uan bod boewn De boerderij Op de boerderij van mevr. en mnr. Poley De lente Suikerbieten Wat een winter voor de boer! De boerderij z.l.m mei 1979 eerste jaargang no. 3 Kinderkrant Carolien Snel, klas 5, O.B.S. "De Eendracht", Hansweert. Wij zijn met de vijfde klas naar de boer derij geweest Toen we in de stal waren gingen ze de koeien voeren. De één kreeg meer dan de ander. De koei die het minste melk, kreeg meer voer dan de ander Ze kregen ook krachtvoer. Dat is voer waar alle vitemie- nen in zitten die een koe nodig heeft. Toen werden de ka groepen in 3e verdeeld. Wij hadden de boer zelf. We gingen eerst naar de melk instalatie kijken. Dat grote vat dat we zagen ging met 2 x melken ongeveer. Wij mochten omstebeurtonze duim in de melkmachine doen. Toen gingen we naar een andere stal. Toen gingen we naar de jonge kalfjes kijken. Er was pas één jong kalfje geboren. We konden ook zo onze hand in de bek van de kalfjes stoppen. Ze beten er niet op maar zoge er op. Ik vroeg ook als ze paarden hadden. Maar ze hadden geen paarden. Wij hebben ook nog scharrelkippen gezien. Er liepen ook hanen bij. Toen zijn we ten slotte naar de varkens gaan kijken. Toen we weer bij de koeien waren wachten we tot de andere er zijn. Bij de koeien liep ook een Ameri kaanse. Marco Goedheer, O.B.S. Hansweert. 'De Eendracht' Mevr., mnr. en zoon hebben veel dieren, ten eerste hebben ze koeien. 5 koeien hadden een koeien b.h. aan dat dient om als de koeien gaan liggen dat ze dan niet op hun uier gaan liggen. Ze hebben ook kalfjes waarvan een om 2 uur was geboren de rest waren van januari augustus zoiets. Toen we kwamen moesten ze net eten krijgen en dat hebben we ook gezien. Toen we rondgeleid werden hebben we ook varkens kunnen zien waar ik niet echt bij kon want de rest stond voor me We hebben ook kippen gezien (echte scharelkippen) die kippen daar leggen maar eieren waar ze willen we hebben iei dat in een spleet in het hooi lag. De koeien worden twee keer per dag ge molken één keer 's-ochtends en één keer 's-avonds. Ze eten krachtvoer, gedroogd gras en mais. Is een ko pas gekalfd heeft geeft zede eer ste paar keren biest, de eerste biest krijgt het kalf maar van de tweede biest maakt men biestepap die de boer zelf opeet. De boer en de boerin hadden ook een herdershond die we niet gezien en gehoord hadden omdat deze erg waaks is en daar om niet los of aan het lijntje maar in huis moest lopen. Ze hadden ook veel poezen die op het erf rondliepen Jacqueline Pons, 5de klas R.K. Basis school Hansweert. cn f k inde rdacverblijf Goes In de lente heeft de boer het erg druk hij moet soms midden in de nacht op staan omdat een koei gaat kalveren (kalveren betekent dat een koe een kalfje krijgt) Maar er gebeurt ook wel eens wat bijzon ders in de dierenwereld bijvoorbeeld dat een ooi zes lammeren krijgt of jjiKals een zeug een big met zes poten ter wereld brengt dat gebeurt wel eens. Maar nu over de lente. De bo/er moet in de lente et vee helpen de dieren ter wereld te brengen. Hij moet zaaien. Er is weinig eten voor het vee. Ende regen is ook een nadeel voor de boer de regen maakt van de grond mod der, door de modder kan de boer het land niet op dan zakt hij weg met zijn machines. Ellen Kwant, klas 4 Het Binnenhof. wist u dat het mk suikerbietenzaaid niet in de winkel verkocht mag worden maar bij de C.Z.M. kan de boer het wel kopen. Johnny Krijger Het Binnenhof 21 maart begon de lente je kon er niet, veel van merken nu zelfs nog niet toch schijnt hier en daar de zon maar daar heb ik 't niet over De boer heeft afgelopen winter niet veel te doen gehad. Dat heb je in die strenge winters vaak, wij hebben wel plezier gehad Maar op de,boerderij niet Ze moesten s nachts telkens uit bed als een schaap jonkies kreeg En dan in die kou, dat was verschrikkelijk natuurlijk, maar dat was niet alles, ze haaden te weinig eten, dat was 't toppunt Vooral de boeren in Friesland en gronin- gen hadden 't moeilijk Maar nu moet ik er een eind aan maken daa&aaaaaaaag. Marie Cecile Korshuize, Klas 4, 't Binnen hof Op een boerderij zijn meestal wel dieren zoals koeien, paarden, varkens en kippen. Ze hebben ook wel machines zoals een dorsmachine, transporteur en zaaimachi- ne e|nz. Een transporteur is een ding waar je hooi mee op de deel laad, een soort zolder. Er is ook een kapschuur waar machines in staan In de winter gaan de dieren op stal. In het ruif zit hooi De dieren zijn weer blij dat ze in de lente weer naar buiten gaan. Mirian van der Schelde, Het Binnenhof, Klas 4. kinderdagverblij f "De_Zunneouus Goes po po. op cW WvaUW,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 11