Vervolg Vergadering Ledenraad TUINBOUW AKKERBOUW VEEHOUDERIJ D G, I n het akkerbouwoverzicht maakte de heer H.C. van der Maas melding van het feit dat er in de laatste 140 jaar nimmer zoveel regen viel in de vergelijkbare periode van drie maanden. Dat alles heeft tot gevolg dat er op de akkers sprake is van een sombere aktueel praktische situatie, zei hij. De achterstand in de ontwikkeling van de gewassen is erg groot. Noodzakelijke ver- plegingswerkzaamheden kunnen niet of nauwelijks worden uitgevoerd. Er dreigen onkruidproblemen te ontstaan of zijn hier en daar al aan de orde. D e problematiek van de akkerbouw schuilt voor een deel in een grote specialisatie en mechanisatie. Naar de mening van de ledenraad zal hieraan meer aandacht moeten worden besteed. Ook het produkt vlas kan bijdragen tot een verbreding van het bouwplan. Voortgegaan moet worden met het zoeken naar mogelijkheden (zaad en vezel) om de vlasteelt aantrekkelijk te maken. H, Provinciaal krijgen de gedachten over een mini-SER steeds meer vorm. Het gaat hierbij om een overlegorgaan op sociaal- ekonomisch gebied, waarbij overheid, bedrijfsleven, zowel werkgevers als werknemers, de Raad van Arbeidsmarkt en het E.T.I. samenwerken. Een dergelijk overlegorgaan bestaat bin nen de landbouw reeds 25 jaar in het Landbouwschap en in samenwerking met de Provinciale Raad voor de Bedrijfsont wikkeling is de bereidheid zonder meer aanwezig om informatie te verschaffen over de ontwikkeling en de werkgelegenheid in de landbouw. Hiermee wordt ook duidelijk dat het Landbouw schap in velerlei opzichten aan zijn doel beantwoordt, dat geldt niet alleen landelijk maar zeker ook provinciaal. Als land bouworganisatie willen wij graag onze waardering uitspreken voor het werk dat in Noord-Brabant en Zeeland voor de land bouw wordt gedaan. Tegenstrijdig lijkt op dit moment het oordeel van het Dagelijks Bestuur van het Landbouwschap en dat van de Technologische Dienst voor de Waterzuivering in Zeeland voor het gebruik van zuiveringsslib voor de landbouw. Wij willen slechts tot voor zichtigheid manen en alleen tot gebruik overgaan als er vol doende waarborgen zijn voor de samenstelling. Voor ons is het geen vaststaand feit, dat in alle gevallen dit slib gebruikt kan worden zonder dat zich problemen voordoen. Nu het in de bedoeling ligt om het gebruik van drijfmest op grotere afstand van het overschotgebied te stimuleren verdient het gebruik na dere aandacht. Dit is een positieve zaak, zowel voor de inten sieve veehouderij als voor de akkerbouw. Bekeken moet worden of er in bepaalde gebieden voldoende animo is om gezamenlijke voorzieningen te treffen voor een tussenopslag. Het onderzoek dat op verzoek van de Kommissie Zoetwater voorziening door verschillende diensten wordt uitgevoerd vor dert gestaag. Een tussentijds rapport zal half juni worden uitge bracht. Per 1 juni komt een extra kracht in dienst, die beschik baar is gesteld door Provinciale Waterstaat. Deze funktionaris zal in samenwerking met de Kommissie Waterbeheersing en Ontzilting, Landinrichting en Bedrijfsontwikkeling speciale aandacht besteden aan het hoe en waar zoetwater geinfiltreerd kan worden in de polders en van welke kwaliteit het water dient te zijn. Na de toezegging van de minister is er de mogelijkheid om bodemonderzoek te verrichten en meer inzicht te verkrijgen in de mogelijkheden van de bouwplanverruiming nadat zoet water beschikbaar is. Met voldoening mogen wij vaststellen dat onderzoek en voor lichting extra aandacht besteden aan het Zuidwesten. In de Raad voor de Bedrijfsontwikkeling is de vlasteelt aan de orde geweest, waarbij de konklusie is getrokken, dat de vlaskern in Noord-Beveland bij haar verdere initiatieven extra ondersteu ning verdient. Eigen organisatie ebleken is, dat onze organisatievorm het mogelijk maakt dat de stem van de achterban duidelijk doorklinkt. Wij zijn daar bijzonder gelukkig mee, aldus de voorzitter. Dit is gebleken uit de reaktie van minister Van der Stee, die tot gevolg heeft gehad dat een informeel gesprek met de minister heeft plaatsgevon den. Het ledental groeit rustig verder, nadat in de vorige leden raadsvergadering het 8000ste lid werd verwelkomd. De speciale aandacht, die hier toen aan werd besteed, is volledig verant woord geweest. Door het scholenprojekt staat de Z.L.M. extra in de belangstel ling. Doordat het scholenprojekt ook bij de scholen goed aan slaat kan worden gekonstateerd dat een en ander een goede zaak is. De voorbereiding van het vraagpunt "afzet", dat in het seizoen 1979-1980 aan de orde zal komen, verloopt goed. Studenten van de Hogere Landbouwschool te Dordrecht zijn hierbij ingescha keld en de samenwerking is erg plezierig. Zowel voor de stu denten als voor de Z.L.M. blijkt dit erg nuttig te zijn. In het algemeen is wat extra betrokkenheid van oilze organisatie bij de H.L.S. van het K.N.L.C. een goede zaak. De financiële positie van de Z.L.M. is gunstig. Bij het Dagelijks Bestuur worden er daarom plannen uitgewerkt om de dien stenverlening verder uit te breiden. De voorzitter besloot zijn openingswoord met dank uit te spreken aan allen die er aan hebben'meegewerkt om de Z.L.M. te laten funktioneren op de positieve wijze zoals vastgesteld. 1 n het tuinbouwoverzicht zei de heer J. Vogelaar o.a. dat de glasteelt afgelopen winter te kampen had met zeer hoge stook kosten. Bij de groenten hebben de sla en de andijvie hoge prij zen gemaakt terwijl ook de komkommers en de tomaten duur der zijn dan vorig jaar; zodat in deze sektor nog redelijke resul taten zijn bereikt tot dusver. De bloemenprijzen hadden daarentegen te lijden door het wegvallen van de belangrijke straathandel voor dit produkt. Hoewel er op het ogenblik weer redelijke prijzen behaald wor den, is het nog zeker niet zo, dat deze teelt de gevolgen van de winter al te boven is. Bedenkelijk en onverdiend voor beide energie-afhankelijke teelten is het "Brusselse" standpunt zei Vogelaar. Dit komt er op neer. dat men onze teelten ziet als energie-slorpers, die produk- ten voortbrengen, die evengoed zuidelijker kunnen groeien. Men is zelfs niet bereid energiebesparende methoden door middel van subsidie in deze sektoren te stimuleren. Hetgeen wellicht ook verklaart de wel zeer soepele toetreding van Grie kenland tot de E.E.G. Ook de prijs van bolbloemen stond onder druk. Momenteel is er een rustige markt met redelijke prijzen. De aanstaande oogst die er aanvankelijk niet zo best uitzag profiteert van het huidige weer. De gevolgen van de winter zijn voor de prei, de spruiten en de winterbloemkool fataal geweest. Deze slag is voor verschillende telers toch zeer hard aangekomen. Ook de veiling Middelburg leidt hierdoor een omzet-verlies van 500.000,— Opvallend is de grote belangstelling voor de preiteelt zei Vogelaar. Ook de witlof ondergaat sterke uitbreiding. Volgens deskundigen is er door inkrimping in België wel plaats voor. mits een goede kwa liteit wordt geleverd. De bramen hebben erg door de vorst geleden, 50% is bevroren. Als men bedenkt dat de kleinfruitteelt rond Kapelle voor onge veer de helft van zijn inkomsten van de braam afhankelijk is, zeker geen kleinigheid. De fruitteelt maakt na een redelijk oogstjaar 1977 voor wat de appelen betreft een zeer diepe krisis door. Deze is de kosten stijging in aanmerking genomen, ernstiger dan die in de periode welke wij als de fruitteeltkrisis plachten te betitelen. Grote hoeveelheden Golden, en zelfs Winston, tot vorig jaar nog een sterke troef in het zuid-westen, verdwijnen in de inter ventie. En dit alles bij een grote, maar zeker geen West-Euro- pese top-oogst. Ook van de Goudreinette en de Cox-prijs valt weinig goeds te vertellen. Alleen de echte rode Goudreinetten en de grove Cox en enkele nieuwe rassen lagen goed in de markt. De invloed hiervan op de middenprijs is echter zeer gering. Dit alles doet ekstra zeer, als we zien dat bijvoorbeeld in Frankrijk de rekon- ventiepremie reeds wordt uitbetaald, de hagelverzekering al gedurende vele jaren gesubsidieerd wordt, en nog vele regionale subsidies worden gegeven. Het enige suksesje wat hier geboekt is, zei Vogelaar, is een zekere importregulering van de appels uit het Zuidelijk Halfrond," wat tot op heden nog maar van zeer weinig invloed op onze appelprijzen geweest is. Het past hier, om ook de hand in eigen boezem te steken. Wij slagen er maar zeer moeizaam in om enig afzet-beleid te voeren. Ondanks ruime subsidiemogelijkheden voor fusies van veilin gen. De mislukking van de Centraal Buro dozen is hier ook een voorbeeld van. Al- met al voor de appeltelers een zeeMeleur- stellend seizoen. De peren hebben het gelukkig veel beter gedaan met redelijker prijzen. Dit is des te meer hoopgevend omdat we op het punt van kwaliteit speciaal in het zuid-westen zeker kunnen wedij veren met de andere Europese produktie-gebieden. Hoewel het nog erg vroeg is, lijkt de komende oogst goed te kunnen worden zei Vogelaar tot slot. Nabespreking tuinbouw B ij de afzet van fruit dient meer aandacht aan de kwaliteit te worden besteed. Voor een aantal hoofdrassen worden voorstellen uitgewerkt om tot uniformere en betere kwaliteit te komen, die beter zal worden gepresenteerd. Tot nog toe lijkt een vrijwillige regeling bij de telers niet te werken. Mogelijk kan een publiekrechtelijke regeling het gewenste resultaat hebben, waardoor een slechte kwaliteit uit de markt wordt genomen ter voorkoming van prijsbederf van de totale afzet. Van der Maas zei dat vanaf 1 maart tot eind mei de akkerbou wer die afhankelijk is van een mechanische uitvoering van het werk slechts drie weken effektief in het land bezig is kunnen zijn. In dit verband vroeg van der Maas zich af hoe sommigen dan durven beweren dat de akkerbouwer te weinig rendabele uren maakt en dit als een van de hoofdoorzaken aanwijzen voor het chronisch te lage inkomen. Gebonden aan de wisselende weersomstandigheden zoals een akkerbouwer toch is, moeten die deskundigen dan maar eens precies uitleggen op welke ma nier het aantal rendabele uren opgevoerd kan worden! Van der Maas liet zich eveneens somber uit over het land bouwbeleid in zijn algemeenheid maar ook in detail. Als voor beelden noemde hij o.a. de uitgestelde E.E.G.-prijzenronde die tot gevolg zal hebben dat het z.g. Brusselse prijzengat alleen maar groter zal worden. Het bestuur van het Landbouwschap heeft besloten om de areaalheffing op konsumptieaardappelen te verdubbelen om daarmee meer aandacht aan de exportbevordering te kunnen besteden. Bevordering van de afzet dat heeft onze volledige instemming zei van der Maas, maar dat de Nederlandse over heid verstek heeft laten gaan om daadwerkelijk een financiële bijdrage hieraan te leveren is voor ons bijzonder teleurstellend. Er komt een overheidsbijdrage van 50% in de keuringskosten en dat is welkom, maar, zo zei Van der Maas, deze bijdrage is een veel te geringe effektuering van de destijds door de minister toegezegde bijdrage in de lastenverlichting. Het Landbouwschapsbestuur heeft zich in tegenstelling tot E.E.G.-landbouwkommissaris Gundelach, uitgesproken tegen een eventuele mindering van de tapioca-invoer, zelfs is men tegen een stabilisatie van die invoér. Deze uitspraak van het Landbouwschap, zei van der Maas, is gezien in het licht van een geraamde dreigende eindvoorraad van 150.000 ton tarwe van Nederlandse oogst te kwalificeren als eenzijdig en denigrerend voor de Nederlandse akkerbouw. De nieuwe E.E.G.-partner Griekenland brengt vroege kon sumptieaardappelen op de markt met behulp van nationale subsidie die neerkomen op 11 cent per kg. Het momenteel terugzakken tot een onaanvaardbaar laag prijs-nivo van onze eigen oude aardappeloogst is mede hiervan een gevolg. Van der Maas merkte daarbij bitter op dat ook de Nederlandse akker bouw van de E.E.G.-uitbreiding klaarblijkelijk niets anders te verwachten heeft dan windeieren. Ten aanzien van de bevordering en instandhouding van de vlasteelt was van der Maas van mening dat hierbij in de eerste plaats gedacht moet worden aan onderzoek en ontwikkeling vafi veldrepelmethodes. Stimuleringspremies en ontwikkelingssub sidies zullen primair voor dit facet gevraagd dienen te worden. In de zaaizaadwinning en de afzet daarvan ligt volgens van der Maas de enig werkelijke kans om de vlasteelt voorlopig te kun nen behouden. De akkerbouwkommissie heeft zich beraden over de tot stand koming van de aardappelprijsnoteringen op de Goese beurs waarbij de mening van de Z.L.M.-voorzitter wordt gedeeld dat het meest wenselijk zou zijn om te starten met de prijsnotering naar maat (dus 35/50 en 50 op) met daarnaast handhaving van een veldsgewasnotering. Deze veldsgewasnotering dient dan te geschieden volgens dezelfde normen als de notering te Emme- loord. Tot slot ging van der Maas nog in op het suikerbietenkontrak- tenstelsel zoals dat wordt voorgesteld voor 1980/81. In een dis- kussienota van het Landbouwschap hierover, zag hij de vol gende drie hoofdpunten: 1Als referentiebasis wordt gedacht aan de kg-geproduceerde suiker per teler (dus terecht niet meer aan een kombinatie van kilogrammen en hektares); 2. Als referertfie-periode wordt het wenselijk geacht om voor de startreferentie (in het systeem van de voortschrijdende refe rentie) de jaren 77/78 en 79 te hanteren, dus ook oogst 1978. Volgens van der Maas zijn er geen redenen om zich vanuit het zuid-westen hiertegen te verzetten; 3. Onze, vanaf het begin geuitte wens, dat het absoluut nood zakelijk zal zijn om in een systeem van voortschrijdende referentie de ondergrens in de eventuele terugloop van het A-quotum (resp. B-quotum) per individuele teler te leggen op 90% van het startquotum, is als diskussiepunt en in ver scheidene nuances en alternatieve uitwerkingsmogelijkhe den in de nota opgenomen zei van der Maas. Gezien echter deze nuances zal het nog een hele kluif zijn om onze wens ongeschonden geëffektueerd te krijgen, aldus besloot van der Maas zijn akkerbouwoverzicht! Nabespreking akkerbouw De plannen voor de toewijzing voor de teelt van suikerbieten in de komende jaren worden voorbereid en vormen in de komende maanden onderdeel van uitgebreid overleg. Mogelijk kan ook dierlijke veredeling op een aantal bedrijven een plaats krijgen. Elders in het werkgebied wordt een deel van deze produktie verzorgd door niet-agrariërs, die ook door ak kerbouwers kan worden gedaan. Grondgebruik oewel de prijzen van de grond zich wat lijken te stabiliseren is het niveau veel te hoog. De Grondbank moet de aktiviteiten wegens gebrek aan financiële middelen opschorten. Mogelijk kan een terugkooprecht voor een verkoper de financieringspro blemen van de Grondbank verlichten. De standpunten van de kant van de fiscus m.b.t.' grond geeft aanleiding tot grote zorg. Zowel de waardering bij de bedrijfsoverdrachten van vader op zoon als bij de vervreemding van verpachte grond dreigen fis cale claims, die een normale bedrijfsvoortzetting bedreigen. Maatregelen zijn noodzakelijk om de speciale positie van grond in een landbouwbedrijf te'handhaven. e voorzitter van de veehouderijkommissie de heer W. van Veldhuizen zei, dat gezien de natte omstandigheden en de tem peratuur het gras nu wel moét groeien. Eerst kon het vee niet naar buiten vanwege de trage grasgroei, nu is het oppassen geblazen want anders grazen de koeien snel in te lang gras. Er is nog maar weinig gras gekuild zei van Veldhuizen en daarvan is het weer de oorzaak, tocö zal in de nu komende weken op de veehouderijbedrijven het grootste deel van de wintervoervoor- raad gewonnen moeten worden. De vrij hoge temperaturen van de laatste dagen is bijzonder gunstig voor de snij maïs. Dit gewas werd reeds laat gezaaid in veelal koude natte grond, waardoor het zich maar traag ont wikkelde. Nog steeds is men er in Brussel niet toe gekomen om wat aan de nieuwe landbouwprijzen te doen. Van Veldhuizen vroeg zich af of men de diskussie hierover wil uitstellen tot de dag voor de vakantie, zodat men toch al popelend om naar huis te gaan, dan snel een besluit er door zal drukken. De oplossingen die worden aangedragen tot het wegwerken van het zuivelprobleem zijn weliswaar goedbedoeld zei van Veldhuizen maar missen toch de nodige realiteit want men zal moeten willen inzien dat het on mogelijk is om zowel de kool als de geit te sparen. Een verhoging van bijv. 10 cent per kg van de melk zou gepaard moeten gaan met een niet te realiseren produktiedaling. Zo effektief mogelijk produceren, rendabele bedrijfsvoering en vrij ondernemerschap zijn niet onder één noemer te rangschikken, vond van Veldhuizen. Hij was echter van mening dat het een goede zaak is om te blijven studeren op en te zoeken naar een zo goed mogelijke oplossing. Een regeling waarbij een premie wordt gegeven op het leveren van minder melk naast de thans geldende regeling van omschakeling en beëindiging is zeker het beproeven waard. Ten aanzien van de Identifikatie en Registratieregeling voor varkens is nog niet iedereen daarmee ingenomen, toch vond van Veldhuizen dat het systeem een goede zaak is voor de totale varkenshouderij in Nederland. De situatie in de varkenshoude rij is momenteel van dien aard zei van Veldhuizen, dat men moeilijk rendabel in deze sektor zal kunnen investeren. Met de Zuidelijke Zuivelindustrie gaat het ook beter in vergelijking met cijfers van 1977. Vervolg op pog. 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 4