P()?p Is dit het begin? P roblemen met de energievoorziening is dagelijks voorpaginanieuws. We moeten met z'n allen minstens 5% minder energie gaan gebruiken om niet in ernstige moeilijkheden te komen. Daarnaast moet er mee gere kend worden dat de energieprijzen behoorlijk zullen gaan stijgen. Dit zal ook voor de land- en tuinbouw weer extra kosten met zich meebrengen. Afhankelijk van de sector zal dit meer veel zijn of minder veel. Maar betalen zul je. Want waér wordt er géén energie gebruikt. Voor een deel kunstmest b.v. zijn 3 delen olie nodig. Bij de vaststelling van de nieuwe Brusselse prijzen kan dit alvast ingecalculeerd worden. Betalen zul je. Ik heb daarover zo mijn eigen theorie. Als de energieprijzen stijgen wordt dat (natuurlijk)doorberekend aan de consument.Of de land den tuinbouw dat mag is een tweede. De indruk is sterk van niet. Maar ook als we minder energie gaan gebruiken zal er betaald moeten worden, want de vaste kosten voor de energie-opwekking gaan gewoon door. Dat betekent dat er minder eenheden omgeslagen moeten worden over dezelfde kosten. Dus moet je meer betalen. In het nieuwe heilsplan van oppositieleider Den Uijl zie ik ook niet zoveel heil. Zijn voorgestelde energieprogramma zal op langere termijn ten koste gaan van potentieel sterke bedrijfstakken zoals de land- en tuinbouw. „ZEGGE EN SCHRIJVE" V andaag - vrijdag 1 juni - wordt er in Den Haag een extra 3 C.L.O.-vergadering gehouden in uitgebreide samen stelling. Daarbij zijn aanwezig de voorzitter en de secre taris van het COPA. Na afloop van deze vergadering zal de COPA/3 C.L.O. delegatie een gesprek c.q. ontmoe ting hebben met minister Van der Stee van landbouw. De bedoeling daarvan is om de minister nog eens duidelijk te maken wat de verlangens zijn van de land- en tuinbouw op europees niveau. Als ik het goed heb begrepen, zal dit alles begeleid worden door een 'passende entourage'. Radio en televisie en morgen de kranten zullen er dan wel meer over vertellen. Is dit het begin? Wat mij betreft wel! zuidelijke landbouw maatschappij In de nieuwe terminologie gaat geleidelijk aan het begrip Paarden Kracht (P.K.)verdwijnen. Toch zal men de kracht van echte paarden moeilijk geloofwaardig met nieuwe be grippen kunnen omschrijven. Over enige weken worden de Thoolse Dagen gehouden. Een aantrekkelijk onderdeel van de vele aktiviteiten zal een trekker-trekwedstrijd zijn. Jos Brooymans uit St. Annaland zal met zijn koudbloed vierspan dan de ware paardenkrachten meten aan de mechanische K-Watts, want deze aanduiding heeft het oude begrip P.K. vervangen, waarbij nog zij vermeld dat dit overeenkomt met 1,36 P.K. Overige problemen Voorproefje Scholenproject Activiteiten z.l.m VRIJDAG 1 JUNI 1979 66e jaargang - No. 3484 land- en tuinbouwblad FOTO: "DE BOERDERIJ" Zelfs het weer blijft tegenzitten en daar is dan eigenlijk alles mee gezegd. Het land sopt. Een leek kan zien dat er wat aan de hand is. Tijdens een fietstochtje zag ik dit weekend een perceel bieten dat zojuist geteisterd was door een hagelbui. Dat zag er niet bepaald hoopgevend uit. Boeren die nog de illusie hadden over te zaaien kun nen dat denk ik wel vergeten, gezien de conditie van de akkers. Toen ik gisteravond (dinsdag) vanuit Utrecht naar Zeeland terugreed, heb ik vrijwel geen perceel gezien waar geen grote plassen water op stonden. Ook de wei landen zijn doornat. Ik schrijf maar op wat ik gezien heb. I nmiddels hebben we in Zeeland al een voorproefje ge had van het energiebeleid. Niet alleen de tarieven zijn verhoogd, maar ook de goedkope periodes zijn ingeperkt. De reacties van de linke loerders (piekmeters) daarop bleven niet uit. Op dat laatste punt is er inmiddels via de gewestelijke raad van het landbouwschap contact ge weest met de P.Z.E.M. De indruk is dat er wat betreft het zogenaamde vastrecht in overleg een acceptabele oplos sing gevonden kan worden. Een lichtpuntje derhalve. Het is daarom aan te bevelen, de piekmeter en het energie verbruik goed in de gaten te houden en van de verande ringen zo nodig aantekening te maken: De linke loerder beloerd. I n dit nummer is de laatste Z.L.M.kinderkrant voor de grote vakantie opgenomenNa de vakantie gaan we weer gewoon door. Een goed moment om een tussenbalans op te maken. Daar kan ik kort over zijn. Het gaat goed en het voorziet in een behoefte. Uit een reportage in de Boerderij van deze week blijkt dat van de 31 kinderen er slechts 2 ooit een boerderij bezocht hadden! Dan praten we over Zeeland, een provincie die volgens velen nog 'echt agra risch' is. De kinderen pikken er heel wat van mee. Uit de duizenden tekeningen en verhaaltjes die bij ons binnen komen blijkt dat overduidelijk. Bovendien loopt er op dit moment een enquête onder de deelnemers - scholen en bedrijven - over het verloop van het project. De antwoor den die tot nu toe binnenkwamen zijn zonder uitzonde ring positief. Men wil zelfs doorgaan. Dat betekent dat ik weer een beroep moet doen op onze leden/bedrijfsge- noten om hun bedrijf en tijd ook volgend jaar weer ter beschikking te stellen. Denk er alvast maar eens over na, vooral diegenen, die tot nu toe nog niet meededen. Oggel. In dit nummer o.m. Jaarverslag O.V.M. pag. 3, 4, en 5 Geld en Goed pag. 5 Zijmarkeringsplic&t geldt ook voor de landbouw pag 5 Z.A.J.K. en P.J.Z. Geluid pag. 6 Tuintips en voor de Vrouw pag. 7 Onderwijsnotities pag. 8 Loonwerk loopt terug pag. 8 Flevohof biedt meer dan alleen plezier pag. 9 Wie weet wat over het Zeeuwse paard? pag. 10 De Z.L.M.-Kinderkrant pag. 11, 12, 1 3 en 14 Over Grond- en Pachtzaken pag. 15 Subsidieregelingen nieuwbouwwoningen gewijzigd pag. 15 Korte Wenken pag. 16 Stopa heffing voor pootaardappelen gehalveerd pag. 17 Landbouwschap een voorbeeld voor anderen pag. 18 Tuinbouwklanken pag. 21 Markt- en prijsberichten pag. 23 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 1