Duizendschoonbinnen en buiten T ussen half augustus en begin september planten we op zaai bed gezaaide duizendschoon uit. De plantafstand is 30 a 25 cm. Voor rolkassen, platglas en plastiktunnels planten we uit en brengen het glas of plastik er later overheen. In vaste kassen brengen we rond de jaarwisseling de planten met grond er aan naar binnen. We planten dan 6 rijen per bed en leggen twee bedden aan per warenhuiskap. Op de rij is de afstand 25-30 cm. We brengen onder glas één chrysantennet per bed aan. Het watergeven gaat goed met gietdarmen. Kort na het planten moeten ze goed worden aangegoten. Normaalteelt chrysanten D e belangrijkste problemen zijn roest, spat en bladluis. Bij roest zien we bruine sporenhoopjes op de bladeren. We kunnen voorbehoedend spuiten met 300 gram Mancozeb. Zineb of Maneb per 100 liter. Bij een aantasting kunnen we 75 gram Plantvax per 100 liter gebruiken. D uizendschoon is een oude snijbloem die om zijn lange houdbaarheid zeer gewild is. Zaaien Uitplanten Forceren Ziekten B. Baijense, Nog sterker letten op energiebesparing Men kan duizendschoon telen in de volle grond en onder glas. Soms zie je de teelt in rolkassen of onder verhoogde eenruiters starten waarvan later het glas afgaat zodat de teelt in de vollegrond verder gaat. Bij de gewone teelt onder glas wordt buiten gezaaid en worden de planten rond de jaarwisseling met kluit en al naar binnen gebracht. Tussen twee haakjes dat is altijd nog een heel gesjouw. Bij een gelichte teelt is men vroeger dan in de vollegrond. Bij een glasteelt is men weer vroeger en deze glasteelt kan men nog meer vervroegen door stoken en belichten. Verder zijn er vroege en late rassen. Men kan dus over een lange periode aanvoeren als men dat wil. De oogstperiode is daardoor van half maart tot in juli. Op het proefstation voor de bloementeelt te Alsmeer probeert men deze periode nog meer te verlengen door te koelen. V oor alle teelten zaait men in juli. Meestal wordt het zaad 24 uur voorgeweekt in schoon water. Voorkiemen is ook mogelijk. We kunnen in de volle grond zaaien of onder platglas en dan later in de volle grond uitpoten. We moeten een fijn zaaibed hebben. Het zaaibed met jute afdekken om uitdrogen tegen te gaan is gunstig. Bij een goede opkomst kunnen we vari 5 gram zaad 1000 planten krijgen. We gebruiken 1 gram-zaad per m2 als we volvelds zaaien. Men zaait voor de buitenteelt ook wel machinaal op rijen met een afstand van 30-40 cm en dunt later uit op b.v. 20 cm. Men heeft dan ongeveer 25 gram zaad nodig per are. Vollegrondteelt achter windbeschutting. 1* orceren doen we door in februari te gaan bijstoker^voorheen houden we het gewas alleen maar vorstvrij. Bij dit forceren beginnen we met 's nachts 10° C en overdag 15°C. Later mag de Onder platglas. temperatuur met 5 graden oplopen 's nachts en stoken we over dag lichtafhankelijk tot 25°C. Door vanaf begin februari 2-3 weken te belichten met 15 watt per m2 kan men nog een vervroeging verkrijgen. Bij die belichte gewassen begint de oogst in maart. Bij de alleen gestookte teelt in april en bij de buitenteelt in juni. Gewas in kas met belichting. Bij de normaalteelt chrysanten moeten we ervan uitgaan, dat de hoofdteelt niet mag lijden als gevolg van deze na- teelt. Staat er bijvoorbeeld een gewas anjers in de kas dat men moet ruimen, dan moet men wel overwegen of dit niet net zoveel op zou kunnen brengen als de chrysanten minus de extra kosten die deze teelt meebrengt. Ook moet men een nieuwe hoofdteelt niet uitstellen, omdat er eerst nog chry santen moeten worden geoogst. Zonder stoken kunnen we de chrysanten telen tot half oktober, met luchtverhitters e.d. tot begin november, met een goede warmeluchtkabel tot 5 december en met een buisverwarming tot na nieuwjaar. Sommige soorten heb ben tot het eind van de teelt 16 gr. C. nodig. Hiermee dient rekening gehouden te worden. Een chry sant vraagt weinig arbeid aan het begin van de teelt, maar wel tijdens de oogst. Eénpitters (ongetopte stek) kan men bij de oogst zo uit trekken. Ze vragen geen top- en dunarbeid, maar vragen wel 52 - 56 stekken per m2 bed i.p.v. 20 - 24 stekken bij getopte teelt. Men kan de stek die men niet topt later planten. Globaal zijn de planttijden als volgt: planttijd bloei vroege soorten 10-15 juli eind oktober - begin november middelvroege soorten 15 20 juli november late soorten 20-25 juli december Als we niet toppen planten we 10 dagen later. Bij de knopvor- ming 5 september) moet het gewas minimaal 30 cm hoog zijn. anders krijgen we te korte stengels. Te lang is minder bezwaarlijk dan te kort. Soorten die bij elkaar horen zetten we bij elkaar in een aparte kas of kasgedeelte. Hebben we meerdere soorten in dezelfde kas, bijvoorbeeld met één warmeluchtka- chel, dan-zetten we aan de ene kant de vroege soorten, aan de andere kant de middelvroege soorten en in het midden (de warmtebaan van de kachel) de late soorten. Moeten we dan laat nog bijstoken, dan hangen we een scherm van plastikfolie op, zodat we niet de hele kas behoeven te stoken. Meestal wordt achtmazig gaas gebruikt van één meter breed. Er is een tendens om bredere bedden te maken met 9-10 mazig gaas. Dit kan goed bij éénpitters. Op sommige bedrijven ligt per warenhuiskap één bed met tien en één bed met elf mazen. Uit de veelheid van rassen willen we er een aantal noemen met de bloeitijd er bij: Gompie, meerdere kleuren (3e week okto ber), Rosa Bella (4e week oktober), Indianapolis (le week no vember), tmerentia (2e week november), Paris (2e tot 3e week november), Oranjewonder (3e week november), Orchid Beauty (3e week november), Golden Seal (3e week november), Vedova (4e week november), Long Island Beauty, meerdere kleuren (begin december), Minstreel (2e week december), Elegance (3e week december), Japannerin (4e week december). Japannerin is een wat apart ras. Deze vraagt van begin tot einde teelt 14 - 15 gr. C. Kan geplant worden 25 - 28 augustus. Hier mee dus rekening houden in verband met klimaat e.d. Te vroeg planten, b.v. Gompie rond 1 juli, geeft z.g. splitters. Enigszins splitten is voor bepaalde soorten geen bezwaar. Bij een aantal direkte teeltzorgen willen we volgende keer stil staan. B. Baijense Konsulentschap "Zuid-West Nederland" Spat kunnen we herkennen als witte vlekken met purperen rand. Voorbehoedend bestrijden als bovenstaande ziekte. Laat in de herfst kan men beter 500 gram koperoxychloride nemen per 100 liter water. Bladluizen kan men gemakkelijk bestrijden met de bekende middelen. In de kas kan men ook uitroken want een bos bloe men met luizen is niet gewild. Duizendschoon is een vrij goed kope teelt. Men behoeft geen duur plantmateriaal te kopen. Het is een teelt met vrij veel mogelijkheden zowel in de vollegrond als onder glas. Het is een gewilde snijbloem die vrij goed houd baar is. Konsulentschap Zuidwest-Nederland Planten op een wachtbed. MINISTER VAN DER STEE De schaarste aan energie in de wereld, die de komende decennia alleen nog maar zal toenemen, geeft aan, dat we nog meer zullen moeten werken aan energiebesparing. Er is al heel wat bereikt maar toch is er nog erg veel te doen. Het afgelopen najaar is nog twee miljoen gulden extra ter beschikking gesteld voor onderzoek daarnaar en we hebben de overtuiging dat - ook mede dankzij Uw eigen tuinbouwfonds - de komende jaren veel bereikt zal kunnen worden. Aldus ir. W. van Soest, direkteur Akker- en Tuinbouw van het ministerie van landbouw in de rede die hij namens minister Van der Stee uitsprak, na afloop van diens werk bezoek aan het tuinbouwgebied Aalsmeer eind mei. In het subsidiebeleid t.b.v. de energiebesparing heeft minister Van der Stee gemeend zo goed mogelijk aan te moeten sluiten bij regelingen van zijn kollega's van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening en van ekonomische zaken. De glastuin bouw heeft hierin inderdaad sterk meegespeeld en een bespa ring van ruim 15% mag er dan ook zijn. Hij heeft ook steeds gestreefd naar één kader, waarbinnen het energiebesparingssubsidiebeleid zou kunnen worden ingepast. De energietoeslag in de Wet Investeringsrekening (W.I.R.) zal hieraan straks gestalte gaan geven en zoals de zaken er nu voorstaan denkt hij dat de glastuinbouw in redelijke mate zal kunnen meeprofiteren. De bewindsman zal zich er sterk voor maken, dat in de inter nationale diskussies over gebruik van energie in de glastuin bouw met gelijke maten wordt gemeten. De geleidelijke aanpassing in ons land van de gasprijs in de jaren na 1973 heeft ervoor gezorgd dat de glastuinbouw nu nog springlevend is, terwijl toch de energieprijs in 5 jaar tijd bijna is verdrievoudigd. Vooralsnog is het de bedoeling in geleidelijk heid de pariteit te bereiken. Internationale konkurrentie Landen als Israël, Kenya en Columbia zijn de laatste jaren sterk opgeklommen en produceren nogal wat bloemen. De dreiging van Italië en de verwachte dreiging vanuit de Oosteuropese landen heeft géén gestalte gekregen. Al vele jaren vraagt de bloemensektor om beschermende maa tregelen aan de buitengrenzen van de Europese Gemeenschap. In 1975 is een z.g. surveillancesysteem ingesteld. Een systeem dat duidelijk gebreken kent. Gegeven de stabiliserende verbruikstendenzen in een aantal lidstaten en de snel toenemende invoeren uit derde landen heeft vooral ons land aangedrongen op een invoerstelsel dat meer tegemoet komt aan de specifieke eisen van deze markt. In de Nederlandse voorstellen wordt er van uit gegaan, dat alléén tegen derde landen wordt opgetreden als deze ook de oorzaak zijn van de marktverstoring. De maatregelen dienen er in te bestaan, dat de invoer uit derde landen via invoercertifi- katen kwantitatief wordt beperkt, als de kommunautaire prijzen gedurende een aantal dagen het signaalprijsniveau niet berei ken. Tevens dient uit de informatie te blijken, dat de invoer uit die landen de oorzaak vormt van de marktverstoring. De kwantitatieve beperking wordt grote naarmate de kommunau taire prijzen verder beneden de signaalprijzen liggen. Tijdens een diskussie met vertegenwoordigers van het tuin bouwbedrijfsleven verzocht de minister om een betere uitwer king van de signaalprijsregeling en zegde toe zich voor een goed plan in de E.E.G. sterk te zullen mak«n. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 19