D an zijn we ineens boven op de smalle dijk en zien we ook de Wilhelminapolder liggen met de mooie grote rechte kavels. Een stuk akkerbouw van puur gehalte, 18 karaats, zou je haast zeggen. Maar dan komen we op de Oos- terscheldedijk en zien we het woelige water' en de wat heiige lucht. Als het helder is, zegt van Hootigem, dan kun je van hier uit, Schouwen, Tholen en zelfs zo nu en dan Bergen op Zoom zien liggen. Vandaag in ieder geval niet, vaag is de lijn aan de overkant te zien. Duidelijker zijn de zagerspitters die zich krom werken om vol doende zeewormen naar boven te werken voor een uitgebreide hengelpartij straks op de Schelde. De dijk is hier al op Deltahoogte en het land hierachter lijkt goed beschermd tegen het watergeweld. Alleen wanneer je ziet hoe laag die dijk voorheen was dan vraag je jezelf af hoe die mensen nog ooit een nacht rustig slie pen als herfst en winterstormen woedden. Bij het kleine haventje van Kattendijke kun je heel göed zien hoe het vroeger was. Het is ommuurd en daa-rboven zijn een soort kantelen gebouwd en doet het haventje een beetje weghebben van een klein kruisvaarderskasteel aan de Middel landse Zee. Je struikelt over de Belgen, want die hebben hier een heerlijke speeltuin. Vissen is hun grootste hartstocht en de stakaravan- kamping in Kattendijke is eigenlijk een kleine belgische kolonie. Hier draait alles om vis, duiken en gezellig samenzijn met een pint. Men gaat daar zelfs zo ver dat de gevangen paling ook ter plekke wordt gerookt in een af gedankt olievat. Maar voor alles vraagt de Schelde onze aandacht. Hier en daar zien we de zandbanken en platen lichtend afsteken tegen het donkere water. Binnenschepen werken zich gestaag door de golven beladen met vracht, 't Was hier vroeger een verraderlijk gebied, zegt van Hootigem en hij wijst ons op de vele inla gen die getuigen van onaangename verrassin gen. Het nieuwe gemaal zal tegen het einde van 1979 klaar komen en het achterland op effi ciënte wijze van het overtollige zoete water ontdoen dat na hevige regenbuien kantje boord in de sloot staat. Kon je dat nou maar bewaren voor tijden dat er een tekort aan is. Maar met zo'n verhaal moetje in juni 1979 niet aanko men want zoveel regen hebben we in de afge lopen 140 jaar in een zelfde periode niet gehad. We zien ook nog wat oude oesterputten en dan zijn we ineens in het plaatsje Wemeldinge, aan de andere kant van het kanaal. Onze gids wijst op een schitterende straat met twee lange rijen geschoren linden. Een braaf mooi plaatsje zegt N a zo'n rit krijgt men toch dorst en wil iedereen er wel eens even uit. Dat werd gedaan op het fruitteeltbedrijf van Vogelaar "Vrede hof' in Krabbendijke, waar de voorzitter van de tuinbouwkommissie J. Vogelaar als gastheer optrad, waarbij hij op lieftallige wijze werd bijgestaan door zijn vrouw en een aantal vrou wen van andere bestuursleden. Nu is dat fruit teeltbedrijf er niet zo maar eentje, want naast de 110 ha fruit van eigen bodem wordt ook nog een flinke hoeveelheid fruit van overzee en buiten de Benelux aangekocht. Aan dit fruit teeltbedrijf zit een verlengstuk want de appels en peren worden op "Vredehof' in kleinver- pakking gedaan en vervolgens naar super markten verstuurd. W e stegen weer in de bus, om de rest van de tocht door Oost-Zuid-Beveland te gaan maken. We reden via Rilland en kwamen voorbij het bedrijf van de voorzitter van de O.V.M. Op Reigersberg had zijn vrouw rekening gehouden met de Z.L.M.-toer en fier wapperde daar de Z.L.M.-vlag hoog aan de vlaggemast in de tuin van het bedrijf. Een eindje verderop lag "Oosthof' waar zoals van Hootigem zei, vroe ger de Bathse boer woonde, maar dat nu wordt beheerd en beboerd doof de fa. Meyer. Hier kwamen we vlak tegen het tweede kanaal in Oost-Zuid-Beveland aan. De Schelde - Rijn verbinding heeft het land hier doorsneden en ten gevolge hiervan zijn er destijds ook flinke stukken schor ingedijkt. Een gedeelte daarvan is nu een beetje aan het verwilderen en wan neer je het zo ziet liggen lijkt het pp een stukje Oost-Afrikaanse steppe, met hier en daar een accaciabosje en wat gras. Maar zo'n gedachte verwerp je al vlug want*als een modern monu ment rijst de grote koeltoren van de kerncen trale te Doel in België op, een dreigend ge vaartenet aan de andere kant van de Schelde. Daar heeft Antwerpen al haar industriële akti- viteiten op een hoop gegooid en dat alles ge beurt direkt over onze grens. W e keerden terug via de Kreekkraksluizen en bereikten de Bathpolder. 800 ha akkerbouw, en fruitteelt, ook weer zo'n stuk puike akker bouw, met uitstekende gewassen grote boom gaarden, uitgestrekte bietenvelden en tar- weakkers. Ook een grote blok aardappelen die nog niet zo lang geleden warén gepoot en nog niet boven stonden. Zo'n rondrit is verhelde rend want op een prettige manier leer je de streek kennen en menigeen zal vast gedacht hebben, hier ga ik nog eens terug naar toe' later met vrouw en kinderen tijdens een rustig week-end tourtje, wat verder in het boerenjaar. De reis raakte op zijn einde. We kwamen door het gehucht Gawege via de Waardense polders, langs het bedrijf van Rinus Mol die nog heel veel werk met paarden doet en voor echte zware klussen de loonwerker inschakelt, zei van Hootigem. Hij zei ook dat het land van Waarde bekend staat als de streek van "Pape- ju" en dat is vrij vertaald het land van de pata- ten, peeën en juun. Hier vindt je veel kleine bedrijven waar hardwerkende ondernemers een goede boterham weten te verdienen. Het staat ook bekend als een proper dorp waar de stoepen nog extra geschrobd worden, maar jammer genoeg is het in het land vanwege de regen op veel plekken nu eindeloos vuil. Het lijkt een grote strijd te worden tegen het on kruid, die als het weer meewerkt te winnen is, maar anders tot grote problemen zal voeren, 't Is bijna half zes wanneer de bus terug in Kruiningen komt en de rondrit achter de rug is. Binnen in het dorpshuis wacht het eten en eerst nuttigt men een borrel vooraf, waarna door iedereen de zaak nog eens goed besproken wordt. Toch een erg gezellige en leerzame dag geweest, was de mening van bijna iedereen, ook als bestuursleden onder elkaar is de sfeer er een van grote familiariteit. Een grote familie, dat zijn ze, daar is iedereen het over eens! Struikelen over Belgen De Moer W Vogelaar "Vredehof" Schelde - Rijnkanaal Prettige sfeer en de kronkelige watergangen en de hoogte verschillen in het land. Maar 't zit er aan te komen, allemaal in het kader van de verkave ling Kapelle-Wemeldinge. De karavan van Z.L.M.-ers moet, hetzij zo, noodgedwongen de grens van de kring West-Zuid-Beveland over schrijden, maar er zijn geen grensproblemen want kringvoorzitter Nieuwenhuyse vindt het goed! Hoogenboom en Vogelaar bespreken de tuinbouwproblemen. hij opzettelijk, want hier in Wemeldinge zeg gen de mensen dat iets braaf stout is of braaf slecht terwijl men het ook wel eens over een braaf lelijke of mooie meid heeft. We zien de gebouwen van de CZAV, een koöperatie die binnenkort 50 jaar bestaat en ook de silo die als herkenningspunt hoog boven alles uitsteekt. e komen in de Yërseke Moer terecht en daarover is al menig woordje geschreven. Geen beste grond, zegt van Hootigem somber, er zijn stukken bij die kun je niet scheuren en worden permanent als weiland gebruikt. Ook hebben ze op sommige plaatsen veel last van kwel. Wanneer je het zo als leek bekijkt krijg je de indruk dat ze destijds zomaar een stuk dijk rond een drooggevallen schor hebben gelegd en er toen de handen van hebben afgetrokken toen men doorkreeg wat voor een rotgrond men had verworven. Ook hier slingeren de wegen zich door het land naar Yerseke, waar ieder die van mossels houdt wel eens van ge hoord heeft. Mossels, oesters en ander zeeban ket is hetgeen waarmee Yerseke "bekendheid heeft gekregen, maar er zijn ook een groot aantal champignonkwekers in dit plaatsje en dat is minder bekend. Iemand heeft zijn huis van een groot naambord voorzien en daarop alleen het woord "Mossel" geschreven. Zo dat is recht voor de raap, gewoon mossel en hoe veilig zal een mossel zich wel voelen in zijn schelp? «We zien bergen mosselschelpen. Dat was vroeger goed spul voor de dreef, zei iemand alleen je moest dan dikwijls de eerste weken wel tegen de penetrante geur kunnen, die de rottende mosseldeeltjes verspreiden. Toch is het goed boeren in de mossels en zo iemand heet dan ook "mosselboer". We kwamen voorbij aan 'n paar kapitale "optrekjes" die echter bewoond worden door "mosselkonin gen". Maar ook de landbouwgrond vroeg onze aan dacht. We zagen een fantastisch voorbeeld van Even gezellig zitten met een kopje koffie en een appeltje voor de dorst. Vriendelijke dames verzorgen met een glimlach de mannen van de ledenraad. We slaan af naar links en komen in de Kreek- krakpolder, waar na de sanering slechts enkele bedrijven zijn overgebleven. Het leek wel of hier de wolken met extra kracht hun water hadden losgelaten. Een verdronken land en het leek of men aan het wormen steken was, als men keek naar de mensen die in de verte bezig waren om water van het land af te laten. Overal stond het water in de aardappelbedden en haddeh de velden iets weg gekregen van land dat net was geirrigeerd in een droog tropisch gebied. het effekt van rijenbespuiting in een nat jaar. De kamille in de bieten stond haardik en je voelde je vingers jeuken om daar meteen wat aan te gaan doen, maar machteloos moet de eigenaar wachten tot de grond droog genoeg is. In de verte waren de draglines bezig om de Oosterscheldedijk op hoogte te brengen. Dat werk gaat gestaag door, evenals het vreten van de schapen aan de uien die nu als vuilnis in de wei waren gereden. Van zeedijk tot zeedijk is Oost- Zuid-Beveland ter hoogte van het plaatsje Oostdijk iets meer dan drie kilometer breed, töe bus reed hoog boven op een smalle dijk en beneden ons lagen de akkers, de boomgaarden en de weilanden. Hoge populie ren vormden met hun prille bladeren een tun nel van groen voor de bus en zijn inzittenden. Vogelaar vertelde dat iedere week met Albert Heijn een nieuwe prijsafspraak wordt gemaakt, 's Morgens worden de bestellingen opgeno men, waarna met behulp van vier inpaklijnen de benodigde hoeveelheid appels wordt ver werkt. Daarbij worden de appels op kartonnen schaaltjes afgedekt met folie of in plastik zak ken verpakt. Per jaar worden zo'n 15 a 20.000 ton fruit verwerkt. In de eerste plaats het fruit van Zeeuwse bodem, maar 15% van de omzet is fruit uit het Zuidelijk Halfrond en 10% van buiten de Benelux. Op het moment dat wij daar rond liepen was men bezig om Granny Smit's uit Australië in te pakken. Deze appels zijn aangevoerd in laad- kisten en worden met behulp van een waterbad gelost en ook weer via een waterstroom gesor teerd. Men maakt gebruik van water omdat daarmee beschadiging van de appels kan wor den voorkomen. Wanneer alle vier de verpak kingseenheden in bedrijf zijn dan kan er zo'n 5 a 6 ton appels per uur worden verpakt. Niet altijd is de vraag gelijk, daarom varieert het aantal werknemers ook en kan dit schommelen tussen de 25 a 50 personen. Van de 110 ha fruit beslaan de peren 61 en men wil er naar streven zegt Vogelaar, om over vijf jaar alle appels vervangen te hebben door peren. In een deel van de grote hal was een gezellig hoekje gemaakt, waar de ledenraad zich kon neerzetten en waar bij een kopje koffie met voortreffelijke cake even werd gerust. Overal stonden schaaltjes met fruit en menigeen beet met smaak in een Conference of een Golden Delicious. Een voortreffelijke ontvangst en een heel leerzaam bezoek. Het bedrijf van Vogelaar dat door vier perso nen wordt beheerd, behoort tot het grootste van Nederland. Hier past men o.a. ook de vol- leveldsbeplanting toe. Een van de rasechte ak kerbouwers in de bus zei dat dit te vergelijken was met een boomgaard die niet op één gezet was, maar hij zal er wel geen biet van hebben gesnapt. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 13