrij normaal tot iets aan de lage kant. De tuinbonen voor de industrie zijn laat gezaaid. Over de op brengstverwachting hiervan valt nog weinig te zeggen, daar nog afgewacht moet worden hoe de peulzetting verloopt. Ondanks de late plantdatum kan de stand van de tweedejaars plantuien redelijk worden genoemd. Door de trage ontwikkeling van het gewas zal de oogst 1-2 weken later zijn dan normaal. Vooral van de laat gezaaide zilveruien is de ontwikkeling matig. Als gevolg van waterschade is op veel percelen de stand onre gelmatig.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 16