KNLC K0MMENTAAR Minister Van der Stee terug uit Griekenland A Vervolg vergadering Hoofdbestuur D e burgemeester van de gemeente Olympia op het Griekse schiereiland Peloponnesos bood vorige zaterdag aan minister Van der Stee een versierd olijftakje aan met de olympische wens: vriendschap, liefde en vrede. Dit symbolisch gebaar tijdens het samenzijn dat het vierdaags werkbezoek van de minister aan Griekenland afsloot was daarvoor een passend slot. Mr. Van der Stee zei: op weg naar de Europese eenheid begroeten wij Griekenland, waar onze beschaving zijn oorsprong heeft, als tiende land van onze Gemeenschap. H et Hoofdbestuur beraadde zich uitvoerig over de algemene situatie in de akkerbouw aan de hand van een concept-rapport van het Overlegorgaan van de 3 Zeeuwse Landbouw Organisa ties. Besloten werd dit rapport, waarin een groot aantal maatre gelen wordt voorgesteld om de situatie in met name de Zuid- Westelijke akkerbouw te verbeteren goed te keuren en te on dersteunen. (Zie pag. 17) D e aansluiting van Griekenland bij de Europese Gemeen schap is een politieke beslissing. Het verdrag van Rome opent de mogelijkheid en steunt het streven dat demokratisch geregeerde landen aansluiting zoeken. Naar de mening van minister Van der Stee moet de Europese samenwerking een federatieve zijn en mag de Gemeenschap niet als schietschijf dienen voor bin nenlandse moeilijkheden. Geen reden tot ongerustheid voor onze tuinbouw Aanwezigen op de H.B. vergadering Hoe stonden we er in het land voor Het wachten beu Onrust jH et was het eerste bezoek van landbouwminister Van der Stee aan Griekenland. Hij was o.a. vergezeld van Ir. A. de Zeeuw, direkteur-generaal landbouw. In Athene werden ministeriële besprekingen gevoerd en daarna werd een bezoek gebracht aan het eiland Kreta en aan het distrikt Pirgos aan de westkust van Peloponnesos. De meeste aandacht was gericht op de tuinbouw en de problemen daaromtrent bij de toetreding van Grieken land tot het verdrag van Rome. Er leeft vrees bij onze tuinders voor de Griekse konkurrentie en wel met name voor komkom mers en tomaten. De Griekse veehouderij en akkerbouw drei gen met hun produkten nu nog in geen enkel opzicht de Euro pese markt te verstoren. Integendeel voor vele van deze pro dukten kan Griekenland niet in de eigen behoefte voorzien en is importerend. Op weg naar huis zei minister Van der Stee dat de Grieken hem bijzonder openhartig en vriendschappelijk tegemoet zijn getre den. Hun levenssfeer is geheel anders dan in de andere E.G.- landen. Er is een veel individualistischer opstelling. De toetre ding tot de E.G. ervaren zij als een verlossing uit het isolement waar ze zich als land nog in zien geplaatst en tegelijk zoeken ze meer tegenspel voor Amerikaanse beïnvloeding. In een goede verstandhouding zijn allerlei belangrijke zaken aan de orde geweest. Na de kennismaking in de praktijk met enkele belangrijke tuinbouwgebieden konkludeerde minister Van der Stee, dat de technische ontwikkeling daarvan tegenvalt als wij naar onze maatstaven rekenen. Ook met de infrastruk- ALGEMENE SITUATIE IN DE LAND- EN TUINBOUW Dit rapport zal nog deze week doorgezonden worden naar de landelijke organisties. Fruitteelt Door het Hoofdbestuur werd er met klem op gewezen dat er ook in andere sektoren en bedrijfstakken grote problemen zijn ontstaan. Vooral en met name de fruittelt kampt met zeer grote problemen: er worden in die sector zeer grote verliezen geleden. Besloten werd daarom de tuinbouwcommissie van de Z.L.M. te vragen zich op korte termijn over deze problemen te buigen en de bevindingen zonodig in een rapport neer te leggen. Via de 3 Z.L.O. zou dan ook voor de fruitteeltproblematiek landelijk aandacht gevraagd moeten worden. Overige zaken De Z.L.M.-ledenraadsvergadering van 1 juni zal gehouden worden in de Kring Oost Zuid-Beveland (Kruinin- gen). De Kring zal zorgdragen voor de bijbehorende exkursie. Het Hoofdbestuur nam met instemming kennis van de aktiviteiten van de jonge boeren (borden, rozen), waarmee zij hun gerechtvaardigde verlangens ondersteunen. De Z.L.M. zelf zal zich vooralsnog aansluiten bij aktiviteiten die in landelijk verband georganiseerd worden. Voor het eerst was ter vergadering de nieuwe voorzitter van de Plattelands Jongeren Zuid (P.J.Z.) dhr. J. Flikweert uit Bres- kens. A.J.G.Doeleman, voorzitter; G.P.A. van Nieuwenhuyzen vice voorzitter; S. de Visser vicevoorzitter; Mr. J. Oggel alg. sekre- taris; R. Hoiting sekretaris; L.J. van Gastel; kring Schouwen Duiveland: M.C.J. Kosten, kring Tholen-St.Philipsland; H.C. v.d. Maas, kring Noord-Beveland; K. Dees, kring O.Z. Beve land; J. Nieuwenhuysen. kring W.Z. Beveland; I.A. de Hullu, Kring W Z.Vlaanderen; A.v. Hóeve, kring Axel; J. Scheele, kring Hulst; W.v. Veldhuizen, kring O en M Brabant; B.H. Mayers, kring Langstraat; G.J. de Jager, kring Altena Bies- bosch: P. A. Hoogenboom, tuinbouw; De Hage tuinbouw; C. de Visser, veehouderij; J. Flikweert, P.J.Z.Ir. Eelkema, adviseur: Mevr. Donken en mevr. Kloet, platplattelandsvrouwen; W.C. Sinke, J. Markusse, J. de Lange, C.P. Paauwe, M. van Wezel, Z.L.M. instellingen en sekretariaat. tuur ligt het bijzonder moeilijk. De gebieden waar al lang de tuinbouw wordt uitgeoefend maken een rommelige en slordige indruk met hun kleine en oude bedrijfjes. Het wegennet mist vaak goede doorgaande autowegen. Voor Kreta komt daar nog de overtocht over zee, twee keer overladen en een paar uur varen, bij. De zorrmag dan overvloedig schijnen, Griekenland heeft 300 zondagen per jaar, het water is heel vaak de beper kende faktor. Of er is te weinig zoals op Kreta, maar er ont breekt ook elders nog te veel de gelegenheid om water te verza melen en te distribueren. De doorstroming van onderzoekresultaten en voorlichting naar de praktijk toe gaat moeilijk en is daardoor weinig effektief. Dit heeft te maken met het individualisme en met de levensfilosofie. De Griek werkt om te leven en leeft niet om te werken. De hoge temperaturen die van mei tot augustus heersen maken de lust om lang te werken minimaal. De belangstelling voor koöpera- tieve samenwerking is niet groot en zal er onder lijden dat in het koöperatief beleven de politiek meespeelt. Tijdens de H.B. vergadering werd aan de kringvoorzitters ge vraagd hoe het verloop der voorjaarswerkzaamheden in hun ge bied is. Vanzelfsprekend wordt ook reeds door de praktijkschrij vers hierover gemeld. Altena-Biesbosch. Nog 20% aardappelen te poten, suikerbieten gezaaid, maar een magere opkomst. Conservengewassen grote vertraging, waardoor waarschijnlijk oogstderving en wie zal dat compenseren? Noord-Beveland, 25% aardappelen poten, nog enkele percelen bieten, opkomst matig en schade.door hagelhagelbuien. Axel, Late aardappelrooiers nu ook laat in het poten. Bieten veelal gezaaid maar opkomst vanwege de kou nog matig. Tholen en St.PhilipsIand, nog 50% aardappelen poten, 5% bie ten nog te zaaien en een slechte opkomst met dunne stand. Hier en daar nog uien te zaaien en nog 30 tot 50% van de conserven gewassen. Oost-Zuid Beveland, Met twee dagen droog weer alles klaar, nog 10% bieten te zaaien en 10% van de aardappels te poten. Con- L n het kader van de besluitvorming rondom het Brusselse markt en prijsbeleid zijn we de laatste jaren aan heel wat gewend ge raakt. Met name ook de vertragingen die zich elk jaar weer voordeden. Dit jaar slaat evenwel alle records. Eerst was er het topberaad in maart en de daarmee samenhangende besluitvor ming rondom het nieuwe Europese Monetaire Stelsel, wat een vlotte besluitvorming over de landbouwprijzen tegenhield. Daar na was er de val van het Engelse Kabinet en dus gelukkig ook van anti-Europeaan Silkin. Nu zitten we inmiddels wel al in half mei en van enig vooruitzicht op nieuwe prijzen is nog geen sprake. Immers een totaal nieuwe Engelse minister moet zich enigszins kunnen inwerken en deze week werd er in de Raad van Land bouwministers dan ook* officieel niet over de landbouwprijzen gesproken. Dat zal nu naar alle waarschijnlijkheid in een marat hon-vergadering op 18 en 19 juni gebeuren. Het is dan wel de hoogste tijd dat men eruit komt. Voor de akkerbouwers is het dan nog net op tijd, omdat het nieuwe prijsjaar toch eerst vanaf juli van start gaat. Wel blijft er natuurlijk de belachelijke situatie dat de prijzen en quota voor ondermeer de gecontingenteerde sui- kerproduktie, eerst ver in het groeiseizoen bekend worden. Een beetje planning op grond van Brussels beleid is er voor de boer dan ook niet bij. De veehouders zitten inmiddels wel met eigen lijk drie maanden verlenging van de oude prijzen opgescheept. Hopelijk wordt dit enigszins gecompenseerd, doordat de besluit- A1 met al is de konklusie gewettigd dat het met de konkurrentie van de Griekse komkommers en tomaten wel wat meevalt op langere termijn gezien. Denkbaar is dat op Westduitse markt een stoot Griekse produkten marktverstorend werkt, maar dat is incidenteel. In totaliteit ligt ook de kostprijs van het Griekse produkt te hoog om langdurig op de Europese markt te kon- kurreren. De Griekse boer of tuinder rekent niet veel en een Griekse LEI is er niet. Boer of tuinder zijn is een manier van leven en arbeidsuren worden niet gerekend. Een verhoging van de energieprijzen wreekt zich sterk op de vervoerskosten van Griekenland, door Joego-Slavië en Zwit serland, of door Hongarije en Oostenrijk. Bovendien duurt de reis enkele dagen en dat is voor een tuinbouwprodukt niet be vorderlijk. Politieke beslissing De duur van de overgangsfase was even zaak van geven en nemen, waarbij minister Van der Stee de 5-jarige periode, te beginnen in 1980, moest accepteren met enige soepelheid voor gevoelige sektoren. In hun gemeenschappelijke verklaring zeg gen de Griekse minister voor EG-zaken, Kontogeorgis (de Griekse minister van Landbouw, Bouton, is ziek) en minister van der Stee, dat er in veel opzichten gemeenschappelijke agrarische belangen zijn en dat de konkurrentie onder elkaar zo veel mogelijk moet worden uitgesloten. Uitbreiding van de handelsrelaties en ook de uitwisseling van kennis en onderzoek op hoger niveau, zal worden nagestreefd. De Grieken lijken zich met enthousiasme op hun lidmaatschap van de EG voor te bereiden. Alleen de oppositiepartij van Charalande-poulos, die 93 van de 300 parlementszetels bezet, denkt daar anders over en is tegen aansluiting bij de E.G. Hij bepleit een referendum. Zijn streven is nationalistisch gericht en bestrijdt de invloed van USA en NATO op het binnenlands beleid in Griekenland. Het werkbezoek van minister Van der Stee beperkte zich dus, na de besprekingen in Athene, tot het platteland in Zuid-Grieken land. Daar stelt de rundveehouderij weinig voor. Met de land bouwkundige situatie in noordelijk Griekenland werd in de praktijk geen kennis gemaakt. A.B. servengewassen moeten grotendeels nog gezaaid worden, of schoon dit voor bonen nog niet te laat is. Hulst, Aardappelen gepoot, bieten gezaaid. Schouwen-Duiveland Nog 50% aardappelen en nog 10% bieten, hier en daar nog wat uien, Gladiolen nog 30% te planten. Rond Zierikzee enkele bedrijven die nog niets hebben kunnen uit voeren. Walcheren, Bieten 90% gezaaid, aardappelen voor 50% gepoot. West-Z. Beveland, Nog 25% aardappelen te poten, hier en daar nog een perceel bieten en enige schade door hagel en nachtvorst. Langstraat, nog 20% bieten te zaaien en 20% van de aardappels. In de veehouderij een langere stalperiode en daardoor hogere kosten. West-Z. Vlaanderen, 95% van de bieten er in, aardappelen 80% gepoot. West-Brabant, Bijna overal alles gezaaid wat bieten betreft, aardappelen nog 25 a 30%. Doorgezaaide wintertarwepercelen door de overvloedige regenval wederom pleksgewijs mis. Stand der bieten nog niet te beoordelen. Oost-Brabant, Jongvee ging hier en daar zelfs terug naar de stal vanwege de koude en te weinig gras. In 't algemeen kan gesteld worden dat nog zeer veel snijmais gezaaid moet worden. Dit overzicht werd opgemaakt op maandag 7 mei, wanneer het weer heeft meegewerkt dan zal tegen de tijd dat u dit leest nu bijna iedereen wel gereed zijn. vorming nu wat reëler wordt dan op grond van de oorspronkelijke commissievoorstellen verwacht kon worden. Met name geldt dat dan voor de heffing en de bijkomende maatregelen om vraag en aanbod weer met elkaar in evenwicht te brengen. Overigens brengt ook de ontwikkeling van het prijsniveau van enige vee voedergrondstoffen, als tapioca, met zich mee dat een reële prijsverhoging voor de melk niet achterwege mag blijven. Al enige maanden kunnen de overheden signalen vanuit de boerenachterban opvangen dat er grote onvrede heerst met vooral het markt- en prijsbeleid. Dat komt dan in sterke mate vanuit de akkerbouwen de fruitteelthoek. Uiteraard wordt de onvrede nog versterkt door de belabberde weersomstandigheden waaronder dit voorjaar gewerkt moest worden. Ook uit de vere- delingssectorén, en in de komende tijd naar verwacht mag wor den ook meer en meer uit melkveehouderijkringen, klinken te recht geluiden van toenemende onvrede op. Ik wil nogeens be nadrukken dat men dit in Den Haag en Brussel niet moet on derschatten en dat na een zeer onbevredigende gang van zaken rondom de komende prijsbesluiten, door de boerenorganisaties zeker niet zomaar tot de orde van de dag zal worden overgegaan. Om uiting in Europees verband aan deze onvrede en zorg voor de toekomst te geven, hebben alle in het COPA samenwerkende organisaties besloten tussen nu en de volgende Ministerraad nog eens extra de aandacht voor de problemen van de landbouwmi nisters te vragen. Dit zal gebeuren via bijeenkomsten die de COPA-voorzitter en de betreffende landbouworganisatie-voor zitters met de verantwoordelijke ministers in ieder land zullen beleggen. Voor Nederland zal dat waarschijnlijk eind mei plaats vinden. Het kan in onze situatie als het ware gezien worden als het logische vervolg op manifesten van ontevredenheid, die in verschillende delen van ons land in de afgelopen tijd al zichtbaar zijn geworden. LUTEIJN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 19