50 jaar Coöperatieve Zeeuwse Aan- en Verkoopvereniging I n zijn jubileumtoespraak memoreerde de voorzitter de heer J.A. Nieuwenhuyse de bij zondere band die de C.Z.A.V. heeft gehad met de Zeeuwse Landbouw Maatschappij. De Z.L.M. sloot zich aanvankelijk aan bij het Centraal Buro, maar toen daar ingrijpende statuten wijzigingen plaats vonden, besloot de ZLM hieraan niet mee te doen en richtte toen een aparte coöperatieve vereniging op, die het werk van de inkoopafdeling die reeds bestond, nu voort zou zetten. De eerste jaren bleven de banden met de CZAV en de ZLM zeer nauw, zei de heer Nieuwenhuyse, want zo werd de coöperatie praktisch geheel gefinancieerd door de ZLM en voerde die ook de administratie. Het was niet alleen de statutenwijziging die de stoot gaf tot deze ontwikkeling, maar ook de steeds groter wordende koncentratie in de handel in kunstmeststoffen noopte tot een grotere bundeling van krachten. Het was juist deze agrarische eenheid die de CZAV wilde bevorderen, omdat men anders geheel afhan kelijk zou zijn geworden van de handel en zo doende werd op 4 juni 1929 in de Prins van Oranje te Goes de C.Z.A.V. officieel opgericht. De C.Z.A.V. kende naast leden-verenigingen ook nog zogenaamde losse leden uit die delen van Zeeland waar geen vereniging op het ter rein van de aankoop bestond. Het stemrecht van de leden varieerde al naar gelang de afna me en de aansprakelijkheid werd aanvankelijk beperkt tot een bedrag van 10% over de ge middelde afname gedurende de laatste 5 jaren. Het werd een periode van harde strijd, zei voorzitter Nieuwenhuyse, want de handel gaf zich niet zo maar gewonnen. Eigenlijk kan men zeggen dat de strijd tussen handel en coöpera tie in die dagen op Zuid-Beveland werd uitge vochten. Om toch te trachten de coöperatie de baas te blijven werden er door de handel goe deren aangeboden tegen afbraakprijzen. De handelaars richtten zich dan met deze goedko pe produkten speciaal op de bestuursleden van de coöperaties met het doel om hiermee grote verwarring te stichten, 't Mocht echter niet ba ten de groei van de C.Z.A.V. was niet meer te stuiten en geleidelijk aan werd het zo dat de C.Z.A.V. voor Zuid-Beveland een prijsleiders- funktie in ging nemen en de handel wat de prijzen betrof zich nu bij de C.Z A.V. aan ging passen, waarmee toen in feite het pleit ten gunste van de coöperatie werd beslist. N a dit officieel gedeelte kregen alle aanwe zigen de gelegenheid om het bedrijf te bezich tigen. Gelukkig kon dat gebeuren in een droge periode, want de hele dag waren de regen en onweersbuien nog niet van de lucht geweest. Er waren heel wat mensen die naar de top van de silo klommen om van het uitzicht te genieten. Wanneer de zon doorbrak en de warmte van haar stralen de mensen verblijde kreeg het al lemaal een extra feestelijk karakter. Maar ook al was er helemaal geen zon, de jubileum or ganisatie van de C.Z.A.V. mensen om het de leden naar de zin te maken was perfekt. Na de bedrijfsbezichtiging was er gelegenheid om een aperatief te gebruiken in de grote feestelijk versierde hal. Dit gebeuren was zeer grappig opgezet. Men had kraampjes zoals op een bra derie opgesteld en daar kon ieder wel iets van zijn natje en zijn droogje vinden. Ook de ver zorging van het koude buffet liet niets te wen sen over. 't Is een hele opgave om zevenhon derd mensen te spijzigen. Maar het liep alle maal uitstekend. Sommige aanwezigen ver toonden daarbij een uitzonderlijke eetlust met efficiency en die laadden hun bord hoog op zodat men niet nog eens terug moest naar de kraampjes. Er werd wat afgelachen, grappen - gemaakt en gepraat. Buiten stortregende het intussen weer en iedereen schudde bezorgd het hoofd en vroeg zich af waar dat van 't jaar toch naar toe moest gaan. Voor sommigen was ér die dag al een vervelend antwoord op die vraag gekomen, want iemand toonde een aantal ap peltjes die fors door de hagel waren bescha digd. 't Zijn mijn appeltjes niet meer, maar die van m'n schoonzoon, zei de man wat somber, maar 't gaat je wel aan het hart. Bovendien is hij net voor de bui vanmorgen losbarstte met zijn vrouw naar Oostenrijk vertrokken op va kantie. We zullen hem er maar niks van ver tellen, want anders is zijn hele vakantieplezier naar de bliksem. Hij is gelukkig wel verzekerd, maar de arbeidsvreugde is met die beschadigde appels natuurlijk wel voor een groot deel verdwenen. Nou ja, zuchtte hij vandaag vieren we toch maar feest! N a de uitstekende maaltijd, maakten de aanwezigen zich op voor een uitgebreid avondprogramma. Daarin trad o.a. de Zeeuw se Koorschool op die met een uitgebreid re pertoire de toehoorders sterk wisten te boeien. Maar ook het spektakulaire optreden van de Muziekvereniging O.K.K. en de majorettes uit Wemeldinge dwong respekt af. Vooral de ma jorettes met hun lieve snoetjes en hun fleurige konstuumpjes vielen erg in de smaak. Toen zij zich in vliegende vaart weer voor de zoveelste maal hadden verkleed als boerinnetjes zagen we menig mannenoog wat blijder glimmen Jubileumfeest was een demonstratie van saamhorigheid Bijzondere band met Z.L.M. Terugblik Lovende woorden Coöperatieve samenwerking Overdekte feestmarkt Gevarieerd avondprogramma V orige week vrijdag vierden de leden van de C.Z.A.V. het feit dat hun coöperatie vijftig jaar bestond. Boven op de hoge graansilo in Wemeldinge wapperde vrolijk de vlag en in feite was dit gebouw en die vlag gelijkertijd een baken dat min of meer symbolisch het vertrouwen van de leden in de Zeeuwse Aan- en Verkoop Vereniging gestalte gaf, nu en in de toekomst. Men hoort tegenwoordig vaak de opmerking als zou de coöperatie te ver afgroeien van de gewone leden. De boer zou zich niet meer herkennen in deze organisa tievorm omdat de top dusdanig groot en hoog is gegroeid en het direkte kontakt dusdanig gesplitst is naar beneden dat men er als eenvoudig boer nauwelijks nog een touw aan vast kan knopen, wie nu eigenlijk verantwoordelijk is en het beleid bepaald. Welnu, het tegendeel werd tijdens deze feestelijke dag bewezen, want voor de ruim 700 aanwezigen leefde deze coöperatie nu vijftig jaar oud, volop, en men had geenszins de indruk dat men er niet meer bij betrokken was. De kracht van de C.Z.A.V. was voelbaar zou men kunnen zeggen. Het feest werd geheel in eigen "huis" gevierd en hiervoor had men een grote bedrijfs ruimte, Loods Leen 1 en 2 ingericht, waar met gemak alle gasten konden worden gebor gen. De organisatie verliep perfekt en wie zoals wij het feest van het begin tot het totale einde meemaakte hoorde slechts tevreden geluiden en zag alleen blije mensen, die met zijn allen een deel van de coöperatie vormden en in die zin eigenlijk te vergelijken waren met het topje van de ijsberg dat slechts zichtbaar is, want ook degenen die er niét waren droegen bij aan deze fantastische groei en ontwikkeling van de Coöperatieve Zeeuwse Aan- en Verkoop Vereniging. D e heer Nieuwenhuyse memoreerde de oorlogstijd waarin grote schade werd geleden door brand en het verlies van 800 ton kunst- Ntst. Toch groeide in die jaren het vertrouwen in de C.Z.A.V. want de schaarse hoeveelheid kunstmest die toen voorhanden was werd eer lijk onder de leden verdeeld en hiermede werd bewezen dat er geen bevoorrechting onder de leden plaats vond en ieder voor de coöperatie gelijk in aanzien was. In 1929 was het de Z.L.M. die de financiering van de coöperatie mogelijk maakte en gedu rende lange tijd koh de steun van deze land bouworganisatie niet gemist worden bij het fi nancieel overeind houden van de coöperatie, toen echter de zogenaamde beperkte aanspra kelijkheid werd vergroot en de verantwoorde lijkheid tot 100% groeide lukte het om van de coöperatieve boerenleenbank een krediet te verkrijgen tot vijftigduizend gulden. Vooral na de oorlog breidde het werk zich uit en nam de omzet toe. Aan het einde van de vijftiger jaren werd door de C.Z.A.V. gekozen voor de diver- sifikatie, een spreiding van aktiviteiten, waarbij o.a. de handel in kolen, in aardolieprodukten de exploitatie van benzine pompen en in het bijzonder de Agrimarkt te Goes als voorbeeld kunnen dienen. Deze grote spreiding van akti viteiten was dan ook de reden dat de C.Z.A.V. in 1971 geen aanleiding vond om met de over ige Zeeuwse verenigingen te fuseren. De fi nanciële positie is dusdanig sterk dat de volle dige aansprakelijkheid van leden kon worden teruggebracht naar 10%. Voorts noemde de heer Nieuwenhuyse nog de reservering van een half miljoen gulden ten behoeve van de finan ciering van de pensioenvoorziening van het personeel, de centralisatie van de bedrijfsakti- viteiten te Wemeldinge waarbij de bouw van nieuwe magazijnen sterk in het oog springt. -- N amens de leden werd het woord gevoerd door de heer Nieuwenhuyzen uit Kloetjnge. Hij bracht de beginjaren in herinnering die wat moeizaam startten doch gesteund met een kern van leden uit het eerste uur, terwijl anderen eerst de kat eens uit de boom keken en af wachtten of men van die coöperatie ook finan cieel beter werd. Het was voor de direktie en het bestuur in de krisisjaren een moeilijke taak om te bewijzen dat het met de C.Z A.V. goed zat. Maar ook een slechte tijd heeft zijn goede kanten zei de heer Nieuwenhuyzen want ddn leert men zuinig zijn. De technische verande ringen in de landbouw hebben ook hun invloed gehad op het werk van de coöperatie, maar steeds wist de leiding van de C.Z A.V. tijdig op de wijzigingen te reageren, terwijl de meeste leden nauwelijks merkten hoeveel werk en in spanning dit vergde. Hij noemde in dit verband speciaal de faciliteiten voor het verwerken van gemaaidbrst graan, waarbij vaak ook dro gingsmogelijkheden aanwezig moeten zijn. Veel kleinere graanhandelaren hielden het toen niet meer vol en zoiets was voor de C.Z.A.V. natuurlijk de mogelijkheid om de omzet te vergroten. Hij noemde verder nog het sukses van de Agri-markt en zei, wie zou ooit gedacht hebben dat boeren ook nog eens win kelier zouden worden. Mevr. Hoogesteege be ter bekend als Fina van de C.Z A.V. sprak na mens de personeelsleden en ze benadrukte daarbij de prettige werksfeer. Wanneer je lang bij één bedrijf bent dan is het fascinerend om te zien hoe alles is ontwikkeld en gegroeid. Het personeel heeft er alle vertrouwen in om ook de komende vijftig jaar zonnig tegemoet te zien. De burgemeester van Kapelle/Wemeldinge richtte de aandacht op de verladingskapacitei- ten bij de C.Z.A.V. door er op te wijzen dat vorig jaar ruim 70 schepen voor de coöperatie werden gelost of geladen. Hij vestigde ook de aandacht op de kanaalverbeteringsplannen en benadrukte daarbij dat de ^gemeente de belan gen van de C.Z.A.V. daarbij scherp in het oog zal houden! De C.Z.A.V. heeft zich enorm ontwikkeld en dat is een gevolg van goed lei derschap geweest, zei de burgemeester. Maar alleen theorie is niet voldoende, zei hij verder, onontbeerlijk is daarbij ook de inzet van de mensen die betrokken zijn bij het werk van alle dag. I r. Prins sprak namens Cebeco Handelsraad en wees op de bijzondere opzet van deze dag waarbij ook de vrouwen zijn betrokken. Een duidelijk teken dat U hier de tijd verstaat, want de vrouw is op veel agrarische bedrijven de spil waaromheen veel zaken draaien. Voorts vroeg hij aandacht voor een grotere samenwerking op internationaal gebied. Hij wees in dit ver band op de graanhandel. Nederland produ ceert slechts 1% van de EEG produktie en als land alleen legt zoiets niet zoveel gewicht in de schaal, wanneer echter internationaal op de coöperatieve wijze de afzet wordt aangepakt, dan zal de krachtsverhouding weer anders ko men te liggen. Overigens wees de heer Prins op de grote mate van vrijheid die het individuele lid bij de coö peratie geniet, waarbij hij wel de vraag stelde of de luxe van een dergelijke ongebonden vrijheid op den duur nog mogelijk zal blijven. Ook coöperaties zullen efficiënt moeten blijven werken en zoiets vraagt een nauwe samenwer king waarbij iets meer verplichtingen soms niet uit de weg kunnen worden gegaan. De heer Prins wees op de goede relatie tussen de C.Z.A.V. en Cebeco Handelsraad die gestoeld is op een samenwerking in het kader van goede afspraken. De coöperaties zijn gegroeid van bestelverenigingen naar handelsondernemin gen, waarbij bedacht moet worden dat ook de coöperaties geen wonderen kunnen verrichten, maar dat ze wel heel veel kunnen dat bewijst dit vijftig jarig jubileum van uw C.ZA.V. van daag, zei de heer Prins tot slot. Als laatste in de rij sprekers voerde de heer Vermeulen namens de O.K. pomphouders het woord waarbij hij o.a. zei, wanneer de C.Z.A.V. het geld met handen vol wil investeren zullen wij proberen het met manden vol weer terug te brengen. Hij maakte zich overigens wel enige zorg om de voorgestelde energiebezuinigingen, waardoor de omzet zal worden afgeremd. 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 12