KORTE WENKEN Zouden wij het voorjaar toch overslaan? Sneeuw in mei Opkomst gewassen bevredigend De zon hard nodig Wat kost ons dit koude weer? C.A.R.-Zevenbergen AKKERBOUW VEEHOUDERIJ Bij ons vorig stukje uit het land van Altena was de slotzin na een winters praatje en toch wordt het lente. Nu een tijd later komen we bijna tot de slotsom dat wij het voorjaar bezig zijn over te slaan. Met alle gevolgen van dien. Het vee staat of "loopt" nog grotendeels op stal. Het vorig jaar is er veel en goed wintervoer geoogst. Maar het oude gezegde van: "Als er veel is wordt er niets overgehouden en als er weinig is komt men niet te kort" wordt dit voorjaar wel bewaarheid. Met al deze bespiegelingen komt men niet veel verder. Maar we zullen zo gauw het weer omdraait, welbewust, alles opnieuw op een rijtje moeten zetten b.v. van beweidingen en kuil, daar we met warm weer een snelle groeiperiode kunnen verwachten. Een heel andere zaak kwam vorige week aan de orde bij de vergadering van de C.M.C. Daar kwam het voorstel om met ingang volgend voorjaar geen bussen melk meer op te halen. Daarmee zal de C.M.C. toch nog heel wat boeren treffen. Maar de kommercie staat waarschijnlijk toch hoog genoteerd in hun woordenboek. Al zal het voor sommige veehouders te oud om te investeren en zich te jong voelen om met melken te stoppen, een grote om schakeling geven. Komen we nog even terug op de winter deze heeft toch nog verschillende percelen weiland flink aangetast vooral de perce len welke erg kort waren. Met de doorzaaimethode kunnen we nog veel redden dat weinig tijd kost. Al met al zitten we toch een stuk later als verleden jaar, toen gingen wij op 10 mei al maaien voor de kuil, nu zijn er nog percelen waar nog niets op staat. Zo zien we weer Moeder Natuur is grillig, onberekenbaar en soms erg mooi, b.v. deze week toen we een pony hielpen om het vetilen ter wereld te brengen, dat blijft toch altijd weer een prachtig moment als de moeder het veulen gaat aflikken en later laat drinken. Dat was warmte en een keerzijde van de medaille van de harde werkelijkheid waar wij soms mee gekonfronteerd werden. Maar vanmorgen scheen de zon en het was weer een stuk aan genamer. We zullen maar hopen dat het spoedig om zal draaien, want er moeten nog heel wat werkzaamheden gedaan worden. Te nat en te koud is het dit voorjaar tot nu toe op Noord-Beve land. Op sommige plaatsen tot 50 mm neerslag. Van de aard appelen moeten er nog 75% geplant worden. De konservenerw- ten liggen in de schuur te wachten. Alles bij elkaar wordt het erg laat. "Gelukkig" zit het in geheel Europa fout met het weer. Wat minder kg over de hele EEG kan geèn kwaad. Misschien is het financieel wel beter. Afwachten maar. De gewassen die boven komen hebben het erg koud. Vlas en bieten hebben een gele kleur. De uien moeten nu gespoten zijn met Reglone en of Gramoxone. Altijd doen zegt men want het valt later meestal tegen. Uien oude oogst zijn de laatste week behoorlijk aange trokken. Afhankelijk van de kwaliteit tot 18 cent. Opk de^ird- appelen hebben de neiging iets beter te worden. Nog een mee valler voor sommigen. De komende weken kunnen we weer overschakelen op wat regelmatiger werktijden. De verzorging van de gewassen is dan aan de beurt. Betanal zal als het echt voorjaar wordt gauw gespoten kunnen worden. Tegelijk wat pyramin erbij geeft een grotere kans op een schoon gewas. De wiedmachine kan klaar gezet worden. Zo gauw mogelijk een keer doorrijden zal de zuurstofvoorziening goed doen. Met die slagregens zal er wel een korst op komen. Goede bladbeschermers zijn dan onmis baar. De tarwe zal ook weer aandacht vragen. Op 3 mei 1978 heb ik mijn tarwe met CCC bespoten. Toch een behoorlijk verschil met dit jaar. Niet alle percelen zullen CCC behoeven. Kortstrorassen zoals Arminda kunnen in veel gevallen zonder halmverkorter. Ook op voetziekte moet gekontroleerd worden. Hopelijk las u de PZC van 28 april j.l. ook. "Er wordt geen rekening gehouden met het Waterschap Noord-Beveland". Onbegrijpelijk in een tijd waarin medezeggenschap en inspraak aan de orde van de dag zijn. De wensen van Noord-Beveland zijn politiek niet haalbaar zegt men in Middelburg. Het lijkt er dus op dat politiek voordeel belangrijker is dan de bevolking van Noord-Beveland. Financiële voordelen zullen er best wel inzitten. Toch zou het beter geweest zijn eerst wat cijfers te publiceren. Dan is het allemaal wat duidelijker en komt het niet over alsof het dwang is. Wij rekenen toch ook eerst uit wat die machine per ha gaat kosten voordat we hem aanschaffen. In bestuurlijk opzicht schijnen we er niet op vooruit te gaan. Twee van de tien gezworenen mogen van Noord-Beveland ko men. De dijkgraaf, hoofd technische dienst en de ontvanger griffier komen allen varkZuid-Beveland. Eén van deze drie zou toch wel van Noord-Beveland mogen komen? Weinig eigen mensen in de nieuwe opzet dus, wat het kontakt tussen bestuur en bestuurden niet zal verbeteren. Het onderhoudspeil wat we nu hebben is goed. want het water in de sloten was vlug weg na de afgelopen regens. We rekenen er op dat dat zo blijft. De eerste week van mei was in West Zeeuws-Vlaanderen alles behalve voorjaarsachtig. Behalve zo'n 50 mm regen met veel te lage temperaturen kregen we een dag harde storm en een paar lichte nachtvorsten te verduren, welke overigens vrijwel geen schade hebben veroorzaakt. Het is echter een triest gezicht plassen met water te zien staan op de pas opgekomen gewassen. Dit bevordert bepaald niet een gewenste groei' die we nu toch wel hard nodig hebben gezien het late voorjaar. Het blijft suk kelen met het weer. Ook de wintergranen ontwikkelen zich onvoldoende. Het is al lang geleden dat pas half mei de tijd was aangebroken om met'CCC en groeistoffen te gaan werken. Over de noodzaak dit jaar van CCC-gebruik lopen de meningen no gal uiteen. Wij menen toch dat het juist in een voorjaar als nu met een sterk achtergebleven stand van de wintertarwe wel eens eerder gewenst zal zijn dit middel ter hand te nemen dan bij voorbeeld vorig jaar. Immers, de gewassen zijn over het alge meen maar matig tot zelfs slecht bewortel'd en zullen, als het de komende weken warmer wordt zeer vlug en dus slap opgroeien. Daarnaast hebben de meeste percelen een holle stand en is er vaak veel onkruid aanwezig. Er is weinig gespoten kunnen worden met zgn. kontaktherbiciden. Veel onkruid moet dus nog worden bestreden. Het zal dus oppassen zijn, de juiste middelen te kiezen en niet te zwaar doseren om een nog lagere opbrengst te voorkomen. De bieten komen dit voorjaar goed boven. Er is over het alge meen op flinke afstand in de rij gezaaid. Meestal zo'n 16 tot 18 cm. Zaaien op rond de 20 cm komt steeds minder voor, gezien de grote risiko's. Reeds eind april schijnt al Betanal gespoten te zijn.-Dit kan ook te vroeg gebeuren, maar er wordt meermalen te laat gespoten. Evenwel, de weersomstandigheden moeten willen meewerken. En dit is nu bepaald niet het geval. Zo hebben verschillende uientelers de boot gemist om voor de opkomst aanwezige onkruiden weg te "branden" met de hier voor beschikbare middelen. Als dit niet gebeurt blijft men meestal zitten met onkruidproblemen en dus te veel handwerk. Wat de snijmais betreft, kan gezegd worden dat ook hiervan nog niet'alle percelen zijn gezaaid. Een goed gewas kan het dan ook al niet meer worden. Verder moeten nog bonen en witlof wor den gezaaid, en knolselderij worden geplant. Dit laatste gewas zal weer iets uitbreiden, ondanks dezelfde prijs van vorig jaar. Nogal wat aardappeltelers profiteren de laatste weken van goe de prijzen. Dit is dan een van de weinige meevallers die de boerenstand de laatste jaren meemaken. Ook de zaaitijd voor snijmais is door het koude weer verlengd. Ook in het land van Hulst heeft men het koud en nat gehad. De afgelopen periode werd 50 mm regen afgewisseld door hagel en sneeuw. Ook de temperatuur was veel te laag voor de tijd van het jaar. Dit is ook te merken aan bomen en bossen, die nu pas beginnen uit te lopen. De gewassen zitten in ons gebied bijna allemaal in de grond. Hier en daar moet nog een perceel aard appelen gepoot worden. Verder moeten nog gezaaid worden: bruine bonen, knolselderij en mais. Ook nog wat groenbemes- ting, wat toch ruim laat begint te worden. Rond 23 april kwam het vlas en de eerste bieten boven. Verle den jaar was het vlas ongeveer gelijk en de bieten iets later. In 1977 stond het vlas om en anbij 11 april en de bieten rond 11 mei boven de grond. De erwten zijn rond 28 april boven gekomen, terwijl de uien het ook van plan waren, maar nog eventjes veilig onder de grond bleven. Door de vele regen is het land te nat om nog vóór opkomst van de gewassen te spuiten met een verbrandingsmid del. Om straks de aardappels te kunnen frezen zal het nog flink moeten drogen. Tegen die tijd zullen er toch wel al boven staan, met alle gevolgen van dien. Door de aanhoudende regenval is de struktuur van de grond nog verder achteruit gegaan. Voorlopig hebben we alleen maar zonneschijn nodig om alles weer te herstellen. Evenals de ge wassen, heeft de mens zon nodig om zich weer wat fitter te voelen. Een eerste vereiste is nu, de groei van de gewassen op de voet te volgen. Het is belangrijk om ongerechtigheden in een vroeg stadium te herkennen, om het doeltreffend te kunnen bestrij den. Hopelijk zijn regen en wind ons in deze fase gunstiger gezind dan tot nu toe het geval was. Wat de prijzen betreft zitten we nog steeds in hetzelfde schuitje. De uienprijs is iets opgelo pen, maar dit zal voor vele telers toch te laat zijn om het saldo wat op te schroeven. Ook de eindafrekening van de bieten gaf voor velen van ons een teleurstellend eindresultaat te zien. In de winkels zien we vroege aardappels uit het buitenland. Schijnbaar is het toch interessant deze aardappelen te importe ren. Laten we hopen, dat het met onze produkten in het bui tenland ook zo is. Onze jongeren blijven zich weren, al is het vechten tegen de bierkaai. Hoe vaak zal er nog een Iandbouwoverleg mislukken, vóórdat de prijzen stijgen? Van één zaak zijn we in de Westhoek wel overtuigd n.l. wanneer de bodemherbiciden nu niet werken, dan weten we niet wan neer ze wel zullen werken. Om goed te werken weet u net zo goed als uw schrijven, moet er goed regenvallen. Enorme hoe veelheden zijn er al gevallen en het loopt plaatselijk nog flink uiteen ook. Al met al wordt het allemaal heel laat voor de groei gaat inzetten. Uitgezonderd de aardappelen staat er alles wel zo'n beetje uit. Wanneer je sommige bietenplantjes ziet staan, lijkt het wel of ze weer terug in de grond willen i.p.v. door groeien. De tarwe heeft ook een flinke achterstand en we moe ten nog zien, dat we in de maand mei de eerste tarwearen zullen ontzetten. Uitgezonderd knolselderij, bonen en aardappelen is de de Westhoek alles wel zo'n beetje aan de grond toevertrouwd. We schatten dat de aardappelen voor in de grond zijn gepoot. Per streek loopt het dit jaar weer zeer uiteen. Al met al zijn de weersomstandigheden uitermate teleurstellend en menig agrariër realiseert zich weer eens hoe afhankelijk hij van de natuur is. 't Zijn niet alleen de bouwboeren, die moeite met 't weer hebben. Ook de veeboeren zien het weer met veel onplezier. Laat de koeien in de weide betekent extra kracht- voeder en wat nog in de weide loopt trapt de zode kapot. In de landbouw betekent het straks weer een opeenhoping van werk zaamheden. Met de tegenwoordige werktuigen zijn we gelukkig wel in staat in kort bestek veel te doen. Maar het moet allemaal toch gebeuren en vooral moet de grond bewerkbaar zijn. De ijsheiligen die moeten ook nog passeren, van 11 t/m 14 mei staat er in de Almanak. Wat ons betreft mogen ze ons dit jaar best vergeten, en een extra hoeveelheid warmte i.p.v. koude kan ons na deze winter in dit voorjaar echt meer bekoren. SPUITSCHEMA "S ZIJN UITSTEKEND om uw ge heugen op te frissen. Maar uw landbouwkundige kennis moet wel tot nul gedaald zijn als U voor alles gaat spuiten. Nog steeds geldt, spuit alleen als het nodig is. Spuiten vol gens schema, is spuiten zonder verstand. DE BELANGSTELLING voor neventakken is nog steeds groot. Maar voordat U vleesvee gaat houden, is het wel verstandig eerst de kosten en de baten op papier te zetten. Heeft U voldoende geloof in Uzelf, dat U het waar kan maken, beter waar kan maken dan uw buurman? Dan is er niets op tegen dat U uw papieren plannen omzet in daden. Maar weet wel, U neemt een besluit voor jaren en U moet het dus zelf wel weten. VOOR SCHUIMAARDE is het weer de hoogste tijd om - uw bestelling te doen. Neem kontakt op met uw bietenugent. Wacht niet te lang, want dan is de schuimaarde weer uit verkocht. Speciaal op percelen met kalk te kort, waarop in 1980 suikerbieten moeten komen, is er geen "goud" zo goed als schuimaarde. VEEL AKKERBOUWERS kopen veel organische mest. Dat is zeer goed. Maar zorg wel dat de weg en ook het slootwater vrij blijft van de mest en het uitzakkende vocht. Beter zelf goed meegewerkt dan straks een aanslag voor de milieuvervuiling. Om van een verbod van opslag maar niet te spreken. EIGEN MECHANISA TIE wordt een steeds grotere luxe. De machines en de trekkers "groeiensneller in prijs en kapaciteit dan de bedrijven. Alleen bedrijven boven 60 ha kunnen nog zelf mechaniseren. De kleinere bedrijven zijn dus aangewezen op samenwerking. Samenwerking is erg plezierig, maar om het blijvend plezierig en voordelig te houden, moet U wel goede afspraken maken en wel van te voren. Dus niet na de aanschaf. NU HET GRAS wat hoger wordt, ziet U ze zo niet meer liggen. Ze zijn er echter nog wel de molshopen. Straks wanneer U gaat maaien, zult U het wel merken. Botte mesjes en hierdoor slecht maaien, zijn het gevolg. Daar naast veel zand in het kuilgras en kale plekken in de gras mat. Wanneer U nog niet gesleept hebt, kan het nog op percelen die zijn voorgeweid. OFSCHOON HET WINTERSEIZOEN lang duurt, zijn toch niet alle voorraden ruwvoer opgevoerd. Deze hoeveel heden kunnen bewaard worden tot de volgende stalperiode of tijdens het zomerseizoen als t.g. v. droogte de grasgroei het laat afweten. Ingekuilde produkten zijn alleen houdbaar wanneer ze goed van de lucht zijn afgesloten. Kontroleer het plastik op lekkage en maak eventuele gaatjes dicht. Be scherm het plastik tegen felle zon door een dun laagje grond aan te brengen. BIJ INTENSIEF GEBR UIK VA N het grasland zal vooral bij snelle groei wel eens 1 a 2 ha gras ekstra moeten worden gemaaid en voorgedroogd. Daar het ondoelmatig is om voor zo'n kleine hoeveelheid een apart kuiltje te maken, wordt in de praktijk steeds meer bij een bestaande kuilvoerhoop bij- gekuild. Hiervan is alleen een goed resultaat te verwachten wanneer de graslagen dun zijn en het geheel goed wordt vastgereden met de trekker. 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 10