ZITDAGEN 0 gropatax Groots ponyfeest op Flevohof "Schapescheerdersfeest" in Goes Centr. merriekeuring W.P.N. Zeeland Melkveestapel 2% groter dan vorig jaar SCz.l.m. Land- en tuinbouwblad Bijna 11.000 ha Bintje in voorlopige N.A.K.-keuringsaanvrage ACCOUNTANTS UNIE Chinese veehouderijdelegatie bezoekt ons land Radio Leverbotbestrijding eist blijvende waakzaamheid Wolprijzen 1979 Diplomauitreiking Groene School - Kapelle In verband met het tijdig klaarmaken van het blad, kun nen na dinsdag 15 uur, geen agenda berichten meer wor den opgenomen. Red. De winkelvereniging '"t Papegaaitje" te Goes organiseert in samenwerking met de Nederlandse Wolfederatie G.A. een schapescheerdersfeest op zaterdag 30 juni a.s. (van 10.00 tot 17.00 uur). Naast *t scheren van schapen kunt U oude ambach ten bezichtigen. Voorts is een poppenkast aanwezig en uiteraard muziek, verzorgd door de band "windkracht 8". U kunt profiteren van vele aanbiedingen o.a. korting op spin newielen, strengen natuurwol enz. Op zaterdag 7 juli organiseert de afdeling Zeeland van het Warmbloed Paardenstamboek Nederland voor de tweede maal haar centrale merriekeuring. Deze wordt evenals vo rig jaar gehouden op het terrein van de heer Meijers, nabij zijn manege "De Eendracht" aan de Rijkebuurtweg te Serooskerke (W.). Het morgenprogramma bestaat uitsluitend uit keuringen van de rubrieken 1, 2 en 3 jarigen van de oudere stamboek-, ster- en keurmerries al dan niet vergezeld van een veulen. Ook de veu lens worden beoordeeld of ze al dan niet premiewaardig zijn. In totaal zijn er 150 deelnemende paarden aangemeld. Het aan- vangstijdstip van de keuringen is vastgesteld op 10.00 uur, ter wijl het middagprogramma begint om 13.00 uur. Hierin vindt de plaatsing van verschillende rubrieken, waaronder de jongere rubrieken, en een opstelling in kwaliteitsvolgorde van de aan gemelde tuigpaarden plaats. De aanwijzing van het beste tuig- paard heeft op vorige centrale keuringen nog nooit plaatsge vonden. De belangstelling voor de tuigpaardfokkerij neemt ook in Zeeland toe. Het plaatsen en beste tuigpaard aanwijzen kan een en ander mogelijk nog stimuleren. Verder zal uiteraard de kampioenskeuring jongere en oudere merries ieders belangstel ling verdienen, met daarbij de rijpaardrubrieken met aanwij zing van het bestgaand rijpaard zowel in de klasse fokmerries als in de open klasse, waarin guste merries en ruins dingen naar het provinciaal kampioenschap. De hoogstgeplaatsten uit beide klassen mogen in Utrecht de strijd aanbinden voorde nationale titel. Als shownummer zal er een carrousel gereden worden door zestien W.P.N. paarden onder leiding van de heer P.J. Riemens uit Nieuwvliet. De totale rundveestapel nam toe van 4.942.000 op 1 april 1978 tot 5.162.000 op 1 april 1979 4%). De melkveestapel, bes taande uit melkgevende en droogstaande drachtige koeien, was op 1 april 1979 2% groter dan vorig jaar en kwam op 2.336.000 dieren. Dit blijkt uit een steekproef van het CBS. Het gedekte jongvee vertoonde ten opzichte van vorig jaar een vermindering met 33.000 dieren (- 6%) en bedroeg op 1 april 496.000 stuks. De groep "Ander rundvee, bestemd voor de fokkerij" was op 1 april 1979 belangrijk hoger dan vorig jaar op dezelfde datum. Deze kategorie dieren nam met 146.000 toe tot 1.445.000 dieren 11%). Het aantal stuks mestvee nam toe van 825.000 op 1 april 1978 tot 885.000 op 1 april 1979 7%). Varkens Het totaal aantal varkens bedroeg op 1 april 1979 9.878.000. Dit is 10% meer dan op 1 april 1978. De indeling van de varkens stapel naar diverse kategoriën, in relatie met de overeenkom stige gegevens van vorig jaar, laat zien dat in de zomermaanden nog een forse toeneming van het aanbod van slachtvarkens kan worden verwacht. Daarna, in de herfst en de eerste winter maanden, zal de uitbreiding van het aanbod beperkt blijven tot 4 a 5%. Leghennen Het totaal aantal hennen aan de leg op 1 april 1979 bedroeg 27,5 min. Dit is 2,1 min of 8% meer dan op 1 april 1978. Officieel orgaan van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij Grote Markt 28 4461 AJ Goes Tel 01 100-21010 Postbus 46 4460 BA Goes Redaktie: Mr J Oggel hoofdredaktie M van Wezel eindredaktie Marijke Schipper de Ruijter red-assistente -tel huis 01 100-20228 -tel huis 01 641 - 3847 Adressering en abonnementen Secretariaat ZLM - Goes - tel 011 00-21 01 0 - toestel 1 3 Technische verzorging, Advertentie-exploitatie en administratie over advertenties DRUKKERIJ VINK BV Nassaustraat 1 - 4571 BK Axel Postbus 1 6 - 4570 AA Axel Postgiro 206991 2 Tel 01 155-2020 Telecopier 2951 Telex 55230 De Stichting Nederlandse Algemene Keuringsdienst heeft de voorlopige oppervlakte pootaardappelen waarvoor in 1979 keuring voor handelsdoeleinden is aangevraagd bekend ge maakt. Het totaal areaal bedraagt 33.992,59 ha, terwijl dit vorig jaar in definitieve cijfers 32.529 ha bedroeg, waarvan uiteindelijk 30.809 ha werden goedgekeurd. Van het meest gangbare Ras bintje werden nu in 1979 bijna 11.000 ha bij de voorlopige aanvrage aangeboden. De defini tieve aanvrage voor 78 bedroeg 9907 ha en de definitieve goed keuring bedroeg 9594 ha. De voorlopige aanvrage vöor Bintje is alsvolgt verdeeld: Fries land Groningen 3703 ha, Noordoost-Nederland 37 ha, Noord- zeepolders 5773 ha. Het Grote Rivierengebied 98 ha en tot slot Delta Nederland 1386 ha. Op zaterdag 30 juni a.s. houdt de Nederlandse Pony Club haar jaarlijkse kampioenschappen op Flevohof. In een zeer uitgebreid programma, dat van 's ochtends half negen tot 's avonds zes uur duurt, zullen meer dan twee honderd kombinaties proberen een van de beschikbare kampioenstitels in de wacht te slepen. De deelnemers zijn streng geselekteerd en komen uit geheel Nederland. In een tiental dressuurringen wordt uitgemaakt wie de beste is in de dressuur. In twee springringen wordt gestreden om de hoog ste eer. Een klassiek parcours en een jachtspringconcours zullen vervolgens uitmaken wie "Kampioen 1979" wordt. Zowel de dressuur- als de springrubrieken zullen spannend worden door de deelname van alle ruiters die in juli in Engeland aan de Europese Kampioenschappen gaan deelnemen. Een groot aantal ponies neemt deel aan het nummer "best- gaande rij pony", waarbij de ponies worden beoordeeld op hun bouw en de manier waarop zij zich bewegen. Ook aangespannen ponies zijn aanwezig. In een samengestelde wedstrijd, die bestaat uit dressuur en een behendigheidsproef, wordt uitgemaakt welke pony voor de wagen het beste is. Terfslotte maken de vijf rayons van de Nederlandse Pony Club elk met een ploeg van zestien ruiters uit, welke ploeg zich voor 1979 rayonkampioen mag noemen. ^Behalve de wedstrijden is er nog meer te zien op Flevohof. Er zal een demonstratie plaatsvinden met hackneys en de zeven grootste ponystamboeken zullen met het beste fokmateriaal aanwezig zijn. Het betreft de volgende stamboeken: het Wel- shponystamboek, het New Forestpony stamboek, het Shetland Pony stamboek, hef Fjorden Paarden stamboek, het Appaloosa Pony stamboek, het Connemarastamboek en het Arabieren stamboek. Voor nadere informatie: Flevohof, Afdeling Voorlichting, tel. 03211-1514. OOSTBURG: Woensdag 27 juni in Café "De Windt" WISSENKERKE: Woensdag 27 juni in Hotel "De Kroon" FIJN AART: Vrijdag 29 juni in Hotel "De Graanbeurs" van 11.30-13.00 uur. I.andbouwhuis - Grote Markt 28 - Goes Dinsdagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur, de heer van Nispen. Landbouwhuis - Stationslaan 4 - Zevenbergen Donderdag: van 9.00 - 12.00 uur, de heer J. Vroegop. Voor afspraken met de heren van Es en Zuidweg gelieve u tevoren telefonisch kontakt op te nemen. De winnaars van de Nationale Kampioenschappen van vorig jaar. Op uitnodiging van het ministerie van landbouw en visserij is 18 juni jJ. een Chinese delegatie van technische veehouderijdes kundigen in ons land aangekomen. De delegatie komt naar ons land als uitvloeisel van de Nederlandse agrarische missie die vorig jaar onder leiding van de directeur-generaal voor Land bouw en Voedselvoorziening, ir. A. de Zeeuw, een bezoek heeft gebracht aan China. Het gezelschap zal tijdenshaar verblijf, dat tot 28 juni a.s. duurt, een aantal agrarische onderzoekinstellingen en enkele bedrijven bezoeken, alsmede de IJsselmeerpolders. De delegatieleden zijn ten dele verbonden aan het ministerie van landbouw en voor een ander deel aan het ministerie van staatsboerderijen en lan daanwinning. Dinsdag 26 juni a.s., Hilversum II, 12.16 - 12.26 uur Onderzoek voor de praktijk II: "Meer aandacht voor energie besparende projekten", een vraaggesprek met dr. G. Scholten en ir. G.A. van den Berg van het Proefstation voor de Bloemis terij in Aalsmeer. Donderdag 28 juni a.s., Hilversum II, 12.16 - 12.26 uur "Waar blijven de beheersovereenkomsten?", een vraaggesprek met drs. G. van der Lely, direkteur van de Stichting Beheer Landbouwgronden. De laatste tien jaar is er over het algemeen weinig leverbot geweest dankzij onder andere kortere of langere perioden van droogte, waardoor de ontwikkeling van de leverbotslakjes in het weiland werd afgeremd. Laat u echter niet verleiden tot de gedachte dat deze voor de veestapel gunstige toestand blijvend zal zijn. Een opeenvolging van een paar natte zomers zou op een aantal bedrijven opnieuw leverbotuitbraken kunnen geven, zoals we die hebben gekend in de zestiger jaren. Bedrijven waar wateroverlast bestaat, hetzij door achterstallig onderhoud van greppels, hetzij door andere oorzaken, zullen het eerst gevaar lopen. Dit jaar hebben meer slakjes in het weiland overwinterd dan in voorgaande jaren. De lange winter met veel sneeuw is voor de slakken niet ongunstig geweest. Als vochtige weer in juni en juli aanhoudt en de temperatuur rond 20 graden C of hoger is, zullen de overwiiiterde slakken zich snel kunnen vermeerderen en al vanaf de tweede helft van juli de mogelijk opgedane leverbotbesmetting op het gras kun nen gaan afzetten en een gevaar voor het vee gaan opleveren. Voor alle duidelijkheid: er is momenteel nog geen direkt gevaar voor leverbot bij het vee. Wel is er reden om extra waakzaam te zijn en de situatie nauw lettend te blijven volgen om tijdig te kunnen ingrijpen. Dat zou betekenen dat u vanaf juli gevoelige dieren, zoals schapen en jong rundvee, niet meer moet laten weiden op de dan met leverbot besmette percelen. Vraag zonodig advies aan uw die renarts of aan de Gezondheidsdienst voor Dieren. Met nadruk wordt er op gewezen dat een goede ontwatering van het weiland een eerstè vereiste is voor de bestrijding van lever bot. Stichting Gezondheidszorg voor Dieren De prijzen waarvoor de scheer 1979 door de Nederlandse Wol federatie, voor rekening van derden, wordt overgenomen, zijn als volgt vastgesteld: Kwaliteit F 4,60 per kg Kwaliteit G 4,40 per kg Kwaliteit B 3,00 per kg Kwaliteit Zwart 3,00 per kg Deze prijzen gelden bij een rendement van 60%. Over scheer 1978 zal een nabetaling van 10% plaatsvinden. Onder grote belangstelling vond op 13 juli j.l. de diplomaui treiking plaats op de Groene School te Kapelle. 53 leerlingen mochten het diploma in ontvangst nemen van de direkteur der school, de heer J. op 't Hof. Gelukwensen - vergezeld van boekenbonnen voor enkele leer lingen, die een bijzondere prestatie leverden - werden uitgereikt door de voorzitter van de beheerskommissie, de heer C.J. Bal, de algemeen sekretaris der Z.L.M., mr. J. Oggel en de heer P.M. van 't Westeinde namens de N.C.B. toezegde, dat de school op zijn waardering en steun mag rekenen. Namen van de geslaagde kandidaten: L. Cornelissens, Nieuw-Namen; J.K. Crucq, Nw. en St. Joosland; P.L.J. Dekker, Ritthem; S. van Driel, Kats; J.C. van Gaaien, Kapelle; P. van Hattem, Noordgouwe; P A. de Kever, Ossenisse; F.A. Kloosterman, Kapelle; M.R.E. Mahu, Hengst dijk; B. Mol, 's-Gravenpolder; A.v. Nieuwenhuyse, Zonnemaire; W.S. Ovaa, Domburg; W.C. Remeeus, Ouwerkerk; J.W. de Roo, Biezelinge; L.J. Scheele, Nieuwland; C.T.P. Verhoeven, Middelburg; J.W.R. Ver- meule, Ovezande; J.L. de Visser, Domburg; C.J. van Waterschoot, Hontenisse; A. Zuidweg, Kapelle; I.P. Barendregt, Kruiningen; P.W.M. Boonman, Ovezande; A.H. Geense, Krabbendijke; P. Grim, Wester straat 23, Heinkenszand; J.H. Harinck, Kapelle; P.M. van Hekken, Kloetinge; A.P.J. Heijnsdijk, Goes; J.W. de Jager, Biezelinge; M.J.A. de Jager, Kapelle; W.J. de Jonge, Goes; D. Lokerse, Kruiningen; R. Mal- lekote, Kapelle; B.J.W. v.d. Molen' Goes; M.J. Oosterveer, Wemeldin- ge; G.J. Schouwenaar, Wemeldinge; A.M.A. Steijn, Hoedekenskerke; M.J. Steijn, Kwadendamme; L.G.M. de Beleir, Westdorpe; T. Faase, Goes; D.B. Goense, Nieuwerkerk; J.M. de Koster, 's-Gravenpolder; W.P.T. Kuyper, Ouwerkerk; J.D. v.d. Maale, Goes; P. Meijers. Zoute- lande; P. Mes, Haamstede; J.F. Ostermeier, Goesi J.C. Poley, Yerseke: L.G.J. Rijk, 's-Heer Arendskerke; M.J. Strooberg, Oost-Souburg; J.C.C. de Theye, Wolphaartsdijk; A. Vierhout, Middelburg; R. Vermare, Krabbendijke; J.B. Noteboom, 's-Heer Arendskerke. 6 kandidaten werden afgewezen en 7 kandidaten moeten herexamen doen. 2

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 2