Bedrijfshulp zet deuren wagenwijd open METASYSTOX-R Inkomen zelfstandige heeft tweeledige funktie Geen vergel ingsziekte door bladluisbestrijding met Vl7 "C.N.S."De Regenboog" Tholen ging den boer op" I n de regeringsverklaring van het Kabinet Van Agt, die uit gesproken is in januari 1978 staat, dat in de fiskale sfeer het beleid voor de zelfstandige ondernemer afgestemd zal worden op de drie funkties, die het ondernemersinkomen heeft: kon- sumptie, reservering en investering. Bij de landbouworganisa ties heeft dat de verwachting gewekt, dat de winst van de zelf standige ondernemer voortaan niet meer in zijn geheel aan het normale progressieve tarief van de inkomstenbelasting onder worpen zal worden, zodat er in ieder geval een reservering ten behoeve van het bedrijf kan plaatsvinden. Tot nu toe hebben we weinig gemerkt van de goede voornemens van het kabinet Van Agt op dit gebied. Erkent U de dubbele funktie van het inkomen van een zelfstandige ondernemer? H oe het nu precies met uw voorstel tot belastingverhoging, tijdens het debat over de Voortgangsnota? D e Bond van de 28 verenigingen voor bedrijfshulp in Brabant en het Gelders N.C.B.-gebied hield op 3 mei in Tilburg zijn jaarlijkse algemene vergadering. Uit het jaarverslag bleek over duidelijk dat de verenigingen ook in 1978 paraat waren om bij ziekte of ongeval van de leden het nodige werk op de bedrijven met deskundige mankracht onmiddellijk over te nemen. Een korps van 88 bedrijfsverzorgers en nog eens 63 reserve-krachten stond daartoe ter beschikking. Ruim 81% van het totaal aantal gewerkte uren had betrekking op vervanging van het bedrijfs hoofd bij tijdelijke arbeidsongeschiktheid. DRS. R. LUBBERS, FRAKT1E VOORZITTER C.D.A.: Aantal leden bij Brabantse Bond boven 5.500 "H et is de taak van een fraktie in de Tweede Kamer oren en ogen open te houden om goed te kunnen vaststellen, wat er in de samenleving naar voren komt. We hebben natuurlijk ook een eigen verantwoordelijkheid als Kamer, maar wat heb je eraan als je niet verder kijkt dan alleen het parlementaire gebeuren in Den Haag. Wij lezen wel degelijk kommentaren van maatschappelijke organisaties over allerlei onderwerpen. Het kommentaar van voorzitters van landbouworganisaties op hetgeen ik in de Tweede Kamer gezegd zou hebben over belastingverhoging in het debat over de Voortgangsnota Bestek *81 is dan ook niet onopgemerkt gebleven. Overigens is het niet verrassend dat men in de agrarische wereld tegen belastingverhoging is". Aldus de heer R. Lubbers, fraktie-voorzitter van het C.D.A. in de Tweede Kamer tijdens een interview met de bladen van de drie standsorganisaties. Het kabinet Van Agt heeft bij zijn start verklaard dat het huidige systeem van inkomstenbelasting voor zelfstandigen niet juist is. Het inkomen van een zelfstandige dient voor meer zaken dan 't inkomen van loontrekkenden. Redenen genoeg om met de heer Lubbers hierop dieper in te gaan. Belastingen VolledigEr mag geen dispuut zijn over het feit, dat het inkomen van een zelfstandige een tweeledige funktie heeft: inkomen voor het gezin enerzijds en inkomen ten behoeve van de kontinuïteit van het bedrijf anderzijds. Tot nu toe heeft men alleen met een aantal lapmiddelen hieraan tege moet willen komen: fiskale oudedagsreserve, zelfstandige naftrek, en dergelijke. Daarnaast is er een vrijstelling voor bedrijfsvermogen in de vermogensbelasting en zijn al over gangsmaatregelen - Hofstra - getroffen. In dit verband dient overigens de uitwerking van het rapport Hofstra genoemd te worden waarmee getracht zal worden de uitbetaling van het vermogen door de inflatie tegen te gaan. Bovendien wordt gestudeerd op het vraagstuk van de funktie van het vermo gen en een aanpassing van de vermogensbelasting. Het blijft echter een passen en meten om te komen tot een doeltref fende verbetering van de fiskale positie van de zelfstandigen. Het is een kwestie van prioriteiten van de minister van financiën. Hiervan is afhankelijk het tempo, waarin de ver- Z it er de mogelijkheid in, dat er één integrale belastingrege ling komt voor het inkomen van de zelfstandigen, waarbij re kening wordt gehouden met de bijzondere funktie van zijn in komen? "Niet in één keer. Het zal naar alle waarschijnlijkheid zeer geleidelijk gaan, waarbij elke keer een stap in de goede richting gezet zal worden D e landbouworganisaties waren niet erg enthousiast over de opdracht aan Prof. Hofstra. Zij hadden het meer willen toespit sen op de fiskale positie van de zelfstandigen. Het eindrapport geeft evenmin reden tot grote uitbundigheid. Is er reden voor pessimisme op dit gebied? Het rapport Hofstra mag de positie van de zelfstandigen zeker niet verslechteren. Integendeel, het is mogelijk dat de uitwerking zal leiden tot verbeteringen. Uit het feit, dat ondanks de noodzaak van ombuigingen de regering n.a.v. het rapport Hofstra maatregelen zal nemen - en de C.D.A.-fraktie heeft daarop sterk aangedrongen - moeten de organisaties van zelfstandigen toch het vertrouwen put ten, dat de regering hun probleem op dit gebied erkent". Het is onzin de suggestie te wekken, dat ik er voorstander van ben om in de huidige situatie de belastingschroef nog verder aan te draaien. Men moet goed onderscheid maken tussen de direkte belastingen, die op het inkomen geheven worden en de indirekte, die geheven worden op konsump- tie-goederen zoals bijv. de auto of de borrel. Tijdens het debat over de Voortgangsnota heb ik gesproken over de indirekte belastingen, als laatste middel om eens Rijks pro blemen op te lossen. Men zou eraan kunnen denken enkele konsumptie-goederen duurder te maken. Wanneer dit in redelijke mate gebeurt, moeten we dit niet dramatiseren door te doen alsof we het dan over inkomstenbelasting heb ben". P.J. Biesheuvel Landbouwdeskundigen voorspellen voor de georgani seerde bedrijfshulp een grote toekomst. Het afgelopen jaar steeg het aantal leden bij de Brabantse Bond met 5% tot boven de 5.500. Jaar op jaar is er groei. Maar het blijft toch verwonderlijk dat het ledental niet dubbel zo groot is. Verwonderlijk omdat de georganiseerde bedrijfshulp in de afgelopen jaren duidelijk bewezen heeft garanties te kun nen scheppen voor een goede exploitatie van de bedrijven bij ziekte of ongeval van het bedrijfshoofd. En dat voor een alleszins akseptable, ja zelfs lage prijs. De onderstaande cijfers zullen dat duidelijk maken. D aarbij komt dat de georganiseerde bedrijfshulp in de toe komst ook ruimte wil gaan scheppen voor een gezinsvakantie van boer en tuinder. Bovendien wordt gedacht aan hulpverle ning bij ziekte van de in het bedrijf meewerkende vrouw. En op wat langere termijn bezien lijkt het zelfs geenszins uitgesloten dat de bedrijfshulp ook nog uitkomst kan gaan brengen voor het arbeidsprobleem op gezinsbedrijven, die op gezette tijden een tijdelijk tekort aan mankracht hebben. Overigens zullen de agrariërs zelf moeten uitmaken, welke taken de georganiseerde bedrijfshulp in de toekomst op zich kan nemen. Dat betekent wel dat daarover grondig moet worden nagedacht. Ook gedegen onderzoek naar de feitelijke behoeften van het gezinsbedrijf aan vervangende of aanvullende hulp, behalve bij ziekte en ongeval, zal onmisbaar zijn om de organisatie van die hulp op juiste maat te krijgen. Bondsvergadering 3 mei 1979 Wie mocht denken, dat voor bedrijfshulp diep in de portemon- naie moet worden getast, vergist zich. In 1978 bedroeg het gemiddelde uurtarief bij ziekte en ongeval 10.87 over de le week, 8.77 over de 2e t/m 13e week en 7.23 over het 2e t/m 4e kwartaal. Dat is dan wel na aftrek van overheidssubsidie en bij een gemiddelde jaarkontributie van 300,- a 350,- per lid. De zelfstandige, die een redelijke arbeidsongeschiktheidsverze kering heeft afgesloten, zal met de uitkeringen daarvan bij ziekte en ongeval de kosten van bedrijfshulp echter best kunnen opbrengen. De ijzersterke garantie dat het werk op zijn bedrijf in die omstandigheden dan toch voortgang vindt is een belang van de eerste orde. De bondsvergadering kon dan ook van harte het standpunt van het Bondsbestuur en van inleider ir. D. Luteyn als voorzitter van het Landelijk Kontaktorgaan Bedrijfsverzorging onderschrijven dat de georganiseerde bedrijfshulp een steeds meer onmisbare rol vervult ter ondersteuning van het gezinsbedrijf, zowel in ekonomisch als in sociaal-maatschappelijk opzicht. Afscheid J. van Nostrum "V ice-voorzitter Van der Slikke vertolkte de dank van de georganiseerde bedrijfshulp aan het adres van de heer Jan van Nostrum uit Nijnsel, die gedurende zes jaren de voorzittersha mer van de Bond heeft gehanteerd. Het onvermoeid ijveren van de scheidende Bondsvoorzitter voor de goede zaak was als een ere-saluut in een fraaie oorkonde vastgelegd. SELTEN, Informatie over Bedrijfshulp kan verkregen worden bij het se- kretariaat van de Bond, Spoorlaan 350, 5000 MA te Tilburg (013 - 420080). BAYER -o Als bestuurslid van onze school ben ik sterk geïnteresseerd in het projekt "De boer op". Toen onze school haar eerste bezoek bracht aan de boerderij zorgde ik dat ik er bij was. We moesten op bezoek bij boer Koeze aan de Noorddijk te St. Annaland. Een mooie boer derij. Een wat ouderwets woongedeelte met er achter de gebouwen, mooi gelegen aan de dijk tussen wat geboomte. Een ideale boerderij om 4 met kinderen naar toe te gaan. Want behalve koeien en schapen met lammetjes waren er ook geitjes, kippen en kalkoenen. Het was toevallig een prachtige dag weer en de ontvangst was er allerhartelijkst. Halfweg de exkursie werden de kinderen zelfs zittend in de wei g -trakteerd op limonade en cake en de kinderen kregen een mooie luchtfoto van de boerderij mee om die later in de klas te hangen. De boer en boerin werden flink door de kin deren aan een spervuur van vragen onderwor pen en ze waren een en al oor voor de uitleg. Er werd ijverig in schrijfboekjes genoteerd. Ze moesten alles weten over kuilvoer, de melk- boekhouding, het stamboek enz. De dieren werden betast en gevoerd. Via de geitjes gingen ze naar het pluimvee en vervolgens naar de koeien op stal, er werd wat geravot op de hooizolder en toen waren de schapen in de wei aan de beurt. Ten slotte moest men het melken zien. Toen men naar huis ging was men niet gauw uitgepraat. Dat behoeft ook niet want in de klas gaat men regelmatig verder. En ook op de boerderij komt er een vervolg. Proficiat Z.L.M. met dit projekt, bedankt boeren voor de gast vrijheid. B. Baijense

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 4