Enkele wenken rondom het uitpoten van herfst- en winterprei I Chinees klokje P rei vraagt een voedzame, vochthoudende grond. Het gewas is erg dankbaar voor zogenaamde "oude kracht ofwel gronden waarop jaren achtereen grote hoeveelheden organise materiaal is aangebracht. V D, T er verkrijging van een vlotte hergroei moeten de planten over voldoende vocht kunnen beschikken. Bij het uitblijven van na tuurlijke neerslag betekent dit dat het gewas meteen na het uitpoten moet worden beregend. Bij het planten middels het gebruik van de ponsmachine menen sommige telers dat dit nog niet voldoende is, waarbij men zelfs tot het aangieten overgaat. Een methode die in België vrij algemeen wordt toegepast en die mogelijk ook wel zijn voordelen heeft, maar door de meesten nogal omslachtig wordt bevonden. D, D e vermeerdering kan op verschillende manieren plaats vin den. Belangrijk is om gezond materiaal te nemen van een ge schikte soort. Bij aankoop van stek doen we dit alleen van een vertrouwd bedrijf. ing. A.J. van Oijen (Forsythia) 6. Baijense V an deze heester zijn er soorten die getrokken kunnen worden en als snijbloem worden aangevoerd. Deze soorten zijn: Forsythia intermedia "Spectabilis" en Forsythia in termedia "Lijnwoodgold". De eerste wordt het meest ge teeld, de indruk bestaat dat dit soort vooral op zwaardere gronden beter geschikt is vanwege zijn sterkere groei kracht. Men moet er dus wel op letten een juist soort te krijgen. Deze teelt is geschikt voor bedrijven die over open grond beschikken, waaraan in de zomer niet te veel aan dacht geschonken kan worden, maar die in de winter over minder rendabele uren kunnen beschikken om de takken te oogsten en in bloei te trekken. Konsulentschap voor de Tuinbouw te Tilburg. n de preiteelt bruist het weer van de aktiviteiten. De telers van zomerprei zijn met de oogst bezig, terwijl anderen de afgelopen weken de planten voor de vroege herfstteelt hebben uitgeplant. Inmiddels is het ook de hoogste tijd om met de normale herfstprei van start te gaan, welke binnen enkele weken gevolgd moet worden door het uitpoten van de winterprei. Een suksesvolle preiteelt is van diverse faktoren afhankelijk zoals toestand van de grond, plantmethode, plantmateriaal etc. Nog net voor de grote massa preiplanten worden uitgepoot, willen wij op het een en ander nog wat nader ingaan. Grond De grond dient vervolgens goed bewortelbaar te zijn. Storende lagen, zoals ploegzolen, leemlaagjes enz. kunnen groeiremmin- gen veroorzaken en hebben een negatieve invloed op de wit- lengte van de schacht. Een belangrijk onderdeel bij dit al is de kalktoestand van de grond. Prei vereist een vrij hoge pHkcl, hetgeen voor zandgrond in de buurt ligt van het cijfer 6. Bij een pHkcl van bijvoorbeeld beneden de 5 ontstaat een slechte gewasontwikkeling en kan de teelt beter achterwege worden gelaten. Plantmateriaal 'e basis van vrijwel elke geslaagde teelt ligt in het gebruik van goed plantmateriaal. Ofschoon de preiteelt zeker geen bij zonder gewas is geldt deze regel hierbij toch zeer speciaal. Zowel uit een omvangrijk aantal proeven alsmede uit praktijkervarin gen is steeds gebleken dat afwijkingen aan de planten zich irt sterke mate wreekt op de produktie. Tekortkomingen aan het plantmateriaal kunnen van diverse aard zijn. Allereerst kan dit een te jonge plant zijn, hetgeen vrijwel altijd samengaat met een te laag plantgewicht. Voorbijgaand aan een aantal cijfermatige gegevens kan worden gesteld dat preiplanten voor de normale herfst- en winterteelt 12 weken oud dienen te zijn; dergelijke planten hebben een doorsnede van 5 mm ofwel zijn potlood dik. Jongere, dunnere planten en ook oudere planten kunnen aanzienlijke oogstredukties opleveren. Dit laatste geldt speciaal indien geplant wordt in zgn. "open gaten". Om het planten wat te vergemakkelijken zijn er nog steeds telers die zowel de wortels alsmede de bladeren van de planten in korten. Vooral indien wat dicht gezaaid is en/of aan de late kant wordt uitgepoot is de verleiding hiertoe vaak groot. Toch dient dit te worden ontraden. Inkorten van bladeren en/of wortels gaat ten koste van de produktie, hetgeen kan oplopen tot 15% of meer. Beter is het daarom tijdig uit te poten en de planten volledig intakt te laten. Ontsmet het plantmateriaal Een kwaal die de laatste jaren steeds in toenemende mate schade heeft veroorzaakt is Fusarium Colmorum. Symptonen van deze ziekte zijn dorre planten met daarbij rood-paarse ver kleuringen van de buitenste bladeren. Ook ontstaat een bruin- verkleuring van de wortelvoet. Bij een ernstige aantasting sterven de planten af of blijven sterk in groei achter. De ziekte kan vanaf het plantenbed tot vrijwel aan het einde van de teelt optreden. oor het planten van prei worden in de praktijk verschillende machines gebruikt. De belangrijkste zijn de gatenponsmachines, Accordplantmachines en de Super Prefer. De twee laatstge noemde vertonen wel enige verschillen, doch het plantprincipe vertoont veel overeenkomst. Beide machines hebben een rede lijke kapaciteit maar als nadeel wordt ervaren het ondiep kun nen wegzetten van de planten. Een relatief korte witte schacht van de prei is hiervan het gevolg. Bovendien bestaat de neiging nogal eens de planten (vooral bij de Accordmachine) enigszins gebogen in de grond te zetten, hetgeen onherroepelijk kromme prei tengevolge heeft. Een kwalitatief beter produkt kan worden verkregen middels het gebruik van gaten-ponsmachines. Men is dan verzekerd van kaarsrechte prei, die daarbij een lange, witte schacht heeft. Nadelen van deze methode zijn onder meer een wat tragere weggroei en het vraagt iets meer arbeids uren. Bovendien geeft deze methode alleen goed resultaat in dien uitgegaan wordt van goed, gesorteerd plantmateriaal. Te lichte planten vallen namelijk te diep weg in het plantgat en krijgen daardoor nauwelijks de kans de hergroei te hervatten. Bij het gebruik van de Accord en Super Prefer plantmachines In deze is het dan ook een verheugende ontwikkeling dat mid dels onderzoek tijdens de afgelopen jaren enkele middelen naar voren zijn gekomen die een goede remedie vormen tegen het optreden van Fusarium Colmorum. Vrij onlangs is een van deze middelen, met name Benlate goedgekeurd voor het behandelen van de planten. De toepassing bestaat uit het dompelen van de planten gedurende 10 minuten in een oplossing van 2 liter Ben- late per 10Q liter water. Preitelers die voorheen problemen met Fusarium Colmorum in hun prei hebben gehad of deze kwaal vrezen, wordt dan ook sterk aangeraden het plantmateriaal voor het uitpoten te behandelen. Nalatigheid in deze kan veel pro duktie kosten. Plantmethode wreekt zich dit euvel minder sterk,.doch ook hierbij veroorzaken de lichte planten achterblijvers. Als extra voordeel van het diep planten mag nog worden ge noemd de geringere vorstgevoeligheid. Het afgelopen winter seizoen is dit extra aan het licht gekomen. Diverse telers hebben namelijk aan den lijve ondervonden dat de diep geplante prei aanzienlijk minder schade had opgelopen dan de overige prei. Natuurlijk behoren dergelijke winters tot de uitzonderingen, doch ze komen wel voor. Plantgetallen "V eel onderzoek is er verricht naar het optimaal plantgetal per ha. Steeds gaven dichte plantafstanden tot 300.000 planten per ha de hoogste kg opbrengsten. Het is natuurlijk zonder meer duidelijk dat ook bij prei de kg opbrengst niet alleen de bepa lende faktor is. Benodigde arbeid en kwaliteit van het produkt kunnen hierbij een belangrijke invloed hebben. Rekening houdende met de twee laatstgenoemde punten is jarenlang een plantgetal van 180.000 - 200.000 per ha aangehouden. Wat intensiever ar beidskundig onderzoek heeft echter aangetoond dat vooral naarmate de arbeid duurder moet worden betaald een wat lager plantgetal aanbeveling verdient. Diverse telers hebben hierop ingespeeld door hun plantafstand wat te verruimen, hetgeen overeenkomt met 160.000 - 170.000 planten per ha. Nogmaals het blijft moeilijk exakt aan te geven welke het meest optimale plantgetal is, doch de tendens bestaat dat deze steeds verder beneden de 180.000 - 200.000 stuks per ha komt te liggen. Zorgen na het planten Vervolgens komt de onkruidbestrijding aan de orde. Is de grond nog onkruidvrij en geplant met de Accord of Super Prefer ma chine dan kan een bespuiting met 1 - 1,5 kg Simazin per ha, kort na het planten goede resultaten geven. Bij gebruik van de gatenponsmachine waarbij gepoot wordt in de zogenaamde "open gaten" doet men er goed aan de on kruidbestrijding 2 a 3 weken na het planten uit te voeren. De wortels van de planten zijn dan inmiddels wat bedekt met wat grond zodat het chemische onkruidbestrijdingsmiddel geen kans krijgt direkt met de wortels in aanraking te komen. Veelal hebben zich in deze periode kleine onkruiden ontwikkeld waardoor moet worden overgeschakeld naar een ander middel. In de praktijk wordt hiervoor veel gebruikt 1,5 kg Camparol per ha. Consulentschap Zuidwest-Nederland Teeltduur De teelt heeft zich de laatste jaren nogal uitgebreid. Door spreiding van het vervoer (koelen) is dit niet te sterk ten koste gegaan van de prijs. Gunstig is dat het produkt gemakkelijk te verpakken en te vervoeren is. e teeltduur is lang, de struiken kunnen vele jaren meegaan. Er zijn struiken die wel 15-25 jaar oud zijn. De eigenlijke teelt valt uiteen in twee gedeelten: 1. Het eerste jaar, waarin de struik de z.g. pijlen (lange rechte takken) maakt. 2. Het tweede jaar, waarin de struik rond gestoken wordt en waarin aan de pijlen de z.g. sporen (korte zijtakjes) gevormd worden. In de winter volgend op het jaar van de sporenvorming zijn de takken, als aan dekoudebehoefteis voldaan, in bloei te trekken. De pijlen moeten dan van onder tot boven regelmatig met spo ren bezet zijn. Een ideale lengte is 10-15 cm. Plantmateriaal. Er zijn twee bruikbare manieren van vermeerdering. Het afleg gen laten we buiten beschouwing omdat het voor vermeerdering op wat grotere schaal niet in aanmerking komt. 1. Winterstek. Hiervoor gebruikt men één of tweejarig hout, dat men op een lengte van 29-25 cm knipt. In het voorjaar worden deze stekken in de open grond gestoken op een afstand van 15-25 cm. Men dekt soms de grond af met plasticfolie om de grond vochtig te houden. De stekken worden dan door het plastic heen gestoken. Denk wel aan de muizen onder het plastic. Men kan de stekken ook zetten op een afstand van 50-60 cm, ze laten staan en het eerste jaar het éénjarige hout wegsnoeien. Na twee jaar heeft men dan oogstbare takken. In verband met te dichte stand verplant men dan een gedeelte van de struiken. 2. Zomerstek. In juni-juli snijdt men stekken van 6-10 cm. lengte. De stekken moeten wel een bepaalde rijpheid hebben. Ze mogen bij het buigen net niet breken. Men stekt in kistjes met een grondmen- gels van twee delen turfmol en een deel scherpzand. Afdekken met plasticfolie of glas om uitdrogen tegen te gaan. Ze worden in een kast of onder platglas gezet. Aangieten met een schimmel bestrijdingsmiddel (Rovtal, Captan of Maneb) is gunstig. Na 3-4 weken hebben ze wortels en kunnen ze buiten worden uitge plant. Eerst wel wat afharden. De plantafstand is 50-60 cm., als men ze voorlopig wil laten staan en 25-30 cm. als men ze nog een keer wil verplanten. Planten O, p de meeste gronden kunnefi ze worden geplant mits ze niet uitdrogen en goed ontwaterd is. Een goede drainage is dus noodzakelijk. Grond die besmet is met Verticillium moet eerst ontsmet worden. De meest voorkomende plantafstand is 100-120 cm. voor vol wassen struiken. Men kan ze aanvankelijk op 50-60 cm. planten en later een gedeelte va de struiken verplanten. Te diep planten kan uitval veroorzaken door bodemschimmels. Op rijke grond behoeft men hét eerste jaar te bemesten. Verder is de bemesting enkele keren 2-3 kg. 12-10-18 are. In het teeltjaar van de pijlen geeft men dan in het voorjaar nog enkele keren 2-3 kg. kalkammonsalpeter extra. Verdere teeltzorgen. T egen onkruid kan men op onkruidvrije grond spuiten met Simazin. Op kleigronden gebruikt men 20 gram en op zand gronden 10 gram per are. Windbeschutting is gewenst. Voor koeling heeft men een cel nodig die tot -2 graden C. kan gaan. Heeft men deze niet dan kan men alleen trekken als aan de natuurlijke koudebehoefte is voldaan en wordt de aanvoerpe- riode korter. In plaats van rondsteken word experimenteel ook wel gespoten met Alar 250 gr. per 100 1. water. Het gewas moet dan flink natgespoten worden en moet 6 uur droog blijven na de bespui- ring. Soms wordt vlak voor het toepassen (Alar moet enige tijd staan na menging) 100ml. Etherel toegevoegd. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 13