ONDERWIJS NOTITIES M en heeft 10 jaar of langer volledig dagonderwijs achter de rug b.v. na de basisschool, de L.T.S., huishoudschool, L.e.a.o., agrarische school, M.a.v.o. of ander voortgezet onderwijs. H et leerlingwezen is dus een beroepsopleiding. Om een pri maire opleiding te kunnen volgen is het gewenst dat men al een diploma heeft van een school b.v. L.T.S., M.A.V.O., L.E.A.O., L A.O. het is gewenst om hiervan met een zo goed mogelijk nivo te gaan starten. Noodzakelijk is het echter niet, al zal dan de opleiding wat langere tijd in beslag nemen. Het Leerlingwezen in Zeeland H et Leerlingwezen heeft een praktijk en een onderwijs ge deelte. daarom zijn er de Landelijke en de Regionale Organen. Zij hebben de plicht om de ontwikkeling van het Leerlingwezen te bevorderen. D e regionaal konsulent heeft kontakt met schooldirekties, instituten voor beroepskeus en schooldekanen, en met de jeugdkonsulenten van de Gewestelijke Arbeidsbureaus. Ook Leerovereenkomst Erkend vakdiploma Beroepsopleiding Leerplicht D. van Elsacker Veel mogelijkheden Kontakten Ombuiging treft landbouwonderwijs geenszins zwaarder dan ander beroepsonderwijs Prim, opleidingen in Zeeland en West-Brabant in het kader van het leerlingwezen voortgezette opleidingen SCHOLEN MET OPLEIDINGEN IN HET LEERLINGWEZEN Vorming en beroepsopleidingen ook mogelijk voor nog leerplichtige leerlingen bij onderstaande instituten onder redaktie van L. Anderson Leerlingwezen wat is dat en voor wie is het bedoeld? Het leerlingwezen is een landelijk erkende beroepsoplei ding. Het is een opleiding waarbij men 3 of 4 dagen van de week opgeleid wordt in de praktijk van een beroep en het andere gedeelte van de week op school het daarbij beho rende onderwijs krijgt. Voor de regeling van dit leerlingwezen bestaat er sinds 1968 een aparte wet: de Wet op het Leerlingwezen. O m aan een opleiding volgens het leerlingwezen te kunnen deelnemen moet er een leerovereenkomst worden afgesloten. Zolang men nog minderjarig is wordt deze leerovereenkomst afgesloten tussen de werkgever en de wettelijke vertegenwoor diger. meestal vader of moeder. Hel ondertekenen van de leerovereenkomst houdt in. dat zowel de werkgever maar ook de leerling zich aan de regels van het spel moeten houden. De werkgever verplicht zich om aan de leerling een goede op leiding in de praktijk van het beroep te geven. De leerling heeft de plicht om in het bedrijf en ook op de school de taken die opgedragen worden zo goed mogelijk te vervullen. De praktijkopleiding welke gegeven wordt, gebeurt volgens een bepaald programma dat over het gehele land hetzelfde is. en dat vastgesteld wordt door het Ministerie van Onderwijs en We tenschappen c.q. Landbouw en Visserij. Ook wanneer men wel een opleiding zou willen volgen doch men geen werkgever gevonden heeft doet men goed zich reeds tijdig in te laten schrijven bij het onderwijsinstituut, zo mogelijk in zijn omgeving, en het vak van zijn of haar keuze, bekend te maken, zodat men alvast theoretisch wordt opgeleid en men meer kans heeft op een plaats in de praktijk van het beroep. Het onderwijs op de school vormt de theoretische ondersteuning van de praktijkopleiding. Dit onderwijs wordt tot het beroeps begeleidend onderwijs gerekend. Het duurt als regel één dag per week. en men krijgt behalve op het beroep gerichte vakken ook algemene vakken. Waar dit onderwijs gegeven wordt kan men vinden in het hier onder vermelde staatje van scholen en vakken. 13 e opleidingen in het kader van het leerlingwezen worden onderscheiden in primaire en voortgezette opleidingen. Men begint met de primaire opleiding welke 2 of soms 3 jaar kan duren. Aan het eind wordt een examen gehouden met een praktijk en een theorie gedeelte. Als men daarvoor slaagt krijgt men een diploma hetgeen lan delijk erkend is, dus een erkend vakdiploma. Daarna kan men als men dit wil zich verder specialiseren in een voortgezette opleiding welke als regel 2 jaar duurt en welke weer met een examen wordt afgesloten. Het is in vele beroepen mogelijk zich daarna nog verder te specialiseren b.v. in kaderkursussen en patroonskursussen. Dit betekent dat iemand die geen diploma heeft, maar wel een paar jaar Lager Beroeps Onderwijs heeft gevolgd, of geen di ploma heeft gehaald op de M .A.V.O.. of enkele jaren H.A.V.O. gevolgd heeft toch ook kan deelnemen. Dat zelfde geldt voor hen welke voortijdig de M.T.S. hebben verlaten. Men kan wor den ingeschreven en een opleiding ontvangen tot 27 jaar via het leerlingwezen. ZL/ pais men weet is er na de volledige leerplicht van 10 jaar nog I jaar gedeeltelijke leerplicht, of partiële leerplicht. Men is dan dus nog 2 dagen leerplichtig en kan daarvan 1 dag beroepsopleiding volgen in het kader van het leerlingwezen en 1 dag vorming aan een vormingsinstituut. Mogelijkheid is er ook voor leerlingen deel te nemen in een samenwerkingsprojekt voor beroepsonderwijs en vorming op een der streekscholen Middelburg of Bergen op Zoom, of ook oriënterende programma's op de streekscholen. Verder is het mogelijk 2 dagen op een vormingsinstituut door te brengen of een avond M.A.V.O. te volgen gedurende drie avonden. Al deze opleidingen heeft de Minister goedgevonden om daarmee te voldoen aan de leerplicht. Daarbij mag men dan 3 dagen werken. De Landelijke Organen zijn per beroepstak werkzaam (bij voorbeeld Bouw. Autotechniek, Metaal, Elektrotechniek, ook Kappers, Detailhandel, verzorgende beroepen, bejaardenzorg, Horeca, koks en kelners en diensters, Ecabo, dus het ekono- misch en de administratieve sektor, zo ook in land- en tuinbouw en hoveniers), er zijn dus in bijzonder veel vakken mogelijkhe den om een opleiding te ontvangen. Deze Stichtingen of Organen stellen de programma's voor de praktijk opleiding samen, ook moeten zij beoordelen of de praktijkopleiding welke in het bedrijf gegeven wordt go'ed is, of het voldoet aan het kriteria "opleidingsbedrijf". Dit gebeurt door de landelijke konsulenten. Deze konsulent bezoekt regel matig het bedrijf en bespreekt de eventuele moeilijkheden, welke er kunnen zijn met de werkgever en de leerling; ook bekijkt hij de taakopdrachten en de werkboeken. Hij houdt verder een goed kontakt met het Regionaal Orgaan. Het Regionaal Orgaan werkt als regel per provincie of soms een deel daarvan en verzorgt de voorlichting op het gebied van het Leerlingwezen en Vorming, op alle scholen in de provincie voor wat betreft L.B.O. en M.A.V.O. en L.E.A.O. en dat zowel klas sikaal als ook groepsgericht als ook op ouderavonden of bij schoolmanifestaties, dus zo ruim mogelijk. hebben zij kontakten met de direkties van de vormingsinstitu ten. Zij verzorgen dus naast de voorlichting ook de begeleiding van de leerlingen, en daarmee ook de inschrijvingen voor de be treffende scholen en instituten. De begeleiding wordt verzorgd door middel van spreekuren op de betreffende scholen en ook. door huisbezoeken, dit alles om het voor de leerling zo goed mogelijk te doen funktioneren en een goed examen af te leggen. Deze Regionale konsulenten geven naast hun taak als voorlichting een sociaal-pedagogische begeleiding. Informatie over alle opleidingen en inschrijvingen in Zeeland over het leerlingwezen kan men krijgen op het kantoor v.h. Re gionaal Orgaan voor het Leerlingwezen, Valckeslotlaan 6, te Goes. Tel. (01100) - 27671 of bij de Direkteur D. v. Elsacker, Schipperswegeling 11, Goes. Tel. (01100) - 16317. zomede van de konsulenten in de rayons: voor Schouwen-Duiveland, Thoien, St. Philipsland, D. v. Elsëc- ker, adres tel. zie als boven. voor Zeeuws-Vlaanderen W. Pilaet, Wouterij 53, Koewacht. Tel. 01146 - 679. Walcheren en Noord-Beveland J.F. Fukking, Zuiderbaan 49, West-Souburg. Tel. 01184 - 65799. Zuid-Beveland en Thoien en St. Philipsland, M. Goedegebure, Walstraat 23a, 's-Heer Arendskerke. Tel. 01106 - 1915. Een goed boekje waar alle opleidingen in de provincie in voor komen is: "Verder leren in Zeeland na MAVO of LBO" a 1,25. Verkrijgbaar bij het Provinciehuis, St. Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, en bij de schooldekanen. De publiciteit rond een telegram van de Vereniging van direk- teuren en leraren bij het middelbaar land- en tuinbouwonder- wijs geeft het ministerie van landbouw aanleiding, het volgende op te merken. Het is volstrekt onduidelijk, op welke gronden de Vereniging veronderstelt "dat zeer zware bezuinigingen op het landbouw onderwijs" zouden worden toegepast. Reeds in "Bestek '81" (Kamerstuk 15081, volgnummer 1, pag. 32) is vermeld dat voor het Landbouwonderwijs soortgelijke ombuigingsmaatregelen van toepassing zijn, als bij het ministe rie van onderwijs het geval is. Dit houdt volledige parallelliteit in van de beleidsuitgangspunten en derhalve ook van de finan ciële gevolgen daarvan. Op grond hiervan is inmiddels in het kader van de Voortgangsnota met betrekking tot de realisering van "Bestek '81" (Kamerstuk 15081, volgnummer 28) aangege ven. op welke wijze de begroting voor het Landbouwonderwijs is bijgesteld. Uit een en ander blijkt dat er geen grond is voor de grote verontrusting die onder de Vereniging blijkbaar leeft. Streekschool "Zeeland" Molenwater 8, Middelburg administratief assistent(e) administratief medewerk(er)-ster A autogeerrlassen bank- en plaatwerken bejaardenhelpende booglassen booglassen in edelgas detailhandel elektrotechniek gezinshelpster horeca konstruktiebankwerken machinebankwerken (hand en machinaal) metselen motorvoertuigentechniek plaat- en konstruktiewerk procestechniek pijpbewerken scheepsbouw schilderen timmeren verzorgi'ngsassistent(e) "De Vakschool" Bergweg 17, Goes dameskappen gezinshelpster LTS. Bergweg 6, Goes centrale verwarming installatietechniek landbouwwerktuigherstellen luxe brood-/banketbakken Slagersvakschool Westwal 37, Goes slagersopleiding Lagere land- en tuinbouwschool Biezelingseweg 10, Kapelle akkerbouw Streekschool "West-Brabant" Ringersweg 14, Bergen op Zoom administratief assistent(e) administratief medewerk(er)-ster A autoplaatwerker bouwkunde chauffeur detailhandel draaier elektrotechniek handvormen installatietechniek machinale wegenbouw metaalkonstruktie modinette motorvoertuigentechniek vliegtuigbouw schilderen Chr. LTS Crijnsenstraat 3, Axel centrale verwarming hulpmonteur centrale verwarming monteur detailhandel metaalbewerker scheepsbouw metaalbewerker konstruktie en apparatenbouw LTS, Axelsestraat 20, Terneuzen brood- en banketbakken elektrotechniek metselen motorvoertuigentechniek procestechniek schilderen timmeren LHNO "Molenkwartier" Tuinstraat 7, Axel dameskappen RK LTS Gildenstraat 1, Hulst timmeren Interlevensbeschouwelijk vormingsinstituut Levensschool voor werkende jongeren voor Midden- en Noord-Zeeland in Zeeuwsch-Vlaanderen Vlissingen: Kasteelstr. 97 Terneuzen: Leeuwenlaan 36' Middelburg: Molenwater 8 Hulst: Sportlaan 8 Goes: Koninginneweg 1 Oostburg: Noordwal 43 Zierikzee: Nieuwe Boogertstr. 26 Samenwerkingsprojekt "Midden- en Noord-Zeeland' Middelburg: Molenwater 8 ged. 2 dagen beroepsopleiding en vorming Reformatorisch vormingsinstituut Goes: Lijnbaan 44 Anna Jacobapolder: Langeweg 7 Samenwerkingsprojekt "Zeeuwsch-Vlaanderen' zie: adressen levensschool voor werkende jongeren ged. 2 dagen beroepsopleiding en vorming Streekschool West-Brabant Bergen op Zoom: Ringersweg 14 ged. 2 dagen beroepsopleiding en vorming 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 7