ScjiO 1 Akkerdistelverordening niet aantasten H et klimaat laat zich dit jaar tot nu toe van een zeer slechte kant zien, zei de voorzitter van de akkerbouwcommissie, de heer H.C. v.d. Maas. Dit heeft tot gevolg dat er nu sprake is van een onzekere en weinig opwekkende situatie en dat dan nog boven op de reeds aanwezige onvrede met de huidige landbouwpoli tiek, zoals die voor de akkerbouw geldt. 13 e heer Hoogenboom, die namens de Tuinbouwkommissie sprak, zei dat het met de appelprijs in Nederland droevig is gesteld. Veel fruit gaat in de interventie. Wanneer alle kosten zijn besomd, dan blijft er voor teeltkosten slechts 6 7 cent per kilo over. Er zijn nog grote voorraden appels van eigen bodem, maar de afzet verloopt traag en de prijs is zeer laag. De aardbeien zijn zonder schade de winter doorgekomen en ontwikkelen zich nu goed. Ook de vollegrondstuinbouw heeft veel last van het koude en natte weer. De ontwikkeling van de gewassen verloopt traag. In de meeste kassen zijn inmiddels de hoofdteelten weer geplant, zoals tomaten, komkommers en au gurken. De gasrekening die de glastuinbouwers ontvangen spreken duidelijke taal over de strenge winter, gelukkig zijn de prijzen van de produkten die tijdens deze koude moesten wor den geteeld over het algemeen goed geweest. Ten aanzien van Brussel, zei hij tot slot nog: van de akkerbouw zeggen ze er wordt teveel C-suiker geproduceerd, van de veehouderij wordt gezegd dat ze zuiveloverschotten produceren en van de tuin bouw wordt gezegd, dat die veel te veel dure energie gebruikt, wat tot gevolg heeft dat er een voorstel aanhangig is gemaakt, waarbij kassen worden uitgesloten van investeringssubsidie!" (3 ok in de veehouderij heeft men grote zorgen door het te koude en te natte weer, zei de heer Van Veldhuizen, voorzitter van de veehouderijkommissie. De grasgroei is verlaat, waardoor er nog weinig koeien naar buiten zijn gegaan. Gelukkig be schikken de meeste bedrijven over een voldoende hoeveelheid ruwvoer. Alleen degenen die dat niet meer hebben krijgen nu te maken met een extra hoge rekening voor krachtvoer. De mengvoederindustrie moet alle zeilen bijzetten om aan de vraag van dat extra krachtvoer te kunnen voldoen. De eierprijzen in de pluimveesector zijn veel te laag, waardoor de individuele pluimveehouder niet met winst kan werken. Bedrijven die geïntegreerd zijn kunnen iets meer verdragen omdat daar ge werkt wordt met een risicospreiding en omzetbonussen. hetgeen dan misschien wel het ontstaan van grote geïntegreerde bedrij ven in deze sector doet verklaren, zei Van Veldhuizen. zuidelijke landbouw maatschappij Het zaaien van snijmais is nog in volle gang. In Nederland wordt van dit gewas nu circa 130.000 ha geteeld. De rundveehouderij zou zonder dit waar devolle ruwvoeder waarschijnlijk een heel andere ontwikkeling hebben doorgemaakt. Zelden heeft na de verdwijning van de voederbiet een "ak kerbouwgewas" zo ten dienste gestaan van de veehouderij. Kort verslag van de Hoofdbestuursvergadering van de 'Z.L.M. gehouden op maandag 7mei 1979 te Goes. I A M mtk VRIJDAG 11 MEI lllllll nLjg tuinbouwblad z.l.m v -//'ys- (foto loonbedrijf Verbeek-De Heen) 13 e akkerdistei is en blijft voor ons een lastig onkruid en daarom is het van belang dat de bestaande akkerdistelverorde ning gehandhaafd blijft, zei de voorzitter van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij, de heer A.J.G. Doeleman, tijdens de hoofdbestuursvergadering die deze week in Goes werd gehou den. De voorzitter zei dat de laatste weken de akkerdistel weer in de belangstelling staat. Het Landbouwschap heeft in overleg met de consulent voor Natuurbehoud enkele proefgebieden voor gesteld waar andere afstandsnormen zullen gelden dan de pro vinciale distelverordening voorschrijft. Ongeveer tezelfder tijd wordt in de dagbladpers breedvoerig aandacht besteed aan de brochure "de akkerdistei", die bij het coördinatieorgaan in behandeling is geweest. In kringen van natuur en milieuorganisaties gaat men blijkbaar wel voorbij aan de in de brochure gesignaleerde waarneming dat over afstanden van 500 meter hoge percentages zaaddra gend pluis verplaatst wordt en dat kiemkrachtig zaad over af standen van meer dan 1 kilometer verspreid wordt, waarna de plant zich snel kan vestigen wanneer het milieu daarvoor ge schikt is. Voorzitter Doeleman wees er op dat de landbouwer deze konstatering uit ervaring geheel kan onderschrijven. Maar de natuur en milieu-organisaties doen het voorkomen alsof dit van geen betekenis meer is omdat tegenwoordig een doelmatige bestrijding van de distel mogelijk is. Dit is echter maar een halve waarheid, zei de heer Doeleman, want de be strijding in granen en weiland is goed uit te voeren, mits men dan de groeirisiko's, die aan de eventueel gezaaide groenbe- mester in'graan kleven maar voor lief neemt. Geheel anders ligt het echter in hakvruchten en in grove tuinbouwgewassen. In dergelijke gewassen blijft de distel en het kleinhoefblad een onkruid dat alleen met de hand kan worden bestreden en zoiets is met de beschikbare mankracht op de bedrijven nauwelijks meer uitvoerbaar. Bovendien moet erop gewezen worden, zei de heer Doeleman, dat het bouwplan in Zeeland voor 40% uit hakvruchten bestaat. Om arbeidstechnische redenen is daarom de akkerbouw verplicht om preventief te werken en dat betekent dat de distel bestreden moet worden voordat de plant bloeit. Verder ging de heer Doeleman nog in op het E.G.G.-beleid en merkt daarbij op dat nu pas omstreeks half juni weer een begin zal worden gemaakt met de prijsonderhandelingen. Het is nog onbekend hoe de opstelling van de Britten daarbij zal zijn nu er een Conservatief bewind is gekomen. Maar slechter dan het beleid dat door Labour werd gevoerd kan het al niet, merkte de voorzitter op. Al met al blijft voorlopig wel de onzekerheid voortduren: wanneer men dan daarbij de ongunstige weersom standigheden van.de laatste tijd optelt, dan wekt het geen ver wondering dat er een stemming van groeiend onbehagen onder de agrarische stand heerst. AKKERBOUW Er bestaat een grote achterstand in de ontwikkeling van alle gewassen. Over het hele werkgebied gerekend is ongeveer een kwart van de pootwerkzaamheden nog niet uitgevoerd. Zelfs enkele percelen bieten zijn nog niet gezaaid. Suikerbieten plantjes die reeds boven stonden hebben hier en daar flink geleden van de nachtvorst, de regen en vooral de hagel. De heer Van der Maas sprak de hoop uit dat de sombere situatie spoedig zou veranderen als de weersomstandigheden zich ten gunste keren. De akkerbouwkommissievoorzitter onderschreef volle dig de mening van de Z.L.M.-voorzitter, de heer Doeleman, ten aanzien van de distelverordening. Deze 'mag op generlei wijze ontkracht worden, vond hij. Voorts konstateerde hij met zorg de negatieve publiciteit betreffende de onkruidbestrijding in de landbouw in zijn algemeenheid. Van alles wat men wat dat betreft beweert zal toch eerst ook het bewijs geleverd moeten worden, alvorens voorbarige konklusies te trekken. Van der Maas toonde zich ingenomen met de beslissing van het NI VAC om in het nieuwe 5-jarenplan het budget voor de af zetbevordering van consumptieaardappelen te verdubbelen. Het is overigens zeer teleurstellend dat er weinig of geen aan dacht is geschonken aan het claimen van een direkte over heidsbijdrage. Ten aanzien van het ontwerp E.E.G.-marktverordening voor consumptieaardappelen zei hij, dat, ook al worden nu de plan nen minder ingrijpend aangeboden, hij toch het standpunt van het Nederlandse bedrijfsleven onderschrijft, dat elke steun aan de markt principieel moet worden afgewezen zowel voor vroege als voor late consumptieaardappelen. Ook dienen steunmaa tregelen voor producentengroeperingen tot het minimum be perkt te blijven, terwijl alles in het werk gesteld dient tc worden om nationale differentiatie te voorkomen. Ten aanzien van de standpuntbepaling i.v.b, de E.E.G.-suiker- marktregeling in 1980 steunen wij de opmerking van de Neder landse Suikerraad namelijk: a. de handhaving van het bestaande kwotumstelsel, alsmede handhaving van het huidige A B kwotum systeem; b. de zogenaamde ACP-suiker (E.E.G.-import) en de isoglucose mogen op de vaststelling van het totale E.E.G.-basiskwotum geen enkele invloed hebben; c. De suiker mag van de isoglucose of glucose geen valse kon- kurrentie ondervinden; d. de nieuwe kwotumtoewijzing aan Nederland zal gebaseerd dienen te zijn op de produictie van 130.000 ha. De Suikerraad zegt dat geen verhoging van het basiskwotum mag plaatsvinden; wij willen daar nog aan toevoegen zei Van der Maas dat een aanmerkelijke verhoging van het Nederlandse A (cq B-) kwo tum ten sterkste bepleit dient te worden. e. het bepleiten van een mogelijke herinvoering van het meng- prijssysteem, zonder dat daarvoor in de B-sector offers gebracht moeten worden. Dat we twee jaar geleden voor het kontraktenstelsel kozen vond zijn oorzaak enkel en alleen in het feit dat het B-kwotum werd afgestraft. Van de totale hoeveelheid geproduceerde tarwe in Nederland van 770.000 ton in 1978 moet nu nog circa 350.000 ton worden afgezet. Daarvan zal tot het einde van het seizoen nog 200.000 ton een weg in de markt moeten vinden. Er zal een restvoorraad zijn van 15.000 ton. De Europese Commissie meent dit pro bleem op te kunnen lossen door het verlenen van compense rende overgangsvergoedingen, iets wat wij betwijfelen, zei Van der Maas. Het Landbouwschap bepleit bij onze Minister daarenboven en daarnaast het bevorderen van de heropenstelling en interventie op referentieprijsnivo. Wij pndersteunen deze laatste wens vol ledig met dien verstande dat onmiddelijke ingang dan uiterst noodzakelijk is om zodoende nog enig positief effect te kunnen sorteren. FRUITTEELT VEEHOUDERIJ Er wordt nog steeds gesleuteld aan het zuivelprobleem. Het zogenaamde Noorse systeem (produktiebeperking met premie), mits aangepast aan de E.E.G.-omstandigheden zou een oplos sing kunnen bieden. Een verlaging van de melkproduktie en daarmee gepaard gaande prijsverhoging^zag hij als niet direkt te verwezenlijken. Tot slot zei de heer Van Veldhuizen dat hij wat betreft de melkheffing nog steeds er vanuit gaat dat deze in hoogte voor het gehele E.E.G.-gebied gelijk dient te blijven. Een vrijstelling voor bedrijven, die 15.000 tot 20.000 kg melk pro duceren zou neerkomen op een extra belasten van bedrijven, die hun totale inkomen uit de melk moeten halen! Vervolg op pog. 19 In dit nummer o.m. Leerkrachtendag der Z.L.M. pag. 2 De O.V.M. en de vakantietips pag 3 en 4 Over Geld en Goed pag 4 Tuintips over sierkers pag 5 Onderwijsnotities pag 7 Nieuws uit Brussel pag 8 Uit de praktijk pag g en 10 Z.L.M. Kinderkrant pag. 11,12 1 3 en 14 Groenbemesting en groeistoffen in graan pag 15 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 1