ZITDAGEN gropatax Hoofdbestuur Z.L.M. vergadert op 29 juni Open dagen Proefboerderij "Cranendonck" te Soerendonk Open dagen land en tuinbouw in West-Brabant SCz.l.m. Land- en tuinbouwblad Nieuwe opzet bestrijding ziekte van Johne Verstandig omgaan met energie Ruilverkaveling Kieldrecht Radio ACCOUNTANTS UNIE De Grondkamer voor Zeeland wil geen taxatiebureau zijn! BESTEM MIN GS PLANNEN In verband met het tijdig klaarmaken van het blad, kun nen na dinsdag 15 uur, geen agendaberichten meer wor den opgenomen. Red. Op vrijdag 29 juni komt het hoofdbestuur van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij om 13.30 uur in de Prins van Oranje te Goes bijeen. De agenda vermeldt o.a. de volgende punten: overzichten van de situatie in de akkerbouw, veehouderij en de fruitteelt. Verder zal er worden gesproken over financiële zaken met betrekking tot de Z.L.M. begroting, eveneens komt het Z.L.M.-onderwijs aan de orde terwijl verder nog een aantal benoemingen ter sprake komen. Op "Cranendonck" wordt al 25 jaar onderzoek verricht voor het zuidelijk zandgebied. Aanvankelijk was dit gericht op het van ouds gemengd zandbedrijf. Toen praktijkbedrijven meer spe cialiseerden is "Cranendonck" in 1974 omgevormd tot een Re gionaal Onderzoekcentrum voor de Rundveehouderij in Zee land. Noord-Brabant en Limburg. "Cranendonck" heeft voor haar onderzoek de beschikking over 60 ha kultuurgrond, een moderne ligboxenstal voor 125 melk koeien, uitgerust met een 12-stands draaimelkstal en elektro nisch gestuurde krachtvoerdosering. Het praktijkonderzoek wordt voornamelijk gericht op aspekten ter verbetering van de rundveehouderij, het graslandgebruik, de voederwinning, de veevoeding en de jongveehuisvesting en opfok. Bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Proefboerderij worden op 5 en 6 juli a.s. open dagen gehouden. Alle belang stellende rundveehouders zijn dan welkom. Van 10.00 uur 's morgens tot 16.00 uur 's middags worden bezoekers rondgeleid langs de diverse onderzoekobjekten, waarbij voor de jongvee huisvesting speciaal de aandacht zal worden gevraagd via een klankbeeld en een expositie over inrichtingsmogelijkheden. Voor niet-agrariërs wordt een extra open dag gehouden op za terdag 7 juli. De direkteur-sekretaris, ir. H.J. van der Locht Voor het weekend van 30 juni - 1 juli heeft de kring Steenbergen van de Noordbrabantse-Christelijke-Boerenbond twee open dagen georganiseerd. Deze open dagen hebben betrekking op land- en tuinbouw en vee- en fruitteeltbedrijven. Hiervoor.zijn 10 bedrijven opengesteld van 9.00 uur v.m. tot 17.00 uur n.m. Het vertrek is vanaf parkeerterrein "de West- dam" te Steenbergen, waar ook het programmaboekje, wed strijdformulier en routebeschrijving aan de deelnemers worden uitgereikt. De bedoeling van deze open dagen is: De burger wat meer vertrouwd te maken met het leven, wonen en werken op de boerderij. Hiertoe is een attraktieve route van 35 km in de omgeving van Steenbergen. Kruisland en De Heen uitgestippeld, waarop men de verschillende bedrijven kan bezoeken, bekijken en ervaren; bij drie van de opengestelde bedrijven zijn er koffie en fris dranken verkrijgbaar. Tevens is aan het bedrijfsbezoek een kleine wedstrijd verbon den. de prijzen hiervan zullen uit land- en tuinbouwprodukten bestaan. De wedstrijdformulieren kunnen worden ingeleverd in "het Cromwiel" Krommeweg 1 te Steenbergen, en mochten er na het bezoeken van de bedrijven nog vragen zijn, dan kan men hier ook met deskundigen nog wat nakaarten. Officieel orgaan van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij Grote Markt 28 Postbus 46 4461 AJ Goes Tel. 01 100-21010 4460 BA Goes Redaktie: Mr J Oggel hoofdredaktie -tel. huis 01 100-20228 M van Wezel eindredaktie -tel. huis 01 641 - 3847 Marijke Schipper-de Ruijter red-assistente Adressering en abonnementen Secretariaat ZLM - Goes - tel. 01 1 00-2 1 01 0 - toestel 1 3 Technische verzorging. Advertentie-exploitatie en administratie over advertenties DRUKKERIJ VINK BV Nassaustraat 1 - 4571 BK Axel Postbus 1 6 4570 AA Axel Postgiro 206991 2 Tel 01155 2020 Telecopier 2951 Telex 55230 De Stichting Gezondheidszorg voor Dieren heeft besloten om met ingang van 1 juli 1979 naast het bestaande bestrijdingssys- teem een nieuwe opzet te gaan hanteren voor de bestrijding van de ziekte van Johne bij runderen. Ook bekend als paratubercu- lose. De tot dusver gevolgde methode voorzag in de toepassing van hygiënische maatregelen, het slachten van besmette en ver dachte runderen en het toekennen van een slachtpremie. Desondanks bleek de ziekte op verschillende bedrijven dermate hardnekkig aanwezig te blijven, dat een rendabele bedrijfsex- ploitatie moeilijk was. Vooral voor deze bedrijven is een andere aanpak van de ziekte gewenst. In de nieuwe opzet berust de bestrijding op de wetenschap dat met name een besmetting op jeugdige leeftijd, of zelfs voor de geboorte, leidt tot het ontwikkelen van de ziekteverschijnselen. Daarom zullen de te treffen maatregelen zich vooral richten tot de runderen beneden de leeftijd van 18 maanden. Onderzoek in een zo vroeg mogelijk stadium zal dienen te leiden tot het opsporen van besmette en verdachte, dieren. Door het slachten van deze dieren is een meer gerichte sanering van de getroffen bedrijven mogelijk. Verder zullen voorwaarden worden gesteld ten aanzien van de aankoop van runderen en het treffen van zodanige hygiënische maatregelen, dat de infektie van jonge runderen zoveel mogelijk wordt verhinderd. Voor de te slachten runderen zal een slachtvergoeding worden gegeven, welke op dezelfde wijze zal worden vastgesteld als bij de bestrijding van rtmdertuberculose. In navolging van de bestaande regeling is gekozen voor een systeem van vrijwillige deelname. De rechten en plichten van de deelnemers zijn vastgelegd in een Besluit van het Bestuur van de Stichting Gezondheidszorg voor Dieren en in een daarbij be horend Reglement. De bestrijding van de ziekte van Johne wordt uitgevoerd door de gezondheidsdiensten voor dieren tot wie men zich kan wenden voor deelname. STICHTING GEZONDHEIDSZORG VOOR DIEREN De Nederlandse Vereniging Techniek in de landbouw organi seert op 27 en 28 november 1979 in het Internationaal Agrarisch Centrum te Wageningen de "technische dagen 1979". Het the ma zal zijn: "Verstandig omgaan met energie". Behalve aan de vraag welke bijdrage land- en tuinbouw kunnen leveren aan de energiebesparing zal ook aandacht worden besteed aan de energiedragers (inklusief alternatieve energiebronnen). De deelnamekosten zullen voor niet-leden 15,— bedragen. Reserveert U nu reeds de genoemde data! Wanneer U prijs stelt op tijdige toezending van het programma, meldt dat dan schriftelijk aan het algemeen sekretariaat van de Nf.V.TX., Mansholtlaan 10-12, 6708 PA Wageningen. Schade aan gewassen 1979 De Plaatselijke Commissie voor de ruilverkaveling Kiel drecht maakt bekend dat ieder die tengevolge van ruilver- kavelingswerken schade heeft aan gewassen, dit kan op geven. Hiervoor wordt een zitdag gehouden op maandag 2 juli a.s. van 9.00 - 12.00 uur in het ruilverkavelingskantoor, Hoof- straat 42a te Terhole (tel.: 01140-2178). Op te geven: de percelen met schade, het soort gewas en de geschatte oppervlakte van de schade. Welke gewassenschaden komen voor een vergoeding in aan merking? 1Alleen die schaden die een gevolg zijn van de uitvoering van de ruilverkavelingswerken en welke tijdens de zitdag worden opgegeven. 2. Schade aan gewassen die naar verwachting daardoor minder dan de gemiddelde opbrengst van dit jaar zullen opleveren. 3. Schade als gevolg van het draineren wordt als regel niet vergoed. 4. Percelen of gedeelten daarvan, waarvoor 2Vi maal de pacht waarde wordt verstrekt en die alsnog voor eigen risiko zijn ingezaaid, komen eveneens niet voor vergoeding in aan merking. 5. 'Waar sprake is van overbedeling in grond, kan bij het vast stellen van de vergoeding, een aftrek worden toegepast. $a de registratie tijdens de zitdag zullen de schatters de schade in het veld vaststellen. De grondgebruikers krijgen binnen een paar dagen na deze schatting bericht over het resultaat van de schatting. In de laatste kolom op het kaartje met de schattingsuitslag wordt door een percentage aangegeven wat het betreffende gewas naar ver wachting nog zal opbrengen in vergelijking met de gemiddelde opbrengst voor dit jaar. Is de gekonstateerde schade aan het gewas mede veroorzaakt door faktoren buiten verantwoording van de ruilverkaveling, dan wordt bij de uitslag vermeld in hoeverre de schade voor rekening van de ruilverkaveling komt. Is men het met deze schatting niet eens, dan dient men binnen twee werkdagen na ontvangst van de .schattingsuitslag bezwaar in te dienen. Deze bezwaren te richten aan bovengenoemd ruilverkavelingskan toor te Terhole. Om een zo goed mogelijk beeld te verkrijgen zal de schatting zo kort mogelijk voor de oogst plaats hebben. Dit betekent dat voor late gewassen zoals aardappelen, bonen en bieten (zo nodig) een tweede schatting zal plaats hebben. DE PLAATSELIJKE COMMISSIE, H.Th.D.M. Vercauteren, voorzitter; E.G. Borm, sekretaris. Dinsdag 3 juli a.s., Hilversum II, 12.16 - 12.26 uur Onderzoek voor de praktijk II: "Meer aandacht voor energie besparende projekten", een vraaggesprek met dr. G. Scholten van het Proefstation voor de Bloemisterij in Aalsmeer. Donderdag 5 juli a.s., Hilversum II, 12.16 - 12.26 uur "Indrukken van de Royal Show" met medewerking van ir. D. Vries, Landbouwraad te Londen. HULST: Maandag 2 juli in Den Dullaert. WESTKAPELLE: Dinsdag 3 juli in café Batavia van 9.15-12.30 uur. OOSTBURG: Woensdag 4 juli in café de Windt. Landbouwhuis - Grote Markt 28 - Goes Dinsdagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur, de heer van Nispen. Landbouwhuis - Stationslaan 4 - Zevenbergen Donderdag: van 9.00 - 12.00 uur, de heer J. Vroegop. Voor afspraken met de heren van Es en Zuidweg gelieve u tevoren telefonisch kontakt op te nemen. De Grondkamer heeft in haar vergadering van 18 mei 1979 be sloten geen pachtovereenkomsten of wijzigingsovereenkomsten meer in behandeling te nemen waarbij partijen de vaststelling van de pachtprijs aan de Grondkamer overlaten. De Grondkamer is tot dit besluit gekomen omdat steeds meer overeenkomsten worden ingezonden waarbij partijen zich refereren aan de pacht prijs door de Grondkamer vast te stellen. Op deze wijze wordt de Grondkamer een taxatiebureau, terwijl zij tot taak heeft de door partijen overeengekomen pachtprijzen te toetsen. Partijen dienen dan ook in het vervolg in onderling overleg een pachtprijs te bepalen en deze in de overeenkomst op te nemen, waarna de Grondkamer bij de toetsing zal nagaan of deze prijs, al of niet gewijzigd, kan worden goedgekeurd. Ik verzoek U in het vervolg bij indiening van pacht- en wijzi gingsovereenkomsten met bovenstaande regeling rekening te houden. St. Michielsgestel. Vanaf 20 juni liggen gedurende een maand ter inzage de ontwerp-bestemmingsplannen "Sportvelden Kamperfoeliestraat" en "Buitengebied". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Veere. Vanaf 20 juni ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "Gapinge". Bezwaren kunnen wor den ingediend bij de gemeenteraad. Veldhoven. Vanaf 20 juni liggen gedurende een maand ter in zage de ontwerpen van de bestemmingsplannen "Oerle, herzie ning X", "Oerle, herziening XI". "Trafostation De Plaatse" en "Zuidelijke Afronding, deelplan III". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Dintcloord en Prinsenland. Vanaf 22 juni ligt gedurende een maand ter inzage het goedgekeurde bestemmingsplan "Oranje- wijk". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend bij G.S. tegen de in het ontwerp aangebrachte wijzigingen kunnen bezwaren indienen bij G.S. Deurne. Vanaf 22 juni ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp voor het bestemmingsplan "De Koolhof, herziening V: Autobedrijf aan de Waal". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Eersel. Vanaf 22 juni ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp van het bestemmingsplan "Duiz-1, 3e herziening". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Heeze. Vanaf 22 juni ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "Woonwagencentrum". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Helmond. Vanaf 22 juni liggen gedurende een maand ter inzage de ontwerp-bestemmingsplannen "Herziening bestemmings plan Buitengebied", "Herziening bestemmingsplan De Weve". "Herziening bestemmingsplan De Vennen" en "Herziening be stemmingsplan Rootakkers". Bezwaren kunnen worden inge diend bij de gemeenteraad. Steenbergen. Vanaf 25 juni ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan "Bedrijfsterrein Kruisland. 1979". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de ge meenteraad kunnen bezwaren indienen bij G.S. Helmond. Vanaf 26 juni ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan "Apostelhuis". Zij die tijdig be zwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad kunnen bezwa ren indienen bij G.S. Klundert. Vanaf 26 juni ligt gedurende een maand ter inzage het goedgekeurde bestemmingsplan "Noordschans-Havenmond 1978". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend, zowel bij de gemeenteraad als bij G.S. kunnen beroep instellen bij de Kroon. Tilburg. Vanaf 26 juni ligt gedurende een maand ter inzage het gedeeltelijk goedgekeurde bestemmingsplan "Hoek Noordhoe- kring-Spoorlaan". Zij die tijdig bezwarea hebben ingediend, zowel bij de gemeenteraad als bij G.S. en zij die bezwaren hebben tegen de gedeeltelijke onthouding van goedkeuring door G.S. kunnen beroep instellen bij de Kroon. 2

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 2