Johnson - Ade - Doyo ontwikkelt zijn boerenbedrijf H 8 O Hoe een kleine tuin groot(s) kan zijn H ij heeft daarvoor verschillende plannen ontworpen en die naderhand ook weer verworpen. Uiteindelijk heeft hij nu een idee voorgelegd dat wellicht het beste past bij de aard en de omstandigheden van zijn boerderij. Omdat de Z.L.M. zoals U weet van zo'n afstand niet precies kan beoordelen of dit wel de juiste manier van besteding is, werd gevraagd aan de Neder landse landbouwattaché in Nairobi om er zijn mening over te geven. Het duurde allemaal wat lang en we hebben onlangs om direkt te weten hoe ver het er mee stond met de Nederlandse ambassade in Kenya gebeld, en gesproken met de heer Parzer, attaché aldaar. Hij verstelde ons dat wegens drukke werkzaam heden en de uithoek van het land waarin de boerderij van Johnson ligt de afwikkeling van de beoordeling op zich had laten wachten. Gelukkig waren op het moment van ons tele foongesprek, dat we netjes binnen de drie minuten hielden, een tweetal deskundigen in de Kipini streek waar Johnson ploetert, om persoonlijk een kijkje te nemen. Binnenkort hopen we nu bericht van de landbouwattaché te ontvangen zodat Johnson dan daadwerkelijk over kan gaan tot de realisering van zijn plannen. A Z. L.M.-Kenyaprojekt M. van Wezel Juiste besteding /3o >u-b Het werk ging door Een kleine tuin een probleem? Een praktijkvoorbeeld Afrastering et is bijna een jaar geleden dat het Z.L.M. Kenya-projekt van start ging en tijdens de Manifestatie een hoogtepunt vond toen er om en nabij de zestienduizend gulden bijéén werd gebracht uit spontane giften en eerder gedane bijdragen van afdelingen en kringen uit de Z.L.M. U weet het, dit geld was bestemd voor Johnson-Ade-Doyo, een Kenyaanse boer die nijvere pogingen doet om een bedrijf te ontginnen uit een stuk wildernis. Zodra hij op de hoogte werd gesteld van de omvang van het bedrag is hij gaan organiseren wat hij nu het beste zou kunnen aanpakken om met dit geld zijn jonge bedrijf een zo goed mogelijke start te geven. dit gedeelte zijn de jonge kokospalmen een jaartje oud Johnson (midden) houdt een jonge kokospalm gereed om in het versgedolven plantgat te zetten. Naast hem (rechts) zijn oudste zoon, en geheel links een dagloner pen die de schade verrichten. Wanneer kudden olifanten willen zullen ze die afrastering met hun enorme kracht gemakkelijk vernielen, maar dat zullen ze pas doen als er echt nergens anders meer wat te vreten valt. Al met al is zo'n afrastering van groot belang. Hij heeft voor de kosten daarvan een begroting opges tuurd, gespecificeerd in onderdelen, zoals prikkeldraad, palen, krammen, spandraad en ook nog wat kosten voor tijdelijk aan te trekken losse arbeiders. Al deze bedragen bijelkaar slaan een heel gat in de financiële middelen die de Z.L.M. voor hem heeft. We wachten nu af hoe het advies uit Nairobi zal luiden. We hopen voor Johnson dat het gunstig zal zijn, want ook al staan we pal achter een goede voorbereiding en een juiste bes teding van het geld, het wordt nu toch langzamerhand wel tijd dat hij de vruchten kan gaan plukken van onze hulp. O ndertussen heeft Johnson niet lijdzaam zitten wachten tot er geld uit Nederland kwam. Nee, zo is hij niet. Hij heeft om te beginnen met een aan tal mensen een water put gedolven. Uit deze welput moet het drink water komen voor ge zin en bedrijf. De put moet ook voor zien in drinkwater voor het meerdere vee dat hij straks wil gaan hou den. In de regentijd zal er ook zonder put ge noeg water zijn, maar wanneer de droge pe riode aanbreekt wordt dat anders en is goed drinkwater essentieel. Hij heeft de ontgonnen grond nu verdeeld in twee gedeelten zoals het bijgevoegde schetsje aangeeft. In het gedeelte A heeft hij het akkerland gepland. Hij verbouwt daar aardnoten, ka toen, cassave, zoete aardappelen, bonen, mais en wat rijst. Voorts heeft hij in dat A gedeelte een areaal gebruikt voor de aanplant van kokospalmen, mangobomen, papayaplanten, ba- nanenstruiken én cashewnootbomen. Jammer genoeg zijn de foto's die Johnson onlangs opstuurde van zeer matige kwaliteit, zodat ook de afdrukken op deze pagina niet denderend kunnen zijn. Op het B gedeelte van zijn bedrijf wil hij de veehouderij en het grasland plannen. Hij heeft reeds een zestal lokale bush koeien die er nu vrij rond lopen. C.J. Nouse Beveland B.V. n de voordagen van de grote Toetankammon, nog vele eeuwen voor Chr., hadden de Egyptenaren al een zeer hoog beschavingspeil. Omringd door beschermende woestijnen kon hun beschaving zich lange tijd ongestoord ontwikkelen en in een zich ontwikkelende beschaving zien we in ieder kuituurtijdperk tuinen ontstaan. Uit die vroeg Egyptische tijd, twintig eeuwen voor onze jaartelling dateren de eerste gegevens over tuinen. Van afbeeldingen en van de schaarse nu ontcijferde hieriogliefen leren we dat toen en veertig eeuwen later de essentie van een tuin nagenoeg dezelfde is. De tuin was voor de welgestelde Egyptenaren een plek, een ruimte om rustig te verpozen, met een boom in wiens takken de ziel kon rusten, die schaduw gaf en vruchten droeg; met een vijver waarvan het verfrissende water de illusie van koelte schonk en met planten die met hun geuren en kleuren de zintuigen streelden. Wij, welgestelde westerlingen, geven onze tuin dezelfde inhoud. Uiteraard met andere middelen en in een eigentijdse vorm, maar het principe is nagenoeg hetzelfde gebleven. xh venals de tuin van de Egyptenaar is de tuin anno 1979 niet groot. Sommigen vinden dat een probleem, denken dat van zo'n kleine tuin niet veel te maken is. Het tegendeel is het geval. Juist van zo'n kleine tuin is een besloten intieme plek te maken. Een hof waarin het goed verpozen is, met weldadig rustgevend en verkoelend groen, met ook zinnestrelende geuren, kleuren en vormen. In een kleine tuin zit je er midden in. Alles is van dichtbij te beleven, gemakkelijk te onderhouden en te overzien. liÉKfVoor het huisje een papayaplant met vruchten O m het bedrijf echter goed te kunnen beheren is Johnson van mening dat het geheel omheind dient te worden en goed moet worden afgemaakt. Gezien de ligging van zijn grond is dat ook een begrijpelijke zaak. In het Kipini gebied aan de mond van de Tana Rivier is de bevolking nog grotendeels echt gekoncen- treerd in dorpjes terwijl de rest van het land nog in oorspron kelijke natuurlijke staat verkeert. Hier dwalen en leven ook ook zeer vele soorten wilde dieren in alle vrijheid rond. Dat wild stoort zich niet aan de inspanningen van Johnson en vreet aan de planten en vertrapt zijn gewassen. Het zijn vooral de var- kensachtigen, de buffels, en de vele soorten gazellen en antilo- an de hand van een praktijkvoorbeeld zullen we eens zien wat er van zo'n klein tuintje te maken valt. Een man en vrouw zonder kinderen hebben achter hun nieuwe huis, type twee onder een kap, een stukje grond van 75 ml en willen daar een gezellige kijk- en leeftuin van maken. Samen met de buren maken ze op de erfgrens een houten scheidings wand waardoor de tuinruimte vorm krijgt. In die gevormde ruimte wordt op papier, worstelend met de wensen en moge lijkheden, schetsend, en metend, de inrichting bepaald. Als uitloop van het huis is tegen de woning een werkterrasje gemaakt. Vandaar gaat een pad naar de garage, de houtblok- kenberging en de zitkuil. De tuin krijgt door verhogingen en verlagingen een verrassende indeling en een sprekende plastiek. Tegen de garage wordt een drie biels hoge bak gemaakt (A), die gestoffeerd wordt met lage en overhangende vaste planten en een enkele zich daarboven verheffende solitair. Halverwege wordt de tuin geleed door een twee biels hoge bak. Een halfstam sierappel met daaronder lage vasteplanten en een enkel heestertje aksentueren die geledende funktie. Tussen die bielzenbakken, de schutting en het werkterras krijgt een ruimte vorm die met een vijvertje, een schilderachtige dui- velswandelstok en bijpassende vasteplanten tot een boeiend geheel wordt. In het achterste deel van de tuin gaan we omlaag en een zitkuil omgeven door bloeiende vasteplanten tegen een achtergrond van heesters is een uitgelezen plek om te genieten van het dolce far niente, om te zonnen, te barbecueën enz. Achter de garage krijgt de bepanting wat meer volume door aanplant van heesters, terwijl een boom de ziel tot rusten noodt. De ruimtelijke indeling en de hoogteverschillen maken deze kleine fuin tot een verrassende belevenis. Planten verzachten de soms strakke lijnen en aksentueren waar nodig. Bloemen in een rustig kleurengamma geuren en gul groene bladeren dragen bij tot een als weldadig te beleven tuin. Een tuin, die ondanks zijn geringe afmetingen als groot(s) werd ervaren. A bloembak 3 biels hoog met overhangende planten B bodembedekkende vaste planten C idem met solitair D 2 biels hoog met lage vaste planten F vaste planten 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 15