UIT CE PRAKT UK Is de opvolger echt gemotiveerd Copa op bezoek Extra vergadering om boereneisen kracht bij te zetten Opkomst der bieten is goed Gezond boerenverstand gevraagd Waar begint de tarwe-aar te bloeien? Aardappelpoten op 18 mei j.l. afgesloten Het is al weer even geleden dat de heer Luteijn zijn spreekbeurt heeft gehouden voor de kring Oost- en Midden-Brabant. Toch kan ik het niet nalaten in ons Kempen- artikeltje er nog iets over aan te tippen. Het betrof immers een belangrijke zaak; het E.E.G.-landbouwbeleid. Zou op de drempel van de Europese verkiezingen en een nieuwe regering in Engeland de impasse in het prijsbeleid straks mogelijk doorbroken kunnen worden? Een nog steeds aktuele zaak! Voor de heer Luteijn waarschijn lijk allemaal gesneden koek, hij heeft kans gezien in betrekke lijke korte tijd enorm veel aan de belangstellende te vertellen. Je moet wel goed op de hoogte zijn, om dat allemaal goed te kunnen verwerken. Jammer is het wel, dat er op zo'n avond voor mijn gevoel een heleboel dingen eigenlijk niet goed uit de verf komen. Materiaal voor bespreking was er genoeg aangedragen, doch toen de discussie op gang leek te komen, werd er ook al ijverig op de klok gekeken. Even ging het de goede kant op: bedrijf sopvolging, met alle problemen van dien. Helaas, de ouderen vonden het maar niks, om hun zoons tijdelijk eens van huis te sturen om hun blik te verruimen, nieuwe ervaringen op te doen. Misschien ook nog méér gemotiveerd de beslissing te kunnen nemen het ouderlijk bedrijf voort te zetten, Misschien ook... over hun twijfels heen geholpen nog méér gemotiveerd kunnen zeggen; "Nee pa het is niks voor mij, ik ga een andere kant op". Inderdaad, die konsekwenties onder ogen te zien. dat valt niet mee. Maar aan de andere kant moet het toch tot een geweldige vreugd^ stemmen, als men tot de ontdekking komt, dat zoon of dochter zichzelf "ontdekt" heeft, zélf weet waar de mogelijkhe den liggen om gelukkig te werken en te leven! Nogmaals helaas; ook uit de hoek van de jongeren deze avond, geen reactie. We zullen het maar wijten aan tijdgebrek, mogelijk iets om in gedachten te houden en eens als onderwerp te betrekken in een win terprogramma. Dat men nog niet eens zo ver buiten het eigen gebied hoeft te gaan om hele andere landbouw-sitautie's aan te treffen, trof mij enige weken geleden: Waar nu precies die Kempen-grens zou liggen doet niet terzake, maar rijdend door het gebied Westelijk van Oirschot - Best - Boxtel was al wat het oog zag: water. De sloten kantje boord, de landerijen plas en dras. Met geen paard, laat staan met een trekker was hier iets te beginnen. Men kan denken over ruil verkaveling hoe men wil, maar dit is een onhoudbare situatie. Het zal daar nog wel even duren voordat masïs en aardappels hun spruiten boven de grond vertonen. Hier is dit schoorvoe tend op gang gekomen en zo hopen we dan ondanks alles toch maar weer op goede resultaten. Boerenleiders uit het hele land grijpen vrijdag 1 juni het bezoek van een Copa-delegatie aan om heel nadrukkelijk de eisen voor goede landbouwprijzen te onderstrepen. Dat gebeurt met een extra vergadering van de drie centrale landbouw-organisaties, die in het SER-gebouw in Den Haag wordt gehouden. Na afloop vindt er een onderhoud plaats tussen de minister van landbouw Van der Stee en de Copa-vertegenwoordigers Het dagelijks bestuur van het Copa, waarin de landbouw organisaties in Europa samenwerken, maakt momenteel een toernee langs de negen EEG-landen. Dit met het oog op de komende onderhandelingen over de landbouwprij zen, die op 18 en 19 juni in Luxemburg worden gehouden. In elk land wil het Copa kracht bijzetten bij de verlangens, die de Europese boeren gezamenlijk geformuleerd heb ben. Die eisen lopen vrijwel parallel met de Nederlandse wensen. Tijdens de speciale CLO-vergadering willen de boerenleiders dit eisenpakket kort en krachtig formuleren. Op deze bijeenkomst zal ook de voorzitter van het Copa, de fransman G. de Caffarelli het woord voeren. De voor zitter wordt vergezeld door de Belgische sekretaris A. Herlitska. Samen met CLO-voorzir. D. Luteijn zal deze Copa-delegatie aan het eind van de vergadering naar het Promenadegebouw in Den Haag gaan, waar minister Van der Stee hen zal ontvangen. Voor de CLO-vergadering worden boerenvertegenwoordi- gers van alle standsorganisaties verwacht. Uit elke pro vincie zullen afgevaardigden naar Den Haag komen. Het is op Noord-Beveland 17 mei geworden voordat de laatste pootaardappelen aan de grond zijn toevertrouwd en een dag later de konservenerwten. We vallen dan ook zonder onderbre king volop in de verzorging van de gewassen. Er is al op uitge breide schaal een bestrijding uitgevoerd tegen trips en bieten kevertje in de bieten en tussentijds tegen voetziekte in tarwe, over het gebruik van CCC zijn de meningen verdeeld, terwijl de een denkt dat er toch vrij snel aren in de tarwe zullen komen ook al is deze nog te kort, een ander verwacht eerst een snelle, gulle en daarom slappe groei. De opkomst van de bieten is over het algemeen goed, sporadisch een geval van een perceel of perceelsgedeelte overzaaien en een lastige korst, maar een paar warme dagen heeft de groei sterk gestimuleerd. Overigens komt er met de gewassen nog meer boven de grond kijken! De natuurvrienden hoeven zich niet ongerust te maken dat er geen kruid of onkruiden meer te vinden zouden zijn. Het is niet altijd te begrijpen dat zovelen zich geroepen voelen om b.v. over een distel verordening iets te moeten zeggen of schrijven. Heeft men het nut hiervan in de praktijk nagegaan? Mij zijn gevallen bekend die jaren hun be drijf "schoon" hielden door lichte, plaatselijke onderhouds bespuitingen met een verbruik van 20 1 MCPA per jaar. Na een dag aandragende wind op het moment van hoogrijpheid van distelzaad uit een naburig natuurgebied wordt er nu al 3 jaar 80-1001 MCPA gebruikt en het is nu weer al duidelijk dat degene die distelzaad wil voor zijn tuin rijkelijk voorzien zal kunnen worden. Wanneer men echt wil genieten van groeiende en bloeiende distels moet men ze toch niet bij een ander wensen! Als er dan nog bestrijdingsmogelijkheden worden genoemd tegen klein hoefblad en distels o.g. 3-jarige kunstweide; wat moet een akkerbouwer in een provincie als Zeeland met 80% akkerbouw, plaatselijk bijna 100% met kunstweide? Voorjaars- braak; elke dag later zaaien kost opbrengst, stoppelbewerking; eens in de 3 a 4 jaar als het droog is tijdens aardappel - en begin van de bietenoogst. 's Nachts uit te voeren en de groenbemester dan? Je vraagt je af of dit uit bezorgdheid voor natuur en milieu wordt geschreven. Bezorgdheid voor dieren? Een rubriek schrijver ergert zich aan het gebruik van energie voor een konstante temperatuur in een moderne varkensstal, en laat voorkomen dat de varkens vroeger voor hun eigen temperatuur konden zorgen. Hij schrijft niet hoeveel "boerenbiggen" er dood zijn gegaan van de kou, en hoeveel slachtrijpe varkens een paar echt warme dagen niet of nauwelijks overleefden. Laten deze milieu mensen nu eens wat groots aanpakken b.v. een mars naar Parijs tegen de zoutlozingen in de Rijn. Men kan onderweg genieten van alles wat groeit en bloeit en bij sukses verzekerd zijn van veel waardering van planten en dieren, en tevens de konkurrentie positie van de Ned. land- en tuinbouw op de Duitse markt versterken, t.o.z. van de Fransen die deze markt graag van de Ned. over nemen. Of zouden de Fransen alleen maar hoeven te wachten totdat de Ned. land. en tuinbouw de nek is omgedraaid. Er zal toch binnen afzienbare tijd een keuze gemaakt moeten worden, wat men in Nederland wil. 200.000 mensen in de land- en tuinbouw en evenveel in de aanverwante beroepen die 14 milk mensen van eten en een drankje voorzien plus een overschot op de betalingsbalans van ruim 8 milliard, of een terug gaan naarb.v. 100.000 mensen. Moeten die dan wel dezelfde prestatie leveren? Er zijn dan beslist geen 3 organisatie's een aantal Schappen en een Va mi nisterie meer nodig. De "piepstem" die we dan nu misschien nog hebben zal dan wel in de vele andere geluiden zijn onder gegaan. Dit waren zomaar wat bespiegelingen die opkomen tijdens het bietenguilen! In het Land van Axel heeft men de vorige week de laatste hand gelegd aan de voorjaarswerkzaamheden, zodat de laatste poot- aardappelen, het laatste suikerbietenzaad en de korrel-of snij- maïs benevens de bruine bonen zijn gezaaid. Het is dit voorjaar wel allemaal bijzonder laat geworden, temeer omdat ook de natuur tengevolge van de lage temperaturen in ontwikkelings achterbleef. Een dankbaar gevoel van opluchting kwam over de boerenstand toen eensklaps begin vorige week de temperaturen plotseling drastisch omhoog gingen en de gevolgen dan ook niet uitbleven. Men zag het gewas gewoon groeien. Je werd weer eens met de neus op de feiten gedrukt en werd een ogenblik stil van het vermogen der natuurkracht die steeds weer in staat blijkt zichzelf te herstellen. Deze weersverbetering was echter maar van korte duur en sommige pessimisten waren dan ook reeds ad rem met hun opmerkingen, zich niet realiserende dat wanneer alles zo zou groeien zoals wij het wensten het er spoedig veel te mooi voor zou staan en b.v. de granen niet zouden kunnen gaan legeren. Trouwens, ook op ander terrein blijft er nog wel het een en ander te wensen over. B.v. bij verschillende lezers van ons blad was het een onprettige gewaarwording te lezen, dat een Neder landse handelscombinatie nodig nieuwe aardappelen uit Mexico op de markt moest brengen. Voor diegenen die nu nog met werkelijk goede aardappelen van oogst 1978 zitten toch iets om een minder prettig gevoel te krijgen. We moeten echter niet uit het oog verliezen dat de nieuwe binnenlandse oogst nu ook nog niet direkt binnen handbereik ligt. Een ander punt is de a.s. Europese verkiezingen en in het hoofdartikel van ons landbouwblad van 4 mei j.i. schrijft men dat de boeren en tuinders over Europa kunnen meepraten. Of dit nu allemaal wel zo positief is, moet men dan maar proberen zelf in te vallen. Uw schrijver heeft wel enige bedenkingen, temeer daar hij onlangs vernam dat er een verkiezingsleuze op de consumenten wordt afgevuurd onder het motto: de levens middelen prijzen zijn onnodig hoog, dit moet en kan omlaag". Kijk als producent van dit levensmiddelenpakket krijg je dan een brok in je keel en wordt je het gloeiend met de hoofdartikel schrijver van 4 mei eens, wanneer die schrijft dat Europa een ding verschrikkelijk hard nodig heeft en wel: veel gezond boe ren verstand! Zo, 21 mei en nu zijn eindelijk de laatste aardappelen gepoot in Zuid-Beveland. Het poten heeft zo wel lang geduurd. Op de lichtere gronden was het al nodig voor de aardappelen boven kwamen de ruggen op te frezen. Op de zwaardere gronden viel de grond onderin nog tegen. Het opfrezen zal hier veelal niet in één keer kunnen geschieden om niet al te veel slechte grond naar boven te halen. Bij de suikerbieten is er duidelijk sprake van twee zaaiperiodes nl. dat deel dat tot en met 19 april is gezaaid, en dat deel dat vanaf 21 april met horten en stoten is gezaaid tot 10 mei. Dit laatste deel heeft een achterstand en die zal wel lang zichtbaar blijven ook. Vele van de vroegst gezaaide staan er al zeer goed bij. Al met 4 blaadjes. Indien noodzakelijk kan al met het doorslaan begonnen worden. Rond de 15e is er al een begin mee gemaakt. Hier en daar worden wat kreten geslaakt over het optreden van bietenkevertjes, bij een juist gerichte bestrijding valt de schade wel mee. De schade wordt nog versterkt doordat de bieten in verhouding met andere jaren nog zo klein zijn. Misschien dat een enkePperceel nog overgezaaid zal moeten worden. Of dat er misschien een ander gewas ingezaaid moet worden. Op de lichtere gronden wordt de opkomst wat geremd door de dichtgeslempte bovenlaag met af en toe een harde korst. Open maken met wiedmachine zal gewoon noodzakelijk zijn. Af en toe wat regen zou even zeer van nut kunnen zijn. De onkruidbestrijding lijkt vrij goed geslaagd. Toch is men al bezig met een 2e bespuiting, nu met Betanal. Dit om toch vol doende zekerheid te hebben. Voor doorslaan is weinig of geen tijd beschikbaar, voor onkruid evenmin. Met het warme weer van de vorige week is de wintertarwe nu toch flink gaan doorzetten. Veel percelen hebben nu toch een aangenamere mooie blauw-groene kleur gekregen. De uitstoe- ling gaat nog goed door. Er is toch weer wat meer hoop gekomen voor de mogelijkheden van een goed gewas. Toch is het gewenst in de eerstvolgende week de na de uitstoeling nieuw gevormde en nog in aanleg zijnde halmen goed van voeding te voorzien. Geef dan ook zo spoedig mogelijk de 2e N bemesting met zo rond de 50 a 55 kg N/ha. De groei is nu zover gevorderd dat er geen angst behoeft te ontstaan over legering. De nu te geven N kunnen we nu zien als voeding voor de te vormen korrels. Men is toch benieuwd of we ook dit jaar in mei nog de eerste tarwe-aren zullen zien. Hieraan kunnen we misschien het dui delijkst waarnemen hoeveel de achterstand nu werkelijk in da gen geteld wel bedraagt. Snel na het voor de dag komen van de aren bloeit de tarwe al. De vraag is nu waar begint de tarwe-aar te bloeien; van boven, in het midden, van onderen of over de gehele aar tegelijk. Bekijk het eens. Zo men meent voldoende kennis te bezitten over de te geven N.-bemesting en de uit te voeren chemische bestrijdingen van ziekten, plagen en onkrui den, dient men ook te weten hoe en op welke wijze de tarwe-aar gaat bloeien. De afgelopen 14 dagen kenmerkten zich hier in Schouwen Dui- veland door o.a. zeer wisselend weer. De 2e week van mei bleef koud, de 3de week begon zomers en eindigde aan de frisse kant. De zomerse dagen gaven een gunstige stoot voor de opkomst en groei van het gezaaide/gepote. Veel neerslag viel er niet, maar de situatie waarin de structuur zich bevond, was allesbehalve goed te noemen. Eindelijk kunnen we nu melden, dat alle aardappelen gepoot zijn. (het laatste perceel op 18 mei gepoot). Vele percelen zijn weer gefreesd/aangeaard. T.a.v. de rugop- bouw bij aardappelen blijft het wenselijk minimale bewerkin gen toe te passen. Het vele rijden in de aardappelen kan be schadiging en vochtverlies veroorzaken. Beide zijn ongunstig voor een vlotte ontwikkeling, mede een basis voor een goed product. De suikerbietenzaai en -opkomst zijn dit jaar ook niet zonder moeilijkheden verlopen. Eerst structuurproblemen, later kregen we (plaatselijk) te maken met korstvorming en stuiven. Hierdoor is te verklaren, dat de opkomst hier en daar wel eens te wensen overliet, ja soms zelfs zo slecht was dat overgezaaid moest worden. Welk percentage dit laatste wordt, is nog niet te zeggen, daar er momenteel op verschillende percelen nog steeds bietenplantjes verdwijnen, mede vanwege de aantasting door het bietenkevertje. In het algemeen zal het opkomstpercentage tussen de 50 - 60% liggen, en daarbij onregelmatig. Daar veelal 16 cm zaaiafstand toegepast is, zullen er op vele percelen mede door genoemde problemen, toch te weinig planten staan. Bie tenkevertjes kunnen bestreden worden met parathion fs avonds en met veel water), maar het blijft een noodmaatregel. Als de kevertjes zich in de grond bevinden, is het effect van een der gelijke bespuiting dikwijls teleurstellend. De onregelmatige opkomst geeft ook zijn problemen bij toepassing van Betanal (en mengsels). Moeten grasachtigen bestreden worden denk dan aan het nieuwe middel Tervin (kan gemengd worden met Be tanal). De wintertarwe staat nog niet overal in stadium 7 (2e knoop voelbaar). De kleur is over het algemeen goed. Vele percelen laten een behoorlijke groei zien, hoewel er duidelijk achterblijvende percelen aanwezig zijn. Meer dan andere jaren is de toepassing van de 2e gift N afhan kelijk van de stand. Voorlijke percelen kunnen de 2e gift beter later ontvangen. De stand van de opgekomen zomergerst, schokkers, uien en vlas is goed, hoewel met een behoorlijke achterstand. Ook de eerste aardappelen komen boven de grond uit. Als we zo over het geheel de stand van de gewassen bekij ken, dan moeten we konstateren dat er nog enorm veel moet veranderen, willen we op tijd (nou ja redelijk op tijd, dit jaar) een aanvaardbaar gewas kunnen aanschouwen. De Vereniging voor Bedrijfsontwikkeling organiseert in sa menwerking met C.A.R. te Goes en het I.R.S. te Bergen op Zoom een demonstratie met schoffelapparatuur in suikerbieten op 5 juni a.s. op een perceel van de heer L.M. v.d. Wekken, gelegen aan de Florisweg, te Kerkwerve. 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 6