ZITDAGEN 0 Leerkrachtendag Z.L.M. D e leerlingenaanmelding voor het schooljaar 1979-1980 is - wat de Z.L.M.-scholen betreft - gunstig te noemen. In de toe komst zal de landelijke trend van geleidelijke teruggang echter ook in Zeeland merkbaar worden en daarom achtte hij samen werkingsvormen met andere een zinvolle zaak. In elk geval zal ernaar worden gestreefd het onderwijs aan onze scholen kwali tatief zo goed mogelijk te doen zijn. aldus Mr. Oggel. In dit kader past dan ook het onderwerp van deze dag. T ussen de verschillende onderdelen werd in groepen gedis- kussieerd aan de hand van stellingen terwijl de dag werd beslo ten door een serie praktische oefeningen. Mevrouw Rijdes werd hierbij geassisteerd door de heren P. Slingerland te Woerden en W. van Walraven te Terneuzen. die beiden een kursus leerling- begeleiden hebben gevolgd. gnopatax Veetentoonstelling te Oostburg IN MEM0R1AM WILLEM RIJK Passend tarwebeleid gevraagd Radio EREGALERIJ Veldkeuring landbouwstambonen In februari ruim 160 duizend zeugen gedekt Ruilverkaveling en Flevopolder Veevervoer en rundveeschets In verband met het tijdig klaarmaken van het blad, kun nen na dinsdag 15 uur, geen agendaberichten meer wor den opgenomen. Red. De jaarlijkse, door de Regelingskommissie Veetentoonstelling Oostburg georganiseerde veetentoonstelling zal dit jaar plaats vinden op woensdag 18 juli a.s. Houdt deze datum dus vrij in uw agenda. Nog vrij onverwachts sloeg de dood toe. Op 1 mei bereikte ons het bericht dat hij was overleden: De heer Willem Rijk uit de Hellegatpolder te Ossenisse op 61 jarige leeftijd. Van 1964 tot 1969 maakte de heer Rijk deel uit van het bestuur der kring Hulst. Sinds 1969 had hij zitting in de rekreatie kommissie der Z.L.M. Willem was een eenvoudig mens zonder de behoefte om op de voorgrond te treden, doch zijn altijd aanwezig optimis me maakte hem geliefd bij zijn kollega's en vrienden. Door zijn vooruitziende blik en gunstige ligging van zijn boerderij slaagde hij er in door hard werken samen met zijn gezin tevens een mooie camping op te bouwen, waar hij terecht trots op was. Zijn gastvrije aard bezorgde hem veel vrienden tot ver over de grenzen. Dat zijn vrouw en kinderen dit smartelijk verlies met kracht en sterkte mogen dragen. Het moge hen een troost zijn dat zovelen zich aan hem verplicht voelen, niet in het minst bestuur en oud bestuursleden van de kring Hulst. Hij heeft het goed gedaan. Dat hij zijn loon ontvange! Van cle laatste tarweoogst moet nu nog 350.000 ton worden afgezet. De verwachting is dat aan het einde van het seizoen nog 150.000 ton inlandse tarwe in voorraad is. Soortgelijke marktsi tuaties doen zich ook elders voor in de Europese Gemeenschap. Het Landbouwschap heeft de minister van Landbouw gevraagd om in de eerstkomende bijeenkomst van EG-landbouwministers in Brussel aan te dringen op passende maatregelen voor de tar- wemarkt. Een maand geleden heeft het Landbouwschap bij de minister gewezen op een goede interventieregeling van tarwe. Het is belangrijk dat de overgang op de tarwemarkt van het seizoen 1978/1979 naar het nieuwe seizoen 1979/1980 zo soepel moge lijk plaatsvindt. Het Landbouwschap meent dat een kompense- rende overgangsvergoeding niet kan verhinderen dat de tarwe- prijs aan het begin van het nieuwe seizoen door de dan bes taande voorraden gedrukt wordt. In het schrijven aan de minis ter pleit het Landbouwschap voor een interventie in de laatste maanden van het huidige seizoen. Deze interventie dient vast gesteld te worden op het niveau van de referentieprijs voor tarwe. Dinsdag 15 mei a.s., Hilversum II. 12.16 - 12.26 uur "Aspekten van het onderzoeksbeleid van overheid en bedrijfs leven". een vraaggesprek met dr.ir. D. de Zeeuw, algemeen direkteur van het landbouwkundig onderzoek, naar aanleiding van de op 9 mei j.l. over dit onderwerp gehouden studiedag te Wageningen. Donderdag 17 mei a.s., Hilversum II. 12.16 - 12.26 uur "De problematiek van het middenbedrijf', een vraaggesprek met ir. A.L.G.M. Bauwens. hoofd van de Afdeling Struktuur- onderzoek van het Landbouw Ekonomisch Instituut (L.E.I.). Z.l.m. Land- en tuinbouwblad Officieel orgaan van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij Grote Markt 28 Postbus 46 4461 AJ Goes Tel 01100 21010 4460 BA Goes Redaktie: Mr J. Oggel hoofdredaktie M van Wezel eindredaktie Marijke Schipper-de Ruijter red-assistente -tel huis 01 100-20228 -tel huis 01 641 - 3847 Adressering en abonnementen Secretariaat ZLM - Goes - tel 01 100-21010 - toestel 1 3 Technische verzorging. Advertentie-exploitatie en administratie over advertenties DRUKKERIJ VINK BV Nassaustraat 1 4571 BK Axel Postbus 16 4570 AA Axel Postgiro 206991 2 Tel 01 1 55-2020 Telecopier 2951 Telex 55230 Op 1 mei j.l. was het 40 jaar geleden dat de heer A. VAN DER WIEL in dienst trad bij de fam. J.W. van der Vorm te Werkendam. De heer P.L. UITDEWILLIGEN was op 6 mei 50 jaar in dienst bij de fam. A. Eist te Moerstraten. We feliciteren beide jubilarissen met hun jubileum. Een dezer dagen vond in Renesse voor een 125-tal leer krachten van de onder bestuur van de Zuidelijke Land bouw Maatschappij staande scholen de jaarlijkse leer krachtendag plaats, welke ditmaal in het teken stond van het thema "Leerlingbegeleiding". Zoals voorzitter mr. J. Oggel in zijn openingswoord op merkte werd hiermee gevolg gegeven aan de unanieme wens van de scholen om dit onderwerp centraal te stellen, hetgeen wel wijst op de toenemende problematiek van deze tijd, waarmee docenten te kampen hebben. Spreker maakte van deze gelegenheid gebruik de aandacht te vestigen op de onbevredigende gang van zaken rond het projekt 16-18 ja rigen. Gemaakte afspraken worden door Den Haag niet nagekomen. Nochtans zal de Z.L.M. blijven meewerken, eenvoudig omdat de belangen van de leerlingen hiermee gemoeid zijn. Vraagtekens zette mr. Oggel bij het vooront werp van wet inzake de medezeggenschap in het onderwijs. Een getalsgrens zoals bij de ondernemingsraden achtte hij in 'elk geval gewenst, daar de kleinere scholen met een wijziging van de inspraakprocedure zoals die momenteel met beheers- en ouderkommissies geregeld is en goedfunk- tioneert, niet gebaat zijn. Het centrale thema "Leerlingbegeleiding" werd ingeleid door Mevrouw E.S. Rijdes - docente onderwijskunde aan het Peda gogisch Didactisch Instituut voor de Leraarsopleiding te Utrecht. Mevrouw Rijdes wees op het feit dat de leerling heden ten dage met vele onzekerheden te kampen heeft. Waarden en normen, die vroeger in de gezinnen vastlagen verschuiven. Via radio, krant en t.v. komt een massa informatie op hem af, die hij zelf niet ordenen kan. De scholen zijn komplex en onoverzich telijk en de toekomst is onzeker, niet in het minst door de dreigende werkeloosheid. Onbegrensde mogelijkheden blijken in de praktijk heel begrensd te zijn. Niet alleen de leerling heeft moeite met het zoeken naar zijn identiteit, maar ook de leerkracht heeft het veel moeilijker. Ook zijn identiteit staat aan allerlei invloeden bloot zoals milieu en maatschappij, het beleid in de school, de invloed van de ouders en de omgang met de kollega's. Binnen het team leerkrachten kunnen grote verschillen bestaan met betrekking tot de sociale kenmerken en de bekwaamheden. Om moeilijkheden te voor komen is een goede kommunikatie tussen leerkracht en leerlin gen vereist. In het gesprek met de leerling wordt het eigen funktioneren ter diskussie gesteld. Leerkrachten vóelen zich bedreigd wanneer er in een klas een zekere "clanvorming" op treedt. In een normale omgang, waarbij een vertrouwensbasis aanwezig is en de leerling zich veilig weet kan veel onheil voorkomen worden. Soms zal de speciaal opgeleide "leerlingbegeleider" - ook wel counseler genoemd - te hulp moeten komen en in extreme gevallen is alleen langs de weg van de psycho-therapie een oplossing te vinden. Sprekend over de persoon van de leerlingbegeleider gaf Me vrouw Rijdes een aantal eigenschappen aan, die deze moet bezitten. Een grondig zelfonderzoek in het begin is nodig. In het kindergezegde: "Wat je zegt - dat ben je zelf' schuilt veel waarheid. Vervolgens besprak zij nog een aantal kondities zoals het kunnen beheersen van eigen gevoelens, het achterwege laten van een oordeel en het bezitten van een invoelend vermogen. Dat deze dag veel losmaakte bleek uit de verzuchting van één der krachten: "We moesten er een week-end aan kunnen bes teden". De heer Oggel benadrukte in zijn slotwoord dat op deze dag met het zo belangrijke onderwerp "Leerlingbegeleiding" een begin werd gemaakt. Hopelijk wordt er op de scholen over doorge praat en wat de onderwijskommissie van de Z.L.M. betreft - die zal er zeker bij een volgende leerkrachtendag op terugkomen. De telers van landbouwstambonen worden er op attent gemaakt dat de aangifte voor de veldkeuring 1979 is opengesteld tot 1 juni a.s. Degene die geen aangifteformulier meer in zijn bezit heeft kan deze aanvragen bij het sekretariaat van de Stichting Keurings dienst Delta-Nederland. Postbus 122, Goes (tel. 01100 - 14710). Met de aangifte dienen alle labelcertifikaten van het gebruikte zaaizaad te worden meegezonden. ADMINISTRATIE- EN ADVIESBURO VAN DE Z.L.M. OOSTBURG: wóensdag 16 mei in café "De Windt". TERNEUZEN: woensdag 16 mei in hotel "Des Pays Bas". KORTGENE: donderdag 17 mei in hotel "De Korenbeurs". NIEUWENDIJK: donderdag 17 mei in café "De Pelikaan" van 11.00-12.00 uur. ST. MAARTENSDIJK: donderdag 17 mei in café "Van Houdt" van 10.45-13.30 uur. 1,andbouwhuis - Grote Markt 28 - Goes Dinsdagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur, de heer van Nispen. Landbouwhuis - Stationslaan 4 - Zevenbergen Donderdag: van 9.00 - 12.00 uur, de heer J. Vroegop. Voor afspraken met de heren van Es en Zuidweg gelieve u tevoren telefonisch kontakt op te nemen. Volgens mededeling van het CBS werden in februari 1979 ruim 160 duizend zeugen gedekt. Verwacht wordt dat mede op basis van deze uitkomsten, het aanbod van slachtvarkens in december 1979 rond 1170 duizend stuks zal zijn. In januari 1979 bedroeg het gerealiseerde aanbod 1207 duizend varkens. Volgens voorlopige uitkomsten werden in maart 1979 rond 1280 duizend slachtvarkens aangeboden. Zoals in het vorig nummer van dit blad vermeld, is voor de nieuwe uitgifte van gronden in Zuidelijk Flevoland de sollicita tie-termijn opengesteld. Het is vrij algemeen bekend, dat degenen, die betrokken zijn bij een ruilverkaveling in uitvoering, waarvan het plan van toede ling nog niet is ter visie gelegd, hiervoor in aanmerking kunnen komen. Voor Zeeland betreft dit de ruilverkaveling Kapelle- Wemeldinge. Nog niet algemeen bekend is echter dat ook grondgebruikers in gebieden, waarvoor een ruilverkaveling in voorbereiding is, kunnen meedingen. Voor Zeeland gaat het dan om de ruilverkavelingen Wolp- haartsdijk en Yerseke Moer. 1. Het aanvragen van een "witte verklaring" In woord en geschrift hebben wij de Zeeuwse veehouders er reeds op gewezen, dat met ingang van 1 mei 1979 bij het aan vragen van de zogenoemde "witte" verklaring voor een van hun bedrijf af te voeren rund twee schetsen aan de afgevers van deze verklaring ter hand moeten worden gesteld. Het zijn de U welbekende gezondheidsdienstschets en de zoge noemde bedrijfsschets (ook wel als bedrijfskaart aangeduid). Het overgrote deel van de op de bedrijven aanwezige runderen is reeds van een dubbele schets voorzien. Voor die runderen, waarbij dit nog niet het geval is en waarvoor een verklaring moet worden gevraagd, dient eerst de bedrijfs schets te worden gemaakt alvorens de verklaring kan worden afgegeven. In deze gevallen moet de veehouder zich eerst wenden tot de bedrijfsvoorlichter in het desbetreffende rayon, alvorens zich bij de dierenarts te vervoegen voor het verkrijgen van de verklaring. U kunt onze bedrijfsvoorlichters bereiken op de volgende adres sen: Voor West Zeeuws-Vlaanderen: H.C. Buijsse, Markt 6, Bier vliet, tel.:01152- 1492. Voor Oost Zeeuws-Vlaanderen: Th. A. Stallaert, Zoutestraat 22, Hulst, tel.: 01140 -2988. Voor Walcheren: B. Koole. Steenwijkstraat 5, Oost-Souburg, tel.: 01184 -61345. Voor Tholen: L. Istha, Kalisbuurt 26, Oud-Vossemeer, tel.: 01667 - 324. Voor Schouwen-Duiveland: H.A. van der Werf, Burg. v.d. Have- straat 3, Oosterland. tel.: 01114 -1488. Veehouders, woonachtig op Noord- en Zuid-Beveland gelieven zich in voorkomende gevallen rechtstreeks bij het kantoor van de Gezondheidsdienst, Evertsenstraat 15 te Goes, te vervoegen. Het ligt in de bedoeling in de loop van de zomer n de totale omschakeling naar het dubbele schetssysteem af te ronden. Onze bedrijfsvoorlichters zullen hiervoor in de eerste plaats die bedrijven, waar veelvuldig verklaringen vereist zijn. bezoeken teneinde de nog niet dubbele schetsen in te nemen. Van deze laatste zullen duplikaten worden gemaakt, die U dan enkele dagen later tegelijk met de ingenomen schetsen krijgt teruggezonden. 2. Het inleveren van een "witte verklaring". Het aan te kopen rund, ouder dan 4 maanden, dient per 1 mei 1979 vergezeld te zijn van een "witte verklaring" en 2 schetsen, namelijk de U bekende gezondheidsdienstschets én de be drijfsschets. Beide schetsen bergt U tesamen op in Uw schet- senmapje, de verklaring levert u op de u bekende wijze in. 3. In verband met reorganisatie van de werkzaamheden, kunnen onze bedrijfsvoorlichters met, ingang van 7 mei 1979 slechts bij hoge uitzondering kadavers - of levende dieren b.v. biggen - voor U naar de Gezondheidsdienst brengen voor nader onderzoek. Dit betekent dat U zelf voor vervoer zal moeten zqrgdragen! Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland, Dr. J. Tesink, direkteur. 2

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 2