C. VERMEULEN B.V. Stand landbouwgewassen D e stand van de wintertarwe is vrij goed. Het gewas is in de afgelopen periode goed gegroeid, maar de ontwikkeling blijft toch wel 1 a 2 weken achter in vergelijking met normale jaren. Ziekten zijn nog niet van betekenis. H et winterkoolzaad in de Flevopolders bloeide 2 a 3 weken later dan normaal. De bloei was te vroeg afgelopen. De stand van de ca. 1000 ha zomerkoolzaad, die daar dit voorjaar is ingezaaid (in plaats van mislukt winterkoolzaad is matig. Er is sprake van aantasting door de koolzaadaardvlo. De stand en ontwikkeling van het winterkoolzaad in Groningen is goed. De gewassen hebben rijk gebloeid. Er zijn daar geen problemen met insekten. D oor de late inzaai en trage opkomst zijn de zaaiuien enige weken achter in ontwikkeling. De stand is matig tot goed, mede afhankelijk van de grondsoort. Met name op de lichtere gronden zijn de stand en ontwikkeling minder goed. De onkruidbestrijding gaf door de natte omstandigheden veel problemen. Vooral door de uiteenlopende pootdata is de ontwikkeling van de pootaardappelen zeer verschillend. Er zijn percelen waar, hoewel reeds laat, begonnen is met het selekteren. Daarnaast komt het voor dat de planten net boven de grond staan. Op veel plaatsen werden de groeiomstandigheden ongunstig beïnvloed door wate roverlast. Er komen zelfs plekken voor waar het gewas is weggevallen. Bovendien is een grote achterstand ontstaan met het aanaarden. Daar waar dit al was gedaan spoelde dikwijls zoveel grond van de ruggen, dat de wortels bloot kwamen te liggen. N a de late inzaai van de snijmais was de opkomst doorgaans vlot en goed. De verdere groei verliep voorspoedig, maar was op de natte percelen traag. De stand van de luzerne is goed. De ontwikkeling ligt achter in vergelijking met normale jaren. Door het slechte weer werd nog weinig luzerne gemaaid. In de tweede helft van mei en juni is het gras snel gegroeid. Voor een goede kwaliteit weidegras was het gewas vaak te lang en veel werd vertrapt. Als gevolg van de overvloedige neerslag was de draagkracht voor de zode op veel plaatsen slecht. Het slechte weer had een ongunstige invloed op de kwaliteit van het te winnen kuilvoer omdat het maaien te lang uitgesteld werd en het wel gemaaide gras een te lange veldperiode had. Deze faktoren zijn ook ongunstig voor een vlotte hergroei. Door te weinig ondergras viel de opbrengst tegen. TE KOOP TEGEN SPECIALE PRIJS: 1 Claas maaidorser Dominator 80, 13 voet, met transportkar. 1 Clay son M 103 maaidorser; 1 demonstratie pers New Holland 286; 1 Jones pers; 2 Cormick B 57persen. Mechanisatiebedrijf Oostburg, 01170-3255. Tractoren Werktuigen Hebt U de bon al gebruikt voor een ZLMertje? FORD TREKKERS. BETROUWBARE KRACHT. AL MEER DAN 60 JAAR. (per 15 juni) D e achterstand in ontwikkeling van de meeste landbouwgewassen die dit voorjaar zijn gezaaid en gepoot blijft duidelijk waarneembaar. De uitzon derlijke grote hoeveelheid neerslag in de periode van eind mei tot en met half juni is nadelig voor de akker- en weidebouw. De ontwikkeling, groei en stand van de gewassen zijn ongunstig beïnvloed. Daarnaast zijn de werk zaamheden op het land, waaronder de mechanische en chemische on- kruidbestrijding en het aanaarden van de aardappelen, bemoeilijkt of voorlopig onmogelijk gemaakt. Bij veel gewassen is het de vraag of de onkruidbestrijding in een later stadium nog tot zijn recht zal komen. De kuilvoederwinning, die laat begon, ie ernstig belemmerd en de kwaliteit van het gewonnen produkt valt tegen. 'ZIE PAGINA 20 Ford levert standaard méér. U bent aan een nieuwe trekker toe. U vergelijkt prijs, kwaliteit en serviceverlening. Helaas wordt de uitvoering in dit stadium nog wel eens vergeten. Dat worden dan de "extra's"... Ford en zijn dealers leveren dan ook geen "kale" trekkers meer. Zij durven het aan om in de specificatie van hun landbouwtrekkers al dié "extra's" standaard op te nemen, waarvan bekend is dat ze onder de Nederlandse omstandigheden gewenst zijn. U wenst ten slotte een trekker die goed is toegerust om zijn taak te doen. Dag in dag uit. Vandaar dat de volgende "extra's" bij praktisch alle Ford landbouwtrekkers bij de standaardprijs zijn inbegrepen: Forse radiaalbanden Stuurbekrachtiging of hydrostatische besturing Trekhaken Frontgewichten De geluidsarme cabines zijn uitgerust met een krachtige verwarmings- en ventilatie systeem. Vanaf de 6700 is zelfs Ford's unieke Dual Power, schakel-terwijl-u-rijdt transmissie in de standaardprijs begrepen. Bij de TW-serie is bovendien airconditioning standaard aan wezig. De regelventielen bij cabinetrekkers worden al in de fabriek gemonteerd. Een stuk voordeliger dan achteraf inbouwen. Vergelijkt u gerust de standaardprijzen van de trekkers die u worden aangeboden. Vergeet daarbij echter vooral niet te vragen wat voor deze standaardprijzen wordt meegeleverd. Voor voorlichting, verkoop en service: Districts Ford Tractor Dealers voor Zeeland en West Brabant. Landbouwmechanisatie Bedrijf Difoga B V Bergen op Zoom Iet 01640 35559 Gebr. Weststrate B.V. Krabbendi|ke lel 01134 1581 filiaal Goes Iel 0110015707 Mechanisatiebedrijf C. Vermeulen B.V. Oostburg Tel 01170 3255 filiaal Axel Tel 011551845 Tractorbedrijf Kloet Zierikzee Iel 01110 2218 Granen De stand van de zomertarwe varieert van matig tot goed. De gewassen zijn achter in ontwikkeling maar zijn gezond en groeien de laatste tijd hard. De achterstand in ontwikkeling is bij de rogge gering. De stand is vrij goed met over het algemeen geen zware gewassen. In het belangrijkste teeltgebied van wintergerst, Groningen, varieert de stand van zeer matig tot goed. De gewassen zijn daar kort. In Limburg waar eveneens een groot areaal wintergerst verbouwd wordt, hebben de gewassen zich vooral op de löss en rivrerklei fors ontwikkeld. Meeldauw komt voor, maar de aantasting is tot nu toe gering. De stand en ontwikkeling van de zomergerst zijn tot nu toe bijzonder wisselend. De voornaamste faktoren die hierbij een rol spelen zijn de grote*spreiding in de zaaidata. de bodemstruktuur en de grondsoort. Een gele of lichte kleur komt vaak voor. Meeldauw is waargenomen, maar de aantasting is meestal licht. De stand van de haver is vrij goed. Van de achterstand in groei en ontwikkeling is de afgelopen periode veel ingehaald. Peulvruchten 13 e vroegst gezaaide erwten ontwikkelen zich beter dan die laat (in mei) gezaaid zijn. Hierdoor zijn de verschillen in ontwikkeling die mede verband houden met de bodemgesteldheid, groot. Er zijn vrij veel percelen met een te dunne stand en weinig stro-groei. In een aantal gevallen hebben bladrandkever en thrips wat schade veroorzaakt. In het algemeen zijn de gewassen gezond. De kleur begon lichter te worden, wat duidde een niet optimale beworteling. Op vrij veel percelen vormt onkruid een probleem. De situatie bij de kapucijners is gemiddeld beter dan bij de groene erwten. De bruine en witte bonen zijn veelal laat gezaaid. De opkomst is, uitgezonderd op natte plekken, in het algemeen goed geweest. De beginontwikkeling was redelijk, al bleef het te koud en veel te nat voor deze gewassen. Handelsgewassen In het belangrijkste teeltgebied, te weten Zeeland, is dit jaar minder blauw- maanzaad gezaaid. Er zijn naast goede ook veel achterblijvende percelen. De stand is gemiddeld vrij goed. Plekken met schade door wateroverlast komen voor. Het karwijzaad is in Groningen aan de zware kant en er bestaat kans op legering. In Zeeland is sprake van een matig tot goede stand en een wat te weinig ontwik keld gewas. Na een aanvankelijk trage groei van vezelvlas is er begin juni verbetering opge treden. Op veel percelen is het gewas wat onregelmatig van lengte en komen kleurverschillen voor. De stand is in het algemeen vrij goed. Op tal van percelen komt veel onkruid in het gewas voor. Rooivruchten Ook bij de konsumptie-aardappelen is er gemiddeld een flinke achterstand in ontwikkeling, maar in tegenstelling tot de pootaardappelen heeft dit gewas het voordeel van een veel langere groeiperiode. De nadelige effekten van overvloe dige regen komen overeen met die bij de pootaardappelen. In Groningen is bij fabrieksaardappelen veel verschil in ontwikkeling met over het algemeen een goede stand. In Drenthe was de opkomst onregelmatig. Rhi- zoctonia komt daar veel voor. Plaatselijk zijn veel knollen verrot, o.a. door stengelnatrot, met als gevolg een holle stand. De gewassen zijn laat in ontwikke ling. Ook in Overijssel is de stand matig. Nogal wat percelen werden pas in juni gepoot of overgepoot, daar de reeds gepote aardappelen verrot waren. Het aantal planten per ha. van suikerbieten ligt dit jaar laag, doch in de meeste gevallen is het aantal voldoende. Verslemping en korstvorming veroorzaakten slechte kiem- en groeiomstandigheden. Schade is veroorzaakt door de toepassing van bodemherbiciden, bodeminsekten waaronder het bietekevertje, andere pa rasitaire aantastingen en ook door hagel .Vervuiling door onkruid komt in veel gevallen voor. Mechanische bestrijding kon moeilijk uitgevoerd worden door de slechte weersomstandigheden. Groenvoedergewassen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 8