In mei start van natuuraugurken A M eteen na het zaaien is het noodzakelijk dat het zaaisel minstens 4 a 5 keer per dag wordt gekontroleerd. Tijdens zonnige dagen kan na melijk bij gesloten ramen de temperatuur on der het plastik oplopen tot 40 a 50 graden C. Dat dit funest is voor het zaad spreekt voor zich. Een goede opkweektemperatuur ligt tus sen 20 - 25 graden C. Zodra deze hoger wordt moet U luchten en afschermen met krijtwit. H et is van groot belang dat met zo klein mogelijk plantmateriaal van start wordt ge gaan. De stengel van een augurkenplant is na melijk zeer gevoelig voor verbranding middels direkte zonbestraling. Een veel voorkomende kwaal is dan ook dat enkele dagen na het uit poten een aantal planten afsterft. Bij nadere kontrole blijkt dan dat dit veelal wat lange planten zijn, waarvan de stengels ingesnoerd en verschrompeld zijn. Gebruik dus kort en stevig plantmateriaal. Mocht het een en ander toch nog uit de hand zijn gelopen, pas dan een speciale plantmethode toe. Deze bestaat na melijk uit de perskluiten, i.p.v. rechtop, met hun zijkant in de grond te zetten. Over de stengels van de planten doen wij dan wat extra grond, zodat rechtstreekse zonbestraling wordt uitgesloten. Mogelijk overbodig willen wij er toch nog op wijzen dat het alle aanbeveling verdient voor het uitplanten de grond bedek ken met plastik folie. Voordelen hiervan zijn: snellere weggroei en een hogere produktie. Tuinbouwjournaal van het Landbouwschap Ing. A.J. van Oijen, Konsulentschap voor de T u in houw te Tilburg D, O Landbouwschap pleit voor uitbreiding en verbetering EG-referentieprijsstelsel Bestuivers vroeger zaaien Opkweek van planten is precisiewerk fschoon een enkeling reeds in de laatste dagen van april heeft gezaaid, wordt het leeuwedeel in de eerste helft van mei gezaaid en vervolgens in de tweede helft van mei uitgeplant. De opkweek van het plantmateriaal duurt amper 14 dagen, doch vraagt wel voortdurend onze aandacht. Enkele uren onoplettendheid kan het hele zaaisel doen mislukken. Het tijdstip en de wijze waarop het uitplanten geschiedt, vraagt eveneens bijzondere zorgen. In dit artikel zullen wij enkele belangrijke aspekten rondom het zaaien en uitplanten nader belichten. Zaaitijd en zaaiplaats ugurkenplanten groeien bijzonder snel en hebben daarbij een korte optimale uitplantpe- riode. Bij de keuze van de zaaidatum zal hier mede terdege rekening moeten worden gehou den. Met andere woorden, zaaien bijvoorbeeld op 1 mei. betekent bij normale weersomstan digheden 15 a 16 mei uitplanten. In het alge meen is dit aan de vroege kant in verband met nachtvorstrisiko. Of het gebruik van een plastik foliebedekking hierbij een grotere zekerheid verstrekt is mogelijk, doch ervaringen zijn er op dit gebied nog nauwelijks. Wel is bekend dat plastik folie een aanzienlijke oogstvervroeging geeft, maar deze gegevens zijn voornamelijk het afgelopen seizoen verkregen, waarbij nachtvorst niet is opgetreden. Wat zekerder speelt men dan ook indien de zaaidatum wordt gekozen rond 10 mei. De plantdatum valt dan eind mei. waarbij mag worden aangenomen dat dan de kansen op nachtvorst belangrijk zijn verminderd. Het meest geschikt voor de op kweek is de plattebak. Middels luchten en in een later stadium het verwijderen van het glas, kan men een vrij goede temperatuurregeling verkrijgen. Natuurlijk lukt de opkweek onder staandglas ook. doch het afharden van het plantmateriaal geeft hierbij wat extra werk. Voorkeur grote kluit B ehoudens dat de laatste jaren sommige te lers ter plaatse onder plastik folie zaaien, wordt het grootste gedeelte onder glas in perskluiten gezaaid. Hierbij maakt men gebruik, zowel van de 4 a 5 cm perskluit als van de 8 cm perskluit. De voorkeur gaat echter naar de grootste maat uit. Men verkrijgt bij de 8 cm perskluit een ruimere stand, zodat de plantjes meer van het licht kunnen profiteren en dus steviger blijven. Bovendien is er dan ook meer speling in de plantdatum mogelijk als de weersomstandig heden het uitplanten riskant maken. Tevens verloopt de weggroei bij een grotere perskluit wat sneller, hetgeen ook enkele dagen oogst vervroeging oplevert. Als nadeel van de 8 cm perskluit kan worden genoemd de wat hogere potgrondkosten en de wat royalere opkweek- ruimte die nodig zijn. Beide punten wegen in de praktijk meestal niet op tegen de voordelen. e meest gebruikte rassen zijn overwegend vrouwelijk bloeiend. Ter verkrijging van een goede bestuiving zijn hieraan 10% gemengd bloeiende rassen toegevoegd. Dit laatste wordt aangeboden in de vorm van "MIX", waarbij de zaden gemengd zijn èn afzonderlijk. De voor keur wordt gegeven aan de methode waarbij de 10% gemengd bloeiende rassen apart verpakt zijn. Reden hiervan is namelijk dat de ontwikt keling van de gemengd bloeiende rassen wat trager verloopt dan de overwegend vrouwelijk bloeiende rassen. Door nu de "bestuivers" 5 dagen vroeger te zaaien, kunnen straks ook de eerste vrouwelijke bloemen tijdig worden bes toven. Bij de zogenaamde "MIX" ontstaan in deze. met name bij de vroege bloei nogal eens problemen. Warmte H et is bekend dat augurken vrij hoge kiem en groeitemperaturen nodig hebben. Belang rijk is daarom, dat ruimschoots vóór het zaaien met de voorbereidingen wordt begonnen. Hiertoe behoren het aanleggen van de platte bak. de perskluiten maken, de perskluiten af dekken met plastik folie en het glas aanbren gen. Gedurende deze week krijgen de pers kluiten de gelegenheid enigszins op tempera tuur te komen, zodat een vlotte kieming van het zaad mogelijk is. Vergeet in deze vooral niet de perskluiten met plastik folie af te dekken. Zonder afdekking kunnen de perskluiten der mate indrogen dat beslist onvoldoende vocht overblijft voor de kieming van het zaad. Na één week kan met het zaaien worden begon nen, hetgeen bestaat uit 4 of 3 zaden, afhanke lijk van teeltmethode, op de perskluiten te leg gen en licht aan te drukken. Voor de vlakveld steelt zaait men veelal 4 zaden per perskluit, terwijl voor de teelt aan touw 3 zaden per perskluit voldoende zijn. Vooral bij vochtige perskluiten kan het aanbeveling verdienen over de zaden wat scherp zand te strooien. Di- rekt hierna doet men er goed aan de persklui ten wederom af te dekken met plastik folie ter voorkoming van uitdroging en vervolgens het glas aan te brengen. Intensieve kontrole Nogmaals, laat U niet verrassen. De plastik folie moet direkt na de opkorpst worden ver wijderd. Ook hier weer geldt: augurken zijn gevoelige planten. Dit betekent bij zonnige dagen dat dit het beste 's avonds kan gebeuren of bij donkere weersomstandigheden. Behou dens bij zonnig weer kunnen de eerste 2 dagen na het zaaien de ramen gesloten blijven. Zodra de plantjes opkomen moet er iets worden ge lucht. Na 1 week, mits de temperatuur 18 graden C is, kan het glas geheel worden vc.- wijderd. Weer een week later kan worden uit geplant. Uitpoten Het energiebesparingfonds van het Landbouwschap Ter bevordering van de energiebesparing in de glastuinbouw zal door het Landbouwschap een zogenaamd energiebesparings- fonds worden ingesteld. Dit is niets anders dan een potje waaruit bijdragen zullen worden gegeven voor het onderzoek naar energiebesparende mogelijkheden voor de glastuinbouw en voor het beproeven van de resultaten van dit onderzoek op praktijkschaal. Voor dit potje zal jaarlijks een bijdrage van de tuinbouwbedrijven worden gevraagd van Z2 cent per m2 glas. Voor de groenteteelt zal dit gebeuren via de areaalheffing van het Landbouwschap en voor de bloementeelt via de vakheffing van het Produktschap voor Siergewassen. Energieprijsontwikkelingen Reeds eerder schreven we over de stijgende olieprijzen op de internationale markt. Hoewel het hoogste punt voorbij is, blijft de prijs aanzienlijk en neigt deze zelfs naar een hoger peil. Enkele olie producerende landen proberen de hogere prijs vast te hóuden of zelfs nog te verhogen. We willen niet meedoen aan het zaaien van onrust, maar gerust zijn we ook niet. Onze positie wordt weliswaar in de eerste plaats bepaald door het aardgas, doch ook onze overheid zal de olieprijs willen volgen voor het aardgas. Ook bij olie is het net als bij tomaten of rozen: de vraag-aanbodsituatie bepaalt de uiteindelijke prijs. Op die vraag-aanbodsituatie hebben echter vele heren en regeringen hun invloed. De laatste prijsaanpassing van het aardgas in de tuinbouw heeft per 1 april plaatsgevonden. Op grond van de meerjarenafspraak behoorde de prijs met V2 cent te worden verhoogd. Dat is ook gebeurd. Overigens is het verbruik in het tweede en derde kwartaal vrij gering ten opzichte van het vierde en eerste kwaV- taal. De volgende prijsaanpassing voor de tuinbouw valt op 1 oktober a.s. In internationaal verband werd en wordt weer eens afgegeven op de zogenaamde konkurrentievervalsing inzake de energie. Vooral onze Duitse kollega's wijzen evenals in 1974 vaak naar ons. Toen is onzerzijds ook betoogd dat de vergelijkingen die zij trekken, niet geheel juist zijn. In Duitsland gebruikt de tuin bouw overwegend lichte olie. De prijsvergelijking met een aardgasprijs die op zware olie gebaseerd is, mag niet. Er is bovendien - ook vóór het aardgastijdperk in Nederland- een onderscheid geweest in prijzen van vergelijkbare brandstoffen^ in Duitsland en Nederland. Duitsland ligt verder van de grote aanvoerhavens af en dan is de prijs bijna altijd hoger. Ook in ons kleine Nederland kennen we al zulke verschillen. Vóór 1974 waren er ook prijsverschillen van 20-30%. In februari zijn er op verschillende plaatsen in Duitsland zeer hoge prijzen betaald. Dit kon, omdat in Duitsland geen maxi mum prijsbeleid bestaat zoals in Nederland. Het gaat ook niet aan om deze uitschieters maatgevend te stellen voor alle oliele veringen gedurende het gehele jaar. De hoge prijzen van 50 pfg. en meer zijn gelukkig ook in Duitsland weer wat teruggelopen. Ten slotte is er nog een belangrijk punt. Er is geen Gemeen schappelijk energie(prijs)beleid. Evenmin is er geen Gemeen schappelijk fiskaal beleid. Dat betreurt de Nederlandse tuinder in hoge mate! Het beleidsprogramma fruitteelt vastgesteld, nu verder! De afdeling fruitteelt beraadt zich over de uitvoering vgn het beleidsprogramma, nu dit door het bestuur van het Landbouw schap is aanvaard en de minister van Landbouw is aangeboden. De afdeling is van mening dat de producenten bij de uitvoering nauw moeten worden betrokken. Het is daarom verheugend dat in verschillende regio's de diskussie op gang komt. Deze dis- kussie zal zich tot andere regio's moeten uitbreiden en gekoör- dineerd moeten worden. De afdeling ziet hierin samen met de organisaties een taak voor zich weggelegd. Bakterievuuur en de boomkwekerij Onlangs heeft het bedrijfsleven overleg gevoerd met de Plan- tenziektenkundige Dienst (PD) over het te voeren beleid met betrekking tot de bestrijding van bakterievuur. In 1978 zijn er ten opzichte van voorgaande jaren in de boomkwekerij minder aantastingen gesignaleerd. Of deze trend zich doorzet is - gelet op de ontwikkelingen in de fruitteelt - bepaald onzeker. Het bedrijfsleven is met de PD van mening dat waakzaamheid ge boden blijft. Het tot dusver gevoerde beleid ten aanzien van de, boomkwekerij percelen zal ongewijzigd blijven. In de veilig heidszones zullen de bestaande maatregelen daarentegen ver scherpt worden. Vernietiging van zieke planten of delen daar van, zal hier verplicht worden. Bakterievuur en de fruitteelt Overleg van het bedrijfsleven met de Plantenziektenkundige Dienst heeft geleerd dat de aantasting in de perenteelt zich in 1978 ongunstig heeft ontwikkeld. Mede op aandrang van het bedrijfsleven is de PD bereid de inspektie te verscherpen. De fruitteler blijft zelf primair verantwoordelijk voor de bewaking van zijn bedrijf. Voor vernietiging van zieke bomen of delen daarvan zal per geval êen termijn gesteld worden. Buiten de bedrijven zal de bewaking in de gebieden waar zich relatief veel perenteelt bevindt, gcintensiveerd worden. Gedacht wordt daarbij aan een veiligheidszöne van 500 meter. In deze stroken zal vernietiging van zieke struiken of delen daarvan verplicht worden. Invoer champignonkonserven De Europese Kommissie heeft besloten om de vrijwaringsmaa tregel voor champignonkonserven, die in het voorjaar van 1978 is ingesteld, voorlopig in 1979 nog door te laten lopen. Dit houdt in dat behalve uit Kommunistisch China, uit derde landen geen uitvoer van champignonkonserven kan plaatsvinden. Het referentieprijsstelsel in de Europese Gemeenschap (EG) moet worden verbeterd en dient bovendien uitgebreid te wor den met de tuinbouwprodukten paprika, aubergine, courgette en aardbeien. Dat is de mening van het Landbouwschap, dat hiermee aansluit op een door de Franse overheid aanges,eden diskussie in Brussel over de aanpassing van de gemeenschap pelijke Marktverordening voor groenten en fruit. In een brief aan landbouwminister Van der Stee pleit het Landbouwschap voor een reeks maatregelen, die voor een deel ook door Frank rijk worden onderschreven. Het referentieprijsstelsel beoogt een bescherming van de EG- markt tegen invoer van bepaalde soorten groenten en fruit tegen zeer lage prijzen. Volgens het Landbouwschap moet het stelsel, dat werkt door middel van heffingen aan de EG-grenzen, op een aantal punten worden verbeterd. Het Landbouwschap wijst de minister erop, dat Frankrijk geen voorstel heeft gedaan voor een gewijzigde berekening van de referentieprijs en de invoerprijs. Bij de bewindsman dringt het Landbouwschap nadrukkelijk aan op een dergelijk voorstel van Nederlandse zijde. In de brief komt het Landbouwschap terug op de resultaten van de toetredingsonderhandeling met Griekenland. De werking van het referentieprijsstelsel voor dit land zal al in het eerste jaar na toetreding nihil zijn. Het Landbouwschap meent, dat een dergelijke aanpassing moet voorkomen, dat soortgelijke situaties ontstaan bij de toekomsti ge toetreding van Spanje en Portugal. Volgens het Landbouw schap is het noodzakelijk, dat de referentieprijs wordt verhoogd met een percentage gelijk aan het autonome Gemeenschappe lijke Douane Tarief. Daar tegenover kan dan bij de berekening van de invoerprijs de aftrek van het invoerrecht volledig ver vallen. Dit voorstel behelst een afwijzing van de berekeningsmethode waardoor de bescherming tegen produkten met zeer lage prijzen niet wordt uitgebreid, maar stabiel blijft. In verband met de EG-import van bewaarprodukten (bijvoor beeld appelen) dringt het Landbouwschap aan op een werke lijke kommunautaire preferentie door toepassing van een stelsel van invoercertifïkaten met waarborgsom en toepassing van vrijwaringsmaatregelen, zodra de invoer een van te voren vast gestelde hoeveelheid dreigt te overschrijden. De Franse voorstellen tot wijziging van de bepalingen voor het kommunautair handelsverkeer worden daarentegen door het Landbouwschap met kracht van de hand gewezen. "Deze voorstellen leiden tot een aantasting van het beginsel van een vrij onderling handelsverkeer tussen de lidstaten en zijn daarom onaanvaardbaar", aldus het Landbouwschap. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 13