IdlIU" ull ScjS Onze aandacht mag niet wordenafgeleid w ij maken ons zorgen over de ontwikkelingen in ons land. Anderen in de samenleving zijn niet bereid in te leveren, waardoor de bezuinigingen via bestek '81 in gevaar komen. Wanneer de inflatie onvoldoende wordt afgeremd, zullen ook de kosten in de landbouw verder stijgen. Zorgen maken wij ons ook over de financiële positie van het ministerie van landbouw. Bestek '81 werkt hier wel door, zodat de financiering van bepaalde regelingen steeds moeilijker wordt. S ommigen zullen misschien zeggen, dat op deze wijze de zaak op de lange baan wordt geschoven. Dat mag zeker niet het geval zijn. M et de vele regen is het opnieuw gebleken hoe be langrijk het is dat de struktuur van de grond in orde is. Goede drainage en voldoende organische stof zijn daarbij belangrijke faktoren. Een goede zaak is het dan ook, dat het Landbouwschap naar aanleiding van de Nota Zuid- Westelijke Akkerbouwproblematiek pleit voor het op nieuw openstellen van de subsidie voor drainage. I VRIJDAG 29 juni 1979 zuidelijke landbouw maatschappij De pootaardappeltelers verkeren nu in een spannende en drukke periode want men is volop aan het selekteren en de beoordeling van de N.A.K. kon- troleurs wordt op ieder bedrijf altijd weer met meer dan normale interesse afgewacht. Telers onder elkaar praten over de kwaliteit van het uitgangs materiaal en menen dat er verschil bestaat tussen pootgoed uit het noorden en het zuiden van ons land. Vorig jaar werd 640.000 ton geplombeerd en daarvan werd 420.000 ton geëxporteerd, waarmee een rekord werd gevestigd. VANUIT DE Z.L.M. GEZIEN tuinbouwblad z.l.m B eter een slechte beslissing dan geen beslissing! Daar mee is dan het Europese landbouwbeleid opnieuw voor Hiermee zitten we dan opnieuw aan de verkeerde kant. De kollega's van minister Van der Stee uit Frankrijk, En geland en Italië zijn door de afbraak van de negatieve M.C.B.'s wel met ekstra prijsverhoging voor hun boeren naar huis gegaan. Zo wordt onze konkurrentiepositie opnieuw ongunstiger ten opzichte van deze landen. Vooral bij de akkerbouw wordt de kostenstijging bij lange na niet in de prijzen doorberekend. een jaar gered. Dat kan de eerste reaktie zijn op de besluitvorming van de Europese ministers van landbouw. En zo zie je maar, als je begint met niets te bieden, nee zelfs vraagt in te leveren, zoals Gundelach dat heeft gedaan voor de zuivel en de bieten, is het voor de ministers weggelegd nog een enkel suksesje te bereiken voor 'hun boeren'. Voor de Nederlandse veehouderij is het gevaar van een gedifferentieerde melkheffing voorlopig van de baan. Hierdoor is het mogelijk een premieregeling voor vrijwil lige beperking verder uit te werken, om op deze manier de melkvoorschotten te beperken. De bietentelers krijgen geen verlaging van het B-quotum dus blijven de uitloopmogelijkheden tot 27 V2% van het A-quotum behouden. Dat is mede belangrijk als uit gangspunt voor de nieuwe regeling, die in 1 980 tot stand moet komen. Ook aan de wensen van de fabriek saardappeltelers is ten dele tegemoetgekomen. Met deze positieve zaken is minister Van der Stee thuis gekomen. Het kommentaar van de minister zal daar dan ook op gebaseerd zijn, n.L: "Ik ga hier zeker niet als gelukkig mens vandaan, maar toch hebben we meer be reikt dan we verwacht hadden". Konkurrentiepositie verslechterd V oor ons echter is het zeer onbevredigend dat het gat tussen kosten en opbrengsten opnieuw ten minste 2 V2% groter wordt. Vooral ook omdat van de 1 V2% prijsver hoging tegelijk weer 1/2% moet worden ingeleverd door de afbraak van de positieve M.C.B.'s. V Maar ook in de veehouderij kan de situatie snel verande ren. Zo zijn de krachtvoerprijzen sinds vorig jaar met 10% gestegen. Wij zullen de komende maanden de prijsontwikkeling nauwlettend moeten volgen en aan de hand daarvan ons standpunt bij de Overheid duidelijk moeten maken. Kostenstijging Zorgelijk is de prijsontwikkeling van de olie, wat niet alleen van invloed zal zijn op de brandstof, maar ook door zal werken op o.a. kunstmest en andere chemische pro- dukten. De kosten van drainage-materiaal (P.V.C.buizen) is de laatste maanden met ruim 20% gestegen! Wij zullen dan ook minister Van der Stee duidelijk moeten maken, dat met de 0-1 1/2% prijsverhoging absoluut niet aan de rechtvaardige wensen van de landbouw is tege moetgekomen. Voor het Landbouwschap betekent het dat er nader uitgewerkte plannen aan de minister voor gelegd moeten worden, rekening houdende met de kos tenontwikkeling. Niet op de lange baan Op dit moment heeft het echter weinig zin aan de bel te trekken nu de kamer op reces is. Als landbouw zijn wij zeer afhankelijk van het beleid dat de overheid voert. Een beleid dat de overheid voert in een samenleving waarin het steeds moeilijker wordt in redelijk overleg dat te be reiken wat rechtvaardig is. Dat hebben in Zeeland de jongeren ook ingezien. Zij hebben met hun prikakties een aanzet gegeven in een andere richting. Het mag zeker niet zo zijn dat door de late prijsbeslissing de aandacht en de interesse daardoor wordt afgeleid. Ook niet wanneer de zorgen op het bedrijf groot zijn zoals dat de afgelopen weken het geval is ge weest. Problematiek Zuid West Nederland Daarbij is het inderdaad logisch, dat in het kader van de W.T.R. voor drainage het tarief van 23% zou moeten gelden. Immers drainage is onverbrekelijk aan de grond gebonden en wordt over een lange termijn afgeschreven. Opnieuw wordt ook door het Landbouwschap gepleit voor een betere regeling van de mestbank met daarbij ook de stimulering van de bouw van putten voor tusse- nopslag. Als akkerbouwers zullen wij daarop in moeten spelen. Aandacht in het Landbouwschapskommentaar wordt er ook besteed aan de begeleiding bij de teelt van intensieve gewassen. Met name wordt witlof genoemd. Inderdaad loopt hier de ontwikkeling voor op de begeleiding door de voorlichting. Ook wordt gewezen op de omschakeling in de richting van de intensieve veehouderij. Men konstar- teert dat dit te weinig aanslaat in Zeeland, maar dient wel meer benadrukt te worden. Verder wordt gepleit voor versnelde uitvoering van ruilverkaveling en het stimule ren van verdere samenwerking tussen en bedrijven. En natuurlijk wordt de problematiek van de zoetwater voorziening onderschreven. Meer aandacht H et Landbouwschap vindt dat veel punten die in de Z.W.-nota naar voren komen, problemen zijn die voor de gehele Nederlandse akkerbouw gelden. We zijn het daar volledig mee eens. Het is dat de akker bouw meer aandacht krijgt. Meer aandacht waardoor maatregelen kunnen worden genomen die de konkur rentiepositie van de akkerbouw kunnen verbeteren. Dat is nodig voor de akkerbouw, maar ook voor de fruit teelt. De problematiek van de fruitteelt komt deze week zowel in het Dagelijkse als in het Hoofdbestuur aan de orde. Doeleman In dit nummer o.m. Grond- en Pachtzaken pag. 3 Geld en Goed pag 3 Luteyn over lidmaatschap coöperatie pag. 4 Toepassing chemische middelen tegen bewaarziekten pag 5 Landbouwprijzenaccoord in Brussel pag 6 Nieuws uit Brussel pag 7 Stand van de gewassen in den lande pag 8 Vleesexport levert 4,6 miljard gulden op pag 9 Regionale demonstratie bietenschoffelen pag 10 Stamslabonen als tweede gewas pag 11 Uit het leven van Dr. Ir. Mesu pag 12 Enkele praktische wenken bij de preiteelt pag 13 T uinbouwklanken pag 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 1