Bent U daar nog? „ZEGGE EN SCHRIJVE" M et het betere weer begonnen ook de aardappelprijzen weer wat op te fleuren. De beurs Goes noteerde dinsdag tot 25 cent veldsgewas per kilo en dat is bij mijn weten de top van dit seizoen. Overigens hoorde ik vrijdag al een betrouwbaar bericht over een aardappeltransaktie van 26 cent per kilo! Natuurlijk exklusief b.t.w., anders wordt er niet gehandeld. De uienprijzen bleven onveranderd: van bar tot bar slecht. D e drukke werkzaamheden hebben de grote onzeker heid over de (naaste) toekomst in de Zuid-Westelijke land en tuinbouw dan misschien even wat naar de achter grond gedrongen, vergeten is die niet. Rijdend door het Zuid Westen zal dat al ras duidelijk worden en voorlopig ook blijven. Niet dikwijls heeft de zuid-westelijke land- en tuinbouw zo makkelijk en tegelijk zo duidelijk - helaas - zijn uiterst precaire positie aan kunnen tonen. Dat mag dus ook hardop gezegd worden. Of alleen dat effekt heeft is echter een tweede. Een regio in de problemen is natio naal niet interessant genoeg. Laat staan op europese schaal: je weet jongen, je moet de grote lijn in de gaten houden. Aan details hebben we niets, helemaal niets. Dat zuidelijke landbouw maatschappij Opeens kwam de natuur ons verrassen met een aantal schitterende voorjaarsdagen. Op de akkerbouwbedrijven werd er dag en nacht gewerkt en vele hektares werden in het zaad gedaan. Aardappels werden hier en daar reeds gepoot, terwijl de wintertarwe snel van kleur veranderde. Ieder werkbaar uur werd benut, de aktieve primaire strijd om de boerenboterham is begonnen Lijn Prijzen Niet vergeten VRIJDAG 20 APRIL 1979 66e jaargang - No. 3478 land- en tuinbouwblad I n de moderne akkerbouw kan er als het moet op korte tijd ontzettend veel werk verzet worden. Dat was mijn konklusie na een zig-zag-bliksem-enquête die ik dinsdag avond via de telefoon hield. Hoewel het maar om een zeer globaal beeld gaat vind ik het toch wel aardig om mijn bevindingen te vermelden: in (West) Zeeuws-Vlaanderen zaten de granen, bieten en uien er dinsdagavond allemaal in. Voor de aardappelen gold dat voor een enkel perceel. In Midden-Zeeland was men toen nog niet zover: (West) Zuid-Beveland meldde van de bieten ruim de helft, de uien veruit, granen alles en aardappel-en incidenteel. Noord-Beveland lag toen al gunstiger terwijl Walcheren iets minder ver leek te zijn. Op Schouwen-Duiveland was de wil er bij de boeren duidelijk wel maar daar waren de werkzaamheden vanwege de toestand van de grond nog nauwelijks op gang kunnen komen. Tholen/St. Philips- land gaf een wat verschillend beeld te zien: gedeeltelijk kon men goed mee, vooral in het oosten. Dat sloot aan bij West-Brabant waar alles al aan de grond was toever trouwd behalve de aardappelen. Daar was men wel volop mee bezig. Ook in Altena/Biesbosch had men pittig door kunnen werken d.w.z. er moest nog een enkel perceel bieten gezaaid worden en men was druk met de aardap pelen. Opvallend was dat men in de Biesbosch meer dan in andere streken het geloof in de uien verloren had. Er werden er nauwelijks gezaaid. In dit gebied was men trouwens ook zorgelijk, over de konservengewassen. Daarmee ondervond men dermate veel stagnatie dat de laatste uitzaai pas ver in mei verwacht kan worden. Trouwens ook uit andere regio's kwamen gelijksoortige geluiden over de konserven. De opbrengst zou er wel eens onder kunnen lijden. Met de konserven schijnt er wel altijd iets loos te zijn. H eel voorzichtig benaderd lijkt er door de stand van de werkzaamheden toch een soort zuid /noord en een oost /west-lijn te lopen: In het zuiden was men verder dan in het noorden en in het oosten was men verder dan in het westen. Toeval of een wetmatigheid? De praktijk za! be slist het antwoord op die vraag weten. Ik (nog) niet. Je moet blijkbaar toch wat langer meelopen om een redelijk boerenpraatje te kunnen houden. Want toen ik hardop mijn indruk uitsprak dat er met de trekkers harder gere den werd dan andere jaren - vanwege de haast - werd ik beleefd maar toch smakelijk uitgelachen. leidt maar af. Ja meneer. Bent U daar noq? y Oggel. Geld en Goed pag 3 Gropatax over voorkeursrecht pag 3 K.N.L. C. -kommentaar pag 3 Hogere win tergerst opbrengsten mogelijk pag. 4 Meer overheidsgeld leidt niet vanzelf tot meer export pag. 4 Invloed van zaai- en opkweekmethoden op de groei en opbrengst van knolselderij pag. 5 Mechanisatienieuws pag 7 Uit het leven van Dr Ir Mesu pag. 9 De opslag van kuilvoer in Zeeland pag. 10 Tj. D Dijkstrabezige boer in Aduard pag. 1 1 Nieuwe machines in Liempde pag 13 Tuinbouwklanken en Erf en Akker pag. 15 Marktberichten en Tuintips pag 17 P.J.Z. Geluid en Voorde Vrouw pag 19 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 1