De rooie haan N iet alleen bij brand maar ook op een bepaald moment in je leven kun je plotseling voor problemen komen te staan. Dat zijn risiko's die men niet kan ontlopen. B Vervolg Vakantie en verzekering Pleziervaartuigen De watersport heeft een grote vlucht genomen. Elk jaar komen er duizenden boten bij. Ook op het water wordt het derhalve steeds drukker, met als gevolg meer aanvaringen en meer schades. We onderscheiden bij de pleziervaartuigenverzekering een uit gebreide dekking en enkele vormen van minder uitgebreide dekkingen, zoals alleen tegen wettelijke aansprakelijkheid of WA aangevuld met de dekking tegen het risiko van brand en diefstal. Vele booteigenaren zijn hun boot of motor door diefstal kwijt geraakt. Het is daarom van groot belang dat u maatregelen neemt om diefstal te voorkomen. Vergrendel b.v. uw buitenboordmotor als hij niet wordt ge bruikt. Hiervoor zijn speciale sloten in de handel. Tenslotte nog een dringende aanbeveling voor mensen die hun boot meenemen naar Italië. In Italië is namelijk voor boten met een binnen- of buiten boordmotor een verzekering tegen wettelijke aansprakelijkheid verplicht. Nederlanders die met hun boot naar Italië gaan. moeten bij hun verzekeraar een "certificaat" aanvragen. Annuleringsverzekering Een annuleringsverzekering inklusief afbrekingsvergoeding, vergoedt de kosten van het reisarrangement of huurovereen komst bij het niet doorgaan (dan wel voortijdig terugkeren) van de reis door een aantal gebeurtenissen zoals ziekte, overlijden en ongeval. Belangrijk! De verzekering kan worden afgesloten bij het boeken van de reis of het aangaan van de huurovereenkomst of uiterlijk binnen 7 dagen daarna. Reisverzekering D e belangrijkste vakantieverzekering is zeker de reisverzeke ring. Voor het sluiten van een dergelijke verzekering zijn be langrijke motieven aan te voeren, hetgeen moge blijken uit onderstaande opsomming van de dekking die een dergelijke verzekering in het algemeen omvat. 1. Verzekering van de reis bagage tegen beschadiging, diefstal of vermissing; een bedrag aan geld of geldswaardig papier is extra bij te verzekeren. Het is verstandig een lijstje te maken van dingen die u mee neemt op reis en aan de hand hiervan de waarde te bepalen. Bij verlies of diefstal dient steeds aangifte te worden gedaan bij de politie ter plaatse. 2. Een bedrag voor de kosten van geneeskundige behandeling en/of verpleging als gevolg van een ziekte en/of ongeval. Bij verblijf in het buitenland is dit van groot belang. Zowel voor Ziekenfondsverzekerden als voor partikulier-verzekerden is het nodig bij reizen naar het buitenland een reisverzekering te slui ten, omdat niet alle in het buitenland gemaakte kosten onder de ziekenfondsverzekering of de ziekenhuiskostenverzekering val len. Vooral nu steeds meer vakantiegangers reisdoelen buiten Eu ropa kiezen dient hier een zo hoog mogelijk verzekerd bedrag te worden gekozen. Ziekenfondsverzekerden dienen bij hun zie kenfonds een verklaring te vragen, waarmee ze in een aantal landen geneeskundige hulp kunnen verkrijgen. 3. Kosten van vervoer van het stoffelijk overschot in geval van overlijden door ongeval of ziekte. 4. Extra reis- en verblijfkosten, die moeten worden gemaakt voor langer verblijf wegens bijv. ziekte, ongeval en in geval van terugroeping naar Nederland wegens dringende familie-om standigheden. 5. Extra kosten in verband met het uitvallen van auto en/of caravan. 6. Een ongevallenverzekering met een kapitaal-uitkering bij overlijden en een kapitaal-uitkering bij blijvende invaliditeit. De meest gangbare reisverzekeringen bieden overigens een keuzemogelijkheid uit een aantal kombinaties, waarvan de premie stijgt, naarmate de verzekerde bedragen hoger worden. Enkele tips ter voorkoming van schade! Reis en verblijf Enkele praktische tips voor de reis en het verblijf op de vakan tiebestemming: - sluit de auto, boot, caravan, appartement, bungalow of ho telkamer goed af; neem waardevolle voorwerpen mee of geef ze in bewaring; laat geen bagage achter in de auto; neem zo min mogelijk kontant geld mee, maar gebruik cheques of betaalkaarten: laat uw eigendommen nooit onbewaakt achter, ook niet op stranden; laat nooit sleutels in de auto. al is het maar voor een ogenblik; - parkeer 's-avonds en 's-nachts op een goed verlichte plaats: beveilig caravan of aanhanger voldoende tegen afhaken. De woning Tijdens afwezigheid blijft de woning natuurlijk afgesloten maar toch min of meer onbeheerd achter. Er is weinig of helemaal geen kontrole op huis en inboedel. Een tijdelijk niet bewoond huis is voor inbrekers een aantrekkelijk objekt. Volg daarom onderstaande raadgevingen op: Tref voorzieningen.... voorkom onprettige ervaringen Kontroleer of raam- en deursluitingen goed in orde zijn: - deuren en ramen sluiten (ook kleine raampjes): laat binnen deuren en kasten onafgesloten: waardepapieren en kost baarheden opbergen (safeloket bij de bank); merken en/of nummers van waardevolle voorwerpen noteren (eventueel fo to's maken); hoofdgaskraan dicht; - antenneaansluiting radio en t.v. losmaken; alle stekkers uit de stopkontakten: elektrische apparaten uitschakelen: waterleiding afsluiten: verwarmingsinstallatie uitschakejen; laat toezicht-op het huis houden; leveranciers afbestellen (bakker, melkbezorger etc.); deel vertrouwde buren mee dat u met vakantie gaat. Tekenen vermijden die op afwezigheid duiden Geen briefjes aan raam of deur; - geen gesloten overgor dijnen: laat de planten voor de ramen staan: brievenbus regelmatig laten ledigen; laat de tuin niet onverzorgd: deuren op nachtslot doen; laat geen losse ladders of trappen in de tuin achter, maar berg dit op. Zorg ervoor dat huis en inboedel op "uitgebreide gevarenkondi- ties" voor toereikende bedragen zijn verzekerd. Is dit niet het geval of bestaat er twijfel, neem dan zo snel mogelijk kontakt op met uw vertegenwoordiger of met het Hoofdkantoor. Wij wensen u een prettige vakantie! Fluit "S chrijver langs de weg" geniet weer van de prachtig uitlopende natuur. Hoe kan het ook anders in deze kille dagen. Een schril kontrast tussen deze uitlopende natuur vormden de hevige bran den, die de laatste weken op en kele bedrijven hebben plaats ge had. Een reden temeer u nog eens te wijzen op "de rooie haan" die op een onverwacht moment toe slaat en uw gebouwen in de as kan leggen. Ook al klinkt het wat overbodig, toch weer moet schrijver u erop wijzen en u adviseren de brandpolissen na te zien en steeds weer aanpassen aan de steeds stijgende bouwkosten. Het praatje van "mij kan niets gebeuren" of "ik bouw toch niet terug zoals de gebouwen nu staan" mag beslist niet als stok gebruikt worden om er niets aan te doen. Nonchalance nü kan u straks veel kopzorgen kosten als er werkelijk brandschade zou zijn. et is altijd weer ontdekkend om eens na te gaan welke bedragen er verdwijnen in de Moloch die de Staatskas heet. De recente publikatie van de opbrengst van belastingen over het jaar 1978 inspireerde tot het opstellen van het volgende overzicht van de door het Rijk geheven belastingmiddelen over de laatste drie jaren (in miljoenen guldens). Invoerrechten en accijnzen Omzetbelasting Loonbelasting Dividend- en kansspelbelasting Suksessierechten Inkomstenbelasting Vennootschapsbelasling Vermogensbelasting Overige belastingen 1976 1977 1978 10.407 11.731 12.637 16.335 19.272 21.251 22.231 24.621 27.323 705 829 928 416 517 585 4.625 4.925 6.719 8.735 9.657 8.296 470 555 778 u 63.997 37 77174' 8 78.525 Wanneer het jaar 1976 op 100 wordt gesteld en men drukt de jaren 1977 en 1978 in index-cijfers uit, komt men tot de volgende staat. 197J 1977 1978 Invoerrechten en accijnzen 100 113 121 Omzetbelasting 100 118 130 Loonbelasting 100 110 123 Dividend- en kansspelbelasting 100 117 131 Suksessierechten 100 124 140 Inkomstenbelasting 100 106 145 Vennootschapsbelasting 100 110 95 Vermogensbelasting 100 118 165 Overige belastingen 100 51 10 Totaal 100 113 123 Wegwijzer Het risiko van ziekte en ongeval, waarbij het niet alleen gaat om de vergoeding van kosten, maar veel meer om de vergoeding van een daguitkering bij arbeidsongeschiktheid. Het risiko van overlijden levert veelal financiële problemen op. die men kan indekken via een kapitaalsverzekering. Het risiko van kaskoschade, waarbij het gaat om het mate riële bezit, zoals huis, bedrijfsgebouwen, auto, boot, inventaris, inboedel, kostbaarheden en zomeer. Het risiko van schade aan derden, een erg belangrijke verze kering omdat ieder mens fouten kan maken waardoor anderen schade lijden, en waarvoor een aansprakelijkheidsverzekering noodzakelijk is. Het risiko van opname in een ziekenhuis met bijkomende kosten. Daarvoor moet u gedekt zijn. Allemaal risiko's, die u moet verzekeren: allemaal zaken met grote financiële konsequenties, die individueel niet meer te dragen zijn. Het betekent een onzekere faktor dekken, waarte genover de zekerheid staat, althans als u zich voor dat risiko verzekert, en-daar gaat het om. Een verzekering betaalt, als u schade lijdt. Vrouwen zijn wijzer Deze staatjes brengen enkele zaken duidelijk aan het licht. De invoerrechten en accijnzen schrijven in de betreffende jaren respektievelijk 40% - 43% en 44% van de totale op brengst aan belastingen op hun rekening. De loonbelasting is goede tweede, namelijk met respektie velijk 35% - 33% en 35%. Als wij deze twee groepen dus samenvatten, zitten wij op rond de 80% van de totale opbrengst. De inkomstenbelasting en vennootschapsbelasting en hier toe dragen toch in hoofdzaak de winsten uit bedrijven aan toe, zijn voor de belastingheffing minder belangrijk. De inkomstenbelasting draagt bij met een percentage van 7% - 7% en 9% en de vennootschapsbelasting met 13% -13% en 11%. Het overige is te verwaarlozen. Tenminste als men over verhoudingen spreekt. Want ver geet U niet. Het gaat om miljoenen. De vermogensbelasting heeft 778.000.000 gulden opge bracht, maar dat is nog niet 1 van de totale belastingop brengst. Zo is het ook ongeveer met de suksessierechten en dividend- en kansspelbelasting. Samen dragen deze nog niet voor 2% per jaar bij aan de opbrengst. De vraag kan worden gesteld of het blijven heffen van deze belastingen die relatief zo geringe betekenis hebben, mede in aanmerking nemende, de kosten die deze belastingen voor de belastingplichtigen en de inningskosten voor de staat, nog recht van voortbes taan hebben. De dividendbelasting valt feitelijk geheel uit de toon, daar deze uitkeringen reeds volledig door de vennootschapsbe lasting zijn getroffen en in ons belastingstelseldit in tegenstelling tot naburige landen; dus kompleet dubbel worden belast. Tot slot deze opmerking. In de drie jaren, welke wij verge leken, zijn de index-cijfers 100 - 113-123. Het bedrijfsleven is gebonden aan strenge prijsvoorschrif- ten. Was de overheid niet meer geloofwaardig en het beter te verteren, indien de overheid zich wat de verhogingen betreft, binnen de cijfers van de prijslimieten zou houden. Is het oude bijbelwoord Geneesheergenees Uzelve" hier niet van toepassing? Paauwe. ovengenoemde wegwijzer dient tevens, en zeker niet op de laatste plaats, om ook de vrouwen de weg te wijzen. Het afge lopen vergaderseizoen is mij wederom gebleken dat de vrouw te weinig betrokken wordt bij bespreking van bovengenoemde wegwijzer, erger nog, zelfs de ondernemer weet vaak niet waar voor hij eigenlijk verzekerd is. Uit vergaderingen en lezingen blijkt dat juist de aanwezige vrouwen geïnteresseerd zijn. Vele vragen komen veelal uit die richting. Daarom moeten ook zij in d"e diskussies betrokken worden. Vele vragen kwamen er deze winter over het al of niet verzekerd zijn ingevolgde de Algemene Arbeidsongeschiktheidswet voor de meewerkende gehuwde vrouw. De Sociaal Ekonomische Raad is momenteel bezig het gehele kabinetsplan te doorkruisen in het voordeel van diege nen die nu reeds invalide zijn. We wachten af, in ieder geval heeft mijn vorig artikel daarover vele vragen opgeleverd en daar ben ik blij om, want dat bevestigt het meedenken van onze lezers. Oudedagsvoorziening O ok de oudedagsvoorziening staat weer in het teken van de belangstelling. Mogelijk een gevolg van vele onzekere faktoren op ekonomisch gebied. Het appeltje voor de dorst gaat weer meespelen. Schrijver meent dan ook, dat het sparen via een levensverzekering weer wat meer in de lift zit en daarom dacht ik er goed aan te doen in de komende artikelen daarvoor uw aandacht te vragen. Het hoofddoel van de levensverzekering is het bieden van een financiële verzorging. Deze verzorging kan zowel betrekking hebben op de oudedag - als aanvulling op het pensioen - als de verzorging van nabestaanden - als aanvulling op het weduwepensioen - die door het overlijden van de verze kerde hun bestaansbron zien wegvallen. In Nederland garandeert de Overheid aan iedereen, die hier woont en/of werkt en ingezetene is, via de A.O.W. een oude- dagsinkomen, dat gelijk is aan het minimumarbeidsinkomen. Werknemers hebben daarnaast veelal via hun werkgever een pensioenregeling, die dit AOW-bodempensioen aanvult. De AOW/AWW bedragen zijn waardevast, dat wil zeggen dat de koopkracht aangepast wordt aan de prijsindex. De oudedags voorziening en niet minder de verzorging van nabestaanden is een zaak vari eigen verantwoordelijkheid. Het mag beslist niet verwaarloosd worden. Zekerheid tJ a, wanneer u zeker weet, dat de rooie haan niet zal kraaien, dat u of uw echtgenote niet voortijdig komt te overlijden, dat u en uw gezin geen schade aan derden zal toebrengen, ja dan mag u "de wegwijzer" laten voor wat ze is en wat mij betreft rustig vergeten. Mocht u toch enige waarde aan deze wegwijzer hechten raad pleeg dan de adviseur en wendt U dan tot de Stichting Z.V.V., Grote Markt 28 te Goes, uw eigen instelling. Waarvan akte! Cevaal 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 4