E rnsl cn humor, kinderen en volwassenen, getallen en woorden, afscheid en welkom, mannen (3) en vrouwen (239), namen en naamlozen en dan ook nog rabarber met of zonder rozijnen. U houdt het niet voor mogelijk. Toch waren al deze ingrediënten de 24ste april in "Zidewinde" te Sprang-Capelle aanwezig. Dit alles maakte deze dag tot een hoogtepunt in het "plattelandsvrouwenjaar" in Brabant. M evr. Bom-Broere, presidente van het Prov. Best. van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen in Noord-Brabant, opende deze bijeenkomst met een hartelijk welkomstwoord aan gasten en de diverse leden uit de verschillende delen van de Provincie. Zij zei verder ondermeer: "Wij kunnen terugzien op een goed achter ons liggend hondsjaar. Als er geen voortrekkers waren, zou je stil blijven staan. Echter ongemotiveerd doorhollen is ook niet goed. I n een 5 minuten praatje vroeg Mevr. Noteboom-v.d. Tol aandacht voor het jaar van het kind. Met klem stelde zij enkele vragen zoals: "Is er bij U al een gedachte of een idee over het jaar van het kind ontstaan? Is het jaar van het kind wel nodig? Er is al een derde deel van het jaar om hebben we er al iets aan gedaan? Wist U dat per jaar 1200 kinderen ernstig mishandeld wordën in dit land. Bij 600 hiervan ontstaat ernstig hersenletsel. 100 Kinderen worden zelfs gedood. IJzige getallen die wel voor zichzelf spreken. M evr. Middelkoop v.d. Ploeg (s.e.v.) gaf op humorvolle wijze voorlichtingsflitsen. De agrarische commissie wil met haar avondvullende fabeltjeskrant "BURGERS EN BUITENLUI" in een daardoor ontstane discussie de diverse platte landers dichter bij elkaar brengen. I n het programma: "Een middag rond en met de verhalen van: "DE'N CONTENTEN MENS", werden we op een bijzonder humorvolle wijze bezig gehouden door dhr. N. van Roessel. Deze is vooral bekend van radio Brabant (Mede oprichter) en auteur van de te boek gestelde Brabantse verhalen. Vroeger leraar Nederlands aan het Catharina lyceum in Eindhoven, later rector in Hulst - Zeeuws-Vlaanderen. Geboren in Schijndel en nu wonende in Helmond. Het is vreselijk moeilijk deze rasechte Brabander, ook nog vader van 6 kinderen, te vangen in woorden en op papier te zetten. Humor mag niet kwetsen was zijn stel ling. Er -moet een drieeenheid zijn in degene: die verteld, die luistert, en met wat er wordt verteld. 13 e sleedoorn of Prunus spinosa is een eenvoudige struik die met een bescheiden plaatsje in de randen van hagen singeltjes en struwelen al tevreden is. Die tevredenheid laat ze al vroeg in het voorjaar blijken als ze zich nog voor ze in blad komt tooit met een massa witte bloempjes. Op gepaste wijze voegt ze zich in het koor van planten die in het landschap de lof op het voorjaar zingen. In erfbeplantingen, vogelbosjes en dergelijke voelt ze zich het beste thuis en in die toepassing siert ze menig hof. Sierkersen zonder veel pretenties 13 e gewone vogelkers of Prunus padus is een stugge groeier die een hoogte van zo'n twaalf meter kan bereiken. In natuur lijke situaties komt ze voor in bosjes tesamen met o.a. eik, iep en esdoorn. D e kerspruim of Prunus cerasifera is als soort alleen nog als onderstam in gebruik. In tuinen is de kerspruim vooral aanwezig als roodbladige cultivar. Heel bekend is de Prunus cerasifera "Atropurpurea". Het is een kleine boom met eerst licht en later donker purperbruin blad. Tegelijk met het licht ontluikende blad verschijnen de rose, later naar wit verbloeiende bloemen. Een cultivar met goed eetbare wijnrode pruimpjes is Prunus cerasifera "Hollywood". "Hollywood" heeft vrij grote bladeren die aanvankelijk groen zijn maar in de loop van de zomer meer naar bruin verkleuren. De bloemen zijn licht rose. De roodbla dige kerspruimeh zijn in tuinen opvallende, soms (te) zware kleuraccenten. Door ze te omgeven met planten met geel- achtig-groene bladeren wordt een levendiger effekt verkregen. Zoals met alle bladkleurspelingen leidt echter een teveel tot een onrustig geheel en enige terughoudendheid is dan ook op zijn plaats. T ot de kroosjes of Prunus insititia worden als variëteiten op de soort de bekende Reine Claude- en eierpruimen gerekend, evenals de mirabellen en de bekende pruime-onderstam St. Julieen A. w W^rlk. mwwA De voorjaars vergadering van de Nederlandse bond van Plattelandsvrouwen Noord-Brabant D e pruimachtigen of Prunus familie waartoe de sierker- sen behoren zijn een voor tuin en landschap uitermate belangrijke plantengroep. Het is 'n familie die in welhaast iedere tuin is vertegenwoordigd. Bovendien is het een fa milie die in veel gevallen het nuttige met het aangename weet te verenigen. Tot de pruime-achtigen behoren na tuurlijk de pruimen, maar ook perziken, abrikozen en de zoete en zure kersen. Ze omvatten de sleedoorn, de japanse .sierkersen, de amandel, de vogelkers, de kroosjes, de kriek en nog een hele reeks minder bekende soorten. De sleedoorn De vogelkers De kriek De kerspruim De zure kers Kroosjes WW M K M R B WÊ H^H^I onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond MY B Bt I Bid van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra- IW BB H ^B^BW WT Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Malde- I* BP' BB BB ^B^BT gem. Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. Mevr. Bom schonk in haar openingsrede aandacht aan het jaar van het kind, het nieuwe hoofdbestuurslid mevr. Baks, de handwerktentoonstelling te Breda in juni, de binnenlandse bonds-reis in Brabant in september en het "ja" tegen de lande lijke statuten. "Het is erg belangrijk dat de gang er in blijft! V ervolgens gaf de prov. sekr. Mevr. Rempt-Heij haar verslag over het afgelopen jaar. Ook dit was een terugblikken op een aantal werkzaamheden zoals: kursussen, lezingen, kaderdagen in de afdelingen en prov. bestuur. Mevr. G. van 't Sant-van Velzen nam ons in haar notulen nog even mee naar de 40 jarige jubileum vergadering van vorig jaar. De prov. penningm. Mevr. G. Tol-Schipper gaf een duidelijk financieel jaaroverzicht, waarbij zij het reilen en zeilen van de penningen van de provincie uitlegde. Alle onkosten zijn door de inkomsten gedekt! 1979 heeft een batig saldo!" zo memoreerde zij. "Het doel voor dit jaar internationaal: bewustwording bewust making voor het leed en verdriet geldt voor alle kinderen van de wereld! Geef ze een kans!". Onze nieuwe discussieleidster Mevr. Y. van Dalen stelde zich, tussen haar huiselijke beslommeringen in, aan ons voor. Zij begeleidt het nieuwe discussie onderwerp "Ik, jij hoe leven wij!" Het internationale reiscommissie lid. Mevr. B. de Jager spoorde ons aan dit jaar een reis naar Meridon (Frankrijk) van 18-25 September of van 17-24 Augustus naar Muri (Zwitser land) te maken. Tijdens de bestuursverkiezingen (Wat zijn we toch een prakti sche platte vrouwen) vertelde mevr. Engelen van de handwerk- kommissie over de geweldige resultaten op handwerkgebied in de afdelingen. 12 van de 15 hebben van hun beste kunnen blijk gegeven. Er zijn 206 stuks in gezonden. Hiervan zijn er 131 met een prijs beloond en gaan er 62 naar de landelijke handwerk tentoonstelling. Met recht kon Mevr. Engelen zeggen: "We zijn trots op de leden die hieraan meegewerkt hebben!" Mevr. A. in 't Veld-Blonk en Mevr. S. Verhage-Breure zijn de nieuwe P.B. leden. Zij vertegenwoordigen respektievelijk: Wil- lemstad-Fijnaart en Steenbergen-Dinteloord-Hoogerheide. Onze helaas scheidende presidente Mevr. Bom en vice-presi- dente Mevr. Overbeeke werden toegesproken door mevr. Rempt, toegezongen door de leden en beladen met bloemen door de afd. besturen. Dank U wel voor wat U beiden aan inzet aandacht, hartelijkheid, blijheid en humor in de afgelopen 6 jaar hebt gegeven. Bedankt voor het vele werken Zoete lieve platte vrouw Bedankt voor 't vele werken zoete lieve vrouw. Ook mevr. Leijs heeft haar plaats in moeten ruimen. Deze wordt nu bezet door mevr. Baks-Vos. De eerste is hard aan 't studeren en de laatste ziet het hoofdbestuurswerk nog als een moeilijk raderpatroon, waarbij nu langzaam de lijnen duidelijker begin nen te worden. Afscheid werd ook genomen van mevr. E. v.d. Weele-Schipper (leesklubwerk) en de 2 handwerk kommissieleden: .Mevr. van Velzen en mevr. Engelen. Ook de beide, al 10 jaar oude. rotten in het diskussiewerk n.l. mevr. v.d. Ploeg en mevr. Kant. moes ten helaas het veld ruimen, gelukkig kunnen zij op een andere plaats binnen de bond hun beste krachten en ervaring geven. Tot besluit van de ochtend, vertoonde dhr. Sinke het Z.L.M.- journaal. Even konden we terugblikken naar o.a. de uitwisse- lingsreis van Oost naar West-Brabant. Voor de prachtige handwerktentoonstelling was tijdens de lunchpauze enorm veel belangstelling. Iedereen dromde zich naar de kleurige uitstalling. Vooral het ragfijne kantkloswerk. opgezet door Mevr. Blok: trok ieders aandacht, 't Wordt de rand van een zakdoekje. Straks bij het openen van de handwerkten toonstelling in Breda, zal het overhandigd worden aan mevr. van Harten, de vrouw van de kommissaris van de koningin, die deze officiële opening zal verrichten. Het allerfijnste garen hiervoor heeft mevr. Blok helemaal in Brugge (het hart van de kantkloswereld) gehaald; Er zitten uren en uren arbeid in dit werkstuk. Kostelijk waren zijn buitelingen met de taal in het dialekt uit de Meijerij. Dhr. van Roessel liet ons kennis maken met "Ons Cato", zijn vrouw die zich huid en haren had gestort in de perikelen van de uitverkoop. Hij vertelde over de Brabantse boer die zich verweerde uit alle macht in de machteloosheid van het geloof, wat altijd geweldig op hen afkwam. Over mannen: "Ge het ze - ge moet ze hebben - maar ze zijn toch niet om te hebben!" De humor stortte zich als een waterval in de zaal. En op zijn vraag: "Willen jullie nu gaan pauzeren?" Riep een plattelands vrouw heel enthousiast: "Nee, doorgaan!!!!" Ernst was er in een heel kort persoonlijk gesprekje over de opvoeding van de kinderen nu. Waarbij je stapje voor stapje vooruit mag gaan. "Je mag wel palen van beperkingen uitzetten, maar de kinderen mogen ze niet zien". Later kreeg de humor toch weer de overhand. Tranen hebben we gelachen om de wederwaardigheden van de teruggave via de komputer van 37 cent. Recht uit het hart kwamen de dankwoorden van mevr. Bom: "Wij zijn blij dat we Brabanders zijn. dat er niet veel van deze humor verloren zal gaan en dat we als "Contente mensen" naar huis De japanse sierkersen spreken door hun uitbundige bloei het meest tot de verbeelding en slechts weinigen kunnen hun verleiding weerstaan. Toch is zo'n suikerzoete japanse droom niet altijd even gepast. De betovering die ervan uit gaat heeft soms dat onwerkelijke dat ons nuchtere Hol landers het gevoel geeft vreemd te gaan met een exotische schoonheidskoningin. En omdat vreemd gaan niet iedereen ligt. willen we hier een aantal van die meer bescheiden maar toch o zo lieve sierkerssoorten van eigen bodem presenteren. Daar waar in verband met het zogenaamde perevuur de mei doorn minder wordt gewenst, kan de sleedoorn als redelijk al ternatief aangeplant worden. C.J. Nouse Beveland B.V. De sleedoorn brengt na de bloei kleine blauwe, wrang smaken de pruimpjes voort waarvan door de liefhebbers een soort vruchtencompote gemaakt kan worden. In afwijking van de meeste andere pruime-achtigen bloeit de vogelkers rrrej. trossen of pluimen witte bloemen. In augustus rijpen de donkere vruchten en zoals uit de naam al valt af te leiden worden die vruchten graag door de vogels genuttigd. Ook de vogelkers is een zeer bruikbaar gewas in erfbeplantin gen, vogelbosjes en andere minder gekultiveerde of landschap pelijke beplantingen. Voor wie eenvoudig niet mooi genoeg is, zijn er enkele cultivars geselekteerd waarvan Prunus padus "Watereri" opvalt door de grotere witte bloemtrossen en waarvan Prunus padus "Colora- ta" zich onderscheidt door purperkleurig blad en bleekrose bloemtrossen. 13 e kriek, zoete kers of Prunus avium heeft meegewerkt aan het ontstaan van vele konsumptiekersen. Veel van die kon- sumptiekersen worden nog dikwijls geënt op een onderstam van, zoals ze dan heet, de limburgse boskriek. De kriek kan uitgroeien tot een flinke boom van zo'n vijftien meter hoog en bloeit tegelijk met het uitlopen van het blad met trossen enkele witte bloemen. Een zeer fraaie kultivar is Prunus avium "Plena". Deze gezond groeiende sierkers bloeit in het voorjaar zeer uitbundig met massa's prachtige goed gevulde witte bloemen. In het najaar is er als toegift een soms geel tot rode herfstkleur. 13 it de zure kers of Prunus cerasus is onze bekende morel voortgekomen. Ofschoon de morel in hoofdzaak om de vruch ten wordt aangeplant, weet hij in bloei vele andere "echte" sierkersen te evenaren. De kleine boom of flinke struik heeft een aardige groeiwijze en kan in veel gevallen in kleinere tuinen als sierkers funktioneren. Een geselekteerde siervorm van de zure kers is Prunus cerasus "Rhexii" die in mei gedurende vrij lange tijd is overladen met mooie witte dubbele bloemen. De in het wild voorkomende kroosjes worden weer als een aparte soortvarieteit beschouwd. Deze vroeger in hagen en struwelen vrij veel voorkomende wilde pruim met witte bloe men en zoete vruchten begint zeldzaam te worden. Niet in het minst door het verdwijnen van vele struwelen bij boerderijen in ruilverkavelingsgebieden enz. De in het wild voorkomende kroos die officieel luistert naar de naam Prunus insititia var. subsilvestris, wordt alszodanig niet meer gekweekt en dus ook niet meer aangeplant. In kringen van organisaties als de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten ziet men het verdwijnen van deze karak teristieke soort met lede ogen aan en naar verluidt is er het voornemen om op daarvoor in aanmerking komende plaatsen de kroos de haar vanouds toekomende plaats te hergeven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 5