VOOR m; O VROIIW V A Is jevindtdat je afdeling eigenlijk door de gemeente gesubsidieerd zou moeten worden, dan is er één stelregel die we niet vaak genoeg kunnen herhalen. Die regel is: zélf op onderzoek uitgaan en uitzoeken hoe de zaken in jullie gemeente geregeld zijn. (niet verbaast zijn als blijkt dat er niets geregeld is...) W; W, Even neuzen U7 bij de buren S inds ik enige tijd geleden lid van de Belgische vrouwen vereniging CMBV werd, die zich opwerpt voor de vrouw uit de middengroepen, ontvang ik ook hun maandblad Ik meen dat het wel leuk is om de onderwerpen, die daarin aan de orde komen, eens te vermelden en neem daarvoor de in tussen verschenen vier afleveringen van 1979. H et januarinummer begint al meteen met een oproep aan de kinderen onder het hoofd: "Inspraak in het Jaar van het Kind". Hen wordt gevraagd in deze maand een opstelletje op te sturen, waarin ze schrijven waar, hoe en waarmee ze het liefst spelen. Vóór 1 februari moeten deze binnen zijn bij de redaktie. Het resultaat is kennelijk nog niet verwerkt tot een artikel in deze eerste vier maanden. K inderspel dwingt ons terug te zien op onze eigen speelkan- sen "tussen school en huis", zomaar op straat dus, in de buiten lucht. Daarnaast stelt men de mogelijkheden van de meeste kinderen in deze tijd. De natuur en het straatgegeven speelden vroeger onderweg een veel grotere rol. H et maartnummer begint met "kinderen gelovig opvoeden". Elke vfouwenvereniging in Vlaanderen heeft de godsdienst, Rijksbijdrage-regeling sociaal-kulturele aktiviteiten E r zal belang aan gehecht worden datje ook aangeeft hoe het aktiviteitenprogramma precies tot stand is gekomen. Een prettige ervaring W e lezen en horen veel over baldadigheid en minder goede eigenschappen van "de jeugd van tegenwoordig". Het nare is dat het goede van diezelfde jeugd nooit naar voren komt en dat goede bestaat ook, ja zeker! Een heerlijk verhaal van onze dochter, die een weekend naar huis kwam. Ze was later dan ze gedacht had: ze had autopech gehad onderweg. Maar diezelfde pech had haar zoveel voldoening gegeven, zodat het zelfs een prettige ervaring geworden was. AKTIVITEITEN-AGENDA Nu de konversatie: Maar nu het afscheid van de redders in de nood. (v.a. september)- GOES/NOORD-BEVELAND Bak- en Kookkursus. Opgave vóór 25 juni bij Cora (01108-551/815) of Helma (01198-409). Plaats: "De Vakschool" te Goes 19.00-21.30 uur). 22 JUNI - R.A.K. WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Traktor-behendigheidswedstrijd vanaf 18.30 uur op "De Brink" te Schoondijke (tot 22.30 uur). Tevens v.a. 21.30 uur: 3 C.J.O.-Bal in zaal "Wijffels" (steengoeie band). 23 JUNI - P.J.Z. - PROVINCIAAL Sportdag in Steenbergen van 09.25 tot 18.30 uur. 23 JUNI - ZEVENBERGEN na afloop van de sportdag: Bowlen in Breda (bij gevan genisgebouw). Vertrek: 20.00 uur vanaf de Markt, Ze venbergen. 30 JUNI -THOLEN Schuurfeest bij fa. Polderman, Langeweg 1, Oud-Vosse- meer. Met die bekende, goeie band! 30 JUNI -BLADEL Stalfeest bij fam. van Steenbergen te Heeze. 6-7-8 JULI - WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Weekendreis Londen: tot nu toe 32 deelnemers. 7 JULI - SCHOUWEN-DUIVELAND Schuurfeest. 6-7-8 JULI - SCHOUWEN-DUIVELAND Tevens uitwisseling met P.J.G.O.-afdeling Raalte: zij komen nu hier. Voor informatie, opgave gastgezinnen: OU 14-1790. 5 T/M 10 JULI - THOLEN uitwisseling met Zwitserland: er kunnen nog enkele mensen mee (tot nu toe: 23 personen): 01663-366. Dat immers is één van de wezenlijke punten van de rijksbijdrage-regelingen: de gemeente heeft een vrij ruime mogelijk heid om de zaken naar eigen inzicht aan te pakken. Dat betekent dus ook, dat je niet erg veel verder komt met artikeltjes in kranten of in een blad als Kern en Keur. Die artikelen kunnen niet anders dan globale punten aangeven: hoe zit 't in elkaar, waar moet ik in ieder geval op letten en veel verder kom je niet. Dat kan ook niet. De gemeente alleen kan de informatie kompleet maken en daar zal je inderdaad zelf achteraan moeten, (kijk uit voor het kastje en de muur...!)' at wèl geldt voor iedere afdeling is, datje aan de gemeente duidelijk moet kunnen maken wie je bent en watje doet. Je moet je voorstellen dat "buitenstaanders" (de gemeenteraad in dit geval) moeten beslissen over wat jij aandraagt. Die gemeenteraad heeft o.a. de plicht om er voor te zorgen dat er een goede "spreiding" van de voorzieningen ter plaatse ont staat. Andere verenigingen ter plaatse dienen ook hun subsi die-aanvrage in. Om nu een goede beslissing te kunnen nemen moet wel precies bekend zijn wat jouw vereniging is en doet en waarin die vereniging van plattelandsjongeren zich nu onder- scheidtvan die andere jongerenclub ter plaatse. Vooral de laatste is belangrijk als je het over een goede spreiding hebt. Een voorbeeld: in een subsidie-aanvraag moet je altijd een doelstelling invullen. Stel dat je invult: het organiseren van aktiviteiten voor jongeren in de gemeente. Nou, dat is natuurlijk je doel, maar: vier andere verenigingen ter plaatse doen dat ook! Zo'n doel moet dus veel duidelijker en nauwkeuriger vooral worden omschreven. Je kan erbij schrijven wat je ermee wil bereiken, waarom je dat doet, voor wie je 't doet enz. En dat hoeft echt niet in mooie (ambtelijke) termen. Het gaat erom datje duidelijk maakt "wie je bent" en dat kun je het beste in je eigen woorden doen. e zullen nu wat konkreter worden en punt voor punt aan geven hoe je de aanvraag in elkaar kan zetten. Dat doen we aan de hand van de eisen die de gemeente in ieder geval stelt: 1. Je moet aangeven voor welke groepje iets gaat organiseren. Is dit jeugd, zijn het jongeren, welke leeftijd hebben ze, uit welke buurt komen ze, wat is de plaatsnaam en waar je zit en dat soort zaken. 2. Je moet aangeven wat je precies wilt bereiken met je werk. met andere woorden wat zijn je doelstellingen. Hierbij zou je kunnen denken aan ontspanning, rekreatie, vorming, bewust wording, leren optrekken met elkaar, deelname aan akties, kreativiteitsvorming enz. Natuurlijk zou je ook kunnen aangeven waarom je dat belang rijk vindt. B.v. omdat er zo weinig te doen is bij jullie in de buurt of omdat er op scholen zo weinig gedaan wordt aan dit soort zaken en misschien gewoon omdat je het leuk vindt om mensen van dezelfde leeftijd bij elkaar te laten komen. 3. Je moet vermelden welke aktiviteiten je organiseert om het doel te bereiken. We denken hierbij aan rekreatieve avonden, sport en spel, muziek, gespreks- en studiegroepen, film, theater, weekenden, thema-avonden enz. 4. Tenslotte hoort er natuurlijk een begroting bij. Omdat het opstellen van de begroting vaak op standaard-formulieren van de gemeente moet gebeuren, kunnen we daar verder niet veel van zeggen. Tenslotte Het is belangrijk dat duidelijk wordt dat de deelnemers (leden) daarbij een grote inbreng hebben. Je kunt dit duidelijk maken door iets te vertellen over je vere niging en hoe die precies in elkaar zit, b.v. dat er een jaarverga dering gehouden wordt, waarin in grote lijnen het programma tot stafld komt. Omdat dit jaar tot het Jaar van het Kind is uitgeroepen prijkt op de omslag van elk nummer de tekening van een 7-jarig kind uit Knesselaere, produkt van een tekenwed strijd. De tekst is gedrukt op glanzend papier en verlucht met foto's ter illustratie van de verschillende onderwerpen. Soms ook tekeningen. Als wij het nog even bij het kind houden, dan blijkt in elke aflevering het Kind op de een of andere wijze in een artikel aan de orde te komen als onderdeel van een projekt, dat CM BV over en ten behoeve van het kind op heeft gezet. In dit nummer wordt dit projekt uiteen gezet. Het eerste onderwerp: "Kinderspel". Je kon leren balanceren op de stoeprand, zwieren om de lanta renpaal, koeieneuzen aaien waar nog wei was, ongestraft boompje klimmen. De huizen hebben tegenwoordig geen geheime hoekjes meer en hoeveel huizen zijn er niet zonder tuin! Waar kun je nog onbe lemmerd balletje trappen, waar kun je nog ongeprogrammeerd buiten spelen. Verruiming van de speelmogelijkheden, zoals kinderen dat zelf het fijnst zouden vinden, is een van de doelstellingen dit jaar. Zulks o.a. via enquêtes bij de leden en hun jeugd na te gaan. De opstellen en tekeningen dienen dat doel eveneens. In dit nummer is ook de volledige tekst van de V.N.-Verklaring van de Rechten van het Kind opgenomen (VN d.d. 20/11/'59). onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegem, Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. H et februarinummer maakt zich warm voor gemengd onder wijs. Dit is natuurlijk een onderwerp, dat in Nederland mis schien enige verwondering wekt. Maar al hebben zij dan de jongens en meisjes nog goeddeels gescheidën, wij scheiden de jonge mens dan toch maar naar gezindte. In ieder geval wil deze vereniging zich volop inzetten voor het gemengd onderwijs' zodat jongens en meisjes ook gelijksoortig onderwijs zullen kunnen genieten en niet voorgeselekteerd naar sexe. Het mishandelde kind is een intensief besproken onderwerp, waar de volwassen toeschouwer bepaald niet zonder kleer scheuren van afkomt. Het kind in het verkeer een veelzeggend artikel met veel cijfers ("neuzen"). Ze kwam vanaf Delft richting Rotterdam en bij het Klein- polderplein vertoonde haar autootje kuren. Ze haalde met moeite het stoplicht voorbij het plein en daar stond ze stil, zonder veel kennis van het inwendige van haar vervoer middel. Automobilisten rondom haar claxoneerden en ke ken verontwaardigd, iedereen had haast en ook eigenlijk geen gelegenheid hulp te bieden op zo'n moeilijk punt. Als uit het niets verschenen acht kinderen rondom haar, zes jongens en twee meisjes van ongeveer 8 tot 10 jaar. "D oet ie 't niet?" "Nee jongens, hij laat me lelijk in de steek". "Moeten we U (netjes "U") duwen?" "Dat zou wel prachtig zijn, maar te gevaarlijk voor jullie in het drukke verkeer". "Nou, dan staat U hier vanavond om 9 uur nog. Hebt U een gevarendriehoek, dan bind ik die om m'n lijf en dan gaan we met z'n allen duwen, ik weet wel een garage in de buurt". Wat moest ze doen, het was een riskant voorstel in het drukke verkeer, maar ineens zag ze de humor en de mogelijkheid van het voorstel in, en zei: "jongens, dat doen we". (Ze werkt in het onderwijs en kent de jeugd door en door). De driehoek op de rug gebonden en geëscorteerd door het achttal ging het op weg. De doorgaans RK, als basis. Een van de leden is dan ook de proost, de geestelijk adviseur en de enige haan in het kippehok. De moderne tijd maakt dit onderwerp niet tot de eenvoudigste maar is daarom niet minder belangrijk. Het tweede onderwerp rond het kind is de bespreking van twee boeken, handelende'over ziekte en overlijden van een kind en wat daarmee samenhangt in het gezin. In het april (paas-)nummer tips voor kinderfeestjes, waarbij men ervan uit gaat, dat dat ook "moeder- en vaderfeestjes" zouden behoren te zijn. Tenslotte wordt de aandacht gevestigd op de invloed van alko- holisme op het gezin. Titel: Alkoholisme het drijfzand voor onze voeten. Niet alleen het vernietigend effekt in een gezin als een der gezinsleden verslaafd is, ook het verschijnsel jeugdalkoholisme als groeiend probleem komt aan de orde. Men vraagt zich af of de enige manier om dit euvel in de kiem te smoren niet moet zijn: het besef van ieder mens, dat hij of zij net als elk ander het potentieel in zich heeft op de een of andere manier verslaafd te raken En of afrekenen met, in dit geval alkohol, niet uit moet gaan van een streven naar een andere levensstijl. De aandacht voor het kind in hun maandblad richt zich, zoals U ziet, op de meest uiteenlopende facetten. Ik geloof, dat ik het maar bij het Kind zal laten. Anders"zou ik de andere onderwerpen onrecht aan doen. Misschien kom ik daar in een volgend artikel nog eens op terug. L.H.G. van den Hoek - Maclaine Pont. reaktie's van het voorbijrijdende verkeer was verrassend: ze gaven lachend ruimte en duim omhoog. Het karwei was toch zwaarder, dan ze gedacht hadden, want er werd gevraagd: "Staat ie wel in z'n vrij en de handrem is er toch wel af?" Hierop werd bevestigend geantwoord. Toen kwam de opmerking van de leider: "Jongens, een beetje rustig aan, want de meiden worden moe". Op een gegeven moment moest het escorte linksaf, maar de richtingaanwijzer was niet bruikbaar. Geen nood: acht armen kwamen horizontaal en de hoek werd genomen en inderdaad kwamen ze bij een garage. De monteur had plezier in het geval en stond meteen klaar hulp te geven. Het euvel was gauw ver holpen en ze kon richting Zierikzee rijden. 'kJ ongens, jullie hebben me fantastisch geholpen. Hebben jullie een potje of een klubhuis of zoiets, want ik wil jullie er iets voor geven." "Nou, dat hoeft helemaal niet, wij zijn een hulptroep. We doen van alles, boodschappen voor mensen die niet kunnen lopen, kleine klusjes en zomaar van alles". "Wie is jullie leider?" "We doen alles demokratisch en we hebben geen leider, maar hij (vinger naar een lekker pienter knulletje) is de baas." Geen potje, klubhuis of leider, maar wel een welverdiend ijsje voor deze spontane heerlijke kinderen. Ze verdwenen net zo snel, als ze te voorschijn gekomen waren. Waarschijnlijk naar het volgend karwei! R. Mouthaan. 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 23