o p Liempde zal het IMAG dit jaar aanwezig zijn met een testunit die gebruikt wordt bij het onderzoek aan stroom- aggregaten. Geen stroom? Dan noodstroomü D e afgelopen winter heeft aangetoond dat ondanks de goede stroomvoorziening in Nederland er toch stroomstoringen zijn opgetreden. Tijdens een stroomstoring blijkt ook weer duidelijk hoe sterk afhankelijk we door de moderne produktiemethoden zijn van een goede stroomvoorziening. Vorstvrije bewaring van suikerbieten onder een draagluchttent E en aftakasgenerator is een stroomaggregaat waarbij de aan gebouwde motor wordt vervangen door een trekkermotor. Hierdoor wordt een verbrandingsmotor uitgespaard. De dynamo moet in de meeste gevallen met een toerental van 1500 omwentelingen per minuut worden aangedreven, dat is helaas te hoog voor de aftakas van de trekker. Dit wordt opge vangen door een overbrenging tussen aftakas en dynamo aan te brengen waardoor het aftakastoerental van 540 naar 1500 omw per min wordt opgevoerd. Meestal is dit een tandwiel-over brenging, maar ook ketting- en v-snaar overbrengingen komen voor. Het rendement gaat op deze wijze wel naar beneden, er zijn nu twee overbrengingen tussen motor en dynamo, maar voor een noodstroomvoorziening is dit van minder belang. Verder is de regulateur van een trekkermotor meestal niet zo nauwkeurig als die van een aggregaat met eigen motor. Het gevolg hiervan kan zijn dat bij toenemende belasting het toe rental van de trekkermotor (frequentie) zakt waardoor de spanning daalt. Het omgekeerde is ook mogelijk: de belasting neemt af, daardoor loopt het toerental op en neemt de spanning toe. Bij gloeilampen gaat dit ten koste van de levensduur. Als bij elektromotoren, die een konstant vermogen moeten leveren, de spanning daalt, dan neemt de stroom toe en daarmee de warm teontwikkeling, de motor kan doorbranden. I n de meeste gevallen zal er voor een stroomaggregaat een aansluiting moeten worden gemaakt in de bestaande elektrische installatie. Met deze aansluiting moet de belasting van het net op het noodstroomaggregaat worden omgeschakeld. De elek triciteitsmaatschappijen stellen als eis dat de schakeling zodanig uitgevoerd moet worden dat het aggregaat nooit aan het net gekoppeld kan worden. De aansluiting moet door een erkende installateur volgens de bestaande voorschriften (NEN 1010) worden uitgevoerd. A ftakasdynamo's zijn leverbaar met een frame voor ophan ging aan de driepunts hefinrichting van de trekker, of met beu gels voor een vaste opstelling. Bij een vaste opstelling kan de dynamo binnen worden opgesteld en de trekker buiten. De aftakas steekt dan door een opening in de muur, er zijn dan geen problemen met de afvoer van de uitlaatgassen. D e prijs van zelf opgewekte KW uren zal in het algemeen hoger uitvallen dan de prijs die aan het elektriciteitsbedrijf wordt betaald. Of het rendabel is om tijdens piek- en speruren zelf stroom op te wekken zal van geval tot geval bekeken moeten worden. Er moet niet uit het oog worden verloren dat slechts eenderde van de energie die in de dieselolie aanwezig is, in elektriciteit wordt omgezet, de rest verdwijnt met de koellucht en door de uitlaat. Vollegrondsgroenteteelt en Liempde Ing C. Werkhoven Lawaaibestrijding In 't kort Hiermee kunnen aggregaten belast worden en dan worden getest op spanningstabiliteit, afgegeven vermogen, fre- quentiestabiliteit enz. Met de tegenwoordige melkmachine installaties'is het mogelijk in korte tijd meer dan 100 koeien te melken, de melk wordt direkt gekoeld en in een melktank opgeslagen. Dit heeft wel tot gevolg dat wanneer de stroom uitvalt, er ook niet meer met de hand gemolken kan worden. Wat nu? Een van de meest voor de hand liggende oplossingen is om dan maar zelf stroom op te wekken. Een eigen noodstroomvoorzie- ning is een verzekering om door te kunnen werken wanneer het openbare net uitvalt. We kunnen hier volstaan met een betrek kelijk eenvoudige installatie omdat volautomatisch bedrijf hier niet noodzakelijk is. De enkele minuten vertraging die optreedt om de eigen installatie te starten is toelaatbaar. Er moet dan uiteraard wel iemand aanwezig zijn die de noodstroomvoorzie- ning in bedrijf kan stellen. Een aftakasgenerator is voor bedrij ven waar een trekker beschikbaar is, een aantrekkelijke nood- stroomvoorziening. Het is een stroomaggregaat zonder eigen verbrandingsmotor, de op het bedrijf aanwezige trekker wordt hiervoor gebruikt die de dynamo via de aftakas aandrijft. Het voordeel hiervan is dat een trekker altijd bedrijfsklaar staat. In Nederland worden elk jaar ca. 6 miljoen ton suikerbie ten verbouwd en verwerkt gedurende een periode van ca. vier maanden. De laatste twee miljoen ton wordt voor een belangrijk deel verwerkt in december, gedurende een pe riode waarin min of meer strenge vorst kan optreden. Deze bieten moeten op de boerderij tegen bevriezing worden beschermd, omdat het in de toekomst geen zin zal hebben om bevroren suikerbieten te verwerken. De reiniging van het afvalwater van deze bevroren bieten zal dan zoveel kosten dat het de opbrengst aan suiker overtreft. Elk jaar zal dus ca. 2 miljoen ton suikerbieten liggend aan de hoop bij de boerderij tegen vorst moeten worden beschermd. Organisatorisch zal het aantrekkelijk zijn om per bedrijf hopen van minimaal 400 ton op te slaan, op de verlaadplaats aan de verharde weg, terwijl bij de aflevering zo min mogelijk hinder moet worden ondervonden van de afdekmaterialen. In samen werking met I.R.S.. I.B.V.L. en R.L.V.D. wordt daarom gezocht naar goedkope en weinig arbeid vragende afdekmethoden voor suikerbieten. Door het l.M.A.G. werd in samenwerking met Nicolon b.v. te Enschede een draagluchttent ontwikkeld. Een rechthoekig vlak zeil (Nicotarp 81, gewicht ca. 230 gram/m2) wordt voorzien van brede zomen, waarin een buisfolie met een diameter van ca. 30 cm gevuld met water. Het gewicht van deze watervulling zorgt voor een stevige, flexibele verankering van het kleed aan de grond. De afmetingen van het kleed zijn gelijk aan die van het grondvlak van de hoop ca. 15%. Het kleed ligt op deze wijze ruim over de rechthoekig gestorte hoop bieten en wordt met behulp van een ventilator (maximaal 0,75 kW) bollend gebla zen, zodat er een laag lucht komt tussen het zeil en de bieten. Een hoop met een grondvlak van 30 m x 19 m bevat ca. 1000 m3 of ca. 700 ton met de kipwagen gestorte suikerbieten. Over deze hoop wordt een zeil van 35 m x 23 m gelegd, dat door de goede afdichting en verankering met behulp van de water belasting met een geringe overdruk (2-4 mm waterkolom) op bolt en een beschermende luchtlaag tussen zeil en bietenhoop verzorgt. Op deze wijze kan de in de hoop geproduceerde warmte via natuurlijke ventilatie uit de hoop worden afgevoerd en de bui tenkant van de hoop tegen bevriezing worden beschermd. De kosten van deze afdekmethode bedragen ca. 4.— per ton, waarbij het zeil drie seizoenen wordt afgeschreven. Aftakasgeneratoren Om deze reden is bij de meeste aftakasgeneratoren een voor ziening leverbaar die een indikatie geeft of met het juiste toe rental wordt gedraaid. Deze voorziening kan bestaan uit een lamp die kontinu brandt als de frequentie goed is en gaat knip peren als de frequentie te veel gaat afwijken. Ook is er een uitvoering met drie lampjes, een voor een te hoog, een voor het juiste, en een voor te laag toerental. De spanningsregeling kan kleine veranderingen in het toerental /- 4%) wel opvangen maar grote veel minder. Kapaciteit van het aggregaat Een belangrijk punt is het bepalen van de grootte van het aggregaat. De benodigde kapaciteit kan worden berekend door het vermogen van de elektrische apparatuur in kW dat gelijk tijdig moet werken, op te tellen. Nu wordt helaas het vermogen van een dynamo niet in kW opgegeven maar in KVA (kilo- volt-ampere). Als vuistregel kan worden aangehouden dat het werkelijke vermogen (kW) hoogstens 80% is van het schijnbare vermogen (KVA). Is bijv. det berekende kapaciteit 20 kW, dan moet de dynamo minstens 20/0,8 25 KVA zijn. Voor aftakasdynamo's kan men als vuistregel nemen dat het vermogen van.de trekker in pk anderhalf maal zo hoog moet zijn als het vermogen van de dynamo in KVA. Dus voor een 25 KVA aggregaat 1,5 maal 25 ongeveer 37 pk. Er moet wel rekening mee worden gehouden dat het opgegeven maximum vermogen van de trekker meestal niet voor 540 omw/min van de aftakas geldt. Installatie en veiligheid Op de IMAG-stand kregen twee aspekten van de lawaaibestrij ding de aandacht: Ventilatorlawaai Getoond zal worden een zeer eenvoudige "doe het zelf' geluiddemper voor ventilatoren, die in de landbouw ge bruikt worden voor bijvoorbeeld: droogdoeleinden, stallen, champignoncellen e.d. Lawaaibestrijdings materialen Aan de hand van voorbeelden zal informatie worden gege ven over de eigenschappen waar over geluidisolatie-, ab sorptie- en ontdreuningsmateriaal moet beschikken. EI iteraard zal het gehele assortiment van machines voor het zaai- en piantklaar maken van de grond aanwezig zijn. Opvallend is de toeneming van het gebruik van de spitfre- zen op de vollegrond, nadat het in kassen gemeengoed is geworden de grondbewerking met spitfrezen van 1,50 me ter werkbreedte uit te voeren. Verschillende kombinaties van triltandkultivatoren, vorenpak kers en verkruimelrollen zullen te zien zijn. De schoffelmachi nes ondervinden een hernieuwde belangstelling. O.a. in een aantal koolgewassen blijkt de chemische onkruidbestrijding niet volledig te voldoen; het mechanisch schoffelen heeft als neven voordeel het openbreken van een eventueel dichtgeslempte grond. Moderne schoffelmachines zullen worden getoond, o.a. modellen die vóór de trekker zijn gemonteerd voor beter zicht op het werk, en typen uitgerust met veerbelaste spoorschijven, zodat geen extra man meer nodig is om het stuurwerk te korri- geren. Ook het schoffelen in kombinatie met rijenbespuiting staat in de belangstelling. Als antwoord op de twee jaar geleden gedemonstreerde Israëli sche folielegger komt nu een Nederlandse fabrikant met een machine, die in staat is in één werkgang plastik tunnels op te zetten, zij het dan dat bij dit systeem de bogen van tevoren met de hand moeten worden uitgezet. Men kan dan zelf het model van de boog bepalen. Hydraulisch inklapbare spuitbomen voorkomen het lopen door een nat gewas. Het plotseling afsluiten van spuitdoppen d.m.v. magneetafsluiters om nadruppen te beletten is bij verschillende veldspuiten gerealiseerd. Het is wenselijk het aggregaat te beveiligen tegen overbelasting en kortsluiting. Ook kan een isolatiebewakingstoestel worden toegepast dat bij een isolatiedefekt voorkomt dat de dynamo onder spanning komt te staan. Voor de beveiliging tegen overbelasting wordt meestal een thermische overbelastingsschakelaar gebruikt. Schade door kortsluiting is met een magnetische kortsluitbeveiliging te voorkomen. Opstelling dynamo Plaatsing van de dynamo in een stal moet worden afgeraden wegens de mogelijke aanwezigheid van aggressieve dampen. Kosten van eigen stroomopwekking Alleen bij zg. "totaal energiesystemen" wordt ook een gedeelte van de warmte benut en kan een hoger rendement gehaald worden. Voor noodstroomvoorzieningen is dit echter niet ren dabel. Richtprijzen aftakasdynamo's 15 KVA 4500.- 20 KVA 5200,- 30 KVA 6200,- 40 KVA 8000,- 50 KVA 9000.- Richtprijs elektrische aansluiting 1000,— Prijzen exkl. BTW. Hoewel de betrouwbaarheid van het elektriciteitsnet hoog is, kunnen toch stroomstoringen optreden. Een eigen noodstroomgenerator geeft zekerheid tegen uitvallen van een elektriciteitsnet. Als een trekker op het bedrijf aanwezig is, kan een aftakas dynamo worden gebruikt om de noodstroom te leveren. Voor het bepalen van de grootte van het aggregaat worden een aantal regels gegeven. Eigen stroomop wekking is ekonomisch meestal niet aantrekkelijk. De elektrische aansluiting moet aan bepaalde normen voldoen. Een toerentalbewaking wordt sterk aange raden. Beveiliging is nodig tegen kortsluiting, overbelasting en isolatiedefekten. Nieuw is het systeem van kantel- of revolverdoppen, waarmee het mogelijk is letterlijk in een handomdraai het doptype aan de spuitboom te verwisselen al naar de eisen die de gewasbescher ming of de onkruidbestrijding stelt. Veel belangstelling zal ook uitgaan naar de nieuwe bedden- lichters met twee aangedreven rijen schudklepels. Deze worden gebruikt bij het rooien van prei, aardbeiplanten en diverse boomkwekerijgewassen en beogen een betere regelbaarheid van de grondhoeveelheid aan het geoogste produkt en een vermin dering van de wortelbeschadiging. Ook zullen veel tuinders een kijkje gaan nemen bij de nieuwe vierwielige trekkers met hy drostatische aandrijving op de wielen, die met elke gewenste snelheid kunnen rijden. Voor uiteenlopende werkzaamheden stelt de tuinbouw nu eenmaal hoge eisen aan een nauwkeurig te regelen werksnelheid, vooral in het gebied beneden de 2 km/h. Snelkoppelingen voor het gemakkelijk en vlug aan- en afkop pelen van aanbouwwerktuigen dragen bij tot de humanisering van de arbeid. De voorlichtingsdienst wil in een geleide demonstratie nog eens speciale aandacht besteden aan het zaaien. Verschillende mer ken zaaimachines met zaadschijven, bandjes of lepeltjes bena deren al aardig de precisiezaai, maar de belangstelling gaat momenteel uit naar pneumatische zaaimachines, ondanks de hogere prijs van deze apparatuur. Men wil in de tuinbouw van de pil af. d.w.z. van het ingehulde zaad, omdat dit duur is en daarbij bovendien de kieming soms te wensen overlaat. Ver schillende tuinbouwgewassen hebben uitermate moeilijke zaadvormen, maar de pneumatische apparatuur biedt toch wel bepaalde perspektieven, vooral wanneer gewerkt wordt met goed gefraktioneerd zaad. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 9