VOO It im: VltOIIW ZEEUWS AGRARISCH JONGEREN KONTAKT Agrarisch West ging naar Agrarisch Oost W rijden weer verder - de lange dag moet goed benut wor den - het Kempenland binnen. WIE? WAT? een provinciaal kontakt voor agrarische jongeren (opgebouwd uit vertegenwoordigers van de Regionale Agrarische Kommissies); samenwerkingsorgaan van de drie plattelands jongeren organisaties; WAARVOOR? vorming en belangenbehartiging van de jonge boer. Enkele punten uit de vergadering van het ZAJK van 28 mei 1979 Informatie over Rotonde 1979/'80 Begin van het E. E.G.-uitwisselingsprogramma (met reiskostenvergoeding) D aar gingen we dan. Al vroeg uit bed, maar dat was niet erg, ook de zon was al vroeg present op deze 16e mei in 1979. Zij zou de hele dag met ons meegaan dus.... zomerjurken aan en vesten uit. H et beeldje staat op de binnenhof van het raadhuis in Eersel, maar wij hebben ontdekt dat hij er nog is. Hij woont en werkt in de Peel, de Meierij, en de Kempen en daar zijn we blij mee. We hebben zze hard nodig en er zijn er niet zo veel meer. Z.A.J.K. Redaktie adressen: Netty Verhage, Sasputsestraat O 8, 4507 IM Schoondijke, tel. 011 73-1379; Marlies Wassenaar, Gr Markt 28, 4461 AJ Goes, tel. 01 100-21010 tst. 54. Z oals gewoonlijk opende Jos de Regt, voorzitter van het Z.A.J.K., deze laatste vergadering van het seizoen 1978/79. Het afgelopen jaar is er veel werk verzet, met name door de verschillende R.A.K.'s. En natuurlijk zijn we ook aan be paalde zaken niet of niet voldoende toegekomen. De ak- ties, die we als Z.A.J.K. hebben gevoerd, mogen geslaagd genoemd worden. Immers, uit de reakties blijkt ook, dat vele boeren en boerinnen het met onze eisen eens waren. De vraag is echter: wat gaat het ons opleveren? Wat gaat er gebeuren in Brussel en als er geen prijsverhoging Vaststelling van de onderwerpen voor Rotonde 1979/'80 Na advies van het NAJK en het agrarisch funktionarissenoverleg zijn voor het komende seizoen de volgende onderwerpen vast gesteld. 1. In en om de boerderij: veiligheid, werkomstandigheden, erfbeplanting, enz.; voorts "een tocht langs de instellingen" om Rotonde-lezers meer wegwijs in organisatieland te ma ken. 2. Boerinnennummer: veel interviews; landbouwbeleid en boerinnen; inbreng van boerin in bedrijf, landbouworgani saties en koöperaties; rolpatronen; belastingzaken. 3. Intensieve veehouderij; kontrakten, invloed van de indus trie, vestigingsbeleid; situatie in verwerking en distributie. 4. Boer en Samenleving: voortzetting van de diskussie over "Boer Blijven"*; knelpunten in B.B.; verenigingsleven, werkgelegenheid; technologische ontwikkelingen en hun gevolgen. Extra-nummer over Jongerenraden: funktioneren van jonge- renraden; verhouding agrarisch jongerenwerk/jongerenraden. plaatsvindt, op welke manier gaan we dan door? Overal hebben we gezegd, dat er dan "hardere" akties zullen vol gen en dat zal ook gebeuren! Minister van der Stee liet ons via een brief weten, dat hij zijn best zou doen in Brussel en bovendien was hij het in grote lijnen eens met de eisen die we stelden! Nou, wij wensen hem sukses en veel doorzettingsvermogen toe! O niangs is er door de aktiviteitenkommissie van de 3 Z.L.O. een rapportje uitgebracht, waarin een aantal aanbevelingen worden gedaan voor de verbetering van de situatie in de land bouw. Geïnteresseerden kunnen dit rapport aanvragen bij het Z.A.J.K. Kursuswerk en het Z.A.J.K. Half oktober zal de Z.A.J.K.-kursus beginnen. Deze kursus wordt opgezet voor alle jonge boeren/boerinnen. Onderwerpen als hoe komfhet landbouwbeleid tot stand en hoe kan ik invloed uitoefenen op bepaalde beslissingen komen in deze kursus aan de orde. Verder zullen er ook aktuele landbouwproblemen besproken worden. Deze kursus omvat 6-8 avonden. Opgave bij het Z.A.J.K. of de R.A.K.-sekretaris. De grondtaxatiekursus Deze kursus gaat half december van start. De onderwerpen zijn o.a. pachtwet, ruimtelijke ordening, bodemkunde, taxatieleer. De kursus wordt afgesloten met een hele dag, waarop een praktijktaxatie plaats zal vinden op een "proef' bedrijf. We denken aan 4 deelnemers (waarvan 1 reserve) per regio. De kursus omvat 10 avonden. Opgave bij het Z A.J.K. Plannen om te komen tot een jonge boerinnen praatgroep Op Noord- en Zuid-Beveland wil men proberen een jonge boe rinnen praatgroep op te gaan richten. Misschien ook een idee voor de andere R.A.K.'s. Zo ja, laat het me dan zo snel mogelijk weten! In de volgende krant meer informatie! De Z.A.J.K. vergaderingen zullen voortaan op woensdag plaatsvinden en wel de woensdag voorafgaande'aan de laatste donderdag van de maand. De eerste vergadering zal weer zijn in september. Ook geïnteresseerden zijn van harte welkom. Tot slot wens ik jullie een zeer goede oogst toe, en voor diegenen die ondanks alles toch met vakantie gaan: een fijne vakantie toegewenst! Netty Verhage Vanaf 17 september a.s. kun je voor 3 maanden stage doen op een land- of tuinbouwbedrijf in een van de E.E.G. landen. Tijdens deze stage is het de bedoeling dat je meewerkt op het bedrijf van de boer of tuinder waar je geplaatst bent. Naast het werk heb je dan ook de tijd om eens rond te kijken in de omgeving en je maakt mee hoe mensen wonen en werken in andere lidstaten van de E.E.G. Aan het begin van het pro gramma wordt je uitgenodigd voor een bijeenkomst in Brussel waar je geinformeerd wordt over het funktioneren van de E.E.G. Aan het slot van de stage vindt er een evaluatie gesprek plaats, eveneens in Brussel. Periode: van 17 september tot 17 december. Kosten: 125,— bemiddelingskosten. De reiskosten van je woonplaats tot je stageadres in het buiten land en terug worden door de Europese Commissie in Brussel gedeeltelijk vergoed. Voor het werk dat je doet kun je een zakgeld van minimaal 80,— per week verwachten boven kost en inwoning. Wanneer je tussen de 18 en 28 jaar oud bent en je hebt ervaring in de land- of tuinbouw, kun je je opgeven voor 15 juli a.s. bij: Stichting Uitwisseling, Eeuwigelaan 1, Postbus 97, 1860 AB Bergen N.H. tel. 02208-6144. onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-yan Maldegem,> Anna Mariaweg 1,4494 PB Geersdijk. Vol goede moed kwamen we in Rijkevoort aan, waar de uit 7 verschillende fabrieken bestaande koöperatieve zuivelve- reniging "De Maasvallei" staat. Rijkevoort is een klein plaatsje vlak bij Boxmeer. Ook nu ervaarden we weer eens hoe groot en mooi ons Brabant wel is, want op deze zonnige lentedag zag alles er met z'n frisse groen feestelijk uit. We hadden onderweg veel weiden gezien waarin roodbonte koeien liepen te grazen en we begrepen dat daar heel wat litertjes melk geproduceerd werden. D it werd bevestigd na het welkomstwoord van mevr. v. Steenbergen in een ontvangstruimte bij de kaasfabriek. 330.000 kg melk per dag voor kaas, dan nog 170.000 kg melk voor gepasteuriseerde melk, karnemelk, vla en yoghurt. Als je dan de kazen over de lopende banden ziet rollen, na de bereiding ervan gezien te hebben, dan vraag je je af: "Wie eet dat allemaal op???" Er stond nog veel meer op het programma dus stapten we na de lunch de bus weer in. We hadden ondertussen een keurig ver zorgd boekje gekregen over de bedrijven die we deze dag zou den bezoeken. Een groene of bruine kaft (je moet er maar opkomen!). De groenen in de eerste bus. de bruinen in de tweede. Zo waren we gelijk gemixt, de Oost-Brabanders met die uit het Westen. Daar gingen we dan. mevr. Hoogendoorn, een boerin uit Hele- naveen, zat achter de mikrofoon en vertelde (ons) van haar land "De Peel". In onze gedachten hadden we een land uit de boeken van Toon Kortooms en Anton Coolen: grote gezinnen en veel armoe: hard werken en nauwelijks brood op de plank, maar wat .hebben we gezien? Prachtige stukken natuurschoon met daar tussen welvarende bedrijven! De kanalen, gegraven voor afvoer van veen en turf zijn nu mooi begroeide vaarten met aan de kant de vroegere huisjes van de veenarbeiders, nu verbouwd tot gerieflijke woningen voor veel mensen die de stad ontvluchten. De gedachte kwam bij me op: "Wat is het toch goed dat de schoonheid van de armoe verdwenen is. Welvaart en land- schapsschoon tasten elkaar niet aan. Wie het niet met me eens is moet de Peel maar eens doorkruisen. Ondertussen waren we richting Eindhoven gereden en had mevr. van Engelen de mikrofoon overgenomen om ons over de bezienswaardigheden van deze stad te vertellen. De T.H., de drie bollen voor de watervoorziening van de stad, de paalwo ningenje rijdt er langs en het is leuk iets te horen vertellen over watje ziet. Hier ziet U hoe de dames zich met veel plezier in hun witte gewaden hullen D e temperatuur was goed opgelopen en we waren dan ook blij dat we in de kantine van de Z.O.N.. de koöperatieve land- bouwvereniging in Eindhoven, zo gastvrij onthaald werden op koffie en frisdrank. Ook hier ontbrak de uitleg over het bedrijf niet: het is in 1948 opgericht en heeft een omzet van zo'n 35.000.000 guldens per jaar! De omzet van de mengvoeders is met de bedrijven meegegroeid en is dan ook met sprongen omhoog gegaan. Verder maar weer. De kuikenbroederij H. van Hulst en Zonen te Veldhoven. Een machtig bedrijf. Vader v. Hulst met 2 zonen leiden het bedrijf dat prachtig aan alle kanten omgeven is door allerlei bomen en struiken. De bruine en groeae boeken kwamen ook hier weer van pas want we werden weer in 2 groepen rondgeleid. Onder veel plezier hulden de bruinen zich in de witte jassen en plastic laarzen en daar gingen we de broedkamers in. We zagen de eieren liggen wachten totdat het kuikentje de schaal kapot pikt, om als een geel balletje dons het leven in testappen. 220.000 kuikens worden per week afgeleverd! Echter, ook hier zijn er problemen waar je als leek zo geen weet van hebt want, zei dhr. van Hulst, "Hygiëne en zorgvuldigheid zijn de funda menten van ons bedrijf". Met de zoon gingen we de andere kant bekijken. De kippen 9% hanen in de grote hokken. Ze worden 62 weken en beginnen met 26 weken te leggen. Een volledig zelfstandig bedrijf waar hard gewerkt wordt! Alles keurig verzorgd en met veel groen, een bedrijf dat daarbij dan ook nog aan zo'n 15 mensen werk verschaft. Kempenland, aan de Dietse Kroon, wonderfrisse per el, Kempenland, weligzoete woon van de koene kerel. Kempenland met z'n acht zaligheden waarvan Eersel het mid delpunt der parels is met z'n vele natuurgebieden. Ook hier zien we, net als in de Peel veel nieuwe welvarende bedrijven. Het was een lust om door dit bijzonder mooie gebied te rijden en mevr. v.d. Nieuwengiessen, als geboren en getogen Kempense, daarbij te horen vertellen over haar mooie land. De bedrijven van de fam. Vervoort en de Gebr. v.d. Nieuwen giessen waren ons einddoel. Om zes uur is het melkenstijd en aangezien deze bedrijven veel op elkaar gelijken gaan de "bruinen" het ene en de "groenen" het andere bedrijf bezoeken. We zagen het melken van het gro,te aantal koeien, hoorden hoe door hard werken deze bedrijven zijn opgebouwd en uitgebreid maar hoorden ook dat het niet altijd even gemakkelijk is ge weest, hoe het hele gezin zich heeft moeten inspannen. D an lopen we terug door de zoele avond naar "de Achterste Hoef' waar ons een uitstekend maal werd opgediend. Ik dacht een mooie afsluiting van deze leerzame en mooie dag. Ook het doel van deze uitwisseling, elkaar en eikaars bedrijven beter te leren kennen, is dacht ik, goed geslaagd. Den contente mens Sien Overbeeke - Breure. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 19