De maand juni op het Zuidwestelijk Landbouwbedrijf Akkerbouw D e "hang" naar het verleden neemt steeds meer toe. Antiek is "in". De maand juni was in het verleden de tijd van "de vetwei" voor personeel op de bedrijven. De lange- of korte hak werd dan dag in dag uit gehanteerd met 2-3 en meer mensen naast elkaar om de gewassen te wieden in uur- of akkoordloon. En dan werd er wat "afgekletst" tussen die mannen. H et vergelingsziektevirus ligt weer op de loer. Overbrenger is de groene perzik bladluis. Op dit moment (20 mei) is er nog opvallend weinig luis, maar ook de bieten zijn laat in ontwikkeling. Dus blijft in juni nog de kans aanwezig dat er gespoten moet worden. B M et 1,5 liter parathion 25% kan de erwte- galmug (knopmade) bestreden worden. De eerste keer spuiten een week voor de bloei, bij hoge temperaturen dit na enkele dagen een keer herhalen. D e fritvlieg in maïs kan veel schade veroor zaken. Als geen Mesurol-zaadbehandeling werd toegepast dan is preventief bestrijden mogelijk als de eerste 2-3 bladeren gevormd zijn en wel met 2 liter parathion 25% of 1,5 liter Nexagan of 2 liter Birlane. Waar Mesurol ge bruikt is bij de zaai (tegen vogelschade) kan deze behandeling meestal achterwege blijven. Als de verschijnselen eenmaal zichtbaar zijn heeft spuiten weinig zin meer. N a het planten van de knolselderij is het belangrijk om het gewas goed te verzorgen. Hierbij komen de volgende zaken aan de orde: - Onkruidbestrijding. Hiervoor zijn twee goede middelen beschikbaar, namelijk li- nuron (Afalon, AAlinuron 50%, Brabant Linuron, Linuron-50 WP, Shell-Linuron) en chloorbromuron (Maloran). Deze mid delen werken als kontaktmiddel en als bo demherbicide. De werking via de grond is echter in juni (bovengrond droog) dikwijls onvoldoende. Het is daarom aan te raden om gebruik te maken van de kontaktwer- king. Hiervoor moet men het onkruid eerst Gewasbescherming J uni is de maand waarin de spuit het meest gebruikte werktuig is. Door die spuit wordt veel "kapitaal" verwerkt. En "kapitaal" beheren, gebruiken, is moeilijk werk. Wintertarwe Aardappelen Suikerbieten Zaaiuien Blauwmaanzaad Erwten Stam(sla-)bonen Maïs Knolselderij Daarin is nu wel enige verandering gekomen. Die groep mannen is nu vervangen door één veel duurdere man met een grote brede spuit, die in enkele halve uurtjes grote percelen "wiedt". Het praten is er niet meer bij. Hij kan nu alleen luisteren naar een radio in een geluidsarme kabine. Een illustratie hiervan is een opmerking van een trekkerchauffeur, die de hele dag in zo'n kabine moet vertoeven en maar baantjes trekt over het perceel: "M'n smoel doet zeer van 't zwiegen"! En toch moet het zo. Het kan niet anders meer. Die groep mannen is te duur. Die éne man kan en moet door middei van de steeds voort schrijdende en verbeterde mechanisatie en chemie steeds meer presteren, dus een steeds grotere oppervlakte bewerken. Dit moet ook om de produktiekosten zoveel mogelijk te drukken ten einde te kunnen blijven konkurreren met andere landen waar praktisch dezelfde produkten tegen lagere kosten (voornamelijk arbeidskosten) geproduceerd wor den. Transport is naar verhouding niet duur. Het feit ligt er en daar verandert niemand wat aan. De ontwikkeling gaat gewoon door of we dit nu willen of niet. Hij, die dit niet wil zien. dus zijn kop in het zand steekt, zal dit toch vroeg of wat later merken. „>'s n, de hele dag! "M'n smoel doet zeer van 't zwiegen'1 Bij alle bespuitingen is het nodig dat ieder voor zich (en niet omdat de buurman spuit of omdat de "radio" het afgegeven heeft) weet of het nodig is dat er gespoten wordt en wat er ges poten wordt en wanneer. Het is niet de loon werker die dat bepaalt, maar de ondernemer zelf. Ondernemer zijn wil niet zeggen dat je maar afkunt schuiveji. Je beslist zelf, na er zelf over nagedacht te hebben. Voor een keuze uit de middelen kunt U terecht in het groene boekje "Handleiding 1979, de chemische bestrijding van ziekten, plagen en onkruiden in landbouwgewassen". Alle leden van een Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting of een Studieklub hebben dat boekje ontvan- sen- Voor diegenen die geen lid zijn wordt het overwegen van toetreding wel tijd, daar de kosten van de proeven voor een deel door de leden gedragen worden. Niet-leden profiteren nu van iets waar ze geen recht op hebben. Eer lijk is eerlijk! Let op de prijzen, op de bestrijdingskosten. Je hoort nog te veel: "Ach, het kost toch maar een paar tientjes per ha". Maar een paar tientjes vermenigvuldigd met meerdere hektaren is toch weer al gauw een aardig bedrag. Zo gere deneerd is het woord "ach" niet verantwoord! D e ziektebestrijding in granen wordt behan deld in een apart artikel van de heer P. Verha- ge. Daar willen we graag naar verwijzen. Van de bemesting kan het volgende gezegd worden: Tot bij het in aar komen kan aan tarwe nog een N-bemesting worden gegeven. Dit kan om verschillende redenen gebeuren: a. uit de groei en de kleur van het gewas blijkt dat de vorige giften nog iets te krap zijn geweest om de maximale opbrengst te kun nen verwachten en b. bij een teelt gericht op de produktie van kwaliteitstarwe. Hierbij wordt bij het in aar komen nog een extra gift gegeven van 40 kg N per ha. Een dergelijke late N-gift kan het eiwitgehalte van de korrel met 1% verhogen. Dit systeem is alleen toepasbaar op gezonde gewassen. H alf juni wordt als regel gestart met de bes trijding van de aardappelziekte (phytophtho- ra). Zodra de planten elkaar in de rij gaan ra Debedrijfsvooriichters,c.A.R.Goes ing. J.C. van Bergeijk, ing. R. v.d. Meer, ing. M. Westhuis. ken wordt het tijd met deze bespuiting te be ginnen. Maneb/fentin was de laatste jaren vrijwel het enige middel dat voor dit doel ge bruikt werd. Thans is er een nieuw middel Ri- domil 25 WP dat enkele opvallende eigen schappen heeft. Het werkt namelijk systemisch, heeft een lange werkingsduur en kan bij reeds aanwezig zijn van de schimmel de vorming van sporen afremmen. Het lijkt de moeite waard om hiermee eens een proef te nemen op een bepaald perceel of perceelsgedeelte. Met één ding moet men dan wel rekening houden en dat is dat men daar dan, gezien de aard van het middel, met Ridomil moet doorgaan en niet meer terug kan op maneb/tin. Halverwege het seizoen overgaan van maneb/tin op Ridomil is wél mogelijk. Wat de kosten aan middel betreft: maneb/tin komt per keer op 20 25 gulden, Ridomil op 57,50 per ha. Bij Ridomil kan men echter met één keer spuiten in de 14 dagen volstaan. Als men het spuitloon en het aantal keren spuiten erbij betrekt blijkt, dat over het gehele seizoen bekeken^ Ridomil niet duurder uit komt. Rassen als Alpha, Irene en Furore kan men de eerste spuitronden overslaan omdat ze minder vatbaar zijn. Onkruidbestrijding in aardappelen zal eigen lijk voor de opkomst van de aardappelen afge rond moeten zijn. Niet overal is dat echter ge lukt. Eventueel kan men dan nog zijn toevlucht nemen tot het rijenspuiten (in dit geval tussen de rijen) met gebruikmaking van een af- schermkap. Een goede konstruktie en afstelling is hierbij belangrijk. Het is een methode die een goed resultaat kan geven, vooral op de late onkruiden zoals zwarte nachtschade. Houdt er rekening mee dat er slechts een beperkt aantal middelen is goedgekeurd voor dit doel. Tegen toprol dient een behandeling met een luisdodend middel te worden uitgevoerd zo tussen 10 en 15 juni. Dat lijkt dit jaar wat be treft de gewasontwikkeling erg vroeg. Toch maar niet uitstellen! En één keer spuiten is genoeg. Voor het gemak zegt men wel dat iedere keer een toevoeging van een beetje luis- bestrijdingsmiddel bij de phytophthorabestrij- ding een goede onderdrukking van de luizen populatie zou zijn. Dat is niet waar! Door iedere keer een beetje te geven werkt men re sistentie in de hand. De zwakken gaan dood de sterken blijven over en vermenigvuldigen ver der. Meestal kan men met één behandeling tegen de toprol volstaan. Dat er in juli nog een keer gespoten moet worden met het oog op de zuigschade komt zelden voor. Hiervoor is ook weer een heel skala van middelen met nogal wat verschil in prijs. Dus eerst weer rekenen. De koloradokever steekt zo nu en dan zijn kop op. Bestrijding is verplicht. Raadpleeg het eer der genoemde boekje voor de middelen. Denk hierbij tevens aan opslag in andere gewassen. Het zijn beesten die makkelijk over het hoofd gezien worden. Houdt vooral op zeer late percelen of percelen met weinig planten en dus lang een open stand, de zwarte boneluis in de gaten. Dit met het oog op zuigschade. Ook de percelen waar Temik of Dacamox werd toegepast tegen luis moeten bekeken worden. Granulaten zijn tenslotte na een aantal weken ook weer uitgewerkt. O ver de gewasbescherming in uien ver scheen onlangs een uitgebreid artikel van de zijde van de S.N.Ui.F., zodat volstaan kan worden met hier naar te verwijzen. Speciaal echter zouden wij, wat de onkruid bestrijding in uien betreft, nog eens de aan dacht willen vestigen op de grote risiko's die men loopt bij de toepassing van chloor-IPC. Vlas, blauwmaanzaad, bloeiende granen en grassen kunnen ernstig te lijden hebben. Hoiidt er rekening mee, dat soms ook op een afstand van meer dan 200 meter schade op treedt en dat bovendien niet alleen de win drichting op het moment van spuiten bepalend is maar dat tot 5 dagen nadien de chloor-IPC nog overgebracht kan worden. y:/ 'I .Aardappelopslag in andere gewassen zijn "broeinesten" voor ziekten en plagen- lauwmaanzaad is niet altijd zo'n gemakke lijk gewas als het wel lijkt. De onkruiden kun nen hardnekkig en talrijk zijn. Een bespuiting na het zaaien met Asulox is meestal niet vol doende. Een tweede bespuiting met 6 liter bij een gewaslengte van 5 cm is dan nodig. Melde en ganzevoet trekken zich weinig aan van Asulox. Het kan wel nodig zijn om luis te bestrijden met 0,5 kg Piiimor. Ook op blauwmaanzaad worden goede resul taten behaald met het systeem van gedeelde stikstofgiften. De tweede N-gift als regel zo'n 30 a 45 kg wordt voor het begin van de bloei gegeven. Dit kan ook in de vorm van ureum. Bij voorkeur 's avonds spuiten met veel water om verbranding te voorkomen. Erwtetrips kan knoppen en peulen beschadi gen, bestrijden met parathion. De erwtenpeulboorder bestrijden als de eerste peulen aan de rand van het perceel gaan zwel len. Denk om de veiligheidstermijn, namelijk tetrachloorvinfos en mevinfos 4 dagen, parat hion en diazmon 10 dagen. L uis veroorzaakt zuigschade, voor de bestrij ding is een groot aantal middelen beschikbaar. Botrytis bestrijdt men tijdens de bloei met 1 kg Benomyl, 1 kg vinchlozoline, 1 kg carbendazim of 1 kg thiofanaat-methyl. Tegen vlekkenziekte wordt 4 kg zineb, 4 kg maneb of 4 kg maneb/zineb aangeraden. On kruid kan in bonen na de opkomst worden bestreden met Ivosit of Basagran. Waar nog laat onkruid optreedt kan de rijenspuit soms uitkomst brengen. Onkruid in maïs doet veel schade. Maïs is zeer gevoelig voor konkurrentie. Dat is na opkomst nog te bestrijden met Bellater, Basagran of mengsels met atrazin olie. Gebruik nooit 2 x atrazin! Later kan met behulp van de rijenspuit met de kap eventueel Gramoxone gespoten worden. Houdt U daarbij nauwkeurig aan de gebruik saanwijzing. Maïs kan niet geschoffeld worden vanwege de oppervlakkige beworteling. 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 8