De nieuwe "Schothorst" biedt modern onderzoek voor de Nederlandse veehouderij D e nieuwe Schothorst ziet er voortreffelijk uit en zal zeker haar diensten aan de Neder landse veehouderij bewijzen. Ir. J.P. Cornelis- sen liet aan de hand van grafieken en cijfers duidelijk zien dat er met de doelgerichte vee voedermethoden zoals die op wetenschappe lijke basis op de Schothorst worden toegepast uitstekende resultaten zijn te bereiken en daarmee op praktisch alle terreinen hoger uit I r. David Luteyn die als voorzitter van de drie Centrale Landbouw Organisaties het woord voerde zei o.m. dat geen enkele multinational zich qua snelle bedrijfsontwikkeling kon meten met de Nederlandse veehouderij, want het is een uniek gebeuren geweest. Dat alles is mo gelijk geworden door de enorme toename van de produktiviteit per arbeidskracht in de vee houderij. Dankzij een goede voorlichting en scholing is de veehouder in staat geweest om tijdig in te spelen op de nieuwe mogelijkheden. In de veehouderij is de factor veevoeder van groot belang. Luteyn onderstreepte dit door er op te wijzen dat van iedere gulden kosten die de Nederlandse boeren naast hun eigen on dernemingsbeloning maken, vandaag de dag bijna 50 cent naar de post aangekocht veevoer gaat. Dat veevoer moet dan wel van goede kwaliteit zijn en met een vooruitziende blik hebben in 1934 degenen die toen aan het roer stonden besloten om "De Schothorst" op te richtend H et feest is voorbij, maar niet de herinnering, er zal nog lang over worden gepraat en dat mag ook want het was allemaal dik voor elkaar. De C.Z.A.V. is vijftig jaar jong en ze is in de volle kracht van haar leven, gedragen door de steun van haar leden, die op een voortreffelijke manier gestalte hebben gegeven aan de coöperatieve gedachte. De scherpe kantjes zijn er heden ten dage allemaal afgeslepen, maar waren die coö peraties in feite niet een beetje de vakbond van de boer? Was dat eigenlijk niet de enige manier waarmee hij die van de opbrengst van het land moest leven zich sterk kon maken? Samen sterk, een coöperatieve leuze is dan ook geen frase van holle woorden. Zo'n vijftig jarig jubi leum heeft er de nadruk nog eens op gevestigd dat het geloof en vertrouwen in de coöperatieve gedachte bij de C.Z.A.V.-leden nog springle vend is... De Schothorst als voorbeeld Vooruitziende blik Coöperatie was boerenvakbond oogkleppen op, waarbij ik alleen maar aan dacht heb voor het opvoeren van de produktie zonder daarbij aan de afzet te denken. De reëele rendabele extra afzetmogelijkheden zijn beperkt. De grenzen van de groei worden zichtbaar en dat zal met zich meebrengen dat het doel steeds meer zal worden 'niet meer, maar beter'. De mogelijkheden om anders dan via omzetvergroting tot inkomensverbetering te komen zijn nog onvoorstelbaar groot. De Schothorst kan volgens Luteyn daarbij be hulpzaam zijn waarbij hij o.a. het huisves tingssysteem van de dieren noemde. Voorts de veevoedersector waar met behulp van de mi nicomputer en vieuw-data systemen beter uit gebalanceerde voederschema's kunnen worden ontwikkeld. De prijs van veevoeder zal waar schijnlijk stijgen, zei Luteyn, mede veroorzaakt door hogere energieprijzen die het produceren en het transport duurder zullen maken. Ook de waardevermindering van onze gulden zal een rol gaan spelen als straks de aardgasreserves minder worden. Luteyn zag als alternatief voor een zich aftekenend overschot van graan en sui ker, de ontwikkeling van een akkerbouw ten behoeve van de veehouderij en hij noemde daarbij de opkomst van de teelt van de soja boon. Van deze ontwikkeling zijn we niet zo veel jaar meer verwijderd, zei hij. Er zal grote beweging komen in de samenstelling van het veevoederpakket in de toekomst en dit zal uiteraard weer veel werk voor de Schothorst met zich meebrengen. Luteyn prees de oprich ting van de Schothorst als een uiterst kostbare verworvenheid. Een resultaat van samenwerking tussen coöpe raties en standorganisaties en stelde voor om niet te aarzelen tot verdere uitbreiding indien dit in de toekomst noodzakelijk zou blijken. komen dan tot nu toe gemiddeld in de praktijk het geval is. Dit houdt in, dat met gebruik van de laatste gegevens deze hogere produktie ook voor de praktijk haalbaar moet zijn. De Schothorst is geen gesloten instituut. Een ieder die hiervoor interesse heeft kan zich na overleg laten tonen wat de Schothorst op het gebied van onderzoek te bieden heeft. De be langrijkste aktiviteiten van het CLO instituut zijn. A. Het opstellen van veevoedkundige normen voor de CLO mengvoeders. B. Con trole van grondstoffen en mengvoeders bij de aangesloten landbouwcoöperaties. C. Vee voedkundig onderzoek met een uitgebreide rundvee, varkens en pluimveestapel. D. Voor lichting door middel van lezingen, circulaires en publikaties. De moderne stallen waarin het vee dat bij het onderzoek betrokken is staat gehuisvest, zijn dusdanig gebouwd dat bezoekers op een over zichtelijke wijze kan worden getoond waarmee men bezig is, zonder dat het normale gedrag spatroon van het vee daarmee wordt verstoord. Er is momenteel een fraaie gids verkrijgbaar waarin aan de hand van vele mooie kleurenfo to's en bijbehorende tekst uiteengezet wordt wat er allemaal plaats vindt. U kunt deze folder zolang de voorraad strekt aanvragen bij CLO Instituut voor de Veevoeding" De Schothorst" Meerkoetenweg 26, 8218 NA Lelystad tel. 03200-42194. Men wil graag weten wat er in de koeienmaag Sebeurt- M. VAN WEZEL fgelopen dinsdag werd in Lelystad het hypermoderne CLO instituut voor de veevoe ding "De Schothorst" officieel geopend. Het oude instituut was vroeger gevestigd in Hoogland maar moest daar verdwijnen vanwege een stadsuitbreiding. De nieuwe Schot horst werd gefinancierddoor de aangesloten coöperaties waarmee deze het belang van het instituut onderstreepten. Wel heeft men uit Brusselse fondsen een subsidie ontvangen van 1,8 miljoen. De voorzitter van de Schothorst de heer J.L. Nijsingh zei hierover dat hij hoopte dat het geïnvesteerde bedrag zijn rendement in veelvoud ten bate van de Nederlandse veehouderij zou opleveren. Misschien kan hiermede in Den Haag bewezen worden dat het geld dat aan de veehouderij wordt besteed geen weggegooid geld is. De oorspronkelijke doelstelling van de Schothorst, nl. met behulp van verworven gegevens van het eigen veevoedkundig onderzoek de beste normen te kunnen hanteren voor de samenstelling van onze mengvoeders om voor onze dierlijke produktie tot optimale resultaten te komen; is nog steeds aktueel zei de voorzitter. Landbouworganisaties en centrale coöperaties sloegen toen de handen ineen en legden de basis voor dit instituut* zei Luteyn. Voor wat de toekomst betreft voorspelde de C.L.O. voor zitter dat deze er geheel anders uit zal gaan zien dan we de laatste 20 tot 30 jaar gewend zijn geweest. Hij wees er daarbij nadrukkelijk op dat de Nederlandse veehouderij op moet pas sen niet te gaan vechten tegen windmo lens. De landbouw heeft het niet alleen meer voor het zeggen. Er komt een eind in zicht wat betreft de afvloeiing van arbeidskrachten uit de Land- en Tuinbouw. Weliswaar zullen er nog heel wat bedrijven zonder opvolger verdwijnen, maar het tempo en het aantal waarmee dit gebeurt zal lager worden. Eerder gedane voorspellingen kunnen bij de afgedane stukken worden gelegd en we zullen ons moeten richten op een 100.000 agrarische bedrijven in de toekomst. Voorts zal de afzet van agrarische produkten op de Europese markt geen sterke groeimoge lijkheden meer bieden. Luteyn vond niet dat we nu al in een situatie zijn aangeland dat we staan voor schier onoplosbare overproduktie- problemen, maar zei hij toch loop ik niet met met uiterste precisie gemeten Vervolg van pag. 12 toen op een liedje van Corry van Gorp werd gezongen "ik ben een hoze boerenmeid met een kontje waar je zo rauw in bijt!" Erg leuk was ook het optreden van de muziek vereniging "Vooruit" met dorsvlegels, uit Waarde. De bossen tarwestro die werden ge bruikt waren waarschijnlijk nog uit de tijd van de oprichting van de C.Z A.V. want tijdens het rytmisch vlegelen wolkte het stof krachtig naar boven en verpulverde het stro. Maar ook de Gymnastiekvereniging V.Z.O.S. uit Yerseke ving de oprechte aandacht van de aanwezigen. Merien, Kee en Kees, die in Zeeuwse dracht en dialect op een gezellige manier de draak staken met allerlei toestanden wisten de lachers iedere keer weer gemakkelijk op hun hand te krijgen. Maar het hoogtepunt van deze avond vormde wel de originele manier waarop de groei van de C.Z.A.V. werd uitgebeeld. Met behulp van grote tempexblokken werd een huis opge bouwd dat de C.Z.A.V. moest voorstellen, en bij iedere nieuwe bouwlaag kon men op de blokken lezen wat er toen in dat en dat jaar voor belangrijke mijlpaal in de C.ZA.V. ge schiedenis werd geslagen. Tot slot werd dan medegedeeld dat de C.Z.A.V. nu in 1979 een omzet heeft gehaald van 50 miljoen gulden, en een mooier cijfer past haast niet bij een vijftig jarig jubileum. In vier jaar tijds betekent dit een verdubbeling van de omzet, voorwaar een ver diende felicitatie waard. Toen dat feit bekend werd gemaakt en op het podium alle program mamedewerkers zich hadden verzameld, werd trotse marsmuziekgespeeld. Het applaus in de zaal was overdonderend en er heerste een fijne oprechte vreugdestemming. Met zijn allen zong men nogmaals in koor het C.ZA.V. lied van die avond dat luidde. Wij vieren feest vandaag, tot diep in de nacht. We gaan nog niet naar huis want niemand die wacht. Gooie alle remmen los en doe allen mee het wordt gefinancierd uit de portemonnaie van de C. Z.AV. - O. K. 't Was een uitstekend programma, maar nu wilde iedereen wel van zijn of haar stoel af. Daar was aan gedacht, want intussen hadden de nijvere verzorgers van de inwendige mens de marktkraampjes opnieuw ingetuigd, nu echter met drankjes en allerlei lekkere hapjes. Vliegensvlug werd er gewerkt aan het klaar maken van het podium, waar een twaalf man sterk orkest "Evergreens" zich installeerde om voortreffelijke dansmuziek te gaan brengen. Het C.Z.A.V.-huis van tempexblokken werd als realistisch achtergronddekor gebruikt en daarmee kon men zich eigenlijk geen beter passende C.Z.A.V. achtergrond indenken. De achterkant van de hal was versierd met een fraai vignet van rijpe rijke tarwearen, met daartussen de woorden 50 jaar C.ZA.V. Een van de lange zijwanden was rijkelijk voorzien van een grote variëteit aan kamer planten. Direkteur van de C.ZA.V.* de heer Rijlaarsdam die een dankwoord sprak, zei dat iedereen een plant mee mocht nemen naar huis als herinnering aan deze feestelijke dag. Dat was tegen geen dovemansoren gezegd, want toen de laatste gasten zich huiswaarts begaven was er dan ook letterlijk niet één plantje meer overgebleven. M.VAN WEZEL 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 13