Erf en akker I n de D D R. wordt het opzetten van een gezin met kinderen ook financieel ondersteund. Pas getrouwde stelletjes krijgen een ren tevrije lening van f 5600, als start tot de aankoop van een flat of huisje. Wanneer ze bereid zijn om drie kinderen op te doen dan wordt-de hele lening kwijtgescholden, fn Oostenrijk hebben ze iets dergelijks geprobeerd maar men krijgt de gezinnen er niet toe om meer werk te maken van de effektieve voortplanting. Men ver wacht daar een langzame daling van de bevolking van 7,5 miljoen nu tot 5,4 miljoen in het jaar 2100. In Denemarken verwacht men de top te hebben bereikt rond 2000, waarna een langzame afname zal plaatshebben. Men is er daar overigens mee ingenomen want hierdoor zal o.a. ook de dure import van energie afnemen. Zweden daarentegen vindt dat het best de geboorten wat mag stimuleren en stelt voor ieder kind per jaar een belastingvrij bedrag van f 1200 beschikbaar en wanneer er een baby wordt geboren dan krijgt of de vader of de moeder 180 dagen verlof met behoud van 90% van het salaris. -) TUIN KLAN •-f k" BOUW H KEN De bloei van de fruitbomen is begonnen Er blijven altijd teeltzorgen Fruitteelt haalt de kostprijs niet M. Op Zuid-Beveland is de bloei van de pruimen en peren begon nen. doch pas na een lange aarzeling. Al 8-10 dagen stonden de knoppen op openspringen. Het wachten was op wat milder weer. Maar het bleef koud. Rond de Pasen mochten we heel even aan de zomer ruiken, maar de laatste 2 weken was het welhaast winters weer. Koud en nat. En steeds maar weer is de weersverwachting: buien en koud voor de tijd van het jaar. Matige tot krachtige wind uit het noord-westen. Gelukkig is het ook te koud voor de schurftzwam en tieren ook de bladluizen niet erg met deze temperatuur. Wat de schurft betreft wordt het wel oppassen want er is inmiddels al veel bladgroen. We vragen ons wel eens af in hoeverre het aantal asco-sporen kleiner is dan vroeger. Wantje ziet de laatste jaren bijna geen schurftaantasting meer. We hebben geleerd dat de schurftsporen van het oude aangetaste blad komen dat op de grond is gevallen, maar als er op dat oude blad geen schurft voorkwam kunnen er ook geen sporen vandaan komen. Het lijkt ons dus dat de kans op schurft wat kleiner is dan b.v. 20 jaar geleden. Maar we zouden de bespuitingen toch niet graag achterwege laten. We verwachten over het geheel genomen vrij veel appel- en perebloesem. Wat de hoeveelheid bloemen betreft kan er weer voldoende fruit groeien. Misschien zelfs meer dan voldoende. Maar er kan nog van alles gebeuren. Voorlopig is het afwachten hoe de bloei en vruchtzetting zullen verlopen. Ondanks alles, dus ondanks de doordraai en lage prijzen, hoop je toch weer op een flinke oogst. En je kijkt bezorgd en je bent vol spanning als er nachtvorst dreigt. Zelfs al weetje dat dikwijls een matig tot vrij goede oogst (stel: 75% van "normaal") vaak financieel beter is dan een grote oogst. Dit voorjaar wordt extra pijnlijk ervaren wat de invloed is van een te groot aanbod. De laatste weken waren de middenprijzen voor de geveilde (althans op de veiling aangevoerde) Golden Delicious. Goudreinette en Winston globaal 36, 38 en 43 cent per kilo. Als daar de kosten van koelen, sorteren, fust. papier, veilingprovisie enz. afgetrokken worden hou je misschien nog net genoeg over voor vergoeding van de gemaakte plukkosten. Je komt er dan in feite 30-40 ct te kort voor de overige kosten. De heer Geling heeft in het laatste nummer van dit blad er terecht op gewezen dat het bijzonder slecht gaat bij de appelteelt en dat de overheid daar weinig begrip voor opbrengt. Een prijsherstel is niet te verwachten, want het schijnt dat de voor raden overal nog aanzienlijk zijn. in de hele EEG is de hoe veelheid bewaarruimte de laatste jaren uitgebreid en de CA bewaring is zo geperfektioneerd dat hiermee weinig problemen mee zijn. De tijd is voorbij dat er in mei-juni veel vraag was naar Nederlandse Golden omdat de appels in Zuid-Frankrijk te kort houdbaar waren. Wat het kleine fruit betreft staan de rode bessen en frambozen er goed voor. De bessen bloeien welhaast overdadig. In hoeverre het koude natte weer de vruchtzetting nadelig beïnvloedt zullen we over een paar weken weten. De frambozen lopen goed uit, met weinig dode stengels. De bramen zijn nog steeds een vraagteken. In de eerste plaats is er veel verschil, variërend van vrijwel geen schade tot total loss. Verder is de situatie onover zichtelijk. De Himalaya is nogal teruggelopen maar plaatselijk blijven er genoeg goede stengel over voor een redelijke oogst. De Evergreen is nog moeilijker te beoordelen. Zeer dikwijls zijn de stengels nog halfgroen, maar zijn er zeer veel knoppen bevroren. Daarnaast of daaronder lopen er dan nog zijknoppen uit. Die geven normaal geen grote bloemtros, maar wellicht groeien ze nu forser utt dan normaal. Het is afwachten. Afgezien van dit alles hopen we dat het klimaat eindelijk en ten laatste milder zal worden. De winter heeft nu lang genoeg ge duurd. Misschien is het 20 graden als u dit leest? Als de "schade" ingehaald zou worden gaan we een mooie zomer tegemoet Laten we het daar maar op houden. Ook in ons Thoolse distrikt is dan toch nog nét voor de maand mei alles in de grond gekomen. Al met al zijn er voor de ver schillende voorjaarswerkzaamheden maar zéér weinig werkelijk goede dagen beschikbaar geweest. Vooral in de laatste week zorgden de buitjes regen er wel voor dat niet alles de grond in ging zoals men dit zou wensen. Juist de grond met wat minder goede struktuur die men noodgedwongen voor het laatst hield moest alsnog ingezaaid worden in een te vochtige week. Wan neer men eenmaal meênt dat het voor sommige teelten de hoogste tijd wordt gaat men steeds minder eisen stellen Omdat men dan uit twee kwaden het beste moet kiezen. Het is niet moeilijk om boer of tuinder te zijn wanneer alles in de ideale omstandigheden verkeert, maar wanneer het in verschillende dingen wat tegen zit beseft men pas goed dat men zélf de ve rantwoordelijke persoon is. Vandaar dat ook zoveel mensen altijd eerst kijken wat de buurman doet en dan pas hun beslis singen nemen. Niet dat een voorloper zijn werk altijd foutloos uitvoert (dit komt later pas openbaar). Ook is het nog altijd zo geweest dat "de beste stuurlui" aan wal staan, maar dit zijn dan wel meestal schippers die in hun leven weinig vracht vervoeren. In ieder geval zijn wij nu weer scheeps. nu alles aan de grond is toevertrouwd en dienen wij te letten op wat de verdere teelt- zorgen van ons eisen. Vanzelfsprekend zijn er al verschillende onkruidbestrijdingsmiddelen voor opkomst toegepast, waar het wel ideaal weer voor was. Wanneer dan straks alles weer boven de grond komt. moet men weer terdege opletten of de verschil lende parasieten het gewas niet te veel schade berokkenen. Dikwijls is de vraag gesteld of de afgelopen koude winter veel of weinig van dit schadelijk gedierte.heeft opgeruimd. Men moet er echter maar van uit gaan dat veel van dit spul goed tegen lage' temperaturen bestand is. Reeds vorige week konden wij kon stateren dat in onze moestuin, waar vroege aardappelen waren gepoot, sommige poters vol gaatjes zaten van grauwe slakjes. In sommige jaren hebben wij meegemaakt dat van de poters in de tuin alleen de schil overbleef. Wanneer men hier vroeg bij is kunnen slakkenkorrels een goede bestrijding zijn. Uiteraard overwinteren deze slakjes meestal in groente-afval en in sloten. Plaatselijk kunnen zij veel schade veroorzaken en dikwijls in een pas opkomend gewas. Tegenwoordig wordt er voor gewaarschuwd om niet alleen uit gewoonte met bestrijdingsmiddelen te werken en hier schuift veel waars in. Wanneer echter werkelijk schade dreigt te ont staan zal men toch zijn gewassen dié bescherming moeten geven die vereist is om tot een verantwoorde oogst te kunnen komen. De eerst-gepootte aardappelen (eind maart) die met plastik folie zijn afgedekt kwamen vorige week al flink boven de grond, en half mei wordt het dan weer een zich-afvragen wanneer nu het geschikte moment daar is om het materiaal er af te halen. Door enkele witlof telers is er dit jaar ook plastik-folie toegepast op een gedeelte van hun in te zaaien witlofareaal. Allereerst heeft men dan meer zekerheid voor een gelijkmatige opkomst, wat weer een vereiste is voor een gelijkmatige afrijping van de witlofpennen. Men zal ook door iets dunner te zaaien het opéénzetten kunnen bespoedigen want men zal zoveel mogelijk dure arbeidsuren van deze teelt af moeten halen tot meerder rendement van de totale teelt. Zo heeft ook de pas weer begon nen bloeimaand zijn eigen teeltzorgen, die wij met enig oplet tendheid zo goed mogelijk hopen glad te strijken. De polders van Schouwen-Duiveland hebben op koninginnedag van 1979 een achterstand in de groei van gewassen ten opzichte van andere jaren. Langdurig koud en wisselvallig weer maken dat het zaaien en poten over een lange periode moet gebeuren. De ontwikkeling van de vruchtbomen komt dit jaar erg laat opgang. Als de voortekenen niet bedriegen zullen we dit jaar alle fruitsoorten vrijwel gelijktijdig in bloei kunnen zien. Door dat het blad zich verder heeft ontwikkeld dan bij een vroege bloei zal de boomgaard dit jaar bijzonder mooi kunnen zijn. doordat naast de prachtige witte- en rose bloesempracht het frisse groen extra diepte in dit kleurrijke geheel geeft. De tem peraturen van de komende weken tijdens de bloei zullen bepa lend zijn voor de kg-opbrengsten in 1979. De laatste twee achter ons liggende jaren hebben we ernstig kwaliteitsverlies gehad door vorstringen en verruwing vanwege lage temperatuur en grote temperatuur schommelingen. We kunnen alleen maar hopen dat dit seizoen de kwaliteit beter zal zijn. In theorie is ons deltagebied minder nachtvorst gevoelig' dan gebieden landin waarts. Toch kan de nachtvorst erg grillig optreden en evenals bij verruwing proberen we nadien een passende verklaring te vinden. Over het algemeen kunnen we voldoende bloemen verwachten. Voor een vrij goede oogst. Enkele percelen Cox en Goudreinette die vorig seizoen een topoogst hebben geleverd hebben te weinig of zwakkere bloemen, een goede zetting is hier zeker gewenst. Bij de Benoni is het weer al tijd om bloemdunning toe te passen. Telers die deze methode al enkele jaren hanteren zijn hier nog het meest over tevreden ook al is het een enorm karwei. Dun ning van kleine vruchtjes geeft bij dit ras nog meer dunwerk terwijl de beurtjaren onvoldoende bestreden worden. Na een bespuiting met Ethrol kan de zetting een stuk worden geredu ceerd maar ook dan kan het nadunnen van de vruchten nog veel uren vragen, terwijl het overzicht op de kleine groene vruchtjes tussen het vele blad een juiste dunning bemoeilijkt. Het en thousiasme over de Benoni is de laatste jaren wat gedaald vooral bij de oudere bomen mede veroorzaakt door de steeds stijgende dun kosten. Terwijl de middenprijzen van Benoni met b.v. Ja mes Grieve minder verschillen dan een aantal jaren geleden. Door de lage temperaturen hebben we dit jaar (tot 1 mei) nog maar één schurftinfektie gehad zodat dit koele weer toch ergens zijn voordelige kant heeft. Tijdens de snoei zijn op diverse pe repercelen weer door bakterievuur besmette bomen gevonden. In de komende maanden zullen we er beslist nog wel meer tegen komen, een nauwkeurige waarneming zal noodzakelijk blijven. Daarnaast is het bedroevend dat tot nu toe nog vrijwel geen maatregelen van de overheid zijn getroffen om deze ziekte tegen te gaan en bij belangrijke schade een regeling tot schadeloos stelling te treffen. "Zachte heelmeesters maken stinkende won den" is hier van toepassing. De afzet van het fruit loopt nog steeds moeilijk. Ondanks de goede kwaliteit Golden die dit jaar uit ons gebied komt wordt de kostprijs niet gehaald. De Winston doet het naar verhouding-nog minder, de kleine maten van dit ras zijn in jaren niet zo goedkoop geweest. Een verschijnsel dat we straks is juni en juli bij het dunnen niet mogen vergeten. In de groenteteelt zijn de witloftrekkers uit de schuren weer klaar. Een seizoen waar de meeste telers kontent over kunnen zijn. De witlof van de koude grond is ook volop aan het komen, in korte tijd kan dit veel arbeid vragen. Winterbloemkool is er na deze winter niet te oogsten. De oppervlakte bloem- en groentezaden is dit jaar veel kleiner dan voorgaande. Er zijn weinig kontrakten afgesloten door de geringe vraag van de zaadhandel. Enige aanpassing in bouwplan was er voor nodig al is een goed alternatief moeilijk. De stemming is bij veel telers gelaten pessimistisch, een-proberen om zelfstandig het hoofd boven water te houden. Een kollega wist te vertellen dat tijdens een boottocht een voorzitter van een vakbond en een tuinder overboord vielen. De vakbondsman was gewend om zijn mond wagenwijd open te doen en veel kabaal te maken, het w^s hem nu echter fataal. Na enige tijd wisten ze de tuinder aan boord te hijsen. Zijn kom- mentaar was "och, ik ben al jaren gewend om mijn hoofd met moeite boven water te houden". Meer baby's et de regelmaat van de klok hoort men alarmerende berichten over een gestaag toenemende overproduktie van bepaalde agrari sche produkten. Om hieraan het hoofd te bieden worden er vele oplossingen aangedragen. Wat ons echter verbaast is dat men het nimmer zoekt in een stimulering van de geboorten in Europa. Integendeel er zijn allerlei voorzieningen getroffen om de gezinnen klein te houden. Nog niet zo lang geleden troffen we nota bene in een landbouwblad een advertentie aan over een voordelig pakket geboortebeperkende middelen. Nu moet dat toch het laatste zijn wat we zelf als landbouw gaan stimuleren. Grote gezinnen zijn uit de tijd en min of meer verhuld worden slechts de lofzangen op het kleine gezinnetje gehoord. Meer en meer lieden kiezen helemaal niet meer voor kinderen. De gevolgen laten zich gemakkelijk raden. Steeds minder monden te voeden. Daarbovenop wordt het mensdom door allerlei onheilsprofeten nog het hoofd op hol ge bracht met mededelingen dat stevige kost een nagel aan de doods kist is terwijl tot slot als klap op de vuurpijl de boerenstand in al haar geledingen zich krom werkt om de produktie nog verder naar boven te stuwen. Enorme schrille tegenstellingen liggen hier zo voor het oprapen. Ergens zullen we toch moeten beginnen om hieraan wat zinnigs te gaan doen. Daarom moeten we terug naar de grotere gezinnen en omdat te stimuleren kan er op gewezen worden dat een flink gezin een zegen is. Daarnaast is het goed om de burgers kennis te laten nemen van de lichamelijke en geestelijke kracht die stevig voedsel verschaft. Sterke mannen, flinke moeders en gezonde kinderen. Puur boerenbelang natuurlijk, want dan gaat het mes binnen de kortste keren ook weer van twee kanten snijden. Meer mensen moeten ook weer kunnen wonen. Daarvoor hebben ze dan erg veel grond nodig en die grond wordt dus afge nomen van de agrariërs, waardoor er een kleinere produktie ont staat en na enige tijd is de hele zaak weer in balans, 't Klinkt vreemd maar vergeet niet dat het teruglopen van de geboorten in Europa een zorgelijke zaak is. We hebben er niet alleen in Ne derland mee te maken. Ook in West-Duitsland doet het probleem zich voor. Tien jaar geleden kwam gemiddeld uit ieder huwelijk 2,5 kind, nu is de score niet hoger dan 1,5. Slechts een op de tien gezinnen heeft drie kinderen. Volgens deskundigen zal de bevol king van de Bondsrepubliek die momenteel circa 61 miljoen per sonen telt tegen het jaar 2000 zijn teruggelopen tot 52 miljoen. Daar moeten we niet licht over denken temeer niet omdat onze agrarische export voor een groot deel naar de Duitsers gaat. Duitsers zijn nu eenmaal lieden die bekend staan om hun gedici- plineerde zorgvuldigheid en'het is daaraan toe te schrijven dat ze zo'n effektief gebruik hebben gemaakt van de anti-konceptie. Er werd daar zelfs een politieke zaak van gemaakt, wat Helmut Schmidt deed uitroepen dat het geluk van een natie niet afhangt van een hoog geboorteoverschot. Toch gaat het meer kinderen krijgen in de Bondsrepubliek extra voordeeltjes opleveren: Bij het tweede kind ontvangt men f HO,— per maand belasting vrij, en als er dan nog een derde bijkomt wordt dat bedrag tot f 216,— p.m. verhoogd. Vrouwen krijgen twee maanden betaald zwan gerschapsverlof In Engeland gaat het de goede kant op, daar neemt het aantal- geboorten juist toe, vorig jaar met 4,5%. We hadden dat van die Engelsen niet "verwacht. Tegen 1982 denkt men op een nivo te zijn aangeland waarbij de bevolking weer meer toe dan afneemt. De leren leven gewoon losbollig verder, ondanks de vrije beschik baarheid van antikonceptie zal tegen het jaar 2050 de Ierse be volking verdubbeld zijn tot 7,5 miljoen personen. Een geruststel ling overigens want het worden geduchte konkurrenten van ons op de zuivelmarkt. Ook in Spanje en Italië groeit de bevolking nog, nadat het geboorteoverschot in 1950 een absoluut dieptepunt ver toonde. En dan tot slot nog even naar Frankrijk daar krijgt men nu per gezin 1,8 kinderen, dat betekent dat het aantal Fransen af neemt. Wil men op het zelfde nivo blijven dan zou dat 2,1 kinderen moeten zijn. De bekende politikus Michel Debré noemde het een nationale zelfmoordf. Hij wil een aantal stimulerende maatre gelen zoals een staatsondersteuiüng aan iedere vrouw die drie kinderen heeft, zodat ze in vergelijking met haar zusters die min- der of geen kinderen hebben toch een zelfde besteedbaar inkomen houdt. In ons eigen landje hebben we nu net de 14 miljoen inwo ners bereikt en we hebben nog 20 jaar voor de boeg tot het magi sche jaar 2000 is bereikt. Er waren destijds voorspellingen die verhaalden van een bevolking rond die tijd van opt en nabij de 20 miljoen. We hebben nog steeds het idee dat op dat soort planning de voortdurende produktiestijging in de agrarische sektor is geba seerd. Of, en dat zal dichter bij de waarheid liggende prijzen zo laag zijn dat de boeren wel meer moeten produceren om aan een hoger inkomen te geraken. Jammer toch dat het één niet is aan - gepast bij het ander. Nederland is minder produktief dan zijn boeren. Hé wacht eens even, maar dat is toch niets nieuws! Schrijfkouter. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 19