IdllU" Gil Van binnen en buiten M S3- „ZEGGE EN SCHRIJVE" D eze week is op rustige wijze het 25-jarige bestaan van het landbouwschap gevierd. In het vorige nummer van dit blad hebben wij daar al uitvoerig aandacht aan bes teed. Een gelukwens is echter ook hier op zijn plaats. D e europese verkiezingen worden gehouden op 7 juni. Er is in Europa een ontstellend gebrek aan gezond boerenverstand. Waarvan akte. zuidelijke landbouw maatschappij 5 Al'vU^L ZE( 4 .V Er worden steeds minder verse aardappelen gegeten, maar de kunsumptie van de aardappel als verwerkt produkt neemt gelukkig gestaag toe. Vooral patat-friet verschijnt in veel gezinnen vaak op tafel. Speciaal in het week end is het voor moeder de vrouw gemakkelijk om friet op het menu te zetten of om het met zijn allen gezellig uit een zakje op te peuzelen wanneer men tijdens een ritje even ergens pauzeert. Onlangs hebben we een kijkje in een hypermoderne fabriek van voorge bakken friet kunnen nemen. We hebben daar kennis genomen van de relatie aardappelkwaliteit en bakresultaat, iets wat voor menig aardappelteler eveneens uitermate verhelderend zou werken, want van een 'slechte' aard appel bakt men geen goede friet. buitengebied landbouwschap Tot slot j,,, J VRIJDAG 25 MEI tuinbouwblad 5# z.l.m - 4 Volgens de Telegraaf van 10 mei j.l. zouden er met name ook in Zeeland tientallen boeren rondlopen die woedend zijn op minister van der Stee omdat deze 'on verbiddelijk' terugbetaling eist van (een gedeelte van) de droogtebijstand die zij in 1976 ten onrechte ontvangen zouden hebben. De Telegraaf weet blijkbaar meer dan wij want ons is iets dergelijk absoluut niet bekend. D w z. er zijn in Zeeland en Brabant genoeg boeren die om andere redenen boos zijn op minister van der Stee maar uitdruk kelijk niet vanwege de afwikkeling van de droogteschade. Integendeel: wij zijn namelijk zeer te spreken over de manier waarop met name de gemeenten in ons werkge bied de rijksgroepsregeling zelfstandigen (RZ), voor door de droogte, buiten hun schuld, in ernstige moeilijkheden geraakte boeren en tuinders, hebben gehanteerd. Het is daarom jammer, dat 3 leden van de Tweede Kamer het onjuiste bericht in de Telegraaf hebben aangegrepen om kamervragen te stellen aan de minister van landbouw terwijl de uitvoering van de RZ nota bene valt onder verantwoordelijkheid van het ministerie van C.R.M.! Hoewel ik niet twijfel aan de goede bedoelingen van deze parlementariërs hadden ze er toch goed aan gedaan om zich eerst op de hoogte te stellen van de werkelijke gang van zaken. Nu zij dit niet hebben gedaan levert dit een stuk onverdiende negatieve publiciteit op voor zowel de land- en tuinbouw als wel voor de gemeenten. Zoals gezegd, er zijn ons geen problemen met betrekking tot de terugvordering bekend. Zo die er al dreigden wer den deze in goed overleg tussen de gemeente en de sociaal-ekonomische voorlichtingsdienst van onze orga nisatie op aanvaardbare wijze opgelost. Op zich is het natuurlijk een goed ding om te weten dat er nog volks vertegenwoordigers zijn die de land- en tuinbouw op po sitieve wijze volgen en daar te goeder trouw vragen over stellen aan een minister. Maar in dit geval hebben zij de plank volledig misgeslagen. Er zijn beslist genoeg goede en toepasselijke vragen te stellen. Vooral aan de minister van landbouw. Ik tenminste zou er wel een stelletje we ten! D at de problematiek rondom de inrichting van het bui tengebied nog lang niet is opgelost is mij - voor zover ik dat nog niet wist - indringend duidelijk geworden op de vorige week vrijdag gehouden vergadering van de vere niging voor agrarisch recht. Aan de orde was een pre-ad- vies van de hand van mr. J.G. Bongers van het Land bouwschap over het bestemmingsplan buitengebied en alles wat daaraan vast zit. Een verhaal waarin de pread- viseur er naar mijn mening uitstekend in is geslaagd de zeer ingewikkelde problematiek aan te geven. Een pro blematiek die zo veelomvattend is dat veel zaken in het preadvies nog buiten beschouwing bleven. Maar alle maal wel zaken waar elke boer of tuinder vroeg of laat te maken kan krijgen. De land- en tuinbouw is hier dan ook nog lang niet mee klaar. Niettemin is het goed te weten dat er binnen de wereld van de land- en tuinbouw en speciaal binnen de vereniging voor agrarisch recht mensen zijn die deze uiterst belangrijke ontwikkeling nauwlettend'volgen en daartoe ook in staat zijn. Dat er voor gewaakt wordt dat de land- en tuinbouw zich ook in de toekomst op normale en gezonde wijze kan blijven ontwikkelen, zonder daarbij overigens andere belangen uit het oog te verliezen. De wil tot het zoeken naar afge wogen oplossingen is in landbouwkringen duidelijk aan wezig. Wat dat betreft was het enigszins jammer dat er op deze vergadering van de vereniging voor agrarisch recht zo weinig planologen van de zijde van de gemeente en provincie aanwezig waren, althans daar hun stem nau welijks lieten horen, waardoor deze 'invalshoek' min of meer aan de diskussie ontbrak. Voor geïnteresseerden vermeld ik nog dat het pre-advies en het verslag van de diskussie is te verkrijgen via het tijdschrift voor agrarisch recht "De Pacht". Daarvoor is het niet eens nodig om het steeds eens te zijn met de landelijke standpuntbepaling. Alleen al het feit dat men er meestal in slaagt vaak tegenstrijdige belangen toch onder één noemer te brengen is op zich al een prestatie en een felicitatie waard. Toch denk ik dat het vooral de gewestelijke raden met de daaraan verbonden gewestelijke sekretariaten zijn geweest die het land bouwschap gezicht en gewicht hebben gegeven. En als je dan, zoals bijvoorbeeld in Zeeland, het gewestelijk se- kretariaat bemand weet door een man die weet wat de praktijk wil, daar op inspeelt en ook nog de juiste mensen om zich heen heeft, dan is dat een extra felicitatie waard. De konklusie is daarom: het landbouwschap, dat mag je niet zomaar weggooien. Oggel. 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 1