Een lange hete zomer „ZEGGE EN SCHRIJVE D e akkerdistel houdt de gemoederen nog steeds bezig. Met het uitbrengen van de brochure "de akkerdistel" van de koördinatie kommissie onkruidonderzoek is de dis- kussie zelfs tot ongekende hoogte opgezweept. Dat is bijzonder jammer omdat we nu net zo ver waren dat de distelverordening in Zeeland tot een evenwichtig geheel was uitgekristalliseerd. Gepoogd wordt nu met politieke argumenten de praktijk van alle dag te logenstraffen. De praktijk komt echter juist nu, in de bloeitijd v/an de ak kerdistel, opnieuw tot de konklusie dat de verordening niet gemist kan worden. Zelfs is het zo, dat landelijk met name de Zeeuwse distelverordening als zeer evenwichtig ten voorbeeld wordt gesteld. Het is derhalve zaak om in goed overleg tussen betrokken partijen te komen tot een reële opzet en uitvoering van de distelverordeningen en niet zonder meer te pleiten voor intrekking daarvan. Van landbouwzijde is onlangs nog de bereidheid getoond, via de gewestelijke raad van het landbouwschap, om mee te werken aan een verdere verfijning van de bestaande ve rordening in Zeeland. Ik hoop dat we daar niet te vlug mee geweest zijn. N iets is meer zeker. Als ik zo de berichten op de radio beluister, dan zou ik er geen eed op durven doen dat we nu nog een kabinet hebben. Nederland moet en zal blijk baar kapot! Oggel. Vorige week vrijdag vierden de leden van de Coöperatieve Zeeuwse Aan- en Verkoop vereniging het feit dat hun coöpe ratie 50 jaar bestond. Het feest werd gehouden in en om het sterk groeiende bedrijf te Wemeldinge, waar omstreeks 700 gasten op voortreffelijke wijze werden vermaakt, mogelijk gemaakt door een perfekte organisatie. De C.Z.A.V. die dankzij de steun van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij destijds kon worden opgericht heeft nu een jaaromzet be reikt van om en nabij de 50 miljoen gulden. Meer over dit gedenkwaardig gebeuren vindt u op pagina 12. Kader Distels Tenslotte zuidelijke landbouw maatschappij O p het moment (woensdagmorgen) dat ik dit opschrijf, is er nóg geen zinnig woord te zeggen over de uitslag van het beraad dat de landbouwministers van de europese gemeenschap deze week voeren over de landbouwprijzen en alles wat daarmee samenhangt. Ondanks de al maan den slepende onderhandelingen is het tot op dit moment zelfs nog lang niet zeker of men er al uit komt. Een verder uitstel tot september/oktober schijnt zeer wel tot de mo gelijkheden te behoren. De grootste pessimisten spreken zelfst over 'uitstel' tot mei 1 980! Ook minister Van der Stee liet dinsdag via de radio weten, dat hij geenszins optimistisch was over de afloop van de besprekingen. Voor de land- en tuinbouw is het echter van het grootste belang dat er nu zaken gedaan worden. Nog langer wachten brengt het gemeenschappelijke landbouwbeleid in onmiddellijk gevaar. In dat geval zou er, om met Cop- a-voorzitter de Caffarelli te spreken, sprake zijn van een onvoorstelbaar echec van het gemeenschappelijke land bouwbeleid. Dat is blijkbaar ook de mening van minister Van der Stee. Op dit punt had hij het er dinsdag over dat er beter slechte besluiten genomen kunnen worden dan helemaal geen besluiten Vooralsnog blijf ik behoren tot de optimisten. Ik ga er van uit dat de ministers het niet zover (hebben) laten komen. Ik veronderstel dan ook dat op het moment dat dit stukje gedrukt is het bovenstaande ouwe koek is. Dat er inmid dels besluiten zijn genomen en dat dit besluiten zijn waar onze boeren en tuinders mee uit de voeten kunnen. Wanneer dit niet het geval is, dan voorspel ik een lange hete zomer. O verigens was het deze week weer triest te konstateren hoe de land- en tuinbouw in de media werd weggedrukt door 'ander nieuws'. Alles stond weer bol van de so- ciaal-ekonomische onrust in allerlei andere sektoren. Ge zien het belang van de land- en tuinbouw is dat een ergerlijke zaak. Ik blijf daarom van mening dat, wil.de land- en tuinbouw ook in de toekomst aan bod blijven komen, de belangenbehartiging nog sterk opgevoerd moet worden. Een goed en breed kader is daarom een eerste vereiste. Ik vind dat daar landelijke richting aan gegeven zou moeten worden. Helaas komt dit nog te weinig van de grond. Mede naar aanleiding van het vraagpunt over de organisatie van de land- en tuinbouw heeft het dagelijks bestuur van de Z.L.M. het plan opge vat nu zelf naar mogelijkheden te gaan zoeken om aan het bestuurskader een bredere basis te geven. Daartoe is besloten om in overleg met een aantal afdelingsbesturen op Schouwen Duiveland èen proefkursus kadertraining te gaan organiseren. Wanneer deze proef - die zal bestaan uit 3 a 4 avondbijeenkomsten - slaagt zal bezien worden hoe aan deze training een algemeen karakter is te geven. In de opzet is bewust gekozen om mét de afdelingen te beginnen omdat deze de basis vormen van onze organi satie. Een sterke organisatie heeft een brede basis nodig. 1 VRIJDAG 22 JUNI 1979 66e jaargang - No. 3487 land- en tuinbouwblad Naar mijn mening zelfs een basis die niet alleen stoelt op de landbouw, maar die zijn wortels mede vindt in de gehele plattelandsgemeenschap. Maar dat is een stok paardje.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 1