EVALUATIE LEDENWEEKEND BLADEL VOO It nu YltOIIW Samen spreken, samen luisteren Kaderkursus voor Stichting Uitwisseling in 1978 A Is ik terugkijk naar het moment, waarop het onderwerp van mijn verhaal begon, slaan de vlammen me nog uit. De vraag, of ik aan een soort kaderkursus, met als doel een kursus voor besturen, wilde meedoen, bereikte me mondeling. Maar mijn toezegging, dat ik best aan het doel wilde meewerken was gebaseerd op een verkeerde opvatting daarvan. Ik meende, dat ik gekaderd zou worden met het doel "besturen in nood" uit de puree te halen. Het echte doel was evenwel bestuursleden, die daaraan behoefte hadden, enige bestuurstechniek bij te brengen en vooral het "leren luisteren en leren spreken", wat dan ook de titel van de kursus was. I k ontdekte bij de eerste ontmoeting, dat ik het in mijn eentje toch wat anders moest doen. De bedoeling was de deelneemsters zelf zoveel mogelijk aan het werk te zetten. Dus werd er één aangezocht om alle te berde gebrachte punten op een flap te schrijven; een ander om het verslag van de dag te maken. Alleen kun je echter niet op alles tegelijk letten, zodat ik pas later door had, dat de flapschrijfster er eigenlijk niet bij betrok ken was geweest, mede door de opstelling van het "flap-bord". Bij de andere groep deed ik het dus anders. Het bord werd anders neergezet, zodat de schrijfster de anderen beter kon zien. Maar toen bleek, dat ze zich toch geremd voelde in de diskussie, nam ik het geschrijf verder over. Thema kommunikatie: 19 en 20 mei j.l. te Valkenswaard Landelijke Handwerktentoonstelling Het Turfschip" te Breda in ALGEMEEN Voorlichtingsbijeenkomsten, In en Uit programma, oriëntatie- kursussen, voorbereidingsbijeenkomsten, kursussen, exkursies, bezoeken, studiereizen, gastgezinnendagen, evaluatiebijeen komsten uitwisselingen enz. enz. Dit is een greep uit de aktiviteiten van de Stichting Uitwisseling en Studiereizen voor het platteland. Vele plattelandsjongeren maakten in 1977 gebruik van de mogelijkheid via de Stichting Uitwisseling naar het buitenland te gaan. Door middel van persberichten, voorlichtingsbijeenkomsten en het "In en Uit" programma is op ruime schaal bekendheid aan de programma's gegeven. Meer dan 400 jongeren, iets meer dan in 1977, maakten gebruik van de geboden bemiddelingsmogelijk heden en vertrokken voor korter of langer naar het buitenland. Naar Nederland kwamen 170 (160 in 1977) stagiaires uit zowat alle delen van de wereld. Bij deze programma's gaat het er om dat de deelnemers de gelegenheid krijgen zich te bekwamen op agrarisch terrein, inzicht te verkrijgen in de plattelandssituatie, een vreemde taal kunnen leren en zichzelf te vormen e» ontwik kelen. Door het leven en werken in gezinnen in het buitenland is een stage of uitwisselingsprogramma's een mogelijkheid een ander land en de mensen daarin op een bijzondere manier te leren kennen. Omgekeerd is het voor plattelandsgezinnen in Neder land een boeiende en leerzame ervaring een buitenlandse sta giaire voor kortere of langere tijd in het gezin op te nemen. Ondanks het tijdopslokkende gevecht met CRM over het voort zetten van de werkzaamheden van de Stichting is het toch gelukt de grotere aantallen stagiaires weg te helpen en adequaat op te vangen. NEDERLAND De meeste stagiaires uit het buitenland die in Nederland zijn, komen uit de EG, nl. 89 dus meer dan de helft. Van buiten de EG komen er 15 uit de V S. 11 uit Japan, en 10 uit Polen. CANADA Opnieuw bleek Canada de gfote trekpleister. 60 jonge boeren staken de oceaan over voor een jaar en 62 studenten deden hetzelfde, maar voor een kortere tijd. De reciprociteit, dat wil zeggen dat er (vindt de Canadese regering) evenveel Canadezen naar ons land moeten komen als anders om, is nog maar ten dele bewerkstelligd. Het aantal Canadezen dat haar Nederland komt in 1979, zal een stuk hoger komen te liggen. V.S. Niet minder dan 105 jongelieden zijn in 1978 naar de Verenigde Staten geweest, in het kader van diverse programma's. De meesten gaan op eigen houtje, dat wil zeggen de Stichting be middelt wel, maar ze hebben een eigen adres. Het vermoeden 1) Algemene indruk: 5 x goed: 4 x fijn, leerzaam; 2 x het ging wel; 2 x goed tot fijn, leerzaam; 1 x ging wel tot goed; 0 x niet veel aan; (mening 14 deelnemers). 2) Was het thema goed gekozen en waarom? 12 x ja; 1 x rede lijk; 1 x nee. - niet alledaags onderwerp (3 x) - kommunikatie is voor iedereen van belang, we kunnen niet zonder (2 x) - interessantje staat stil bij dingen waar je anders niet aan denkt (3 x) - je leert elkaar en jezelf beter kennen, denkt na over jezelf en je verhouding tot anderen (2 x) - we zijn twee dagen nuttig en fijn bezig geweest met dit thema - er waren veel mogelijkheden tot uitwerking van het the ma - de afdeling had voordien nog nooit iets aan dit thema gedaan - mensen worden gedwongen zichzelf bloot te geven, wat ze misschien niet graag doen - ik houd niet zo van al dat gepraat/gediskussieer, ik doe - liever wat: soms was het te diepgaand. lijkt gewettigd, dat het toenemen van het transatlantisch uitwis selen wordt vergemakkelijkt door het relatief goedkoper worden van het vliegen. NOORWEGEN De werkvakantie naar het aantrekkelijke fjordenrijk blijft pop ulair. 55 mensen vertrokken naar het Noorden. E.G. Een typisch agrarisch uitwisselingsprogramma. Nederland is, niet alleen als gastland zeer in trek, ook veel Nederlanders lopen stage in de EG, met name scholieren/ studenten van agrarische scholen. Met name Groot-Brittannië is een veelgekozen stage land. OVERIGE PROGRAMMA'S Het is een zeer internationaal gezelschap dat in Nederland stage loopt. Van Japanners tot Brazilianen. Ook andersom gaan Ne derlanders naar alle uithoeken van de wereld. Opvallend is het aantal wereldreisgangers (10) in vergelijking tot andere jaren. BESTUUR EN BUREAU Het bestuur van de Stichting Uitwisseling wordt gevormd door vertegenwoordigers van de aangesloten organisaties te weten de 3 landbouworganisaties, plattelandsvrouwen- en plattelands jongerenorganisaties, die voedingsbond N.V.V. en de Vereni ging voor Volkshogeschool werk. Het Dagelijks Bestuur wordt gevormd door Johan Weerkamp (wnd. voorzitter) Henk Hijink (sekretaris), Gerrit Walstra (penningmeester) en Gerard Titulear (jonge boeren Canada). De Stichting heeft nog steeds niet definitief een nieuwe voor zitter kunnen vinden. Op het bureau van de'Stichting werkten per 31 januari 1978: Paula Wiggers, Mary Koek, Marian Wagenaar en Henk Hijink. (02208 - 6144). 3) Was de werkvorm goed gekozen en waarom? 12 x ja; 1 x nee; 1 x blank'o. - niet te zwaar, soms echt serieus en diepgaand, spms ont spannend en amusant, goede verhouding praten en kreatief bezig zijn (8 x) - afwisselend, van klein naar plenair was goed, zo kon je niet meer passief blijven (2 x) - je stond eens bij jezelf stil zonder de ander te vergeten - door de verschillende werkvojmen waren er ook meer dere vormen van kommunikatie - had iets meer doe-weekend mogen zijn - je moest te lang over jezelf praten - stellingen hadden wat beter geformuleerd kunnen wor den - liever begrijpbare bewoordingen gebruiken (meer alle daagse woorden) 4) Was het weekend te zwaar (verhouding inspanning - ont spanning) 14 x nee; 0 x ja. Opmerkingen: - inspanning had misschien nog wel wat intensiever kun nen zijn - jammer dat we zaterdag de hele dag binnen zaten - saai: te veel binnen en maar praaaaaten! 5) Op-/aanmerkingen - sfeer was goed (zoals gebruikelijk) (9 x) - leiding was goed (4 x) - inhoud was goed, vooral ontspanningsgedeelte, drieges- prek (4 x) - dit had evtl. een soort kennismakingsweekend kunnen zijn - fijn dat het niet zo'n grote groep was inhoud van de gesprekken was wat te oppervlakkig - te weinig met de hele groep gedaan, je werd steeds op gesplitst - te grote pauzes na 't eten, programma niet vol genoeg - zondag wat veel tijd over - zaterdag is er tè veel gepraat - volgende keer deur van de herberg 's nachts open - warme maaltijd was een beetje mager 6) Heb je iets gehad aan dit weekend? je leert de mensen beter, van een andere kant keqnen (5 x) - je leert jezelf beter kennen, krijgt meer zelfvertrouwen, durft meer te zeggen (3 x) - je hoort eens van een ander hoe hij je ziet en hoe je je in een groep gedraagt: leerzaam - je werd gedwongen erg diep over jezelf en anderen na te denken - we zijn afhankelijk van elkaar, als eenling ben je niets - leerzaam, goed voor je eigen vorming (2 x) - verschillende kijk op kommunikatie (vormen) - het was een gezellig weekend uit In de ene groep voor de Kie. Vrouw. Het "slachtoffer" verde digde zich als een leeuwin. Het zag er dan ook dreigend uit want de "werfster" was ons p.b.-lid en je kon nooit weten... In de andere groep werd een lid gezocht voor de agrarische kommis sie. Zij koos iemand, die buiten het "vak" lag. Het was een vrolijke boel. Beide keren sloot de voorzitster-na-de-pauze de vergadering met een plant voor mijzelf, wat ik erg waardeer. Ik hoop ze dan ook lang in bloei te houden. Maar wat is het grappig om in eenzelfde gebied, geheel gespreid samengesteld, twee zo totaal andere groepen bij elkaar te krij gen! Ik had ook echt het gevoel, dat ik er heel anders mee om ging- De ene nam de tijd, de andere had altijd haast. Zelfs in de verslagen, die er allemaal heel goed uit zien, kun je een verschil in stijl opmerken. De groep, die op het eerste gezicht het meest leek te zijn samengesteld uit "geheide bestuursleden" bleek b.n.i. de meeste verlegen figuur te herbergen. Ik geloof, dat we het er wel allemaal over eens zijn, dat er haast niemand is, die niet op de een of andere manier met zenuwen te kampen heeft als zij in het openbaar moet optreden. Dat uit zich bij ieder weer op een andere manier. De een krijgt "een rode kop" een ander parels op het voorhoofd, weer een ander de bibbers achteraf en heel wat, die niet kunnen slapen. Z o is er ook niet één leeftijdsgroep, die niet door een of andere oorzaak belemmerd wordt als het gaat om tijd vinden voor funk- ties als bestuurslid of kommissielid. Belangrijk is of je het ervoor over hebt je op deze wijze voor het algemeen in te zetten. In ieder geval is het iets, waar je veel van leert. Al was het maar het overwinnen van een zekere schroom en het ontdekken van eigen, vaak sluimerende, talenten. Hoe dan ook, ik heb er zelf bijzonder veel van geleerd, zodat de kursus niet voor niets is gehouden L.H.G.v.d.Hoek - Maclaine Pont. onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegem,. Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. Kursusperikeien afdelingsbesturen Na mijn ontwaken begon ik maar eens met het verslag van de kursus van Midden Zeeland te vragen. Die was in oktober gehouden. Ik kon niet voor februari. Deze opzet bleek aardig bij mijn eigen idee en aard aan te sluiten. Er was echter een verschil. Die kursus werd door twee personen geleid. Een voor de algemene gang van zaken, een voor de diskussie. Ik zou het in mijn eentje moeten doen. Ten eerste omdat ik dat het prettigst vond. Bovendien was mijn eventuele kollega uitgevallen, zodat het voor mij neer kwam op twee kursussen. Toevallig keurig gespreid over heel Z. Vlaanderen. Een 's middags en een 's morgens. De eerste bijeenkomst kwam. neer op een soort inventarisatie van de positieve en de negatieve dingen, voorkomende in afde- lingsbestuurs- en ledenvergaderingen. Bovendien kritische no ten, die op deze bijeenkomst zelf betrekking hadden. De opdracht voor de 2e keer was: het gedurende 15 minuten houden van een bestuursvergadering door de ene helft, terwijl de andere helft de zaak kritisch observeerde. Daar tussenin pauze, waarin iemand een bestuurslid moest werven. Uiteraard nabespreking van de resultaten. Er waren er nogal wat, die van dit rollenspel niets verwachtten. Maar toch kwamen er aardig wat dingen naar voren, die men in elke bestuursvergadering (vaak helaas) tegen komt en waarop men nu attent kan zijn. De wervingseenakters waren komplete toneelstukken. De opmerkingen werden door mij genoteerd en er waren twee verslaggeefsters per kursus voor deze keer; ieder de helft voor of na de pauze. De opdracht voor de ierde bijeenkomst: het hpu- den van een 3-minuten praatje over een gekozen onderwerp. Dit werd in de vorm van een afdelingsprogramma gegoten. Twee voorzitsters, een voor en een na de pauze en wel diegenen, die daar nu het meest tegenop zagen. Elke groep had een verslaggeefster en ieder moest trachten zoveel mogelijk inhoud aan haar verhaal te geven in dit korte tijdsbestek. Het was werkelijk geweldig, wat ze van hun, vaak niet zo gemakkelijke, onderwerp maakten. In de pauze werd een kommissielid geworven. Heeft U al een van de data waarop deze tentoonstelling geopend zal zijn in uw agenda genoteerd? Zij wordt geor ganiseerd door de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen en zal plaatsvinden op 12 - 1.3 - 14 en 15 juni in "Het Turf schip" te Breda. Toegangsprijs voor leden is 2,50, voor niet-leden 3,50. Er is veel te zien en U zult er waar schijnlijk weer veel "ideetjes" opdoen voor uzelf! 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 23