Moderne optimalisatietechnieken bij het PAGV ter ondersteuning van het bedrijfsbeleid op akkerbouwbedrijven 'V an de genoemde ruim 11.000 bedrijven heeft 15$ een be- drijfsgrootte van 15-20 ha, 51$ is 20-40 ha groot en 34$ is groter dan 40 ha. De gemiddelde bedrijfsgrootte van deze bedrijven bedraagt 39 ha. met gemiddeld 21 ha's per arbeidskracht bij een aandeel knol- en wortelgewassen in het bouwplan van 45$. Deze gemiddelde oppervlakte grond per man is nog laag in relatie tot de technische mogelijkheden. Een oppervlakte per man van 30 ha en meer bij een gemiddeld aandeel knol- en wortelgewassen van 45$ is bij de huidige mechanisatie goed mogelijk. In de afgelopen jaren is het bouwlandgebruik steeds intensiever geworden (groter aandeel rooivruchten. hetgeen fi nancieel het aantrekkelijkst was). E r zijn twee standaardmatrices (d.w.z. optimaliseringsmodel- len t.b.v. zeer uiteenlopende bedrijven) gemaakt. Eén waarmee alle akkerbouwbedrijven tussen ca. 20 en 150 ha uit de veenko loniën en zandgebieden geprogrammeerd kunnen worden, en één voor bedrijven van dezelfde grootte uit de kleigebieden (noordelijk, centraal en zuidwestelijk kleigebied). Demonstratie tijdens de werktuigendagen te Liempde op 9 en 10 mei 1979 van de toepassing van: ir. P.K. Cevaal, V oor de ruim 11.000 Nederlandse akkerbouwbedrijven gróter dan 15 ha is op het PAGV een systeem ontwikkeld dat kan dienen ter ondersteuning van het bedrijfsbeleid. De toepassing ervan geschiedt met en via de regionale akker bouw konsulentschappen. De komputer bij de bedrijfsplanning in de akkerbouw Rondom de ring Esterer zelfrijdende lokomobiel van 1915 Voorlichtingsstand schapenhouderij-fokkerij te Liempde Proefstation voor de Akkerbouw en de Groenteteelt in de Vollegrond, Lelystad/Alkmaar Op het bedrijf wordt samen met de regionale voorlichtings dienst systematisch nagegaan op welke punten het bedrijf af wijkt van de standaard. Tevens wordt de probleemstelling ge formuleerd. De invoer van de afwijkingen ten opzichte van de standaard- matrix verloopt via een op het PAGV geplaatste terminal die een rechtstreekse verbinding heeft met de komputer van de Landbouwhogeschool te Wageningen en het ECN-rekencen- trum te Petten. Nadat de op de probleemstelling van het bedrijf afgestemde berekeningen zijn uitgevoerd, vindt een efficiënte rapportage plaats (hiertoe zijn in samenwerking met het IMAG de pro gramma's Read LP en Report ontwikkeld). Met behulp hiervan wordt voor het bedrijf een bedrijfsadvies verkregen, waarop zowel de huidige situatie als een aantal alternatieven (maximaal vijf) is weergegeven. Het overzicht omvat per bedrijfsplan o.a. de volgende elemen ten: arbeidsbezetting, bouwplansamenstelling, afzetpatroon van aardappelen, graan en uien: benodigde werktuigen/bewerkingen die in loonwerk uitge voerd moeten worden: gespecificeerd overzicht van opbrengsten en kosten. Voor welke bedrijven van belang? Een nog intensiever bouwlandgebruik zal steeds meer weer standen ontmoeten, zoals meer ziektedruk (aaltjes), hoger wor dende kosten van grondontsmetting en opbrengstdaling. Voor de individuele ondernemer zal steeds gelden dat hij een voldoende inkomen wil behalen op zijn bedrijf. Veel akker bouwers zullen zich dan ook in de komende jaren gesteld zien voor een aantal keuzevraagstukken zoals: - tot welke grenzen doorgaan met intensivering van het grondgebruik: - arbeidsbezetting handhaven op inkrimpen: - bedrijfsoppervlakte handhaven of vergroten: - oogstwerkzaamheden zelf uitvoeren of in samenwerking of door de loonwerker laten verrichten. Om de akkerbouwer te helpen bij het oplossen van al deze vraagstukken, kan gebruik worden gemaakt van het PAGV- svsteem. Hoe werkt het PAG V-systeem? Bij het opstellen van een bedrijfsplan heeft men in de landbouw te maken met een groot aantal mogelijkheden en beperkingen. In de eerste plaats heeft men de keuze uit verschillende produktietakken ofCombinaties van produktietakken. Indien we ons beperken totde akkerbouw is er de moge lijkheid om te kiezen uit diverse gewassen; loonwerk of eigen mechanisatie: telen voor eigen risiko. of op kon- trakt: opslag of levering direkt van het veld enz. Ander zijds zijn er beperkingen bijvoorbeeld ten aanzien van de beschikbare oppervlakte grond, de vruchtwisseling. de bodemvruchtbaarheid, de machineskapaciteit. het ar beidsaanbod. de afzetmogelijkheden, het kennisniveau en de ondernemerskapaciteit van de akkerbouwer (en zijn gezin). Centrale vragen bij de planning zijn: welke produkten moeten worden voortgebracht? welke hoeveelheden moeten van elk van deze pro dukten worden voortgebracht? op welke wijze moeten de produkten worden voort gebracht? in de landbouw lopen de belangen van gezin en bedrijf door elkaar heen. daarom zullen de genoemde vragen zodanig moeten worden opgelost, dat rekening houdend met de beperkingen van bedrijf én gezin, de bedrijfswinst maximaal is (op maat van de mens). Om inzicht te krijgen in de mogelijkheden en beperkin gen van het bedrijf zullen een aantal begrotingen voor verschillende uitgangssituaties moeten worden gemaakt. Zodra echter gelijktijdig meerdere veranderingen aange bracht moeten worden zal de berekening te ingewikkeld worden en te veel tijd vergen. Het gebruik van de komputer biedt hier een oplossing. Figuur: bedrijfseconomische voorlichting met standaardmatrices voor: - kleigebieden - veenkoloniën zandgebieden controle vragen formulieren eventueel modelaan passing, invoer wij zigingen via terminal controle eindrapport invullen vragen formulieren afgestemd op standnardmatrix proefstation voor de aJdierbouv en de terninal groenteteelt in de vollegrond computer Rekencentrum Landbouwhoge school/ ECN Petten R'JN CHANGE KUN CHECK RUN APEX RUN LAN'DDO READ LP RUN REPORT gebruikte computerprogramma's voor aanbrengen van wijzigingen controle of wijzigingen goed zijn aangebracht opt imalisatieprogrammab selectie gegeven8 uit totale output voor het rapport voor het maken van het eindrapport Afgestemd op deze standaardmatrices is vervolgens een.set van invulformulieren ontworpen. Indien een akkerbouwer, ter ver krijging van een antwoord op een bepaalde vraagstelling, ge bruik wil maken van deze standaardmatrices. dan is de proce dure zoals is aangegeven in figuur. Het zal duidelijk zijn dat het met deze rapporteringen in de hand mogelijk wordt een meer gericht bedrijfsbeleid te voeren. De beslissingen kunnen beter gefundeerd genomen worden. Het aantrekkelijke van deze methode is ook dat er in vergelijking met voorgaande jaren veel sneller gewerkt kan worden. Traditiegetrouw zal het Konsulentschap voor Landbouwwerk tuigen en Arbeid te Wageningen samen met de regionale kon sulentschappen voor de Rundveehouderij en de Akkerbouw in Was bedoeld voor het aandrijven en verplaatsen van dorsmachi nes. In Duitsland in de bosbouw ook voor houtzaagmachines. Van deze machine zijn slechts enkele exemplaren vervaardigd. Hier is een normale Esterer lokomobiel van 12 pk gemonteerd op een aangepast DAAG vrachtwagenehassis. De machinist kan. achterop meerijdend, alles bedienen. Trans missie: vanaf de krukas een kettingoverbrenging naar de ver snellingsbak en vanaf het differentieel met kettingen naar de achterwielen. Dit was toen voor vrachtwagens een gebruikelijk systeem. Alle versnellingen, behalve de eerste en de achteruit, waren ge blokkeerd. Voor het dorsen werd het kettingwiel op de krukas losgekoppeld. Eigenaar: A. Bevers te Oploo. Noord-Brabant het gebeuren in de Ring voor zijn rekening nemen. Dit jaar zullen worden voorgereden en besproken: - grondbewerkingswerktuigen voor de zaaibedbereiding (vo renpakkers en vorenpakkerkombinaties): - graszaadzaaikombinaties en doorzaaimachines. Rondom deze rubrieken met veelal nieuwe werktuigen zal een défilé plaats vinden van oude trekkers (tot aan 1950). Ook bij deze old-timers zal deskundig kommentaar worden gegeven. Voor zover er naar aanleiding van de getoonde machines vragen overblijven, is bij de Ring een kleine tent opgesteld, waarin de medewerkers van de genoemde konsulentschappen na de pre sentatie aanwezig zullen zijn. In deze tent zullen tevens enkele enthousiaste-landbouwers nagaan of en in hoeverre er behoefte bestaat aan oprichting van een vereniging van eigenaren van antieke trekkers. Daarnaast zal in de tent een vertegenwoordiger van de Stichting Historische Landbouwtechniek aanwezig zijn. een instelling die zich ten doel stelt een verzameling oude. niet meer gebruikte werktuigen bijeen te brengen. Ook in 1979 zal tijdens de werktuigendagen op 9 en 10 mei weer een stand "schapenhouderij" worden geplaatst op het voorlich tingsterrein naast de rundveestal. Deze stand wordt verzorgd door: Het Schapenstamboek voor Limburg en Noord-Brabant. Het Konsulentschap voor de Akkerbouw en de Rundveehou derij te Zevenbergen. Het Konsulentschap voor de Rundveehouderij en de Akker bouw te Roermond. De Gezondheidsdienst voordieren in Limburg te Heythuysen. De firma Peeters-Kessels te Maasbree. De voorlichting over de schapenhouderij-fokkerij: - Het Schapenstamboek stelt een aantal goede Texelse scha pen beschikbaar en verzorgt de voorlichting over de fokkerij van dit ras. - De beide konsulentschappen verzorgen de technische en ekonomische voorlichting over de schapenhouderij. Er wor den diverse materialen en apparaten getoond en gedemon streerd. De Gezondheidsdienst voor dieren verzorgt voorlichting op het gebied van ziektebestrijding bij schapen en de gezond heidsbegeleiding. - De firma Peeters-Kessels stelt een groot aantal materialen beschikbaar en verzorgt de informatie over het gebruik hiervan. 1 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 11