VOO It Mi VltOII w ]P.eï. UlD GELUI» Jaap Flikweert N N adat je zo vier weken de "vrijheid" geproefd hebt valt het geregelde leven thuis best tegen. Toen kreeg een oude, onuit gesproken wens, een stage in Canada, een kans. Tijdens de vierweekse was ons iets verteld over de kansen die de Stichting Uitwisseling in Bergen heeft voor jongeren-stages in het bui tenland. Deze Stichting, mede opgericht door de Plattelands jongeren org., biedt unieke kansen om de levensgewoonten in andere gedeelten van de wereld zelf te zien en te ondervinden, speciaal op het platteland. Voor mij betekende de stage: 6 maanden in Canada, een prachtig, enorm groot land met een zeer gastvrije bevolking. Ik werkte 5 maanden op een prai rieboerderij met veel plezier, en ik reisde o.a. tot in British Columbia aan de Westkust. Een stage die je doet realiseren dat je op andere plaatsen ook best kunt leven, iets waar je soms niet zo bij stilstaat thuis. Onze nieuwe provinciale voorzitter: AKTIVITEITEN-AGENDA H Provinciale jaarvergadering van de Ned. Bond v. Plattelandsvrouwen afd. Zeeland R. Mouthaan-Mantel H et was eivol in de zaal van "de Prins van Oranje" in Goes op 24 april. Deze dag begroette de prov. presidente, mevr. de Regt, ruim 500 plattelandsvrouwen, waaronder verschillende genodigden. De belangstelling voor deze dag was dit jaar extra groot in verband met de feestelijke viering van het 25-jarig jubileum van mevr. v.d. Leeden, onze prov. sekretaresse. I D E« KEES SCHIPPER AFDELING THOLEN 4 t/m 6 mei: video-doe-weekend te Aardenburg; 12 mei: trekker-behendigheidswedstrijd: 25 mei: bezoek bier brouwerij. AFDELING OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN 12 13 mei: uitwisseling met P.J.G.N.-afdeling Hoek- sewaard zaterdag: 10.30 uur: aankomst in Café "Het Bonte Hert" te Hulst. 14.30 uur: rondrit door Zeeuws- Vlaanderen exkursie proefboerderij De Braakman, Zondag: 07.00 (v.m.) uur: vogeltjesmarkt te Antwerpen (vertrek vanaf Axel); 14.00 uur: lezing over Zeeuws- Vlaanderen. Opgave voor beschikbaarstelling slaap plaats: 01150-17856 (Dickie). AFDELING SPRANG-CAPELLE 4 mei: algemene ledenvergadering (o.a. sport, jaarpro gramma). Om 20.00 uur in de Mico-Bar te Sprang-Ca- pelle. AFDELING BLADEL 19 20 mei: ledenweekend o.l.v. Kees Schipper in de Jeugdherberg te Valkenswaard. Thema: komniunikatie. Zaterdag: start 9.15 uur met loskomspelletjes en stellin- genspel, daarna interviewspel (kommuniceren met ande ren en jezelf); 's avonds: kreatieve verwerking. Zondag: kommunikatie in de praktijk: een samenwerkingsspel om de theorie van zaterdag te toetsen. Kosten: 20.- p.p. Opgave vóór 11 mei bij Hans van der Jagt, 04259-1205. LANDELIJKE AKTIVITEITEN 19 mei: P.J.G.N.-Jaarvergadering te Heerde (Gld.) Middag: huishoudelijk gedeelte info-markt. Avond: kabaretwedstrijd. bal na (afd. Tholen gaat in ieder geval). 21 september: nationale veebeoordelingswedstrijd FH- veeslag te Brabant. 28 september: nationale veebeoorde lingswedstrijd MR Y-veeslag te Limburg. a thuiskomst werkte ik enige tijd in een sorteerbedrijf, (thuis is geen plaats) maar de landbouw trok nog steeds en in 1976 werd ik medewerker op een akkerbouwbedrijf in Schoondijke. Ook in 1976 werd ik bestuurslid van de P.J.Z., afd. West. Zeeuws- Vlaanderen. Ik werd direkt sekretaris, tijdens de vierweekse was al gebleken dat ik best graag de pen hanteer. Zo langzamerhand groei je wat in het plattelands jongeren werk. Ik was ook een tijdje Hoofd bestuurslid. Je ontmoet heel wat mensen waardoor je ook wel wat uit andere streken te weten komt. De afgelopen jaren is mijn persoonlijke belangstelling voor zowel algemeen als agrarisch werk toegenomen, o.a. doordat mijn eigen situatie er aanleiding toe geeft. 0 p woensdag 11 april werd ik op de Hoofdbestuurs-vergadering gekozen als nieuwe voorzitter van de P.J.Z. Een vakature die reeds geruime tijd open stond door het vertrek van Jos Akkerman naar de P.J.G.N. Sinds die tijd heeft het Dagelijks Bestuur, bestaande uit Kitty Stoutjesdijk, Jan de Wilde, en Bram Dees, de PJZ zo goed draaiende gehouden dat voor de buitenwacht vrijwel geen verschil te bespeuren viel. Het D.B. heeft het er overigens wel druk mee gehad, er bestonden (bestaan) immers nogal wat vakatures, en alles moet toch verder draaien. Misschien is het beter eerst iets over mezelf te vertellen. 1 k ben Jaap Flikweert en ik woon sinds mijn geboorte in Bres- kens. Mijn vader heeft hier een gemengd bedrijf dat hij samen met twee van zijn broers gebruikt. De hoofdzaak is ókkerbouw. Daar ik al van zeer jonge leeftijd af de ambitie vertoonde om boer te worden volgde ik na de lagere school en enkele jaren HAVO de 3-jarige M.A.S. te Goes. Aanmelding aan de H.A.S. bleek niet ontvankelijk wegens een enorm aanbod studenten op HAVO-Atheneum nivo, die beter zijn onderlegd. (Velen komen ook van buiten de agrarische sektor). Het was ook in deze tijd dat ik lid werd van de P.J.Z. afd. West Zeeuws-Vlaanderen. Dat gebeurde zoals bij velen van ons, omdat een vriend of familielid ook aangesloten is. Toen ik in 1974 de M.A.S. verliet stond net het beruchte natte najaar voor de deur, dus kon ik direkt aan het "modderen". Het deed mij overigens niet van gedachten ve randeren over mijn toekomst. In december hoorde ik van de vierweekse kursus. Deze werd door de Volkshogeschool in Bak- keveen samen met de Plattelands Jongeren Organisaties geor ganiseerd. Het bleek een erg goede kursus, je kwam in een groep met 27 vreemde jongeren die je in vier weken erg goed leerde kennen. Je leerde samen werken, praten, luisteren en nadenken over de vele onderwerpen die er worden aangesneden, agrarisch en algemeen. Je leerde nadenken en praten over jezelf en je doen en laten. et ouderlijk bedrijf raakte zo'n 15% aan oppervlakte kwijt, de financiële problemen bij bedrijfsovername worden je wat duidelijker en enkele bedrijven in de buurt worden verkocht voor prijzen waar je als beginnend boer niet aan hoeft te den ken. Feiten die je ambities doen wankelen en waar je op school bijvoorbeeld nooit over gesproken hebt. Wel het saldo van een hektare bieten, het ras of het rooien, maar zaken als bedrijfso vername of beroepskeuze met hun financiële en sociale proble men, daar is vrijwel niet over gepraat. Dingen die toch erg belangrijk zijn. Gelukkig is er dan toch het algemene werk van de PJZ waardoor je met vele dingen in aanraking kunt komen die je op de boerderij thuis niet ziet en die je misschien kunnen helpen in het kiezen voor je toekomst. Ik vind dat het taak is van de Plattelands Jongeren zowel naar de buitenwereld bekendheid geven aan onze situatie (vooral agrarisch) als binnen onze kring om voorlichting te geven over de wereld om ons heen, waar voor velen onbekende mogelijkheden liggen. Ook binnen het P.J.O. werk. Dat houdt niet in datje persé moet veranderen, het kan je ook bevestigen datje in je situatie op je plaats bent. Wel kun je leren begrip opbrengen voor anderen. Aanvankelijk kwam ik in het D.B. als sportkommissielid. Ik denk echter dat ik aan het bovenstaande beter kan werken als voorzitter dan als sportman. Ik zal trachten, in overleg, dit zo goed mogelijk te doen. JAAP FLIKWEERT onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Malde- gem, Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk. de "poten" aangehangen werden. Daarna bracht de kabaretgroep Capritolen nog een nummer. Voor de Kring Zeeuws Vlaanderen waren twee dames aanwezig in klederdracht van Axel en Cadzand en die hielden een gezel lige babbel in het plaatselijk dialekt. Hierbij werd een kollage aangeboden van "25 jaar in foto's", met het embleem van de Bond hierin verwerkt. Kring Oost Zuid-Beveland. "Zeg het met bloemen". Op het podium werd door een groepje bloemschiksters twee prachtige bloemstukken gemaakt, die aangeboden werden aan de schei dende presidente en aan de jubilerende sekretaresse. a de bijdrage van de kringen kregen de oud-presidente's, waarmee mevr. v.d. Leeden in die 25 jaar gewerkt had, de aandacht. Haar "zes bazen" kwamen op het podium uet in hun midden "hun aller sekretaresse". De eerste presidente in de "v.d. Leeden periode" voerde namens de dames het woord. Het was mevr. Huisman-Griep die een sprankelend toespraakje hield. Fen mooi cadeau werd hierbij aangeboden. n de ochtenduren werd het vergaderprogramma afgewerkt. Mevr. de Regt bracht in haar openingstoespraak enkele feiten en aktiviteiten van het afgelopen jaar naar voren. In het kort enkele grepen hieruit: Aandacht voorde samenlevingsopbouw, waarbij als belangrijke projekten in het oog springen: het streekplan Midden-Zeeland en het proefprojekt Kleine kernen op Schouwen-Duiveland. V.O.S. kursussen met de mogelijkheid tot ontwikkeling van de vrouw. De Agrarische Commissie staat op de bres voor de agrarische bevolking, richt brief aan de Z.L.M. over de moei lijkheden in de landbouw. 1979, Jaar van het kind. De Bond is hierin aktief met de aktie "Redt kinderogen". Tot nu toe ruim 100.000.— Aandacht voor "Foster parents" voor adoptie. Het kind heeft recht op liefde en begrip. Mevr. de Regt sloot haar toespraak af met de woorden: De waardevolle mogelijkheden van de Bond zijn: wijzer worden, kontakt, gezelligheid. Hierna kreeg mevr. v.d. Leeden het woord voor het jaarverslag, wat enorm veel informatie gaf. De ruimte ontbreekt om hier uitgebreid op in te gaan. Enkele punten: een toename van 189 leden brengt het ledental op 3345. verdeeld over 33 afdelingen. Opvallend was het grote aantal en de grote verscheidenheid aan kursussen, die door de verschillende kommissies in de plaatselijke afdelingen gegeven werden, (voor belangstellenden: iedere afd. ontvangt een volle dig jaarverslag van het P.B.) Mevr. v. Liere, penningmeesteresse, gaf overzicht van de finan ciën. Mevr. Baarens, hoofdbestuurslid van Zeeland, kreeg hierna het woord. De belangrijkste punten: De nieuwe statuten zullen in juni goedgekeurd worden. Mevr. Koster (hoofdredaktielid) en Mevr. Vroom (S.O.Ster) legden hun funktie neer. Nieuwe kommissie Public Relations Aandacht voor het 50-jarig jubi leum van de Bond in 1980. waarvan de viering op de Flevohof zal plaatsvinden. Slotwoorden van mevr. Baarens: het zijn de afdelingsbesturen plus de leden, die uiteindelijk de Bond ma ken! Hierna 5-minutenpraatjes over "Open school in de praktijk" door de dames Burger en de Hooge, en "Wat zijn V.O.S. kur sussen?" door mevr. Rooze. Deze dames hielden een enthousiast pleidooi voor de mogelijkheden om eventuele achterstand in ontwikkeling in te halen. De bestuursverkiezing bracht mevr. A. de Vos-v. Maldegem in het P.B. en dat betekende afscheid van de presidente, mevr. de Regt-v. Maldegem. Mevr. Leenhouts, vice-presidente, sprak hartelijke woorden als introduktie en als afscheid, waarna mevr. de Regt dankte voor alle vriendschap en medewerking. Mevr. J.J. Goettsch werd plaatsvervangend H.B.lid. Feestelijk middagprogramma •sM iddags was mevr. v.d. Leeden de spil, waar alles om draaide. Zonder lange officiële toespraken (dat was eerder al gebeurd) werd ze toch de hele middag in het zonnetje gezet. Ter gelegenheid van haar 25-jarig jubileum als prov. sekretaresse werd haar een gevarieerd programma aangeboden, dit op ini tiatief van het P.B., dat deze middag als feestkommissie fun geerde. De zes kringen van Zeeland hadden het verzoek gekregen ieder een programma van een kwartier te verzorgen. Kring Walcheren begon met een variatie op "Wie van de drie", maar dit werd dan 25 maal mevr. v.d. Leeden in al haar funkties en kwaliteiten. Voor Kring Schouwen-Duiveland trad het koor van Schouwen op met een feestlied (door allen meegezongen) en verder enkele liederen uit hun repertoir. Kring West Zuid-Beveland bracht enkele gezellige volksdansen. De bijdrage van Kring Tholen en St. Philipsland bestond uit twee delen. Eerst een "duizendpoot" waar met toepasselijke woorden aarna volgde de aanbieding van het cadeau van de leden en de kommissies. Iedere afdeling en kommissie had 2 blanko bladen gekregen met de opdracht, hier iets mee te doen, wat betrekking had op mevr. v.d. Leeden. Er mocht geknipt, geplakt, geverfd, kortom van alles mée gedaan worden. Deze bladen werden ge bundeld en zo werd het een fan tastisch album met fijne, grappige en artistieke bijdragen. De prachtige omslag werd gemaakt door mevr. Dalebout en het al bum werd vakkundig ingebon den door mevr. Voorhuis (wegens het enorme werk mochten deze namen genoemd worden). Aan het begin van de middag hadden alle 33 afdelingen een feesttaart aangeboden, die tijdens de theepauze door de aanwezigen met smaak gekonsumeerd werd. Mevr. v.d. Leeden toont het kado van de leden en de kommissies. en dankbare mevr. v.d. Leeden sprak een dankwoord, waarna mevr. Leenhouts de middag af sloot. Dit was het einde van een goede vergaderochtend en een heel feestelijke middag, waarin kreativiteit en het enthousiasme van de leden goed tot hun recht zijn gekomen. Over 14 dagen zullen de uitslagen van de provinciale wedstrijden in deze rubriek bekend gemaakt worden. 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 23