Operatie geslaagd! Onze vorstin Koningin Juliana viert a.s. maandag haar zeventigste ver jaardag. Het is te hopen dat een zonnige dag met vele vlaggen en wimpels, dit zal omlijsten. We wensen haar nog vele jaren in een goede gezondheid toe om zolang zij dit nog wenst haar werk ten nutte van ons volk te kunnen uit voeren. VANUIT DE Z.L.M. GEZIEN E n als wij dan verder ingaan op de problemen waar wij vandaag de dag mee te maken hebben dan zijn deze niet gering. In de laatste H.B.-vergadering hebben wij vast gesteld dat de landbouw als speelbal wordt gebruikt, bij het E.E.G.-beleid. De prijsvaststelling wordt opgescho ven tot na de Engelse verkiezingen. Hieruit blijkt opnieuw overduidelijk dat veel landen alleen nationaal denken en in dè c. ste plaats voor eigen land een gunstige uitgangs- spositie zoeken. Hierdoor is het moeilijk het nationale landbouwbeleid op het E.E.G.-beleid af te stemmen. Ondertussen evenwel worden er in Den Haag wel getal len ingevuld voor de begroting van het komende jaar. Invullen van begrotingscijfers gebaseerd op de bezuini gingen van Bestek "81. Tot nu toe is gebleken hoe moeilijk het is de uitgaven binnen de perken te houden. Financiën kijkt dan ook zeer kritisch naar de uitgaven van de verschillende ministeries. Wij maken ons zorgen over de bezuinigingen die opnieuw van de landbouw ge vraagd (geëist) zullen worden. Te meer daar juist de landbouw in '79 reeds meer heeft ingeleverd dan andere ministeries. zuidelijke landbouw maatschappij Vorige week vrijdagnacht heeft hetZ.A.J.K. letterlijken figuurlijk aan de weg getimmerd. Na veel besprekingen en overleg is de "bordenaktie" met sukses uitgevoerd. Wij ervaren deze aktie van het Z.A.J.K. als bijzonder positief en wel om meerdere redenen. In de eerste plaats natuurlijk om de onrust die er in de landbouw heerst m.b.t. het E E G.-beleid naar buiten te brengen. Met 2.000 borden verspreid door de hele provincie wordt deze onrust toch wel op indringende wijze bekend gemaakt aan de bevolking. Onrust die er heerst bij de jongeren maar die evengoed heerst bij de ouderen. Maar juist de jongeren die aan het begin van hun toe komst staan hebben zeker redenen de ontwikkeling in de landbouw kritisch onder ogen te zien. De steeds verdergaande schaalvergroting noodzakelijk om de kostenstijging enigszins op te vangen, lijkt een race zonder einde of uitzicht. Is het bedrijf wat je gaat overnemen of pas hebt aanvaard ook in de toekomst nog rendabel? Niemand kan of durft daar een duidelijk antwoord op te geven. Immers het landbouwbeleid, zowel van de E.E.G. als op nationaal nivo biedt de jongeren weinig zekerheid. Daarom is het goed dat de jongeren gezamenlijk bezig zijn met deze problemen. Problemen waar wij als land bouw mee te maken hebben en waarbij het ook voor de landbouworganisaties moeilijk is een weg naar de toe komst uit te stippelen. Voor de jongeren ligt bij de beleidsbepaling de verant woordelijkheid op een ander nivo dan van de standsor ganisaties. Daarom is het goed dat er wat ekstra druk wordt uitgeoefend door de jongeren om de landbouwor ganisaties en de overheid nog eens met de neus op de problemen te drukken. Daarnaast is het goed dat de jongeren gezamenlijk bezig zijn en dat zij een brok ervaring opdoen. Het is niet niks midden in de drukke zaaitijd een dergelijke aktie uit te voeren. Jammer genoeg eigenlijk hielp de regen van vrijdag een handje mee om iedereen paraat te vinden voor de aktie. De organisatie rond het plaatsen van een 2.000 borden en het houden van een perskonferentie is een goede oefening. In de toekomst kunnen de oudere organisaties daar profijt van hebben. Graag willen wij dan ook de aktiviteiten van de jongeren moreel en, wanneer nodig, ook financieel ondersteunen De verantwoordelijkheid van deze aktiviteiten berust vol ledig bij het Z.A.J.K. Natuurlijk stellen wij het op prijs vooraf op de hoogte te zijn, zoals dat tot nu toe is gebeurd en, wanneer daarom gevraagd wordt, zijn wij graag be reid adviezen te geven. De zorgen die wij hebben dat de landbouwbelangen on voldoende worden erkend worden opnieuw duidelijk als we zien hoe moeilijk het is 1 5 miljoen voor de bedrijfs- verzorgingsdienst beschikbaar te krijgen van sociale za ken. 1 5 Miljoen voor een stukje werkgelegenheid in de land bouw met daarnaast wat ekstra sociale zekerheid (ziekte en ongeval) voor kleine ondernemers. Of verbetering van de werkomstandigheden door op aanvaardbare wijze vervangende hulp te krijgen voor een vrij weekend of een wat langere vakantie. 15 Miljoen voor wat ekstra werkgelegenheid voor een bedrijfstak die zo belangrijk is voor onze nationale eko- nomie. Een klein bedrag slechts in vergelijking met b.v. de 7 50 miljoen die gevraagd wordt voor een scheepswerf om de werkgelegenheid te behouden! 0 ndertussen zijn er in de laatste 20 jaar wel 200.000 boeren uit de landbouw verdwenen. Wij kunnen ons af vragen of wij niet te bescheiden zijn met onze eisen. Wat dat betreft kunnen wij van anderen zeker nog wel wat leren. In onze samenleving speelt de overheid een belangrijke rol bij de sociaal maatschappelijke en ekonomische ont wikkeling. Anderzijds moet het bedrijfsleven er voor waken niet te veel op de overheid te steunen. Dat geldt ook voor de landbouw. Als organisatie, maar vooral de individuele ondernemer zal initiatieven moeten durven nemen en nieuwe ontwik kelingen moeten volgen en toepassen. Zeker ook de jon ge ondernemer. Dan alleen heeft het zin om boer te blij ven!! Doeleman. 1 VRIJDAG 27 APRIL 1979 66e jaargang - No. 3479 land tuinbouwblad 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 1