Orginele Seringen rr Erf en akker I n tegenstelling tot wat de naam doet vermoeden is deze sering niet in China maar in Frankrijk ontstaan. Het is het resultaat van een liefde tussen de perzische en gewone sering. De Chinese sering groeit met dunne overhangende twijgen uit tot een struik van zo'n drie meter hoog en breed. In mei verschijnen aan de overhangende takken grote trossen lilakleürige bloemtrossen welke een heerlijke geur verspreiden. D e Hongaarse sering is ietwat stijfjes. Ze groeit tamelijk Veelzijdigheid platteland handhaven D it is een kleintje onder de seringen. Maar ook hier geldt klein maar dapper. Want, beperken de overige seringen hun bloeitijd tot enkele weken, zo niet dit kleintje want bloeien doet ze van mei tot oktober. Het is een rechtop groeiend fijn vertakt struikje dat zo'n anderhalve meter hoog wordt en bloeit met licht rose-rode bloemen in vrij lange opstaande trossen. S yringa reflexa is ongetwijfeld de mooiste van de hier ver melde seringen. Het is een ongeveer drie meter hoog groeiende, opgaande struik. Ze bloeit in juni zeer rijk met 15 cm lange overhangende trossen die fris wijn- tot donker rose-rood gek leurd zijn. Deze echt uit China afkomstige heester is een zeer begerenswaardige tuinsering. S yringa sweginzowii is een seringestruik met een zelfde om vang als de vorige. De takken en twijgen zijn opvallend pur perbruin. Ze bloeit met tot 20 cm lange opstaande bloemtrossen waarvan de bloempjes van buiten rose en binnenin roomwit zijn. S eringen vragen maar weinig onderhoud. Ze stellen prijs op een groeiplaats die vochtig, waterdoorlatend en voedzaam is. Groeien ze eenmaal dan strekt onze zorg zich slechts uit tot het wegnemen van de uitgebloeide bloemtrossen. Enerzijds omdat de zaadvorming veel energie vraagt en anderzijds omdat de uitgebloeide bloeiwijzen allesbehalve fraai zijn. Snoeien is een bezigheid waarmee we de sering slechts pijn en verdriet doen hetgeen ze door een verminderde bloei duidelijk laat merken. Snoeien laten we dus zoveel mogelijk achterwege. Terug naar de natuur Syringa chinensis of Chinese sering Syringa josikae of Hongaarse sering Syringa microphylla Superba Syringa reflex a Syringa sweginzowii Onderhoud i T^IV V C.J. N0USe Beveland B.V. jp eringen behoren in onze tuinen tot niet meer weg te denken planten. Met grote geurende bloemtrossen zijn het de douariëres onder het gemene gezelschap dat onze tuinen bevolkt. Seringen zoals ze in onze tuinen voorkomen zijn struiken die gemakkelijk associaties oproepen met goed gevulde dames van gevorderde leeftijd die met de aanzienlijke hulp van de kosmetika-industrie nog geurig en kleurig de aandacht proberen te trekken. Die seringen zijn dan de forse struiken met grote gevulde dubbele geurende bloemen in kleuren die van roomwit via rose en lila bij purperpaars eindigen. Seringen zoals iedereen ze wel kent. Moeder Natuur heeft haar handen van deze opsmuk al lang afgetrokken. De hand van de meesterkweker voor wie de bloemen nooit dubbel en groot genoeg kunnen zijn is duidelijk herkenbaar. Van de oorspronkelijke maagdelijkheid, het bevallige en fris jeugdige elan heeft hij weinig heel gelaten. Onvermijdelijk ontstaat dan bij zoveel weeë rijpheid weer het verlangen naar het ongekunstelde en het prille begin, naar eenvoud als kenmerk van het ware. D e hand van de meester is met de sering pas zo'n honderd jaar bezig en in die voor planten betrekkelijk korte tijd heeft de meester kans gezien een 900 zaailingen en kruisingen als meer of minder bruikbare planten voort te brengen. Vooral de franse kweker Lemoine heeft vanaf 1875 een grote bijdrage aan de uitbreiding van het sortiment geleverd en daarna is het werk in Amerika en Canada voortgezet. Vooral de Amerikanen zijn verrukt van de weelderige seringebloesems en de seringen zijn aldaar dan ook zeer geliefde planten geworden. Z oals gezegd doet een teveel aan opsmuk terug verlangen naar de oorspronkelijke lieftalligheid. Een lieftalligheid die gelukkig nog te vinden is. We vinden ze bij de soorten die in de grote tuin van Moeder Natuur in het wild worden aangetroffen. Vanuit Azië en Midden Europa werden de orginele seringen hierheen gehaald om hun onschuld te verliezen onder de overigens goed bedoelde pogingen ze te maken tot verheven schoonheidsko- anneer we in kontakt komen met een buitenlander en we krijgen een kout over ons neder/andse agrarische leven dan is het welhaast onvermijdelijk om niet de landbouworganisaties ter sprake te brengen. Ze zijn dan meestal met stomheid geslagen als ze vernemen dat er drie landbouworganisaties zijn. Waarom drie, vragen ze dan. We proberen vervolgens met moeite uit te leggen dat zoiets in Nederland historisch gegroeid is en we grijpen gemaks halve dan maar meteen terug naar de tijhen van Calvijn en Luther. We slepen er het ontstaan der politieke partijen bij en proberen het dan geloofwaardig te doen zijn dat we in Nederland in 1979 nog steeds met drie landbouworganisaties zitten. Hoe overtuigend we ook hebben gesproken bij de toehoorder verschijnt steevast een grijns van meewaren om de lippen, gekoppeld aan een lichte glans van spot in hun ogen. Om te laten zien dat we echt niet de enigen zijn die zich zo hebben georganiseerd beroepen we ons dan meteen maar op de zuilen in het televisie en omroepland en we halen er ook de verschillende geitenfokverenigingen bij die er in één en de zelfde plaats floreerden. A Is zalve op de wonde delen we dan tot slot mede dat er blijkbaar nu toch een kentering op komst is want de confessionele politieke partijen die onder drie banieren voorheen ten strijde trokken gaan zich nu verenigingen en hebben als het ware dus na veel vijven en zessen een politiek broederschap ge vormd, waarbij nadrukkelijk is bepaald dat intern ieder voor zich toch de leden nog met eigen preken bindt. Waarom nou die mijmering over de verdeeldheid in ons volk? Dat is vlug uitgelegd want deze week bestaat het Landbouwschap precies vijf en twintig jaar. Dat is een verheugend feit want we hebben daar als landbouw in Nederland veel aan te danken. We voelen ons in deze tijd vaak erg ingenomen met dit Schap. Nergens anders heeft de Landbouw zich op een dergelijke wijze georgani seerd. (iemakshalve gaan we dan natuurlijk wel even voorbij aan het rare feit dat drie boerenorganisaties vechten voor dezelfde prijzen en belangen. Maar laten we nu niet rot doen bij dat vijf en twintig jarige jubileum. Daarbij past alleen maar een feestelijke stemming en we moeten blij zijn dat we het voor elkaar hebben gekregen om de landbouw onder het hoofd Landbouwschap als een gesloten front naar buiten te laten treden. Ook de voedingsbonden hebben een Moei toegeschoven gekregen en dal vinden we leuk voor hen, maar voor ons blijft het toch een door boeren gedomineerde klub. De kortste weg tussen twee pun ten is een rechte lijn die van de drie landbouworganisaties naar het Landbouwschap loopt. Een diep ontroerend feit dat uit deze drie hoeksverhouding toch een kindje werd geboren dat na vijf en twintig jaren koesteren en kastijden nu groot is geworden en waarbij de verwekkers zonder schaamrood op de kaken zich zelf braaf stonden wijs te maken dal het toch eigenlijk een prijzens waardige boreling is. Ja bij gebrek aan beter kan men zich troosten met het feil dat in dit bijzondere geval de driehoeksverhouding is uitgemond in een geslachlsloze voortplanting waarbij de ouders ninginnen. Bijna zijn door dat streven de ongekunstelde vormen verdrongen. Maar zoals in sprookjes de prinsen de Assepoesters en Doornroosjes aan de vergetelheid ontrukken, wil dit verhaal de eenvoudige maar miskende oorspronkelijke seringen naar de troon voeren. gelijkertijd het vijf en twintig jarige kind zijn. Raadselachtige mysteries in die ondoorzichtige agrarische wereld? Welnee als U er zich maar eerst even in verdiept. Het merendeel van de agrarische beroepsbevolking vindt dat het Landbouwschap moet blijven maar tegelijkertijd weten ze nauwelijks hoe het Schap is opgebouwd en wie er zitting in hebben. Dat komt ongeveer overeen met de in stelling van de gemiddelde autobezitter die het ook geen donder kan schelen hoe die wagen van binnen inelkaar zit zolang het ding maar blijft rijden. Het ziet er nog niet naar uit dat de geoliede machine van het Landbouwschap vastloopt. Toch vinden velen dat kind dat uit die onbevlekte ontvangenis is ontsproten veel te tam en timide. Eens in de maand mag het aan tafel zitten bij minister Fons van der Stee en dan wordt er op een zeer respectvolle manier met elkaar over de landbouwproblematiek gesproken. Nou is beleefd heid een groot goed daar moeten we niet zo maar lichtvaardig overheen stappen, maar toch zouden we van dat Landbouwschap graag eens iet lezen dat wat krachtiger overkwam, zo in de geest van "Nadat van der Stee hardnekkig volhield dat het best meeviel met de kostenstijging in de landbouw dit jaar en hem door het Landbouwschap steeds opnieuw weer met eindeloze lankmoedig heid werd voorgehouden dat hij ongelijk had verloor het Land bouwschap opeens haar geduld en greep de minister driftig bij de revers van zijn kolbert en schudde hem daarna krachtig door elkaar, hem toeschreeuwend en nou is het uit Fons, waar blijven die miljoenen die je beloofde als bijdrage in de keuringskosten. "Helaas, dat horen we niet, als het een beetje meezit dan wordt er vanuit Den Haag gemeld dat de minister en het Landbouwschap het oneens met elkaar waren ofschoon men desalniettemin toch ook weer wel begrip voor eikaars standpunten op had kunnen brengen. Dat kietelt een praktische boer mateloos, alleen hij gaat Officiële opening rekreatief fietspadenplan Vinkei Dergelijke fietspaden brengen stad en land nader tot elkaar Bij het uitzetten van verdere beleidslijnen ten aanzien van het landelijke gebied zal de regering de veelzijdigheid van ons platteland in de besluitvorming garanderen. Voor een evenwichtige ontwikkeling op het platteland gaat de lan dinrichting in nieuwe stijl betere mogelijkheden bieden. Dit o.m. verklaarde minister Van der Stee bij gelegenheid van de officiële opening van het rekreatieve fietspadenplan vorige week te Berlicum. Het platteland vervult een aantal funkties in onze maatschappij. rechtop met stevige takken. De bladeren wijken nogal af van die van de doorsnee sering. Ze zijn vrij smal en de onderkant is blauw-groen tot witachtig. Ze bloeit met tot 20 cm lange smalle recht opstaande trossen donker violetkleurige bloemen. er niet bij lachen. Het Landbouwschap is veel te lief voor de minister. Maar wat is het Landbouwschap? Een onzijdig onper soonlijk steriel gegeven. Dat Schap kan immers niet lachen, hui len, zingen of schelden. Nee dat moeten de mannen doen die er in zitten en wie kent ze niet, Joris Schouten nu voorzitter, Piet Bukman en David Luteyn. Hebben die dan geen hart in hun lijf? Hebben die dan twee gezichten zoals Janus? Sprekend voor de eigen parochie krijgen die namen werkelijk gestalte, maar wan neer ze naar de vergadering van het Landbouwschap gaan dan versmelten die persoonlijkheden in een onzijdig Landbouwschap, iets zonder kop of staart. Toch zijn het dezelfde mensen gebleven die zeer zeker niet ineens anders zijn gaan denken toen ze een andere pet opzetten. Maar ofschoon het tijdstip van volwassenheid naar een steeds vroeger stadium verschuift zal de vijf en twintig jarige in dit geval nog zeer veel kunnen leren om met een beetje meer tam-tam op de bres voor de boeren te springen. Haalt dat dan veel uit? Misschien niet, maar 't smaakt en ruikt gewoon lekkerder en 't zal tegemoet komen aan de gevoelsbevrediging en ons het idee geven dat die mannen in dat Schap toch ook nog ónze taal spreken en verstaan. Het is overigens geen lolletje om zo'n hondenbaantje te moeten vervullen. Er wordt door wat simpele onwetenden wel eens geroepen dat ze het alleen voor 't baantje doen. Een schan dalige misrekening, want zo'n Joris Schouten maakt dikwijls we ken van meer dan tachtig uur. Hij komt dan nog net thuis om te slapen. Je moet het maar willen om je zo voor de gemeenschap in te zetten. Voor het geld hoef je zoiets niet te doen, want elders is vaak ook meer te verdienen, in veel minder uren, waarbij er dan ten minste ook nog eens tijd overblijft voor wat anders dan die eeuwige stukken die bestudeerd moeten worden in de wetenschap dat het toch nooit goed is! Schrijfkouter Het is al lang niet meer het gebied, waar alleen boeren wonen en werken. Het landelijke gebied heeft een grote betekenis voor onze gehele bevolking. Ook de stedeling zoekt er zijn ontspan ning met wandelen, vissen, paardrijden, fietsen of gewoon om van'de natuur te genieten. Daarnaast getuigt het landschap van ons eeuwenoude kultuurbezit, iets wat we willen overdragen aan onze kinderen. Tevens vormt de groene ruimte een puur stuk Hollandse natuur. Naast de zorg voor de landbouw vragen ook rekreatie en natuur- en landschapsbehoud onze aandacht. Om deze en andere, dik wijls tegenstrijdige belangen zo goed mogelijk tot hun recht te laten komen, dient in ons dichtbevolkte land het aktieve plano logische beleid. De Landinrichtingswet, waarover momenteel het Kabinet zich beraadt, zal de instrumenten leveren om ook in de toekomst zo'n beleid voor het platteland te voeren. Met herinrichting en ruil verkaveling worden mogelijkheden geboden om enerzijds de boer, van oudsher beheerder van het in kuituur gebrachte deel van de groene ruimte, een aan andere zelfstandigen gelijk waardig bestaan te waarborgen, anderzijds om bedreigde na tuurwaarden te beschermen en versterken, of aan rekreatiever- langens te voldoen. Redelijke mensen moeten zich na zorgvuldige belangenafwe ging in een kompromis kunnen vinden. Het is voorstelbaar, dat boeren het moeilijk vinden, als soms aan de bedrijfsvoering beperkingen worden opgelegd om bepaalde natuurlijke of kul- tuurhistorische waarden te behouden. Men kan zich ook voorstellen, dat niet-boeren met argusogen de hedendaagse landbouw bekijken, evenals jiet verlangen van natuurminnaars om flora en fauna te behouden of terug te winnen. Landbouw, natuur en rekreatie, belangen die in het ene geval strijdig zijn en in het andere geval fraai samenvoegen: het plat teland is in ontwikkeling, op weg naar een nieuw evenwicht. 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 14