5 ZEEUWS AGRARISCH JONGEREN KONTAKT "Aktie" PLATTELANDS JONGEREN ZUID 1978 en de gevolgen D, A Is Z.A.J.K. zijn we druk bezig om met publiciteitsakties aandacht te vestigen op onze problemen en de problemen die heel de landbouw raken. W ij willen daarom niets meer en niets minder dan kompen- satie van onze gestegen kosten en een vergelijkbaar inkomen met vergelijkbare groepen in de samenleving. WIE? een provinciaal kontakt voor agrarische jongeren (opgebouwd uit vertegenwoordigers van de Regionale Agrarische Kommissies); WAT? samenwerkingsorgaan van de drie plattelands jongeren organisaties; WAARVOOR? vorming en belangenbehartiging van de jonge boer. P.J.G.N.-NIEUWS Het vormingswerk binnen de P.J.Z.: A. Kadervorming B. A Igemeen vormingswerk A. OVERZICHT JAARLIJKSE KADERVORMINGSAKTIVITEITEN B. ALGEMEEN VORMINGSWERK r Z.A.J.K. Redaktie Netty Verhage, Sasputsestraat O 8, 4507 IM Schoondijke, tel. 011 73-1379; adressen. Marlies Wassenaar, Gr Markt 28, 4461 AJ Goes, tel. 01100-21010 tst. 54.^ JONGE BOEREN VOEREN AKTIE "Zij die gaan sterven, groeten u" was de niet zo subtiele, maar tamelijk rauwe leuze die de liefelijke, rode rozen vergezelde, die eerder deze week aan de minister en de H.I.D.'s voor de be drijfsontwikkeling werden aangeboden door het NAJK. De jonge boeren dus in de arena van de gladiatoren. En minister van der Stee als Ceasar? Waarom aktie? Omdat het niet goed gaat in de landbouw. En nu gaat het er niet om, ons zelf aan te praten dat het slecht gaat, want gemiddeld over de jaren 1964-1968 was de land- en tuin bouw in Nederland nog bijna kostendekkend, maar van 1974- 1978 is het gemiddelde "dekkingspercentage" tot ongeveer 80% gedaald. De daling van de gemiddelde arbeidsopbrengst als percentage van het c.a.o.-loon in de land- en tuinbouw over de laatste vijf jaar, is, vergeleken met de overeenkomstige periode van tien jaar geleden, nog sterker. Niet alleen met de inkomens gaat het niet goed, ook het Ge meenschappelijk Landbouwbeleid van de E.G. vertoont scheu ren. Met de grootste moeite wordt de zaak in Brussel bijelkaar gehouden. Met name Engeland (Labour of Conservatief, dat maakt op dit punt niets uit) en Italië lijken nauwelijks bereic het Brusselse beleid nog langer te financieren. De "oplossing" van de Europese Commissie (melkheffing, prijsbevriezing) is slecht. Daarvoor is in dit blad al uitvoerig geschreven. Maar het NAJK meent, datje niet bij de pakken neer moet gaan zitten. Je zult je stem moeten verheffen als Europese boeren. Het Zeeuwse Agrarisch Jongeren Kontakt heeft met een bor- denaktie de spits afgebeten. Het NAJK is gevolgd met deze rozenprikaktie. Mocht de Brusselse marathon in juni niks opleveren, dan valt te verwachten dat er in de herfst hardere akties zullen volgen. Gerrit Walstra I Op afdelingsnivo 11 afdelingsbesturen): lx per 3 maanden bestuursbegeleiding t.b.v. de II afdelingen (door beroepskracht). rol: deel van avond observatie; laatste lA deel avond n.a.v. observaties: gesprekken, bijsturen, leerpunten en suksessievelijk bestuursleden deze taak over te laten pemen. II Op centraal (provinciaal) nivo: (a. b en c voorbereid, georganiseerd, geleid door de provinciale vormingskommissie beroepskracht) a. in oktober, halve bestuursinstruktiedag (Kapelle of Bergen op Zoom) (1978) v eerste helft: technische bestuursinstruktie t.b.v. voorzitters, sekretarissen en penningmeesters. tweede helft: inhoudelijke (gezamenlijke) instruktie (doel, methodes, vormingswerk, open-ronde-gesprek; informatie uitwisseling). b. in december: kader-weekend (van Eeghenhuis te Aarden burg) (1978) inhoudelijk bezig zijn met besturen (o.a. doelgroepanalyse, stellingenspel provinciaal beleid; teamworkspel; doelstelling vereniging). c. in april: bestuursinstruktie-avond t.b.v. voorzitters en nieuwe bestuursleden (Bergen op Zoom) (1979) praktische uitwerking van kaderweekend, (o.a. behoeftepei ling samenstellen, teamwerk in afdelingspraktijk én bijspij keren nieuwe bestuursleden). III Schriftelijke ondersteuning; De (kader)vormingskommissie (tussennivo) stelt elk jaar Kader-Service-Map samen. Verder uiteraard stukken vanuit landelijk en provinciaal buro. De bordenaktie richtte zich met name tegen de voorstellen van de Europese Kommissie voor het volgende prijzenjaar. Die voorstellen hebben n.I. tot gevolg dat: het inkomen van de (j°nge) boeren nog verder achter raakt; de werkgelegenheid in de landbouw nog verder zal da len; de leefbaarheid van de kleine kernen op het platteland nog verder achteruit zal gaan. Het zijn dus reële zaken waarvoor wij pleiten en waar elke boer in mee voelt. Wij zijn dan ook blij dat de pers ons alle gelegen heid biedt om dit naar buiten uit te dragen en de konsument er van te doordringen dat het zo niet goed gaat in de landbouw. Wat ons echter wel verwondert is dat de standsorganisaties er zich zo gemakkelijk van af maken. Als Z.A.J.K. kunnen wij wel een paar maanden aan de weg timmeren maar de standsorganisaties moeten het wel voortzet ten anders gaat de druk van de ketel. De landbouworganisaties moeten het met elkaar (óók het Z.A.J.K.!) aanpakken en met harde eisen komen anders zijn er in het jaar 2000 maar 25.000 boeren meer over (en dat is al over 20 jaar!) Maar helaas, het laat zich aanzien dat we met de eisen op nationaal nivo nog lang niet op één lijn zijn gekomen. Een paar geschilpunten tussen Z.L.O. en Z.A.J.K. zijn o.a.: Moet het landbouwbeleid aangepast worden en hoe dan wel? Wij vinden dat het landbouwbeleid meer ekonomisch-sociaal omgebogen moet worden en daarmee een stuk werkgelegenheid behouden moet blijven. Zo ook met het fiskaal beleid. Wij vinden dat het landbouwbe leid meer ekonomisch-sociaal omgebogen moet worden en daarmee een stuk werkgelegenheid behouden moet blijven. Zo ook met het fiskaal beleid. Wij vinden dat ondernemers met een laag inkomen meer faciliteiten moeten krijgen dan onder nemers met een hoog inkomen en veel eigen vermogen omdat de sociale premiedruk voor inkomens tot 40.000 naar verhou ding veel zwaarder is dan voor inkomens boven dat bedrag. Daarom dat aktiebord "Boerenbelang - Ieders belang" en lees dat nu maar eens dubbelzinnig. e akties van de agrarische jongeren in Zeeland hebben al wat los gemaakt, zowel in de provincie als daarbuiten. Wij waren uitgenodigd om afgelopen donderdag een petitie aan te bieden aan Hare Majesteit de Koningindie een bezoek bracht aan Zee land. Het provinciaal bestuur stelde het op prijs dat wij daar onze situatie weergaven. Zo staat er ook een gesprek op stapel met ir. de Zeeuw van het ministerie van landbouw die op zijn verzoek over onze eisen wil praten en daarin zullen we niet schromen om naast het 3 Z.L.O.-rapport onze eigen gedachten over mogelijke oplossingen (op korte en lange termijn) te praten. Eén wens blijft bestaan, n.I. dat de landbouw het eens wordt voordat het te laat is, anders zijn er geen boeren meer over. Aktiebord "Met dit landbouwbeleid elke dag 10 boeren kwijt" reken maar uit wanneer je dan op 1 bent uitgekomen. Jos de Regt, voorz. Z.A.J.K. B.l.) Behalve kadervorming houden de V.K. (vormingskom missie) en de beroepskracht zich ook bezig met een onderdeel van het algemeen vormingswerk: Film-Gespreks-Avonden (F/G-avonden). Voorbereiding: a. via mini-enquête inventarisatie van thema's/onderwerpen- behoefte. b. na keuzebepaling enkele, op het thema betrokken, films draaien en analyseren; vragen eruit halen en "panklaar" maken. c. try-out van de F/G-avond als training en evaluatie leerpun ten. Uitvoering: Zes afdelingen bestelden daarna de F/G-avond; d.w.z. elke keer .ging de V.K. met film en projektor "de bóer op", waarbij een roulerende taakverdeling is ingevoerd (inleider; operateur; gespreksleider). In 1978 waren de thema's van de F/G-avonden: Vooroordelen en Mensen zonder werk. B.2.) Begeleidings- en vormingswerk door de beroepskracht (i.s.m. werkgroepen en incidentele kommissies). a. Ledenweekends in 1978: 3 video-doe-weekends 2 thema-weekends: ons platteland 1 thema-weekend: vooroordelen/diskriminatie b. Agrarische Studiereis Verenigde Staten: 3!/2 week, 31 deelnemers: 70% agrarisch, 30% toeristisch. c. Toneel: begeleiding van toneeljury; organisatie en spelers- kursus. d. Diversen, zoals een kreativiteitskursus (organisatie); bege leiding sportkommissie, dagelijks bestuur, hoofdbestuur etc. Filosofie achter dit alles: (vooral bij F/G-avonden en ledenweekends en kadervorming) 1. oriëntatie keuzemogelijkheden aangeboden krijgen kans krijgen (systematisch: met begeleiding) om te leren kennen wat er allemaal mogelijk is. 2a. leerproces mogelijkheid krijgen ergens intensief mee bezig te zijn VORMING 1) bredere, objektievere informatie; blikverruiming 2) aan het denken gezet worden 3) vaardigheden verkrijgen 4) zelfontdekking/persoonlijkheids ontwikkeling/groeiproces 5) leren samenwerken/anderen leren kennen/waarderen 6) gericht op aktieve hantering in je samenlevingssituatie; gericht op totale persoon. 2b. bewustwording 1slagvaardiger, gelijkwaardiger voelen 2) maatschappelijke betrokkenheid 3) mondigheid, stellingname, zeggingskracht 4) kritische waardering van je eigen situatie. ONTWIKKELING 1zelfontdekking, groeiproces 2) zelfontplooiing van expressie, kenvermogen en kennis-inhouden, vaardigheden 3) niet zozeer gericht op verandering van, invloed krijgen in je samen levingssituatie; gericht op een aspekt van de persoon. (Deelnemers omschrijven het als: meningsvorming begrip/opheldering jezelf leren uitdrukken zelfwerkzaam worden kreatieve potenties bewust geworden jezelf Ieren zijn)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 6