De aardappeltransportlijn^k van Cebeco-Handelsraad CHV prijzen: CEBECO-HANDELSRAAD Wat hebt U betaald? CHV Erf en akker N u kunnen we de olielanden eigenlijk niet meer rekenen tot de ontwikkelingslanden. Van der Stee doelde waarschijnlijk op lan den die katoen, copra, cacao, tapioca, en al zulke zaken uitvoeren. Wanneer we landbouwprodukten uit Afrika kopen, dan vergeten we zei de minister, dat we daarmee gelijkertijd ook een stroom organische stoffen uit die landen laten verdwijnen en van het Instituut voor Bodemvruchtbaarheid wist hij dat om een tekort aan organische stof op te heffen men per jaar twee maal zoveel orga nische stof moet toevoegen aan de grond dan er per seizoen "ver loren" gaat. Om die balans in de grond een beetje in evenwicht te houden is een hels karwei. We kunnen ons de gezichten van de autochtone heren in verschillende ontwikkelingslanden al voor stellen wanneer ze te horen zouden krijgen dat er nu overwogen wordt om in het kader van de hulpverlening westers afval te ver strekken. Op zijn zachtst gezegd zou in de ruime van air-condi tioning voorziene kantoren dit grote verontwaardiging wekken want de gevoeligheden zijn aldaar op het gebied van waardeaan- tasting uiterst groot. Op zichzelf is zo 'n idee van Fons wel goed, madr het is praktisch van geen enkel nut en daarom kan het ook weer gezien worden als een handige truc van de samensteller van deze speech om wat krenten in de spreekpap te doen zodat er bij het beleefde geformuleerde gebla-bla, voor de oprecht aandachtige toehoorder toch nog een element van waarachtige verwondering als beloning schuil gaat. We kunnen van minister Van der Stee best begrijpen dat hij met zo'n fantastisch idee uit de hoek kwam, want sinds hij ook de zaken van de Antillen behartigd en de kale eilanden boven en beneden de wind heeft bezocht, beseft hij terdege dat in ontwikkelingslanden door o.a. ontbossing een ingrijpende aanslag op de natuur wordt geleverd, door telkenmale wanneer een stukje ontboste grond door roofbouw volledig is uitgeput, dan maar weer een ander stuk bos te kappen en opnieuw te beginnen tot het bos op is! Toch zal het gulle gebaar van minister Jan de Koning de ontwikkelingslanden vast en zeker veel meer aanspreken. Namens de regering gaat hij binnenkort zo'n 130 miljoen gulden min of Direktiewisseling bij Kweekbedrijf van der Have Een best produkt verdient een beste behandeling! ADVERTENTIES Drukkerij Vink B.V. Enkele prijzen zoals de Cehave ze u berekend zou hebben in de periode van 4 juni t/m 1 6 juni 1 979 151 CHV braadkuikenvoer 1 Wit 65,10 220 CHV rundveebrok A/jongvee 43,10 311 CHV vleesvarkenskorrel 48,50 351 CHV volledig.zeugebrok 45,90 CHV mengvoeders merkbaar voordeliger Cehave nv Veghel 04130-82255. tst.355 Dank voor stank We e hebben ons wel eens afgevraagd wie zich op het ministerie van^-Landbouw telkenmale weer zo ijverig bezig houdt met het bedenken van toespraken en inleidingen als de een of andere hoge ambtenaar of de minister zelf ergens ambtshalve moet opdraven en daar op die officiële gelegenheid iets moet zeggen of voorlezen. We vinden het een uitermate grote kunst om dan iedere keer maar weer met wat tevoorschijn te komen dat ook nog als nieuws kan worden aangeduid. Het is waar dat er in deze tijd snel veel veranderd, maar om nu te zeggen dat er zich steeds zulke ingrijpende wijzigingen voor doen dat het de moeite waard is om dat officieel naar buiten te brengen, dat betwijfelen we. Veelal wordt echter de toevlucht ge nomen tot oud nieuws dat in nieuwe bewoordingen is verpakt en dan maar hopen dat het door de media en de brave toehoorders weer als primeur wordt verzwolgen. Onlangs hadden ze daarmee bij het Landbouwschap ook weer sukses, toen de voorzitter nog eens de aandacht vestigde op het gebruik van rietsuikeralkohol bij de bereiding van autobrandstof. Het leek alsof dit een nieuwtje van de eerste orde was, maar in werkelijkheid was het idee helemaal niets nieuws en waren berichten omtrent deze ontwikkeling reeds meer dan een jaar geleden officieel in omloop. Maar ja, net zoals inspiratiearme rubriekenschrijvers wel eens zoeken naar een on derwerp, zo zal dat ook wel het geval zijn bij die mannen die steeds ambtshalve vooraan staan en waarvan dan serieus verwacht wordt dat ze weer wat zinnigs zeggen. In één opzicht hebben die sprekers het gemakkelijk, want de gemiddelde toehoorder tijdens officiële bijeenkomsten is over het algemeen nogal vergeetachtig en hij of zij zal veelal nauwelijks ontdekken dat er een opgewarmde maal tijd wordt voorgeschoteld, die alleen maar met een iets andere jus is overgoten. Meestal worden die officiële toespraken dan ook nog met een dusdanig gebrek aan presentatie opgediend dat na enige ambtelijke volzinnen velen al weer met hun gedachten heel ergens anders zijn en zelfs in het ergste geval, doodgemoedereerd alle zintuigelijke waarnemingen sluiten voor een korte maar gedurfde hazenslaap! Tijdens het plichtmatige applaus na afoop schrikken de heimelijke tukkers dan wakker en hoopt men later in de krant nog wel uitvoerig te worden ingelicht over hetgeen er werd gezegd. Maar wat is er nu voor echt opwindend nieuws in de landbouw wereld? In de meeste gevallen gaat het om een langzaam voort schrijdende ontwikkeling die met stukjes en beetjes zonder enige verrassing naar een hoogtepunt wordt gevoerd of daar zelfs na jaren nog niet is aangekomen en dan een stille diskrete dood sterft. Fons van der Stee had enige tijd geleden overigens best een origi neel idee toen hij tijdens de jubileumbijeenkomst van de' N.V. Vuilafvoer Maatschappij VAM, het plan opperde dat wij in deze westelijke wereld best een heleboel organisch afval terug zouden kunnen sturen naar de ontwikkelingslanden. In Amerika verko pen ze volgens Fons al stalmest aan de Arabieren. Een merk waardig idee met heel wat perspektieven om op een voordelige manier van onze mestoverschotten af te komen. Wanneer de grote olietankers in Rotterdam afmeren en daarna lossen om vervolgens in ballast terug te keren naar de oliebronnen, dan zou er aanmer kelijk op de vrachtkosten bespaard kunnen worden door drijfmest mee terug te nemen. Tussen beide vloeistoffen, ruwe olie en drijf mest zitten heel wat overeenkomsten, de belangrijkste is echter dat ze beiden energie leveren. meer weggeven aan een aantal landen om daar de betalingsbalans te steunen. Het geld zal gebruikt worden voor de financiering van essentiële importen ten behoeve van belangrijke ekonomische sektoren als de landbouw, industrie en transport. We tekenen zoiets met enige schroom op, want wie ziet hoe moeilijk het is voor onze landbouw om aan extra geld te komen, alleen al om b. v. de bedrijfsverzorgingsdiensten uit te breiden of om de beloofde bij drage in de keuringskosten te realiseren, die zal wat krekelig worden als hij hoort dat er in deze tijd die bol staat van bezuini gingen schijnbaar lakoniek met miljoenen wordt gestrooid. Nou ja, U weet toch immers ook wel dat een gift gedaan in moeilijke tijden veel hoger te waarderen is dan een gulle geste wanneer het ons voor de wind gaal. Troost U daar nou maar mee. A Itijd blijven proberen om de zonnige kant te zien. Destijds zei Carel van Bee- kom tijdens zijn afscheid als H.I.D. voor Zeeland dat een echte smeerpijp, de vloeibare mest uit Brabant naar Zeeland zou kunnen vervoeren. Dat haalde ook de kranten, want het was een origineel idee, terwijl toen vanwege de kosten niemand het echt serieus nam. Nu echter van der Stee met een veel grootser gebaar ook aan dergelijke mogelijkheden voor landen tot ver beneden de evenaar denkt, kan hij echter beter het idee "Van Beekom" ter hand nemen, en de afvalstoffen eerst naar Zeeland voeren. Voor iemand die zo ruim denkt moet een dergelijke operatie kinderspel zijn. A Is de Koning zich dan bezig houdt met zijn soort hulp en van der Stee bij zijn eigen leest blijft en voorlopig de vuile was niet buiten de grenzen hangt, dan kan hij misschien nog eens de geschiedenis ingaan als de man die dank voor stank kreeg. SCHRIJFKOUTER. Per 30 juni 1979 zullen de heren A. Dirkzwager en A.J.Th. Hendriksen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd hun funkties als direkteur van D.J. VAN DER HAVE B.V. neerleggen. Direktie Vanaf 1 juli 1979 zal de direktie als volgt zijn samen gesteld: Ir. D.J. van der Have - - president - direkteur; Ir. K.B. Geling - direkteur wetenschappelijke afdeling; D.M. Vermerris - direkteur kommerciële afdeling. Als direktie sekretaris en kontroller zal optreden - J.J. Mol; Als direkteur wetenschappe lijk kweekbedrijf te Rilland zal optreden - Ir. D.J. Glas. Afdelingsdirektie De reeds enkele jaren geleden voorbereide opzet van vertikaal georganiseerde afdelingen binnen de ver schillende gewasgroepen, heeft geleid tot het benoemen per 1 juli 1979 van de volgende afdelingsdirekteuren: Hoofdvestiging te Kapelle: G.D. van der Kuyl - binnenlandse handel; T.E. Greenaway - UK en USA marketing en development; Ir. P.E. Bekius - suikerbieten; A. van der Have - mais; Drs. A.J. Huige - deelnemingen; G.J. Lepoeter - personeelszaken en administra tie; Wetenschappelijke afdeling te Rilland: Ir. M.C.G. Middel burg - veredeling suikerbieten; Dr.Ir. F. de Wolff - veredeling mais; Ir. M.E. Roothaan - veredeling granen. 4-15 ton (afgebeeld 12-tonner op tandem) Aardappelen, verwerkt met de transportwerktuigen van Cebeco-Handelsraad. krijgen de beste behan deling. Dat alleen is niet voldoende: een grote capaciteit is een ander punt dat de aardappelteler van vandaag aanspreekt. En een grote capaciteit hebben de transportwerk tuigen van Cebeco-Handelsraad. Voor elk bedrijf is een keuze te maken uit ons grote assortiment. AMAC STORTBAKKEN 4. 9 en 12 m' CEBECO TRANSPORTEURS CEBECOBOXENVULLERS lengten tot 7.10 m bandbreedten 60 of 70 cm elektrisch verrijd- en uitschuifbaar hydraulisch heffend en zwenkend Zelf sorteren? Informeert U eens naar de opschepmachines, duo-transporteurs, lengten tot 8.40 m bandbreedten 50 of 65 cm met of zonder knik e sorteermachines en vulautomaten van 4462 EW GOES Dr. A. F. Philipstraat 9 Tel. 01100-21 200 Om vertraging te voorkomen, dient U uw advertenties te zenden naar POSTBUS 16 - 4570 AA AXEL Prijzen per 100 kg, exclusief 4% BTW. Franco boerderij bij 12-tons buiklevering. Bij een af name van meer dan 28 ton geldt een extra korting. Ook geringere kwanta leverbaar. Na afloop van het boekjaar worden boven dien nog extra kortingen uitgekeerd door de Cehave nv en de aangesloten coöperaties, afhankelijk van hun bedrijfsresultaten en de totale afname per afnemer. 16

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 16