25% Nederlandse appeloogst kreeg geen konsumptieve bestemming f] TUIN KLAN M* i~' Rnnw ï.'iXJ— REN Nog altijd opletten met spuiten! Verplichte eenmalige verpakking voor bepaalde variëteiten hardfruit op komst Vrij veel hagelschade op midden Z.-Beveland AKTIEVEN EN NIET-AKTIEVEN verpakking worden maat 65 mm en op 70 mm en op 65 mm en op 70 mm en op 65 mm en op 70 mm en op 70 mm en op 65 mm en op 65 mm en op 65 mm eri op maat 60 mm en op 60 mm en op 55 mm en op 65 mm en op 55 mm en op in het seizoen 1979/80 zal eenmalige voorgeschreven voor de: appelvariëteiten Cox's Orange Pippin Rode Goudreinette Lombartscalville Melrose Gloster Jonagold Karmijn de Sonnaville Elstar Discovery Spartan en voor de: perevariëteiten Triomphe de Vienne Beurré Hardy Conference (na 1 november) Doyenné du Cornice Bonne Louise het voorschrift zal gelden voor zowel klasse I als klasse II het voorschrift zal voorlopig beperkt zijn tot het komende seizoen, zodat t.z.t. op grond van de ervaringen bekeken moet worden of het voorschrift moet worden aangepast het voorschrift zal uitsluitend gelden voor hardfruit van Nederlandse origine er zal worden voorzien in een mogelijkheid dat de voorzitter bij uitvoeringsbesluit per ras een einddatum bepaalt, waarna het betrokken fruit niet meer in eenmalige emballage be hoeft te worden verpakt. De bedoeling van het voorschrift is de afzet van kwaliteitsfruit te bevorderen door een goede presentatie. Er zal dan ook een brede medewerking en een intensieve kontrole nodig zijn om zeker te stellen dat kwaliteit en presentatie daadwerkelijk leiden tot de verbetering van de afzet, waar de Nederlandse fruitteelt zoveel behoefte aan heeft. Aan het bedrijfsleven wordt de nadere uitwerking overgelaten. Er wordt bijvoorbeeld niet omschreven dat een eenmalig kratje of dat een doos wordt gebruikt. Bij het Centraal Bureau worden de plannen voor de veilingverkoop nog verder uitgewerkt, maar de uiteenzettingen van die zijde werden in het algemeen gunstig ontvangen. De bespreking werd bijgewoond door vertegenwoordigers van het Centraal Bureau, de Nederlandse Fruittelers Organisatie, de Bond van de Binnenlandse Groothandel, de Bond van de Ver- zendhandel, de Bond van Exporteurs, de Bond van Fruitpach- ters, de detailhandel en het Centraal Bureau Levensmiddelen- bedrijf. (MARKT-INFO PGF) telers ons goed moeten realiseren, en onze kennis vermeerderen in wat wij gaan spuiten, om niet in grote fouten te geraken. Men mag zeker niet altijd de verantwoording afschuiven op de loon- spuiter, maar zelfleren meedenken in wat nodig en nuttig is. In zekere zin blijft het altijd een moeilijke materie, want bijna iedere jaar komen er weer nieuwe middelen aan de markt, waarvan men de totale werking niet altijd precies weet. De lang aanhoudende regen heeft echter ook schade gebracht aan de gelichte platglasslabonen, met schimmelziekten die funest voor de produktie zijn geweest. Op plaatsen waar flink hagel is ge vallen, hebben de vollegronds aardbeien ook flink geleden. Het is altijd triest, wanneer men met een goed verzorgd gewas, dat bijna aan het oogsttijdstip toe is, dan door weersinvloeden soms ineens van flinke schade kan spreken, öat dit betreft blijft men in ons vak toch altijd kwetsbaar, omdat buitenteelten aan alles onderhevig blijven. Slechts in kwaliteitsprodukten kan meestal wat verdiend worden en plantenteelt is nog steeds geen fa briekswerk. Hopelijk dat de konsument, door middel van voor lichting van Z.L.M.-zijde, ook nog eens tot wat meer-mzicht over deze dingen mag geraken. Dachten wij nu enige tijd geleden in ons Thoolse gebied, dat dan eindelijk de zomer was begonnen, zo hebben wij dan in de tweede week van juni, nog een ekstra beetje regen nagekregen, met een hoeveelheid die ons lang zal heugen. Wanneer men in deze maand aanhoudend water af moet laten, komt dit de struktuur van de grond niet ten goede. In zekere zin ontstond er een achterstand in het onderhoudswerk van de gewassen. Het is echter wel een feit dat ondanks dat, het onkruid toch niet de overhand verkreeg, op een enkele uitzonderheid dan daargela ten. De onkruidbestrijdingsmiddelen hebben wel dermate hun werk gedaan, dat het ons voorkomt, dat het op enkele percelen wel wat te straf heeft gewerkt. Overwegend wordt wel aange nomen dat het koude voorjaar groeivertragend heeft gewerkt, en voor een groot deel is dat ook zo het geval. Toch menen wij, dat in zonderheid op heel lichte grond, sommige onkruidbe strijdingsmiddelen wat te straf hebben gewerkt. Vooral is dat het geval in sommige soorten bloemzaden en wat zwakkere varitei- ten onder de stamslabonen. Men kan daar nu heel duidelijk de ontstane schade in konstateren, in een minder goede hergroei en bladverkleuring, ondanks de nu toch betere temperaturen. Men is echter tegenwoordig wel genoodzaakt, om in bijna alle ge wassen met spuiten het onkruid de baas te blijven, ondanks de toch meestal te verwachten groeiremming. Met de lange hak mag men nog wat nazorg in het wieden verrichten, want de korte schrepel is straks nog te bezichtigen in ons streekmuseum, want de laatste fabrikant is vorig jaar gesaneerd. Toch zullen wij als Op 21 juni j.l. vond een bespreking plaats onder leiding van de voorzitter van het produktschap over het verzoek van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen om een verplichte eenmalige .verpakking voor de grote maten van een aantal appel- en perenvariëteiten in te voeren. Overeengekomen werd, dat in de bestuursvergadering van het produktschap van 12 juli a.s. een ontwerp-verordening ter vaststelling zal worden voorgelegd, waarin het volgende wordt bepaald: Op Zuid-Beveland is op 15 juni vrij veel schade aan het fruit berokkend door hagel. Een strook werd getroffen die van 's Heer Arendskerke via Goes - Kloetinge - Kattendijke tot We- meldinge liep. Ook Kapelle en Biezelinge kwamen er niet on geschonden van af, doch hier is de schade minder erg. De ha gelstenen vielen zo dicht dat soms op de vruchtjes van de James Grieve 20-30 "inslagen" te tellen zijn. Lang niet iedereen was verzekerd, waardoor zo'n tegenslag natuurlijk des te harder aankomt. Bij de peren zal de beschadiging wellicht later vervagen. Als je ziet hoe de Conference kort na de bloei zo ruw wordt dat de vruchtjes scheuren en hoe het dan later meevalt, dan blijkt wel dat een peer in deze tijd van het jaar nog wel een stootje kan velen. Maar bij o.a. de James Grieve is dat anders. Daar zien we heel wat in de kroet terecht komen. Bij de meeste andere rassen wordt het een kwestie van littekens, die sorteren op klasse I onmogelijk maken. Opvallend is dat ook de vruchtjes van de rode bessen flink nadeel opliepen. Vooral waar zomersnoei was toegepast (vooral ook nodig tegen botrytis) kan worden gesproken van aanzien lijke schade. Verder valt op te merken dat de Golden er bij de appels naar verhouding redelijk goed van af gekomen is en dat daarentegen de Triomphe de Vienne bij de peren extra te lijden had. - Volgens een overzicht' van de N.F.O. kunnen we in Zeeland een redelijke appeloogst en een kleine pere-oogst verwachten. Psy chologisch een goede bijdrage voor het moreel van de fruittelers. Verreweg de meeste peretelers zullen vergenoegd konstateren dat ze zelf vrij goed zitten en dus tevreden kunnen zijn. Welis waar geeft de Doyenné du Cornice dikwijls maar een matige produktie en was de rui van de Conference soms wat sterker dan gewenst was voor een optimale produktie. Maar als de gemid delde oogst van de peren in Zeeland slecht genoemd kan wor den, komen de meeste telers op Zuid Beveland aan een aan merkelijk hogere waardering. We hebben de indruk dat de kwalifikatie "vrij goed" zelfs op zijn plaats is. In 't algemeen was de rui bij de peren zwaar maar achteraf bezien kan men daar blij mee zijn. Dunnen is een tijdrovend karwei als het met de hand moet gebeuren en bovendien dun je bij een zware vruchtbezetting bijna altijd te weinig. De natuur doet het vaak beter dan we het zelf durven doen. Je bent al gauw geneigd om minstens een peertje per vruchttros te sparen en bij een rijke bloei en goede aanslag is dat nog de helft te veel. - Bij de peren valt het dunwerk dus mee. Maar er blijft genoeg te doen bij de appels. Die ruien opvallend weinig. Bij een ras als James Grieve duurde vorig jaar de junival welhaast tot de pluk en nu blijft alles er aan. Ook bij de meeste andere appelrassen zet de rui niet door. Het wordt een enorme opgave om in de komende weken alles op tijd te dunnen. We zijn bang dat me nigeen er niet in zal slagen. Toch is het dringend nodig, want al Wanneer peren in dit stadtium hagelschade krijgen is de kwali teit verloren. wordt er dan geen topoogst verwacht, moeten we er toch wel op rekenen dat er voor kleine maten weer geen goede prijs betaald zal worden. We hebben nog niets gehoord over verkoop op stam. Waar schijnlijk zal de handel zich voorzichtig opstellen na het debacle van dit voorjaar. We lazen dat op de CVZ in de week van 5 tot 8 juni in totaal 544 ton appels waren verhandeld tegen gemiddeld 35 cent per kg en in de week van 12 tot 15 juni 830 ton tegen slechts 32 cent per kg. Ook elders in ons land is het slecht. In laatstgenoemde week was de middenprijs van de Golden op veiling ZHZ 52 cent per kg, in de West-Betuwe 48 cent op veiling Utrecht 38 cent Wat hoger dan in Zeeland, maar het verschil is niet groot en we menen uit de berichten af te leiden dat bij de veiling Geldermalsen het interventiefruit niet is mee gerekend. Zo wordt een scheef beeld van de werkelijkheid ge geven. Maar het is logisch dat het buitengewoon lage prijspeil de ko pers op 't hout tot nadenken zal stemmen, speciaal wat de appels betreft. Het nieuwe seizoen kan echter een totaal ander afzet- beeld geven. Het is nog niet dikwijls twee jaar achtereen erg slecht geweest. De oogst van het kleine fruit staat weer voor de deur als begin van het nieuwe fruitseizoen. Zeer binnenkort komt de aanvoer van frambozen en rode bessen op gang. We hopen dat het de start zal zijn van een seizoen met goede fruitprijzen. De afzet van hardfruit met name appelen is het bijna afgelopen seizoen niet zonder moeite verlopen. Dit geldt speciaal voor de Beneluxlanden waar een grote oogst de prijzen tot een diepte punt deed dalen. In België was de oogst 10% groter dan normaal. Van het ras Golden Delicious was er veel geplukt. De kwaliteit was over het algemeen niet best terwijl de maten te wensen overlieten. Gevolg is dat er een rekordhoeveelheid de interven tie in is gegaan (30' a 35.000 ton). De gemiddelde prijs zal dit seizoen luttele franken boven de interventieprijs komen te lig gen. De Nederlandse appelteler kreeg van hetzelfde laken een pak. Voor hem is het een slecht seizoen. De gemiddelde prijs ligt op 39 ct/kg (vj 94). De oorzaak ligt voornamelijk bij de Golden Delicious waarvan de afzet stroef verliep. Per 1 juni was er reeds^ 82.000 ton appelen uit de markt genomen en nu de interventie- periode tot juli is verlengd kan verwacht worden dat een klein kwart van de Nederlandse appelproduktie 1978/79 geen kon sumptieve bestemming zal krijgen. Hoewel de Westduitse oogst van normale omvang was, waren de voorraden per 1 mei jl. belangrijk groter dan in andere jaren (26.000 ton tegen vorig jaar 16.000 ton). De groothandelsprijs voor de Golden Delicious van eigen bodem lag 25% beneden het gemiddelde van een aantal jaren. Franse Golden brachten 11% minder op en de Italiaanse 50%. De prijs van de overzeese appelen was rond 50% hoger dan die van het Europese produkt. In totaal is er 18.000 ton aan Westduitse appelen de interventie ingegaan. Frankrijk had met 1,8 min ton een normale oogst. Het percen tage kleine maten was ook in dit land groter dan gemiddeld. De export is goed verlopen (in totaal meer dan 700.000 ton). Begin juni was er nog een voorraad van 150.000 ton voornamelijk kleine maten die moeilijk te verkopen zijn. Interventie: 65.000 ton. Italië had in 1978 een even grote oogst als in het jaar ervoor maar de afzet van dit fruit verliep slecht, zeker naarmate het seizoen vorderde. Was aan het begin van dit jaar de voorraad appelen ongeveer gelijk aan die per 1 januari 1978, begin mei 1979 lag er 40% meer opgeslagen dan een jaar tevoren. Aan het begin van het seizoen moesten er veel appelen uit buurlanden worden ingevoerd. Na januari is de uitvoer pas op gang geko men. Tot mei werd er 373.000 ton (vj 300') uitgevoerd, fn Denemarken was de oogst redelijk, maar de kwaliteit slecht en men oogstte veel kleine maten. Gevolg was dat 40-45% van de appelen een industriële bestemming kreeg, de voorraden vroeg uitgeput en de prijzen teleurstellend waren. Engeland en Ierland hadden geen grote oogst, waardoor goede prijzen werden verkregen, er bijna geen voorraden meer aan wezig zijn en veel uit Frankrijk geïmporteerd moest worden. De OESO-leden van het Zuidelijk Halfrond. Australië en Nieuw- Zeeland hebben geen best jaar. De produktie valt tegen; van wege het droge weer zijn er veel kleine maten. In Nieuw-Zee- land heeft men veel last gehad van "bitterpit" (stip). Het aantal niet-aktieven is in de periode 1971-1976 met gemid deld 93.000 per jaar gestegen en heeft inmiddels de 1,3 miljoen overschreden. Het gaat hier om personen van 15 t/m 64 jaar. die werkloos, ziek, arbeidsongeschikt en/of bijstand-ontvangend zijn, dan wel aangepaste werkzaamheden verrichten op bijv. een sociale werkplaats. Het aantal studerenden in de voornoemde leeftijdskategorie nam in de periode 1971-1976 met 55.000 per jaar toe. Het aantal aktieven daarentegen nam af met gemiddeld 22.000 manjaren per jaar; dit aantal is de resultante van een afname met 46.000 per jaar in de partikuliere sektor en een toename met 24.000 per jaar in de quartaire of (semi-) kollektieve sektor. Deze aantallen worden genoemd in het Statistisch Cahier nr. 20," "Aktieven en niet-aktieven, een analyse van trends in de periode 1960-1976", samengesteld door de Stafafdeling Statistiek van het ministerie van CRM. Deze publikatie, waarin cijfermate riaal uit een groot aantal bronnen is bijeengebracht en geana lyseerd, geeft een kwantitatieve illustratie van een aantal kern punten uit de memorie van toelichting bij de CRM-begroting voor 1979. Met name gaat het hier om de verhouding aktie- ven/niet-aktieven, de verdeling van arbeid en de relatie werk/arbeid. Het gepresenteerde harde cijfermateriaal geeft aan deze vraagstukken meer reliëf voor de vele beleidsvoerders, die er vrijwel dagelijks mee gekonfronteerd worden, zowel bin nen als buiten het ministerie. Het Statistisch Cahier nr. 20 "Aktieven en niet-aktieven'is verkrijgbaar bij de Staatsuitgeverij, Chr. Plantijnstraat 1 te Den Haag en bij de boekhandel. De prijs is 9,50 1,70 ver zendkosten). Zie verder CRM-persbericht nr. 1991 23/79. (C.R.M.). 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 15