Met kombines en giertanks naar Den Haag Kommuniqué bespreking COPA en CLO's Gemiddeld 4% prijsverhoging is minimum eis I n het gesprek met De Caffarelli en CLO-delegatie onder lei- .ding van KNLC-voorzitter Luteijn, onderstreepte minister Van der Stee het belang dat op korte termijn besluiten over de landbouwprijzen worden genomen. Het voortbestaan van de Gemeenschap en het gemeenschappelijk landbouwbeleid vra gen dit. INI a afloop van het gesprek tussen COPA en CLO's, dat helaas voor de pers niet toegankelijk was, werd meegedeeld dat men op een gelijk spoor zit. Het gaat om een spoedige beslissing door de COPA-voorzitter vergaderde met 3 CLO Minister Van der Stee onder druk Den Haag, vrijdag 1 juni 1979. Tussen haastige fietsers, auto's, trams en gadegeslagen door van hun lunchpauze genietende ambtenaren trekt een tiental boeren met hun werktuigen door de stad. Hoewel de Hagenaars niet opkijken van een demonstratie meer of minder, trekt deze toch wat extra aandacht. Een kombine en een giertank zijn dan ook geen alledaagse protest-uitingen. Overigens ontbreken de leuzen niet in deze optocht. Alle voertuigen in de stoet zijn behangen met grote borden. En kele uitspraken hierop: EG jaagt de boeren in zee. Door dit prijsbeleid, elke dag 10 boeren kwijt. Op de giertank: Krij gen wij stank voor dank voor al ons harde werken? En op een wagen met uien: Landbouwprijzen zijn om te huilen. De boeren zelf zijn echter heel rustig. Hun opstandigheid blijft dan ook beperkt tot het ontsteken van de oranje zwaailampen. Pratend met enkele deelnemers wordt die in druk nog eens bevestigd. De boeren zijn erg tevreden over de medewerking van de politie. Zo hebben 'ze, door de drukke morgenspits heen, toch vlot het verzamelpunt kunnen bereiken. Het tijdsche ma kan tot op de minuut nauwkeurig worden gevolgd. Om half één wordt gestopt bij het SER -gebouw. Onder het motto: Ga mee naar Van der Stee, worden de landbouw- voormannen op een boerenwagen geladen. Het is duidelijk wat onwennig voor de heren om op deze manier aan het publiek tentoongesteld te worden. Terwijl ze hun rit om het Haagse Bos heen maken, lopen we naar het Ministerie van Landbouw. Een ambtenaar die juist een luchtje schept, vraagt zich af wat er aan de hand is. "Ze doen binnen zo zenuwachtig en zelfs de voordeur gaat van 2>£ A/EJ>EKIANZ>SE 3OEKEN EN ~rU/A/2>£XS EISEN VAN 2>£ EUROPESE LANb&OUWM/N/STEXEl /aal Ons me if7 or)3.*/<*K. O vet- c/t. pry zen en dus Over ons intomen ^~frtjs Ver bo^i van m m m a a Om c/e kos/tr, s/y(j'ny eyo /e l/an^en. Fe yOerZ/nen/e Ct-^HyZinq van een S-/ra he f/lntj of me/t. (yeen AotVrntj oc/e Suit et tne/etnpry s. 'F escter m de anc/- en tuinhout Zetje* Ontjeu/ens-Ze /m^oot/en slot". Iets wat dus blijkbaar niet dagelijks voorkomt. Even later arriveert de stoet bij het Ministerie. Via een huis houdtrapje verlaten onze voormannen hun tijdelijke ver voermiddel. Ook de boeren stappen van hun trekkers af. Het reusachtige kantoor- en winkelkomplex Babyion, tegenover het Ministerie, ontlokt een van hen deze opmer king: Dit mag blijkbaar wel gebouwd worden. Waarom mogen wij dan niet eens een torensilo bouwen?" De voor bijgangers bekijken het gebeuren met verwonderde blikken. Toch is er ook begrip. Iemand met familie op het platteland zegt te weten hoe hard de boeren werken en hoe weinig ze verdienen. Een Haagse mevrouw maakt van de gelegenheid gebruik om haar voorraad huishoudelijke produkten aan te vullen. De appels en de uien liggen ook zo maar voor het grijpen. Zelfs de tas met broodjes voor aktievoerders en begeleiders agenten blijkt voor haar niet veilig te zijn. Ondertussen is minister Van der Stee naar buiten gekomen. Het papier met eisen en de mand met marktordeningspro- dukten wordt hem overhandigd. De portier voert de mand af en ook de minister gaat met zijn gasten snel naar binnen om daar het gesprek voort te zetten. De boeren gaan nu vlug aan het werk om de borden van hun Foto: Ab Westerbeek voertuigen af te halen. Het is nog tamelijk vroeg, als ze direkt naar huis gaan kan er nog wat gewerkt worden. Want dat gaat door, akties of geen akties. Ze blijken tevreden te zijn over het verloop van de demon stratie en hebben het gevoel dat de minister rekening zal houden met hun eisen. Jan van Liere. Na afloop van de bespreking tussen COPA en de drie Centrale Landbouworganisaties op 1 juni j.l. werd het vol gende kommuniqué verstrekt: Namens de drie centrale landbouworganisaties heeft voor zitter ir. D. Luteijn de belangrijkste eisen van de drie land bouworganisaties aan de CO PA-voorzitter De Caffarelli voorgelegd. Uit de besprekingen is gebleken dat deze eisen overeenkomen met het standpunt van het COPA met be trekking tot het EG-markt- en prijsbeleid 1979/1980. De eisen van de drie centrale landbouworganisaties en het COPA komen neer op het volgende: - de EG-Raad van Landbouwministers dient in elk geval deze maand prijsbesluiten te nemen, zodat het nieuwe prijsjaar uiterlijk per 1 juli a.s. kan starten. - de absoluut noodzakelijke gemiddelde prijsverhoging van 4% houdt verband met de kostenontwikkeling, de inkomen sachterstand in de land- en tuinbouw, de gewenste even wichtige afbouw van monetaire kompenserende grensbe dragen en het feit dat het nieuwe prijsjaar 1979/1980 al drie maanden eerder had moeten ingaan. - voor een herstel van het evenwicht op de zuivelmarkt zijn besluiten nodig, die de inkomenspositie in de melkveehou derij niet mogen aantasten. Met de melkheffing kan alleen worden ingestemd als het niveau ervan beneden 2% blijft, als geen variatie in de heffing gedurende het seizoen of per bedrijf aangebracht wordt en als de heffing past in het geheel van zuivelmaatregelen. Het pakket zuivelmaatregelen bevat onder meer de versterking van de afzet, de verruiming van de bestaande niet-leverings- en omschakelingsregelingen aan gevuld met een regeling tot vrijwillige beperking van de melkaflevering en meer mogelijkheden voor andere pro- duktiemogelijkheden buiten de melkveehouderijsektor. De drie centrale landbouworganisaties geven daarbij ook in overweging het stopzetten van rentesubsidie ten behoeve van produktieuitbreiding in de melkveehouderij. Foto: Ab We ster beek - voor de akkerbouw zodanige prijsaanpassingen dat de ren tabiliteit van marktordeningsprodukten wordt verbeterd. De akkerbouw wordt daardoor minder afhankelijk van de zo genaamde vrije produkten (bijvoorbeeld aardappelen en uien). Het B-quotum voor suiker moet op 27 Vi% gehand haafd blijven. - teneinde een betere bescherming tegen marktverstorende importen uit derde (niet-EG)-landen te verwezenlijken, zal het referentieprijsstelsel in de groente- en fruitsektor moeten worden verbeterd en voor meer produkten moeten worden toegepast. Voor de bloemensektor dient het systeem van signaalprijzen op de kortst mogelijke termijn te worden in gevoerd. Na afloop van de besprekingen hebben de voorzitter en de algemeen sekretaris van het COPA tesamen met de voorzitters van de drie centrale landbouworganisaties een ontmoeting ge had met mr. A. van der Stee, minister van Landbouw en Visserij. Hierbij zijn de eisen van het COPA en de drie CLO's op in dringende wijze bij minister Van der Stee naar voren gebracht. Foto: Ab West er beek EG-landbouwministers, eën gemiddelde prijsverhoging van 4%, herstel van evenwicht op de zuivelmarkt (al wordt er wel nog verschillend gedacht over de wegen waarlangs het herstel be reikt kan worden), B-quotum voor suiker en bescherming tegen marktverstorende importen. Meer daarover is te lezen in het kommuniqué dat na afloop van de besprekingen werd versterkt en elders in deze krant is opgenomen. Minister voor 2% prijsverhoging Minister Van der Stee zei voor een gemiddelde prijsverhoging van 2% te willen pleiten. Wat het B-quotum voor suiker van 27,5% voor Nederland be treft, zei hij dat het onmogelijk is dit te verlagen. Hij stelt zich dus achter het standpunt van de landbouworganisaties. 17 V oorzitter De Caffarelli en algemeen-sekretaris Herlitska van het COPA maken vóór de landbouwmarathon, die 18 juni aanvangt, een rondreis langs de hoofdsteden van de EG-landen. Doel van de reis is alle ministers van Landbouw nog eens nadrukkelijk de verlangens van het COPA, als overkoepelend orgaan van de landbouworganisaties in de EG, onder de aandacht te brengen. Vrijdag 1 juni bezochten de heren Dert Haag. De Nederlandse landbouworganisaties hebben ervoor gezorgd dat het bezoek niet onopgemerkt aan de buitenwacht is voorbijgegaan. De drie centrale landbouworga nisaties kwamen in een extra-vergadering bijeen om met de COPA-voorzitter te overleggen en voor het vervoer van de delegatie naar landbouwminister Van der Stee was voor een passend eskorte gezorgd. Daarmee hebben de landbouw organisaties de druk op minister Van der Stee om hun eisen gerealiseerd te krijgen verder opgevoerd. D en Haag was de derde hoofdstad die De Caffarelli en Her litska op hun rondreis aandeden. Luxemburg en Bonn hadden zij reeds bezocht. De Caffarelli zei bij het eind van zijn bezoek aan Nederland de steun van de basis, dus van de organisatiele den, als heel positief te hebben ervaren. "De manier waarop wij in Nederland zijn ontvangen, steekt ons een hart onder de riem als COPA. Wij konstateren dat de boeren nu nog kalm zijn. Zo'n geordende demonstratie als hier in Den Haag is een goede zaak". Vervolgens wees De Caffarelli op de kostenstijging in het eerste kwartaal van dit jaar. "De eis van gemiddeld 4% prijs verhoging voor de boeren is daarom slechts het minimale wat wij willen", zo zei hij. Eensgezind

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 17