ZITDAGEN a gropatax Dankbetuiging Agrarische studiereizen 1979 ADVERTENTIES Drukkerij Vink B.V. Aangifte uitzaai vlas, oogst 1979 Informatie over beregening van aardappelen Runderhorzelbestrijding in Noord-Brabant ('79) ICI-spuitboekje fruitteelt Radio ADMINISTRATIE- EN ADVIESBURO VAN DE Z.L.M. ZITDAGEN S.E.V. ZEEUWS VLAANDEREN Landbouwtelling mei 1979 in Zeeland Nogmaals: Z.L.M.-kontributie 1979 Z.l.m. Land- en tuinbouwblad Officieel orgaan van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij Grote Markt 28 Postbus 46 4461 AJ Goes Tel 01100-21010 4460 BA Goes Redaktie: Mr J. Oggel hoofdredaktie -tel. huis 01100-20228 M. van Wezel eindredaktie -tel. huis 01 641 - 3847 Marijke Schipper-de Ruijter red-assistente Adressering en abonnementen Secretariaat ZLM -Goes-tel. 01 1 00-21 010 - toestel 13. Technische verzorging Drukkerij Vink B V. - Axel. Advertentie-exploitatie en administratie over advertenties Drukkerij Vink B V - Nassaustraat 1 - Postbus 1 6 - Axel - Tel OH 55-2020-Telex 55230 - Postgiro 2069912 Mede namens mijn vrouw zeg ik U hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling, de bloemen en de kado's die ik mocht ontvangen bij mijn afscheid van deproefboerderij "Rusthoeve". D. Wiskerke, Coiijnsplaat, april 1979. In verband met het tijdig klaarmaken van het blad, kun nen na dinsdag 15 uur, geen agendaberichten meer wor den opgenomen. Red. Het is voldoende bekend, dat de Z.L.M. reeds meer dan 30 jaar exkursies voor haar leden heeft georganiseerd. Sedert een aantal jaren werken verschillende Landbouworga nisaties thans samen om hun léden een zo uitgebreid mogelijk reisprogramma te kunnen aanbieden. De Z.L.M. heeft besloten in de toekomst met deze groep land bouworganisaties te gaan samenwerken. Men komt dan bij deze exkursies in kontakt met leden van de Friese Maatschappij van Landbouw, de Groninger Maatschappij van Landbouw, de Gelderse Maatschappij van Landbouw, de Hollandse Maat schappij van Landbouw, het Utrechts Landbouwgenootschap, Landbouwmaatschappij De IJsselmeerpolder en de Veenkolo niale Boerebond. De agrarische studiereizen bieden U een betrouwbaar produkt, zo voordelig mogelijk, doch ook zo kompleet mogelijk. In de reissom is begrepen: a. bij vliegreizen vervoer vanaf Schiphol, en terug. b. bij bus/bootreizen vervoer vanaf een plaats in het centrum van het land. c. luchthavenbelastingen, wegbelastingen. d. overnachtingen in zeer goede eerste klasse hotels. e. volpension, dus alle maaltijden. f. reisbagage- en ongevallenverzekering. g. annuleringsverzekering. h. kosten voor het aanvragen van een visum. i. entreegelden voor de in het programma opgenomen toeris tische evenementen. j. bezoeken aan agrarische bedrijven. k. begeleiding uit en thuis door deskundige Nederlandse reis- leiding of door een begeleider van een der standsorganisa ties. In de reissom is niet begrepen: persoonlijke uitgaven voor drankjes, souvenirs. vervoer van de woonplaats naar Schiphol of het centrum van het land. toeslag voor een 1-persoons kamer. U kunt bij Uw eigen landbouworganisatie nadere inlichtingen over de hierna genoemde exkursies verkrijgen. U schrijft of belt naar het Z.L.M.-Sekretariaat, Landbouwhuis te Goes (dhr. W.C. Sinke), telefoon 01100-21010. Boeken voor de reizen kunt U rechtstreeks bij Mevrouw L. Deumer, Landbouwhuis te ARNHEM, telefoon 085-422442. Voor 1979 staan de volgende reizen op het programma: GRIEKENLAND van 12 tot en met 19 mei: reissom 1.260, FINS LAPLAND van 18 tot en met 25 juni: reissom f 1.625, SCHOTLAND van 20 tot en met 27 juni: reissom 1.475, ENGELAND van 27 juni tot en met 4 juli: reissom 1.045, DENEMARKEN van 26 juli tot en met 2 augustus: reissom 880- HONGARIJE van 11 tot en met 18 augustus: reissom 1.095,— TUNESIE van 18 tot en met 25 september: reissom 900,— DUITSLAND van 28 september tot en met 1 oktober: reissom 335 - ISRAEL van 12 tot en met 23 oktober: reissom 1.965,— CALIFORNIE omstreeks september/oktober 16-daagse-reis: reissom 4.065,— Over de programma's van deze reizen kunt U dus inlichtingen verkrijgen bij het Z.L.M.-Sekretariaat, dhr. W. Sinke of bij Mevr. L. Deumer, Landbouwhuis, Arnhem. Om vertraging te voorkomen, dient U uw advertenties te zenden naar POSTBUS 16 - 4570 AA AXEL Evenals vorige jaren zal voor de produktie van vlas, een steun bedrag worden verstrekt voor in Nederland geteeld en geoogst strovlas. Hiervoor dient een speciale aangifte van vlasteelt te worden ingevuld. Voor de telers van vlas die bij de meitelling aangifte doen, zal gelijktijdig een speciale aangifte van vlasteelt worden ingevuld. Wel dient opgegeven te worden of het land zaaiklaar is verhuurd voor de teelt van vlas, daar de huurder als de teler van het vlas wordt beschouwd. Deze ontvangen een aangifteformulier. Telers van vlas die geen oproep voor de meitelling ontvangen, die gehouden wordt in de periode van 23 april t/m 15 juni a.s. en vlas telen, dienen hiervan uiterlijk op 15 juni 1979 aangifte te doen bij de Stichting tot Uitvoering van Landbouwmaatregelen voor Zeeland, Westsingel 58, 4461 DM Goes, tel.01100- 16440. Bij het PAGV is een vlugschrift verschenen over het onderwerp "Beregening van aardappelen". Belangstellenden voor deze uitgave kunnen die gratis verkrijgen bij het PAGV te Lelystad, postbus 430, 8200 AK. Er wordt aandacht besteed aan beregening in relatie tot de opbrengst en de kwaliteit. Voorts wordt aandacht besteed aan de kwaliteit van het beregeningswater en de negatieve aspekten van een beregening. Tot slot worden een groot aantal nuttige tips verstrekt met betrekking tot beregening in de praktijk. Bij een onlangs ingesteld onderzoek naar het voorkomen van runderhorzel-larven bij runderen in het Land van Heusden en Altena en Sprang Capelle en omgeving is gebleken dat op 43 van de 256 bezochte bedrijven een of meer runderen aanwezig wa ren met bulten t.g.v. runderhorzel-larven. Zoals bekend is het wettelijk verplicht de runderhorzel te be strijden. Wanneer runderen in een weiland worden aangetroffen met levende runderhorzel-larven wordt dit door bevoegde instanties als een strafbaar feit aangemerkt. Dergelijke maatregelen moeten helaas getroffen worden om een verdere verspreiding te beperken. Vooral geïmporteerde dieren die reeds een weideperiode in het buitenland buiten zijn geweest en daarna in Nederland zijn ingevoerd blijken veel runderhorzel-larven te hebben. Wanneer in een gebied besmette runderen in het weiland ko men die niet behandeld zijn vindt van daaruit een grote ver spreiding plaats. Daarom is het van algemeen belang dat alle aangetaste runde ren behandeld worden voordat ze naar buiten gaan. Een middel waarmede de runderhorzel effektief te bestrijden is, is derrispoeder. De moeilijkheid is echter dat dit poeder alleen werkzaam is wanneer de larven de huid hebben doorboord en rechtstreeks in aanraking komen met het derrispoeder. Aangezien niet alle larven op hetzelfde tijdstip de huid door boren, kan het noodzakelijk zijn de behandeling te herhalen. Men moet echter ook weer niet te lang wachten me de eerste behandeling, aangezien dan het gevaar bestaat dat er al larven het dier verlaten hebben en deze zich weer kunnen ontwikkelen tot horzels, waardoor de besmettingsbron aanwezig blijft. Wanneer een week na de behandeling nog levende larven wor den aangetroffen dient de behandeling te worden herhaald. Derrispoeder is bij de bedrijfsvoorlichter gratis verkrijgbaar. In het algemeen belang verzoeken wij de veehouders aan de run derhorzelbestrijding de nodige aandacht te besteden, zodat an dere, meestal minder sympathieke, maatregelen-achterwege kunnen blijven. Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren in Noord Brabant In de fruitteelt wordt jaarlijks een groot aantal bespuitingen met gewasbeschermingsmiddelen uitgevoerd. Voor de fruitteler is het nuttig dat deze bespuitingen eenvoudig en overzichtelijk worden vastgelegd. Behalve het gebruikte middel en de dosering zijn de spuittech- niek en de weersomstandigheden belangrijk. ICI heeft een nieuw spuitboekje-fruitteelt geproduceerd waarin deze administratie gemakkelijk kan worden bijgehouden. Dit spuitboekje-fruitteelt in weer- en windomslag, kompleet met jaaragenda en ruimte voor eigen aantekeningen is nu be schikbaar. Voor belangstellende fruittelers ligt dit handige boekje klaar bij hun leverancier van gewasbeschermingsmiddelen. Dinsdag 24 april a.s., Hilversum II, 12.16 - 12.26 uur Indrukken van de op 17 en 18 april j.l. te Amsterdam gehouden Eerste Europese Conferentie over de bescherming van land bouwhuisdieren. Donderdag 26 april a.s., Hilversum II, 12.16 - 12.26 uur Serie: "Landbouw en Ekologie"; Achtergrondinformatie over de plantaardige en dierlijke produktie, m.m.v. prof. dr. W.H. van Dobben van de afdeling Vegetatiekunde en Ekologie van de Landbouwhogeschool te Wageningen. OOSTBURG: woensdag 25 april in café "De Windt". FIJNAART: vrijdag 27 april in hotel "De Graanbeurs" van 11.30- 13.00 uur. Dinsdag 1 mei geen zitdag. Landbouwhuis - Grote Markt 28 - Goes Dinsdagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur, de heer van Nispen. Landbouwhuis - Stationslaan 4 - Zevenbergen Donderdag: van 9.00 - 12.00 uur, de heer J. Vroegop. Voor afspraken met de heren van Es en Zuidweg gelieve u tevoren telefonisch kontakt op te nemen. HULST: maandag 23 april van 16.00-17.30 uur in Hotel "Inter nationaal". OOSTBURG: woensdag 18 april van 16.00-17.30 uur in Hotel "De Eenhoorn". De Gewestelijk Direkteur van de Stichting tot Uitvoering van Landbouwmaatregelen voor de provincie Zeeland deelt mede, dat in het tijdvak van 23 april t/m 15 juni 1979 weer de gebrui kelijke Landbouwtelling, ingevolge artikel 24 van de Land- bouwwet, zal worden gehouden. De telling strekt zich uit over de bedrijven van personen, die in de landbouw geheel of gedeeltelijk hun bestaan vinden. Het doel van de telling is, een volledig en zo nauwkeurig mogelijk inzicht te verkrijgen in de struktuur van de Nederlandse land bouw. Gevraagd wordt een opgave van de geteelde gewassen en de veestapel, de voortgezette opleiding van degene die de dage lijkse leiding over het bedrijf heeft en uit hoeveel kavels de kultuurgrond bestaat. Daarnaast worden aanvullende vragen gesteld over de regel matige en niet-regelmatige arbeidskrachten, gesplitst in gezins- en niet-gezinsarbeidskrachten, land- en tuinbouwtrekkers ge splitst naar aantal pk's, soort en bezitsvorm en de belangrijkste werktuigen en machines, gesplitst naar bezits- of gebruiksvorm. Aan iedere geregistreerde zal een oproep worden gezonden om op een zitdag te verschijnen. Indien geen oproep wordt ontvan gen, maar wel een opgave moet worden verstrekt, waarbij wij vooral denken aan na de meitelling 1978 gestichte agrarische bedrijven, is men verplicht zich als telplichtige vóór 15 juni 1979 te melden bij de Distriktsbureauhouder van zijn distrikt, te weten: voor Schouwen-Duiveland, Tholen en St. Philipsland: Schuur- beque Boeijestraat 2, 4301 KK Zierikzee, tel. 01110 - 2751 voor Zuid-Beveland: Westsingel 58, 4461 DM Goes, tel. 01100 - 16440. voor Noord-Beveland en Walcheren: Rouaansekaai 17,4331 HA Middelburg, tel. 01180 - 29147. voor O. en W.Z. Vlaanderen: Beethovenhof 76, 4536 AB Ter- neuzen, tel. 01150 - 95409. Alle opgeroepenen worden verzocht, zo mogelijk op de aange geven datum en uur op de zitdag te verschijnen en evenals vorige jaren hun volle medewerking aan deze telling te geven. Daar de inventarisatie-gegevens voor diverse regelingen bin dend zijn, wordt verzocht de bedrijfsgegevens zo nauwkeurig mogelijk te verstrekken, aangezien bij onjuiste opgave dit be langrijke Financiële séhade kan opleveren. De Gew. Direkteur St.Ü.L.M. Zeeland, ir. M. Sanders Enkele weken geleden schreven wij, dat ruim 92% van onze leden de kontributie over 1979 aan ons had overgemaakt. Dit percentage is thans gestegen tot ruim 96% en dit houdt dus in, dat wij van "een kleine 4%" van de leden de kontributie nog graag spoedig zouden willen ontvangen. Kijkt U dus nog even Uw postbakje na; mocht U de nota niet meer kunnen vinden, dan ontvangt U na een telefoontje een duplikaat-nota. Graag spoedige betaling van de kontributie met ver melding van Uw lidnummer op: a. Postrekening 17.25.03 van de Z.L.M. te Goes b. Onze rekening 3205.03.275 bij de Rabobank te Goes. Bijvoorbaat onze dank!

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 2