KORTE WENKEN Alles wordt vriendelijker Wie spekt de deviezenpot? k/liegtuigbespuiting raakt in Dodelijke ongevallen in landbouw AKKERBOUW INTERNATIONAAL C.A.R.-Zevenbergen AKKERBOUW VEEHOUDERIJ De afgelopen 14 dagen is het weer op Thoien en St. Philipsland gelukkig van dien aard geweest, dat er heel wat werk verzet is kunnen worden. Zo zijn de meeste percelen bieten nog met de wiedmachine bewerkt, niet alleen voor het onkruid, maar vooral om wat lucht in de vaak dichtgeslagen grond te kunnen krijgen. Dit laatste is wei hard nodig op de door de wateroverlast ge troffen percelen waar de ontwikkeling flink achterblijft en het gewas dikwijls een gele kleur te zien geeft, door zuurstof gebrek. Door al het nat is de beworteling van de bieten wel heel erg ondiep, iets wat we niet graag zien. De aardappelen zijn erg hard in het loof gegroeid, en reeds meerdere malen tegen phytoph- thora bespoten. Steeds meer gaat men in onze streek ook hiervoor het vliegtuig gebruikt worden op daarvoor geschikt gelegen percelen. De kosten liggen op hetzelfde niveau als bij ln het Land van Axel begint het er met de te velde staande oogst heel wat vriendelijker uit te zien. De hogere temperaturen heb ben hun kracht doen gelden en men staat er van te kijken wat of de natuur een herstellingsmogelijkheden heeft. Een paar zonni ge dagen met een goede temperatuur hebben meer gedaan, dan weken met koud en nat weer ervoor. Tevens is men weer eens met zijn neus op de feiten gedrukt en men kan thans goed zien waar of het met de detailontwatering niet al te best in orde is. Weer eens te meer is bewezen, dat datgene dat met water klaargemaakt is, net als in de keuken van moeder de vrouw, niet op de allerbeste resultaten kan roemen. Dus daar waar nodig zal men de drainage in orde moeten maken en dient men te bedenken, dat een investering hiervoor gedaan, vele jaren zijn vruchten zal afwerpen. Over afwerpen gesproken, dat doen ook de distels en de Praktijk is verontrust over de mogelijkheden die er zouden kunnen ont staan, naar aanleiding van proefgebieden die dqor een handje vol betweters geforceerd kunnen worden. De distel-verordening in onze provincie moet volledig van Weer hangen er donkere wolken boven de Kempen. Er mag dan af en toe een zonnestraaltje over schieten, de temperatuur is voor juli toch te laag. Wij op het land kunnen niet vooruit, zoals we wel zo graag zouden willen, hoewel er toch gelukkig aardig wat goed hooi onder de kap zit. De toekomstige Nederlandse vakantieganger ziet met enige zorg een vakantie op eigen bodem tegemoet. Een dubbele klap voor onze economie, zou minister'Andriessen peggen. Hij deed immers een beroep op onze burgerzin om door vakantie op eigen bodem door te brengen onze deviezenpot te spekken! Aantekenend, dat hij zichzelf niet wilde uitlaten over de plaats waar hij voornemens was die tijd door te brengen. Al met al geen goede reklame voor een Nederlandse vakantie! Hoe vaak gebeurt het niet, dat juist in de periode dat de ene helft van de werkende Nederlander door de andere wordt bediend, het in onze bedrijven hoogtij is in het oogst-seizoen. Hoe gezellig het overigens ook is om familie en kennissen te ontvangen - waarbij het steeds meer voorkomt dat die werkzaam zijn in andere beroepen en dus vakantie hebben - komt men zelf tijd tekort. Niet zelden een zware belasting voor moeder de vrouw ln 1978 zijn 32 ongevallen met dodelijke afloop in de landbouw ter kennis van de Arbeidsinspektie gekomen. In 1977 en 1976 zijn er respektievelijk 31 en 27 gemeld. Voorts is van 2 personen bekend, dat zij omkwamen tengevolge van het oneigenlijk gebruik van landbouwwerktuigen en van 1. dat zij als wielrijdster werd getroffen door een losgeslagen mesje van een cirkelmaaier. Door het kantelen of achterover slaan van de trekker kwamen 10 mensen om het leven (in 1977 8). Eén man werd doodgedrukt tussen de hefmast en de veiligheidskabine en één werd dodelijk getroffen bij het neervallen van de hefmast. Voorts kwamen 6 mensen om bij ongelukken met een mest- sch'uif, aanhangwagens, een heftruck, een opraapwagen en een aardappelrooimachine. Drie mensen stierven na te zijn aange vallen door een stier, twee door een vallende boom. één na een val door een asbestcementdak; één kwam om het leven bij sloopwerk, één door elektrische stroom en één door het instorten van een vloer. Onder de in het totaal 32 doden bevonden zich - evenals in 1977 - vijf kinderen. Drie van hen kwamen om bij ongevallen met trekkers en twee bij ongelukken met aanhangwagens. De Arbeidsinspektie vindt het verontrustend te moeten konsta teren. dat het aantal ongevallen door kantelende trekkers de laatste jaren geleidelijk weer toeneemt. Opgemerkt moet wor den. dat zowel in 1978 als in voorgaande jaren, geen der bij de loonspuiten. Voor degenen die van de loonwerker gebruik ma ken, maakt het in kosten dus niets uit. De vraag blijft of in jaren met veel phytophthora de vliegtuigbespuiting even goed werkt, gezien de geringe hoeveelheid vloeistof die gebruikt wordt. De tarwe staat er goed voor zo op 't eerste gezicht. Veelal is er gespoten tegen afrijpingsziekten en toch ook nogal met Bayleton tegen meeldauw. Vooral in de wat late en bladrijke percelen kwam de laatste weken meeldauw sterk opzetten. Je staat er verbaasd van hoe in korte tijd de meeldauw zich kan ontwikkelen. Als U dit leest zullen de le percelen konservenerwten reeds geleverd zijn aan de fabriek. Gezien de stand verwachten we in deze sektor bepaald geen topopbrengsten al kunnen de late soorten nog wel flink ontwikkelen bij gunstig weer. Vorigeweekzijninonzestreekweerde"ThoolseDagen"gehouden. Ditmaal onder gunstige weersomstandigheden. Gezien de achterstand in het werk op onze bedrijven waren (Je organisa toren bang dat er bij goed weer wel eens weinig belangstelling zou kunnen zijn. Gelukkig is dat allemaal nogal meegevallen en kunnen we terug zien op geslaagde dagen met een skala van aktiviteiten op velerlei terrein. Een woord van dank aan orga nisatoren en deelnemers voor hun inzet is hier zeker op z'n plaats. Wordt onze aandacht, om deze tijd van het jaar, voor het grootste deel opgeëist door de dagelijkse beslommeringen op onze bedrijven: niettemin hebben we met grote belangstelling de beraadslagingen in Brussel gevolgd. De resultaten hebt U kunnen lezen in ons Landbouwblad van vorige week. Geen prijsverhoging voor de melk en 1% in de akkerbouwsektor in hoofdlijnen. Dus geen of praktisch geen vergoeding, voor de kostenstijgingen die op ons af komen, enerzijds. Maar anderzijds wel een verslechtering van onze ex portmogelijkheden op de Franse - Italiaanse- en Engelse markt ten.gevolge van wat we dan eenvoudig weg maar monetaire manipulaties willen noemen. kracht blijven, en indien iemand enige overlast mocht onder vinden, een telefoontje naar de politie is voldoende. Boeren let dus op uw zaak. Organisatorisch is er in onze kring ook een belangrijke veran dering zich aan het voltrekken. En als u dit leest zullen de afdelingen Hoek en Terneuzen van onze Z.L.M. hebben opge houden te bestaan en ontbonden zijn. Schrik echter niet, want samen zullen zij een fusie aangaan en zeker een waardige nieu we loot vormen aan onze Maatschappij. Het is echter wel een teken des tijds dat in de steeds groeiende, ik noem het groeige- meente Terneuzen, zoveel cultuurgrond is opgeslokt voor aller lei doeleinden, dat een afdeling van een landbouworganisatie nauwelijks recht op een zelfstandig bestaan kan doen gelden. De praktijk hoopt dan ook dat de nieuwe, en als u dit leest reeds opgerichte, afdeling der Z.L.M. de belangen van haar leden nog beter zal kunnen behartigen dan in het verleden. Zeer terecht hebben de oudere bestuursleden der beide afde lingen ingezien dat ook de jongeren meer in het organisatiewe zen dienen betrokken te worden en hebben gemeend hun be stuursfunctie te moeten neerleggen. Zij zullen zeker de gang van zaken belangstellend blijven volgen en de nieuwe afdeling alle goeds toewensen. en een jachterige misschien wel prikkelige man als het weer tenminste ook nog spelbrekei* dreigt te worden. Wonend in een druk bezocht toeristen-gebied, voorwaar: "Een verkeerd mo ment om over vakantie te praten". Daarbij studerende kinderen, medegezinsleden, hebben ook een spannende tijd achter de rug. De één tippelt geruisloos door proefwerk- en of examenweken. Voor de ander is het een ze nuwslopende periode, een wedloop, die - waarbij de Finale beslissend is over tienden van punten - bijna niet te verwerken is. Als de verlossing er dan eindelijk is, al of niet geslaagd, al of niet óver; de spanning is in ieder geval voorbij en terecht uitzicht op vakantie. Misschien wel bevrijd op de trekker geklommen en heerlijk aan de slag op het eigen bedrijf. Misschien er eens helemaal uit, misschien vakantiewerk op een geheel ander be drijf, misschien in de aardbeienpluk. Een mierenhoop van fiet sen en kinderen zijn hier en daar waar te nemen bij de bedrijven. Misschien ook helemaal niets, ieder verwerkt nu eenmaal teleurstelling, vreugde of spanningen op eigen manier. Een feit, ook dit is een stuk gezins- en bedrijfspraktijk. Ook aan de vakantietijd komt straks weer een eind, misschien platzak, misschien toch verrijkt. Verrijkt, al was het alleen maar om te kunnen constateren op wat voor goed plekje grond we leven. Zo krijgt Andriessen dan toch nog zijn zin, de deviezenpot zal gespekt worden. Maar dan wel, door het export-aandeel van de Nederlandse landbouw, die de industrie nog steeds overtreft kantelongevallen betrokken trekkers was voorzien van een kantelbeveiliging. De Arbeidsinspektie dringt er bij de gebruikers van trekkers met klem op aan. niet langer te wachtemmet het (doen) aanbrengen van deze veiligheidsvoorziening op al hun trekkers, dus ook op de oudere. Langer uitstel kan betekenen dat de nodige beugels en frames in latere jaren mogelijk niet meer of in elk geval zeer moeilijk geleverd kunnen worden. Men wordt eraan herinnerd, dat in juli 1983 op alle trekkers een veiligheidskabine, -frame of -beugel moet zijn aangebracht. Nadere inlichtingen hierover kunnen worden ingewonnen bij de distriktsbureaus van de Arbeidsinspektie of bij het direktoraat- generaal van de Arbeid, Postbus 69, Voorburg. Mengvoederindustrie in de Sovjet-Unie De autoriteiten in de Sovjet-Unie zijn voornemens de mengvoederpro- duktie belangrijk op te voeren. Er wordt gestreefd naar een produktie van 100 miljoeq ton in 1985. In 1978 bedroeg de produktie rond 60 miljoen ton, aldus mededelingen van een Amerikaanse delegatie na een bezoek aan de Sovjet-Unie. De uitbreiding wordt gestagneerd, doordat de benodigde fabrieken nog niet klaar zijn. De planning dienaangaande zal echter worden aange past. Voor 1979 is een uitbreiding van de produktie van mengvoeders voorzien met 10 miljoen ton tot ongeveer 70 miljoen ton en een pro duktie van 78 miljoen ton in 1980. Volgens mededelingen van de delegatie van het Amerikaanse M inisterie van Landbouw beschikt de Sovjet-Unie over modern ingerichte meng voederfabrieken, die te vergelijken zijn met de fabrieken in de Verenig de Staten. Goed drinkwater, geen problemen als het slootwater niet brak is. MECHANISATIE op akkerbouwbedrijven zorgt voor steeds minder manuren maar meestal ook voor steeds ho gere kosten. Wordt het geen tijd om te zoeken naar machi nes die niet groter, beter en ook duurder zijn, maar naar mechanisatie die geld opbrengt in plaats van dat het geld kost? Met andere woorden zoek naar een minimale mecha nisatie want de kosten werken U anders buiten de deur! WIE MET PLANNEN rondloopt voor drainage moet wel opschieten, want anders zijn er, weet ik hoeveel, wachtenden voor U. Draineren in de akkerbouw moet in een gunstige periode gebeuren, dus als de grond droog is. De maanden augustus en september zijn meestal het best geschikt. Maak. tijdig een afspraak, want er is maar een soort drainage die goed werkt en dat zijn de drains gelegd in droge grond. VOOR STRUKTUURBEHOUD is nog steeds een op het veld staand gewas het beste geschikt. De bovengrond wordt beschermd door de bladeren en de wortels brengen de on dergrond in een goede toestand. Niets beter dan een goede groenbemesler. Laat geen kans voorbijgaan. Wikken, Si- letta of een grasgroenbemester verbeteren uw grond. OOK DIT JAAR komen we weer percelen tegen met bie tenmoeheid maar ook percelen met kalkgebrek. Meestal zijn het gedeelten van percelen die het meeste hebben te lijden. Maak een schets van uw perceel en teken daar de slechte plekken op aan en laat daar eens een monster van nemen. Een mengmonster van het hele perceel verdoezelt de feiten en uw geheugen valt vaak tegen als het pas over vier of vijfjaar nodig is dat U weer suikerbieten gaat telen. IS HET LUCHTKANAAL van uw aardappelbewaar plaats al schoongemaakt? U zou het vergeten kunnen heb ben, want elke dag is het weer wat anders. Doe het nog even voor de graan- en graszaadoogst begint. Uw aardappelen hebben straks hard nodig dat de luchtkanalen vrij zijn van obstakels. DE OPRAAPWAGEN S worden alsmaar groter. Bij op tijd gemaaid voordrooggras wordt slechts in twee keer 1 ha geladen. Dit betekent huizenhoge bergen gras op de kuil en levensgevaarlijk werken wanneer U een grasverdeler ge- bruikt. In handwerk het gras spreiden is onbegonnen werk. U moet eens gaan kijken als er iemand in uw buurt het gras met een grasvork op de kuil brengt en dit gras gelijktijdig vastrijdt. Misschien gelooft U het niet maar een kind zou het werk kunnen doen. VERSCHILLENDE BIETENPERCELEN op de zand gronden hebben een dermate slechte stand dat geen rede lijke opbrengst is te verwachten. Wanneer U veehouder bent, kan nog mais worden gezaaid, die geen rijpe kolven meer geeft. Om toch een redelijke opbrengst te krijgen, is het raadzaam wat dichter in de rij te zaaien en het gewas in de herfst vers op te voeren. Een dergelijk produkt inkuilen geeft meer kans op mislukken en relatief meer inkuilverlie- zen. DE INK UILPERIODE IS een drukke tijd, waarbij de waakzaamheid weieens wat minder wordt. Vooral nu er veel wordt gewerkt met draaiende machines zoals cirkelmaaiers, schudders, opraapwagens en rijden met trekkers op en af de kuil is dubbele waakzaamheid geboden. Moet er gerepa reerd worden, zet dan eerst alle draaiende onderdelen stil. Dit geldt in de eerste plaats voor de aftakas. Wees verstan dig en dus voorzichtig. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 11