VOO It de VltOIIW Provinciale bloem chikuuedtrjjcl o ok in Oost-Brabant organiseerde het Provinciaal Bes tuur van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen een stu diedag die dit theina meekreeg. O Ouder worden, dot doen uie allemaal! E en land waar boeren Nederlandse varkens aan de grens tegenhouden wekt nieuwsgierigheid. En hoe kun je die het beste bevredigen dan door er zelf naar toe te gaan. Zo trokken de afgelopen winter 24 deelnemers (waaronder 6 vrouwelijke!) aan de - door de drie plattelandsjongerenorganisaties georganiseerde - kursus "Landbouw in Frankrijk" naar de volkshogeschool "Meridon" nabij Parijs. We wilden ons oriënteren hoe de Franse boer leeft en werkt in vergelijking met de Nederlandse. We hebben daarbij gesproken met de Nederlandse landbouwattaché, een vertegen woordiger van de jonge boerenorganisatie C.N.J.A., en met iemand van de "Paysans Travailleurs" (een militante afscheiding van de standsorganisatie F.N.S.E.A.). Verder hebben we een vijftal bedrijven bezocht, evenals de veiling hallen van Rungis. W I n Frankrijk is een soort grondbank, de S.A.F.E.R. Deze or ganisatie houdt toezicht op de koop en verkoop van landbouw gronden. Iedere grondtransaktie moet goedgekeurd worden door de S.A.F.E.R. Zij koopt ook zelf grond om doorverkocht te worden aan boeren die het "nodig" hebben. Dat drukt de grondprijs 15 a 20%. De gemiddelde prijs ligt nu op 8.000 gld/ha. Voor goede grond wordt wel 12.000 gld. betaald. Mo menteel vindt een herstrukturering plaats met de bedoeling dat de grond meer wordt toegewezen aan middenbedrijven. We zien hier dus een duidelijk voorbeeld hoe door het funktioneren van de S.A.F.E.R., een grondbank dus, de grondprijzen in de hand worden gehouden. D, "V erder hebben we gezien dat de Franse boeren stukken min der belasting betalen en dat de loonkosten, vooral in de land bouw, laag zijn, nog geen 14.000 gld. per jaar. De sociale voor zieningen in de landbouw liggen dan ook op een veel lager peil. Op papier heeft Frankrijk een behoorlijk pachtsysteem, maar er zitten nogal mazen in de pachtwet. Vooral de "Paysans Tra vailleurs" zeggen te helpen met akties van pachters om "recht te doen". Die "Paysans Travailleurs" vinden dat de officiële standsorganisaties en ook de jongerenorganisatie te weinig doen voor de pachters en de kleinere boeren. D, K ort samengevat hebben we het volgende met elkaar bes proken: Het grootste deel van de mensen boven de 65 heeft geen of weinig hulp nodig. Het is niet zo dat de ouderdom altijd met gebreken komt. Voor de man is de overgang van werken naar niet meer werken soms moeilijk en de vrouw kan zich in haar vrijheid beperkt voelen wanneer ze de hele dag haar man over de vloer heeft». E nigszins buiten het onderwerp is er nog gepraat over het gezin met opgroeiende kinderen en wel speciaal over de ver houding moeder en 17 jarige dochter. De moeder kwam er in het verhaal van de spreker niet zo best af maar door een zaal vol moeders werd dit niet helemaal geslikt. Europese rally P.J. G. N. -nieuws Landbouw in Frankrijk En natuurlijk zijn we op stap geweest in Parijs. Wat zou jij er van denken, om één avond te dineren met een Spanjaard, te walsen in de armen van een Oostenrijker, de Zweedse polka te leren van een echte Zweed, samen met een Engelsman naar het Zwitsers nationalfeier-feuerwerk,'> te gaan, waar naast écht jodelen Schotse volksliederen ten gehore worden gebracht. Lijkt dit jou wel wat? Nou,, ik heb het aan den lijve ondervonden op de Europese rally afgelopen jaar in Zweden en het was in één woord FANTASTISCH... Hoe gaat het in z'n werk? De P.J.G.N. gaat ieder jaar met een team van vier personen naar de rally toe. Afgelopen jaar was Zweden het gastland; dit jaar is Noord-Ierland het. Van de teams wordt verwacht dat ze een standje maken op de tentoonstelling, met informatie over het plattelandsjongerenwerk in hun land. Ook mag je op de kulturele avond iets "specifieks" van je land laten zien. Het gaat echter meer om het meedoen dan om het winnen. Andere aktiviteiten Er was ook een kookwedstrijd, een danswedstrijd, een speur tocht en een traktorbehendigheidstest. De Zweden lieten iets van hun land zien. Ze namen ons mee naar diverse agrarische bedrijven en naar de grootste zuivelfabriek van het land. Bovendien mocht ieder, in groepjes van vier of vijf personen een dag in een Zweeds gast gezin doorbrengen. Ben jij er dit jaar ook bij? Jammer dat het maar één week duurt. Toch krijg je wel een leuke indruk van het gastland en vooral van het plattelands jongeren werk in de rest van West-Europa. Wie weet ben jij er dit jaar bij. Meld je gewoon aan bij de P.J.G.N. in Den Haag. Jodien Houwers Ja, doe dat en ga met ons mee naar "The Greenmount Agricul tural and Horticultural College" in het distrikt Huckamorr in Noord-Ierland van 22-28 juli. "Greenmount College" ligt 30 km van de hoofdstad Belfast. Tel. 070-51.25.41. P.J.G.N. We zitten nog om 2 meisjes verlegen! zelf: at al gauw opviel waren de enorme verschillen in het land het rijke Noorden, met de grote akkerbouwbedrijven van 100-600 ha. en rondom Parijs pok tuinbouw. - Normandië en Bretagne, met snel rationaliserende veehou derij. Het arme Zuiden, met fruit, groenten, bloemen en vooral wijnbouw. Veel kleine bedrijven en leegloop van het platte land. In deze streken doen zich.de meeste boerenopstanden voor. Overgangsgebieden met voornamelijk gemengde bedrijven. Frankrijk is na de V.S. het grootste exportland voor landbouw- produkten ter wereld. 9,9% van de beroepsbevolking vindt er zijn boterham. Maar de politieke invloed is wel drie keer zo groot dan je getalsmatig zou verwachten. Grondpolitiek In Nederland durft men (de standsorganisaties) nauwelijks over een vorm van grondprijsbeheersing te praten. Ze schermen al gauw met het woord "vrij ondernemerschap". De overname e overname van de grond vindt plaats op basis van de S.A.F.E.R.-prijs (dus marktwaarde). Voordelige familietran- sakties vinden praktisch niet plaats. Voor de overname kan de opvolger goedkope leningen krijgen bij de Franse "Rabo bank"; 4,5% rente over grond voor de eerste 150.000 francs, 7% over de tweede 150.000 francs, en daarboven het gewone tarief. Bij een goed financierings- en rentabiliteitsplan kan de opvolger een vestigingspremie krijgen van 25.000 - 50.000 Fr. Francs. (Een franc is ong. 48 ct.). Voor gebouwen en machines is ook een lening te krijgen met 4% rente met een maximum van 200.000 francs met een looptijd van 15 jaar. Verder zijn er nog premies bij verhuizing of verbouwing van het woonhuis. Men kan ongeveer tot 80% van het geïnvesteerde bedrag lenen. Al met al zien we dat de Franse regering begrip heeft voor de problemen bij opvolging en de opvolgers duidelijk in het "za del" helpt. De afzet tussen boer en konsument is veel direkter dan bij ons. We bezochten bijvoorbeeld ook een veebedrijf waar de rauwe melk verpakt werd en rechtstreeks aan de winkelier werd gele verd. V oorzover wij hebben kunnen zien leven de Fransen makkelijk. Ze maken zich niet druk. Of zoals een Fransman zei: "Door rationalisatie wonnen we tijd. Wat te doen met die tijd? Wij dachten aan méér te gaan produceren, maar we hebben het niet gedaan, dat zou een vergissing geweest zijn voor het evenwicht van de markt en de mens. Wij hebben die tijd gebruikt voor scholing en als vrije tijd." Zouden wij in Nederland ook niet meer tijd voor onszelf moeten nemen, vooral in de huidige situatie van overschotten? Jan Zenhorst (namens de deelnemers). onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Maldegem,< Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. p maandag 23 april werd in de Prins van Oranje te Goes de provinciale bloemschikwedstrijd gehouden. Voor de eerste keer konden de deelneemsters kiezen of ze in de beginnersklasse of in de klasse voor gevorderden deel wil den nemen. Als gevolg hiervan gaven maar liefst 26 dames zich op voor deze wedstrijd. Aangezien er op maandagmorgen in de winkels nog geen verse bloemen te krijgen zijn hadden veel dames voor het weekend al bloemen gekocht en deze met alle mogelijke zorg omringt zodat ze er op maandagmorgen nog fris uitzagen. En zo stapten dan om 11.00 uur 21 dames, de anderen hadden het aflaten weten, uit alle delen van Zeeland de bovenzaal van de Prins van Oranje binnen beladen met tassen, manden, em mers én met enigszins knikkende knieën. p de tafels lagen de materialen voor de eerste opdracht al klaar. Iedere deelneemster kreeg een paar takken trosanjers, een varenblad, wat coniferengroen, oasis, aluminiumfolie en een xh m pitriet. De opdracht was: maak van dit materiaal een schik king die aan alle kanten mooi moet zijn. Tja, waarmee moetje dan beginnen? Met de bloemen, het blad of het pitriet? Het bleek vooral niet eenvoudig om het pitriet origineel te verwerken, de één maakte er boogjes van, de ander krullen en weer een ander gebruikte rechte stukjes, maar ieder een wist er toch op z'n eigen manier iets leuks van te maken. Op het laatst stopten sommige dames er nog van alles in en anderen knipten nog wat weg maar na een uur waren de meeste stukjes toch klaar. Voor de tweede opdracht hadden de dames zelf alles meege bracht. Ze konden kiezen uit 2 opdrachten nl. a. Glas en bloemen, b. Versier eens een paraplu. De meeste dames hadden het eerste onderwerp gekozen en allemaal hadden ze iets verschillends meegebracht. Zo maakte, de één een accubak op, de ander een glas of een glazen schaal. Enkele leuke ideeën waren een bowlkan opgemaakt met roosjes en een bak vol flessen, die helaas finaal verdween achter het bloemstuk. Veel plezier bezorgde ons ook een paastafel waarop naast het bloemstukje zelfs het ei en kuiken niet waren vergeten. Ook al regent het, we kunnen zo te zien altijd vrolijk ter receptie gaan. I-/ en paar Thoolse dames zagen de kombinatie witte rozen en glas helemaal zitten. In het ene stuk waren ze gekombineerd met lampeglazen en een olielamp, in het andere stuk met een bon- bonnière, bonbonvorm en bonbons, die er heerlijk uitzagen. Vier dames hadden de paraplu ter hand genomen. Twee ervan waren dicht verwerkt, de ene hiervan hadden we bijna niet gezien, de andere twee waren aan de binnenkant opgemaakt. Een leuke kombinatie was een opgemaakt mandje, een versier de hoed en parasol. We zagen dat helemaal voor ons, een me vrouw die in de regen ter receptie gaat met versierde hoed en mandje bloemen (zie foto). e jury had geen eenvoudige taak. want alle stukken zagen er gezellig uit. Bij de beginners werd mevr. Cools uit Cadzand winnares en bij de gevorderden was dat mevrouw Muller uit Seherpenisse. Ook de bezoeksters van de voorjaarsvergadering mochten hun voor keur uitspreken. Het bloemstuk van mevrouw Versluys uit Seherpenisse kwam ditmaal in aanmerking voor een prijs. J.C. van Nieuwenhuijze-Zandee Zestig vrouwen waren naar café "De Posthoorn" gekomen om deze studieochtend mee te maken. 't Is ongelooflijk hoeveel geluid 60 dames kunnen produ ceren. Toch had mevrouw Kant die deze bijeenkomst leid de geen moeite de zaal stil te krijgen. Er werd aandachtig naar de sprekers geluisterd. De sprekers waren: dokter Ruhe, rustend huisarts, de heer de Bresser, direkteur van een bejaardentehuis en de heer Mol, medewerker Protestantse Stichting voor Geestelijke Gezond heidszorg. Deze heren vertelden vanuit hun achtergrond iets over oud worden, ouder worden, bejaard zijn of hoe je het maar noemen wilt. Hierna kregen de deelneemsters de gelegenheid vragen te stellen. Als de man een hobby heeft kan dat helpen maar het voor naamste is samen de situatie te bepraten. Toch kan er een tijd komen dat men het niet meer redden kan en dan komt het bejaardenhuis opdoemen. Of men in aanmerking komt voor een plaats in een bejaarden huis wordt bekeken door een opname-advieskommissie. Ieder bejaardenhuis heeft zo'n kommissie. Men wordt dan op een lijst geplaatst en kan op een gegeven ogenblik het bejaardenhuis binnenstappen. Een goede voorlichting is noodzakelijk: men moet weten wat kan en wat niet kan in zo'n bejaardenhuis. Na deze diskussie sloot mevr. van 't Sant de bijeenkomst namens het P B Een gedeelte van de dames nam nog deel aan de koffietafel en bekeek daarna onder leiding van dokter Ruhe. "De Schorsmo len" - een museumpje - en de R.K.-kerk van Hilvarenbeek. Anneke Cijsouw 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 19