METASYSTOX-R Ziektebestrijding in granen P. Verhage D, t gewas is erg laat in ontwikkeling, wel gezond maar met plaatselijk een dunne stand. Dat is zo rond 20 mei de situatie wat betreft de wintertarwe. UIT DE PRffiTÜU Geen vergelingsziekte door bladluisbestrijding met KORTE WENKEN D I Veel achterstand door de regen C.A.R.-Zevenbergen Wintertarwe Gerst Haver Zo, mei is voorbij, met erg genoeg een rekord wat de hoeveel heid neerslag betreft. Bijna twee maal zoveel als het gemiddelde van even boven de 60 mm. De problemen in Zuid-Beveland zijn er dan ook naar. Het poten van de aardappelen is door de regen over een lange periode uitgesmeerd. Er zijn stamslabonen gezaaid op 18, 19 en 21 mei, daarna is nu tot 5 juni nog niets gezaaid. Ook voor het knolsel derij planten was het veel te nat. Voor de regen waren nog maar zeer weinig percelen geplant. Een aantal bewerkingen aan en in de gewassen is heel wat later begonnen en zoveel bemoeilijkt en vertraagd dat we wel een aantal weken nodig zullen hebben om de zaak weer wat recht te trekken. Hoe groot de gevolgen van deze grote hoeveelheden neerslag zullen zijn is moeilijk vast te stellen. Evenzeer is nog geen zinnig woord te vermelden over de eventuele verliezen aan kg op brengst of aan de financiële naweeën. Het machinaal wieden en het dunnen van de suikerbieten is nog maar voor een klein deel uitgevoerd. Op vele percelen heeft men ook niet op de meest gewenste tijd de chemische onkruidbes- trijding uit kunnen voeren. Het staat vast dat een rijenbespuiting goedkoper is, maar evenzeer staat het vast dat de risiko's onder zulke extreme omstandigheden als dit voorjaar veel groter zijn. Op sommige percelen zal het echt moeite en misschien wel eens veel geld kunnen kosten om het gewas voldoende en snel genoeg schoon te krijgen. Het dunnen van de bieten valt nog wel mee. De bieten zijn ruim gezaaid, met weinig arbeidsuren kan er nog voldoende nagedund worden en dit kan nog over e^n langere periode. Met de warme dagen trad er nog wat zout- en pyra- minschade op, soms gekombineerd. Zo zijn er vooral op de lichtere.gedeelten wel eens wat te veel bieten verdwenen. Verder was er hier en daar nog wat schade door wortelbrand en wat bietenkevertjes. Ook bij de zaaiuien zijn er wat problemen met de chemische onkruidbestrijding, want evenals in andere gewassen is er nadat we toch eindelijk wat meer warmte gekregen hebben heel wat onkruid voor de dag gekomen. De laatste aardappelen waren zo rond de 24ste mei gepoot. Alle percelen op de zwaardere gronden bestemd voor aardappelen zijn toch nog gepoot. Het wil echter niet zeggen dat deze perce len op de zwaardere gronden nu bij het poten ook werkelijk zo goed van struktuur waren om van een ideaal pootbed te kunnen spreken. De bovenlaag met losse grond was zeer beperkt en bij wat dieper bewerken deugde er niet veel van. Via het opfrezen van de ruggen zal toch nog een rug gevormd dienen te worden, 't Zal toch moeite kosten, meestal zal dit in 2 keer dienen Te geschieden. Van de andere kant is het zo dat door het wel zeer ondiep poten van de aardappelen en na het éénmaal opfrezen van de ruggen de poters toch zo hoog in de rug lagen dat ze wel boven water zijn gebleven. Daardoor zal de schade misschien beperkt blijven. Ook in de andere gewassen heeft men niet alle bewerkingen als kunstmeststrooien - de 2de gift op wintertarwe, suikerbieten en aardappelen tijdig kunnen uitvoeren. Zo is het ook met de chemische onkruidbestrijdingen. De tijd gaat weer aanbreken om "een exkursie te gaan maken naar de proefboerderij "De Rusthoeve". Hier kan men veel informatie op doen over chemische onkruidbestrijding, ziekte bestrijding, N-giften en rassenkeuze. Daarnaast is er deze week een belangrijk jubileum in ons gebied geweest nl. het 100 jarig bestaan van het Koninklijk Kweekbe- drijf en Zaadhandel D.J.v.d. Have B.V. te Kapelle. Een bedrijf dat op het punt van het ontwikkelen van rassen van een aantal van onze landbouwgewassen zeer veel heeft gedaan en nog steeds doet. Volgende week jubileert de C.Z.A.V. te Wemeldinge. Deze viert dan haar 50 jarig jubileum. Hoewel nog maar de helft van het aantal jaren van het eerste bedrijf is het toch een zaak van de boeren dat in de sektoren van de kunstmestvoorziening, chemi sche bestrijdingsmiddelen en zaaizaad, maar vooral bij de afzet van onze granen en peulvruchten in ons gebied een grote rol ..speelt. Wereldproduktie tarwe Volgens mededelingen van de Internationale Tarweraad zal in 1979 de wereldproduktie van tarwe achterblijven bij de rekordoogst van 440,6 miljoen ton van vorig jaar. Deze oogst was overigens ongeveer 14% groter dan die van het jaar daarvoor. De oorzaak is de schade aan het gewas, veroorzaakt door koude en vorst vooral in de landen op het Noordelijk Halfrond. Vooral in Frankrijk heeft de vorst nogal wat schade toegebracht. In de Verenigde Staten is het tarweareaal met 7% uitgebreid tot 28,6 miljoen ha, in Canada met slechts 2% tot 10,85 miljoen ha. Het EG-areaal zou met 10,7 miljoen ha ongeveer 2% kleiner zijn dan in 1978. Ook in de Sovjet-Unie is van een achterstand sprake. Daar was per 23 april nog slechts 18 miljoen ha ingezaaid, vergeleken met 32 miljoen ha per 23 april 1978. s B A BAYER V E T3 AKKERBOUW A LS DE TA R WE gaat bloeien, is het weer tijd om tegen afrijpingsziekten te spuiten. Of deze bespuiting nodig is, weten we pas na de oogst. Het weer hebben we ook in de oogsttijd niet in de hand. Op blz. 21 van de rassenlijst staat de tabel voor rasgevoeligheid voor afrijpingsziekten en meeldauw. Wilt U spuiten? Doe het dan in begin bloei, later ingrijpen mag niet. Neem niet te veel risiko. KA LIGEBREK EN STOOTBLA UW hebben met elkaar te maken. Een overbemesting met zwavelzure kali doet wonderen op Bintje konsumptie-aardappelen op rivierklei. Ook de bewaarbaarheid wordt beter. A Is de aardappelen het veld vol hebben tot begin augustus kunt U 250 kg zwa velzure kali als overbemesting per ha geven. Liefst op een winddroog gewas. Niet in de volle zon strooien, geeft de beste resultaten. ER KOMEN NOG steeds veel raadsels voor. Maar veel raadsels zijn opgelost als U het spuitbeeld van uw spuitma- chine eens na gaat. Het is niks geen wonder als de ene spuitdop 2 a 3 keer zoveel vloeistof afgeeft als de andere. De meest manometers wijken wel enkele atmosferen af A Is uw spuitmachine al enkele jaren oud is, laat de machine dan eens testen. Wilt U precisiewerk leveren, doe het dan met goede apparatuur. IN NOORD-HOLLAND hebben luizen in tarwe op een enkele proef veel schade aangericht. Dat is de eerste keer dat dit werd gekonstateerd en misschien ook wel de laatste keer. Een enkele luis in tarwe doet beslist geen schade maar kontroleer uw gewas dagelijks. Voor en tijdens de bloei is de norm 15 van de 50 aren en na de bloei 35 van de 50 aren bezet met luizen. Komt U aan de norm of er boven, dan is spuiten gewenst. WA T DE REISGIDS is voor de vakantieganger, is de ekskursiegids van de proefboerderijen voor de agrariër. Deze ekskursiegids is van de proefboerderijen Rusthoeve en Westmaas weer verschenen. Op Rusthoeve is er een speciale ekskursieweek van 18 t/m 22 juni. Op Westmaas wordt de ekskursieweek gehouden van 18 t/m 23 juni. Op Rusthoeve begint de rondleiding 's middags om 14.00 uur-en op West maas 's morgens om 9.30 uur en 's middags om 14.00 uur. Wilt U buiten de ekskursieweek een bezoek brengen, dan kan dit na overleg met de bedrijfsleider van de proefboer derij. VEEHOUDERIJ AFWISSELEND weiden en maaien, geeft mals en sma kelijk gras voor het melkvee. Vooral op bedrijven met een zware veebezetting is dit een mooie wens die niet te realise ren is. Bij een kleine oppervlakte aan huis moet alles het gehele seizoen worden beweid. Maak er een gewoonte van om na 2 a 3 keer weiden de bossen te maaien. Verwijder dit gemaaide gras, het geeft kale plekken en dus een holle grasmat. DROOG EN WARM WEER geeft een korte veldperiode bij het drogen van gras. Nog korter wordt deze periode wanneer het gemaaide gfas vrij is van muur. Hebt U wel eens opgemerkt dat muur die drie dagen is gemaaid, na een flinke regenbui weer opnieuw groen wordt? Het is voordeli ger om dit onkruid te bestrijden, dan een onvoldoende droog produkt in de kuil te brengen en de grasmat te beschadigen doordat meer geschud moet worden. HET GRASLAND is dit jaar niet best, de groei is laat begonnen en het aantal stuks vee per ha hoog.. Ook de snijmais belooft dit jaar geen rekordopbrengst te geven. Een reden te meer om alle zeilen bij te zetten, zodat toch nog voldoende ruwvoer kan worden gewonnen. Vooral in de voorzomer geeft stikstof op grasland een hoog rendement. Strooi dan ook stikstof zodra het vee is overgesc haard of een gemaaid perceel vrij komt. Elke dag wachten, geeft verla ging van uw totale grasopbrengst. Zo te zien wordt het tegen half juni voor de tarwe in de aar staat. Voor het zover is blijft het nodig de gezondheidstoestand goed in de gaten te houden. De abnormale situatie wat betreft de ontwikkeling van het gewas voor de tijd van het jaar, de dunne stand hier en daar en niet zelden een slechte beworteling kan nog wel eens tot verrassingen leiden wat het optreden van bijvoorbeeld meeldauw betreft. Waak zaamheid blijft dus geboden. Waar meeldauw van betekenis voorkomt kan met Bayleton gespoten worden. Voorlopig wordt geadviseerd hieraan steeds 2 kg maneb toe te voegen. De oppervlakte beteeld met voor gele roest vatba re rassen (Lely, Clement, Norda en mogelijk Donata) is maar erg klein. Ook hiervoor geldt uiteraard dat het noodzakelijk is de ziektesi tuatie op de voet te volgen, om zo nodig met Bayleton in te grijpen Bayleton heeft het voordeel dat men het gericht kan toepassen, dat wil zeggen: op het moment dat men de ziekte waarneemt. Voorbehoedend spuiten heeft geen zin. e bestrijding van blad- en aarziekte (of te- wel afrij pingsziekte) na het in aar komen is min of meer een routinemaatregel geworden. Jam mer genoeg kan de bestrijding hier veel minder gericht plaatsvinden, in die zin dat men op het moment dat bestrijding moet plaatsvinden nog geen,aantasting ziet. Men moet dus voorbe hoedend werken en men weet pas achteraf of het verantwoord was, ja dan neen. Het feit dat de laatste jaren uit de proeven naar voren kwam dat niet meer dan de helft van de bes puitingen tegen de afrijpingsziekten rendabel was zegt natuurlijk ook niet zo veel wat de verwachting voor dit jaar betreft. Toch zijn er wel enige punten te noemen waar men bij de vraag al of niet spuiten tegen de afrijpingsziekten, rekening mee kan houden. In een gewas dat tot in de aar komen er gezond voorstaat (weinig of geen meeldauw te zien gaf bijvoorbeeld) en verder niet de indruk geeft van een (te) zware stikstofwerking, is een bes trijding waarschijnlijk weinig rendabel. Uiter aard speelt ook de rasgevoeligheid een rol. Volgens de Rassenlijst zijn Caribo, Durin en Okapi het minst, Clement, Donata, Adamant en Manella het meest vatbaar. Als er kort voor het in aar komen nog gespoten is met Bayleton maneb wordt de kans dat een behandeling tegen afrijpingsziekten nog rendabel is wel erg klein. Doorslaggevend is dan de algehele gezondheidssituatie en of er nog steeds meeldauw van betekenis voorkomt. Meeldauw is namelijk de belangrijkste afrij- pingsziekte die het topblad en de groene delen van de aar sterk in produktieverinogen kan doen dalen. Ziet het er direkt na het in aar komen allemaal wat ongunstig uit (zie boven) echter zonder overmatig veel meeldauw, dan is na het in aar komen maar voor de bloei een behandeling met een systemisch fungicide plus maneb alsnog op zijn plaats. Toevoeging van Bayleton heeft dan geen zin. Omgekeerd kan men. waar het doelgericht gaat om een op dat moment zware meeldauwaantasting, volstaan met Bayleton -I- maneb, dus zonder systemisch fungicide. S amenvattend luidt het advies voor de bes trijding van de ziekten in tarwe: Vóór het in aar komen spuiten met Bayle ton maneb op aanwezige meeldauw of gele roest. Een bespuiting op het moment dat het laatste blad zichtbaar is, dus kort voor het in aar komen, heeft het meest ef- fekt. Toepassing in een vroeger stadium kan echter noodzakelijk zijn. Gezien het voorbehoedende karakter kan men een behandeling tegen afrijpingsziek ten in feite moeilijk achterwege laten. Hierbij kan volstaan worden met een syste misch fungicide maneb, bij een ernstige meeldauwaantasting met Bayleton ma neb. In een gezond en niet te zwaar gewas is een behandeling meestal niet rendabel. Wat luis in tarwe betreft niet te gauw spuiten en zeker niet "voorbehoedend". Dus niet bij het bestrijden van de afrijpingsziekten er maar een luizenmiddel bij mikken. Ook hier gericht werken en vóór men gaat spuiten eerst eens 50 aren bekijken. Vindt men-als men gaat spuiten tegen de afrijpingsziekten op 15 van de 50 aren inderdaad luis dan heeft het zin er een luisbes- trijdingsmiddel bij te doen. Na de bloei spuiten tegen luis is meestal niet rendabel meer. Wél als men dan toch nog op 35 van die 50 aren luis vindt. Als de korrel melkrijp is heeft een luis- bestrijding geen zin meer. O, ok de gerst, of het nu zomer- dan wel win- tergerst betreft, is laat in ontwikkeling maar het gewas staat er ook overwegend gezond voor. Meeldauw kan in zomergerst vrij goed bestre den worden met diverse middelen. In winter- gerst werden de laatste jaren goede resultaten bereikt met Bayleton. Dit middel bleek werk zaam zowel tegen meeldauw als tegen dwer- groest. De beste resultaten werden bereikt met een bespuiting op het moment dat de eerste aren duidelijk uit de schede waren. n haver kunnen tegen meeldauw zowel Milgo E als Calixin gebruikt worden tegen meeldauw. Het effekt is echter vaak minder dan bij gerst.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 6