N a een tijdje van betrekkelijke rust is de grondpolitiek weer helemaal terug in de aktualiteit. Na een eerder ak koord over het voorkeursrecht van gemeenten is er bin nen het kabinet nu ook overeenstemming over de ont- werpwet vervreemding landbouwgronden ter beteuge ling van de grondprijzen In tegenstelling tot het vorige kabinet kiest men nu duidelijk voor de taktiek van ont koppeling van de omstreden grond-politieke regelingen. „ZEGGE EN SCHRIJVE' D eze week belde een van onze leden over een bepaalde kwestie waar hij mee zat. Hij vertelde dat hij eigenlijk niet had willen bellen omdat het toch wel vechten tegen de bierkaai zou zijn. Een kollega had hem er echter toe ge bracht toch werk te maken van deze zaak en de Z.L.M. in te schakelen. In het gesprek kwamen we tot de konklusie dat hij te snel de moed had opgegeven want: als we ophouden met vechten dan is alles verloren. Ik hoop dat al onze leden er zo over denken. D eze week is de eindles gehouden van de negende Topkaderkursus. Het blijkt dat deze kursus zeer goed geslaagd is. Dat is de laatste jaren wel eens anders ge weest. Blijkbaar zitten we weer op het goede spoor. Dat moge ook blijken uit de wens van de deelnemers om volgend jaar een vervolgkursus te organiseren. De kom missie Topkader kan dus met goede moed beginnen aan de organisatie van de tiende kursus. Je kunt je er nu reeds voor opgeven. Flexibel Valkuil Projekten Tot slot Vorige week zaterdag werd op het plein voor het Provincie huis in 's Hertogenbosch onder grote publiek belangstelling, het monument ter ere van de Brabantse varkenshouderij onthuld. Ook verschillende aktiegroepen waren van de partij zuidelijke landbouw maatschappij om te demonstreren tegen het "droeve" lot van de varkens. Potige Brabantse boerenzonen zorgden er echter voor dat het officiële gebeuren vlekkeloos verliep. Op pagina 11 meer over deze happening. De wijziging van de onteigeningswet - het breekpunt in het vorige kabinet - hebben we dus nog tegoed. Ik moet zeggen dat ik niet zo gelukkig ben met deze ontkoppe ling. De diverse regelingen hebben nauw met elkaar te maken en deze salami-taktiek maakt een totale beoorde ling er niet makkelijker op. De mogelijkheid bestaat dat het ene onderdeel al kracht van wet heeft terwijl een ander onderdeel nog maar nauwelijks in behandeling is. Maar zover zijn we nu nog niet. Er is zelfs nog geen enkele garantie dat de afzonderlijke onderdelen nog in deze ka binetsperiode tot wet zullen worden. Er kan nog van alles gebeuren. Zowel het kabinet als met de voorstellen, 0 p dit moment is er nog niet veel te zeggen over de ontwerp-wet vervreemding landbouwgronden. We heb ben slechts de beschikking over een persbericht. In dit persbericht wordt gesproken over een "flexibel toepas baar instrumentarium". Dit duidt op een tegemoetko ming aan onze wens om te komen tot een meer globale regeling van de grondmarkt. Het wetsontwerp beoogt nadrukkelijk niet de grondmarkt uit te schakelen maar richt zich met name tegen buitensporige ontwikkelingen. Ik moet toevoegen: dit klinkt redelijk. H et ontwerp voorziet voorts in een z.g. landbouwkun dige toetsing en een voorkeurspositie voor boeren en tuinders. We zullen even moeten afwachten hoe strak een en ander geregeld is. Laat ons hopen dat het ook hier gaat om "een flexibel instrumentarium". Maar dat staat er op dit stuk in het persbericht nadrukkelijk niet bij. Dat geeft te denken. Wat het voorkeursrecht voor agrariërs betreft "kunnen er echter omstandigheden zijn dat deze voor keurspositie op gespannen voet raakt met andere belan gen. Daarom zal er in aan te wijzen gebieden een voor keursrecht voor een bureau beheer landbouwgronden worden ingesteld". Dat klinkt geheimzinnig. Dat zou wel eens een valkuil kunnen zijn. Ik begrijp trouwens ook niet goed waarom zoiets in een wet vervreemding landbouw gronden moet worden geregeld. Volgens mij zijn (en worden) deze "andere belangen" al (ruim) voldoende langs andere wegen veilig gesteld. De eigendom op zich heeft daar minder mee te maken. Regel dat dus maar ergens anders. En dan nog een vraag: heeft zo n bureau beheer landbouwgronden dan wel vol doende geld ter beschikking om aan te kopen? De erva ringen met de Grondbank doen mij het ergste vrezen! Wel graag zekerheid daarover. werd gemaakt door de 1 1-jarige Olga Korstanje van de openbare lagere school Andendiek te 's-Gravenpolder (zie elders in dit blad). Alle kinderen die aan het scholen- projekt mee doen hebben er een paar gekregen. En de klas van Olga mag op schoolreis naar de Flevohof. Oggel. Ook het projekt van de Hogere Landbouwschool te Dor drecht over het Z.L.M. vraagpunt "afzet" is bijna klaar. Deze week hebben we met de studenten het koncept doorgesproken en maandag a.s. wordt de definitieve versie aan de Z.L.M. aangeboden. Naar mijn mening zijn de studenten goed in hun opdracht geslaagd. De vraag punten zijn praktisch en aktueel. De afdelingen die de komende winter dit vraagpunt gaan behandelen zullen er een hele kluif aan hebben, maar ik ben ervan overtuigd dat het de moeite waard zal zijn. Wat het Z.L.M. R.P.C.Z.-scholenprojekt betreft is nu ook de z.g. stickerwedstrijd afgerond. De winnende sticker In dit nummer om. Gropatax en P/anschade K.N.L.C. Kommentaar over energie Geld en Goed K.N.L. C. uit kritiek op politici pag. 3 pag. 3 pag. 3 pag. 4 Oprichting kontrakttelersvereniging gewenst pag. 4 Landbouwschap en graanvervangende produkten pag. 5 Verslag vergadering gewestelijke raad N-Brabant pag 6 Graszaadprijzen trokken verder aan pag. 7 Krijgt vrijwillige produktiebeperking een kans pag 8 Is schapenfokkerij op goede weg? pag 9 Van der Have vierde sfeervol eeuwfeest pag. 10 Olga Korstanje wint Z.L.M. sticker-wedstrijd pag. 11 Waterschap beleid en bestuur pag. 12 Fusariumbestrijding in prei pag. 13 Jaarverslag RABO-bank pag. 14 Tuinbouwklanken pag. 15 Markt en prijsberichten pag. 1 7 Voor de Vrouw pag. 19 I MuorZ m VRIJDAG 15 JUNI 1979 66e jaargang - No. 3486 land- en tuinbouwblad z. 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 1