Grenzen verleggen 8<}£ D e propaganda-machine die ons moet bewegen op 7 juni deeJ te nemen aan de eerste rechtstreekse europese verkiezingen draait op volle toeren. Met grote stelligheid wordt ons voorgehouden hoe belangrijk verkiezingen wel zijn: Alles zal vanaf 7 juni anders beter) worden. Maar dat gelooft natuurlijk niemand. Voorlopig lijkt 'men'' zich nog niet al te druk te maken om europa. Waarom zou je ook. europa dat is landbouwpolitiek - onbegrijpelijk moeilijk - kost alleen maar geld - de konsumentenorgani- saties zeggen het zelf - dus. En dan die landbouwminis ters, met die afgetrokken, witte gezichtjes na zo'n land- bouwmarathon. Gewoon te gek. Waar? Waar! E uropa is ver weg. Dat tenminste geldt voor de meeste "europeanen" maar bepaald niet voor de boeren en tuinders. Voor hen is europa - harde - realiteit, al ruim 20 jaar. Die hoef je niks meer te vertellen: (zeer) velen heb ben het beloofde land niet gezien en zullen het ook niet zien omdat ze tijdens de race verongelukt zijn of nog zullen verongelukken. Een hard gelag. N aast de individuele uitwisseling bestaan er ook de agrarische studiereizen. Deze zijn vooral geschikt voor hen die niet de mogelijkheid hebben om langere tijd van huis te zijn. Via zo'n studiereis kan mén zich dan in vo gelvlucht oriënteren. „ZEGGE EN SCHRIJVE' N u we toch wat in de edukatieve sfeer zitten wil ik ook nog wel verhalen van de zeer "geslaagde Z.L.M.-leer krachtendag die deze week in Renesse gehouden werd. Het onderwerp van deze dag "leerlingenbegeleiding" had de zeer warme belangstelling van de aan de Z.L.M.- scholen verbonden docenten. Zo'n 130 leerkrachten waren present. Al deze leerkrachten tesamen geven aan duizenden leerlingen in ons werkgebied les. We hebben wel eens de neiging om te vergeten dat er aan de Z.L.M.-onderwijspoot een organisatie vast zit die vele malen groter is dan de meeste van onze andere aktivitei- ten. Je merkt het alleen niet zo. Onderwijs is bovendien een aktiviteit die veel aandacht vraagt. Dankzij een vak bekwame staf verloopt dat allemaal goed. Onze Z.L.M.- scholen staan goed aangeschreven en de aanmelding van leerlingen is tégen de verdrukking in groeiende. De al oude Z.L.M.-politiek - samenwerking en kwaliteit - blijkt nog steeds een juiste te zijn. zuidelijke landbouw maatschappij Het leek er op dat snel achter elkaar de meeste zaai- en pootwerkzaamheden konden worden afgewikkeld. De weersomstandigheden waren helaas echter van dien aard dat nog steeds geen streep onder dit soort voor j aars werk kan worden gezet. Winterse temperaturen in mei gepaard met gure buien hebben daarnaast het werken in de openlucht tot een onaangename bezigheid gemaakt. Uitwisseling (1) L Realiteit Uitwisseling (2) Leerkrachtendag P.LL üiuciL z.l.m VRIJDAG 4 MEI 1979 66e jaargang - No. 3480 land- en tuinbouwblad De boeren en tuinders kunnen dus over europa meepra ten, moéten wel over europa meepraten omdat er dom weg geen alternatief is. En dat is in feite de best denkbare reden om op 7 juni toch te gaan stemmen, want als europa één ding verschrikkelijk hard nodig heeft dan is het dit: veel gezond boeren verstand. Dat men ook in het buitenland grote waarde hecht aan deze agrarische studiereizen blijkt wel uit het feit dat de Z.L.M. nogal eens het verzoek krijgt dergelijke gezel schappen te ontvangen en te begeleiden. Wij schijnen op dit gebied een zeer goede naam te hebben waarbij ik me wel eens afvraag hoe het ter wereld mogelijk is dat men juist bij ons terecht komt. Als het maar eventjes mogelijk is maken we inderdaad een programma voor deze groe pen. Meestal schakelen we daarvoor Z.L.M.-leden in die dan deze groepen op het bedrijf ontvangen. Dat loopt fantastisch. Graag zou ik echter meer bedrijven ter be schikking willen hebben, vooral vanwege de toenemende belangstelling. De druk wordt anders te groot, want, het zijn wel vaak dezelfde mensen waarbij we moeten aan kloppen om een groep te ontvangen. Ik aarzel dan wel eens om het alweer te vragen. Daarbij komt dat de spoe ling dunner is geworden omdat er zeer vele bedrijven zijn ingeschakeld via het Z.L.M.-scholenprojekt. Ook de bin nenlandse vraag is groot, vooral van middelbare scholen uit geheel Nederland. Ik sta daarbij op het standpunt dat je eigenlijk nooit "nee'' moet verkopen. Als wij inzicht kunnen verschaffen in de hedendaagse land- en tuinbouw dan moeten we dat niet laten. En de markt is nog groot. Dat is gebleken uit een recent onder zoek van de nederlandse omroepstichting waarbij bleek dat de helft van de nederlanders nog nooit op een boer derij is geweest. Geen wonder dat de ideeën van deze mensen vaak niet korresponderen met de werkelijkheid. Kortom: uitwisseling snijdt van twee kanten. Doe het. and- en tuinbouw is een europese zaak en zelfs daar mee houdt het lang niet op. Met horten en stoten komt die eenheid in europa - ondanks alles- toch stapje voor stapje dichterbij. Grenzen zullen steeds meer vervagen. De landbouwgrenzen ver voorop. Dit houdt in dat het voor de land- en tuinbouw noodzakelijk is zich interna tionaal te oriënteren. Al heel lang gebeurt dit via de zgn. (inter) nationale uit wisseling: jonge mensen die bewust kiezen om boer te worden gaan eerst eens ergens anders kijken alvorens zich (voorgoed) te vestigen. Velen hebben daar uitste kende ervaringen mee opgedaan waarvan ze hun hele leven plezier hebben. Nu begrijp ik dat de belangstelling voor deze uitwisseling van agrarische jongeren met name in het zuid-westen helaas stagneert. Niet alleen gaan er momenteel van hier weinig jongeren naar het buitenland, er komen ook weinig buitenlandse jongeren in gastge zinnen in het zuid-westen. Van de tientallen buitenlandse stagiaires die per 1 mei 1 979 in Nederland zijn is er maar één in ons werkgebied. Al heb je zelf niet de mogelijkheid om naar het buitenland te gaan laat dan tenminste een buitenlander hier komen. Waar mogelijk moet deze uit wisseling gestimuleerd worden omdat het belangrijk is. We helpen belangstellenden graag op weg. Oggel. In dit nummer om. Over Geld en Goed pag 3 Grond- en Pachtzaken pag. 3 Solidariteitof konkurrentie in het zuivelbeleid pag. 4 25 jaar Landbouwschap pag. 5 Nieuws uit Brussel pag 6 Methaangaswinning uit dunne mest pag. 7 Liempde heeft veel te bieden pag. 8 en 9 Rundvlees tekort in de U.S.A. pag. 11 De maand mei op het Zuidwestelijk landbouwbedrijf pag. 12 en 13 Prijs vergelijking rundveevoeders pag 14 Uit het leven van Dr Ir Mesu pag 15 Tuinbouwklanken pag 19 Markt- en Prijsberichten pag 21 Nieuwe voorzitter P.J.Z. pag 23 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 1