Plattelands Jongeren Gemeenschap Nederland H w Ir mwmA Informatie over dë Zeeuwse Vrouwenraad Z.V.R.) I~I et doel van de Z.V.R. is om met in achtneming van het eigen karakter en de zelfstandigheid van de aangesloten organisaties de bewustwording van volledige mede-verantwoordelijkheid van de vrouw in de samenleving te bevorderen. D e jaarlijkse Zeeuwse kollekte wordt door de Vrouwenraad verzorgd (18% hiervan komt ten goede aan plaatselijke V.R.). Enkele jaren geleden werd een voorlichtingsmiddag gehouden over baarmoederhalskanker, die was georganiseerd voor heel Schouwen-Duiveland. Een bevolkingsonderzoek heeft intussen plaats gevonden. D it was wat informatie over de Zeeuwse - en plaatselijke Vrouwenraad, waarover bij de leden niet zoveeTbekendheid bestaat, maar waar toch veel afdelingen mee te maken heb ben. AKTIVITEITEN-AGENDA Stichting Uitwisseling Voorlichting over de Europese verkiezingen Wat is P.J.G.N.? 7 provinciale organisaties: Jongerein - Friesland Jong Agrarisch Drente (JAD); Plattelands Jongeren Gemeenschap Overijssel (P.J.G.O.); Jong Gelre - Gelderland; Plattelands Jongeren Gemeenschap Utrecht (P.J.G.U.); Plattelands Jongeren Zuid-Zeeland en Noord Brabant (P.J.Z.). Verder enige regionale en plaatselijke organisaties, o.a.: afdelingen uit Groningen, regio Euro-Delta; Jongeren 19-Nu - Flevopolder. Samen 10.000 leden, waarvan 3.000 agrarisch. Wat doet de P.J.G.N.? "S HEER ABTSKERKE - 28 APRIL Oranjefeest, 's Morgens een puzzeltocht voor alle lagere school kinderen van 's-Heer Abtskerke. 's Middags een gekostumeerde optocht voor kinderen tot 12 jaar; om 14.30 uur volksspelen (opgave begint om 14.00 uur) (bij slecht weer i.p.v. volksspelen een vossejacht). Om 20.30 uur begint het Oranjebal in de schuur van J. Markusse. SCHOUWEN-DUIVELAND - 28 APRIL Dropping. Verzamelen: 20.45 uur bij ZWN-remise te Burgh-Haamstede. Opgave vóór 22 april bij Tonnie de Bie, 01112-248 ('s avonds). GOES/NOORD-BEVELAND - 6 MEI Vistocht op de Oosterschelde. Vertrek 9.00 v.m. precies aan haven Colijnsplaat. Opgave vóór 27 april (ook huur hengels, aas) bij Cora, 01108-815 en/of Helma, 01198-409. Ook: deze dames bellen voor opgave vooreen kookkursus: 12-18 lessen, 7,50 per les. minimaal 20 deelnemers, zelf ingrediënten meenemen. Start: in sep tember. Plaats: Vakschool te Goes. OOST-ZEEUWS-VLAANDEREN - 24/25/26 MEI Hemel vaartsweekendje Londen. Vertrek: 01.00 Zeebrug- ge naar Dover, woensdagnacht. Terug: zaterdagnacht. Kosten: 200.- p.p. (all-in). Opgave: schriftelijk/tele fonisch bij Dickie van Wijck, van Geulstraat 32, 4535 CX Terneuzen, tel. 01150-17856. a. De ontwikkeling en vorming van plattelandsjongeren be vorderen. b. Zich met haar werk richten op de plattelandssamenleving, die een onderdeel uitmaakt van grotere samenlevingsver banden. Indeling in: I Het sociaal-kulturële plattelandsjongerenwerk II Het agrarische plattelandsjongerenwerk. I Het sociaal-kulturele plattelandsjongerenwerk Dit houdt o.a. in: begeleiden van provincies en afdelingen door o.a. uitgave van Kern en Keur en begeleiding van/overleg met provin ciale funktionarissen. belangenbehartiging bij C.R.M. onderhouden van internationale kontakten. meepraten en meedenken over het jeugdwelzijnsbeleid in Nederland. het bevorderen van deelname aan stages en uitwisselingen. II Het agrarisch plattelandsjongerenwerk Dit houdt in: o.a. het streven naar verbetering van de sociaal-ekonomische (02208-6144) E.F.A.-LANG De Future Farmers of America (organisatie voor landbouw studenten aan high schools) is een organisatie met een afdeling "International Programs" die buitenlandse jongeren de moge lijkheid biedt om een stage te doen in de land- en tuinbouw in de V.S. Deze organisatie is gevestigd in éen voorstad van Was hington D.C. en men kan plaatsingen verzorgen in verschillende staten van Amerika voor een beperkt aantal deelnemers (onge veer 12)! Gedurende de stage kan men in principe slechts op een bedrijf worden geplaatst. Wat zijn de voorwaarden voor deelname? a. tussen 18 en 25 jaar b. agrarische ervaring vereist c. agrarische vooropleiding wenselijk d. kennis van het Engels Wanneer wordt het programma gehouden? In 1979 zijn de begindata 1 april of 1 juli voor de periode van 3, 6 of 12 maanden. Men krijgt een visum voor de periode die men aanvraagt (maximaal 12 mhanden). Het is niet mogelijk om deze "stagiaire werkvergunning" te verlengen wanneer men eenmaal in de V.S. is. Na aankomst in Amerika vondt er een introduktie-dag plaats, waarbij de deelnemers informatie krij gen over de Amerikaanse landbouw en het Amerikaanse ge zinsleven. Praktische punten reiskosten - deze moeten door de stagiaire zelf betaald worden. Als er sprake is van een groep bestaat de kans, dat de Stichting de reis regelt. verzekering - men is verplicht een FFA group insurance af te sluiten van 18,— per maand (dit is een ziekte- en ongeval lenverzekering), bemiddelingskosten: 150,— Stagiaire-vergunning DSI-66 wordt door de FFA verstrekt. Hiermee krijgt men bij het Consulaat een stagiaire-visum. Opgave vóór 1 mei als men op 1 juli wil vertrekken. positie van de jonge agrariër door achtereenvolgens: menings vorming - belangenformulering en belangenbehartiging. Het stimuleren van de jonge agrariërs tot stellingname over agrarische en maatschappelijke problemen. Het stimuleren van het maken van een bewuste keuze om het wel of niet agrariër worden. Het vergroten van de technische en bedrijfsekonomische vakbekwaamheid. Het bestuur et bestuur van de PJGN is in handen van de Landelijke Raad, waarin elke provincie een vertegenwoordiger heeft en die 8x per jaar vergadert. Het Dagelijks Bestuur bestaat uit 4 personen en vergadert 1 lx per jaar. Op het sekretariaat wer ken 4 mensen (2 beroepskrachten 2 administratieve krachten). Hoe zit het met de financiën van de P.J.G.N.? Baten: overheidssteun 74%; partikuliere bijdragen 9%. kontri- buties 8%; overige inkomsten 7%; van elk lid van de PJO gaat 4,- naar de PJGN als kontributie. Lasten: personeelskosten 56%; huisvestingskosten 3%; organi satiekosten 32%; aktiviteitenkosten 9%; totaal jaarlijks een be drag van 324.000,— Wat heeft nu een gewoon afdelingslid of bestuurslid aan de PJGN? de uitgave van Kern en Keur voor bestuursleden de landelijke sportdag de landelijke kulturele selektie de 4-weekse kursus de kursus jongeren en landbouwbeleid de kursus landbouw in Frankrijk binnen- en buitenlandse stages uitwisselingen, door de PJGN gekoördineerd de PJGN rally de uitgave van Rotonde ploegwedstrijden veebeoordelingswedstrijden agrarische studiereizen. Meer indirekt: Begeleiding van de provinciale sekretariaten, zowel inhoudelijk als financieel-technich. Vertegenwoordigingen in allerlei organisaties, waaronder het K.N.L.C., de andere P.J.Organisaties, de Stichting uitwisseling ën 't Europees Kommitée Hl onder redaktie van de Redaktiekommissie M* |H |H 11 MZ IIIC Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland nW il ^B^BW ^^^B A Redaktieadres: Mevr. A.W, de Jonge-Jansei W WT 11' Bosdijk 1,4493 PD Kamperland. O ver het begrip Zeeuwse Vrouwenraad blijken nogal wat vaagheden te bestaan bij de leden van de aangesloten vrouwenorganisaties. Nu sta je als gewoon lid wat ver van de Vrouwenraad af. Het kontakt tussen de vereniging en de Vrouwenraad loopt via een kontaktpersoon naar de plaatselijke Vrouwenraad, die dan weer aangesloten is bij de Zeeuwse Vrouwenraad met als overkoepelend orgaan de Nederlandse Vrouwenraad. De Stichting Zeeuwse Vrouwenraad funktioneerde al eerder dan de Nederlandse Vrouwenraad, die in 1975 opgericht is. De provincie Zeeland was zich in 1972 al bewust van het feit dat er meer koördinatie nodig was. Vóór 1972 werd er meerdere malen langs elkaar heen gewerkt, daar er toen twee organisaties waren, die provinciaal op het terrein van vorming en sociale hulp werkten, n.L: De Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige hulpverlening en de Plaatselijke Raad Zeeland van de Nationale Vrouwenraad Nederland. Om tot efficiënter werken te komen zijn deze twee organisaties samengevoegd tot de Stichting Zeeuwse Vrouwenraad. Doelstelling De projekten waarop de Zeeuwse Vrouwenraad zich richt zijn o.a.: De Zeeuwse kollekte. Vakantieweken voor bejaarden, gehandicapten en gehoorges toorden. Een studiedag per jaar. Voorlichting op verschillend terrein. Bij de Zeeuwse Vrouwenraad zijn 21 organisaties en/of groe peringen aangesloten. Dit was iets over de Zeeuwse Vrouwenraad, maar wat doet nu de plaatselijke vrouwenraad? De onderstaande gegevens betreft de Vrouwenraad Zierikzee. Hierbij zijn dertien plaatselijke verenigingen aangesloten, die allen een kontaktlid hebben in deze raad. Uit deze kontaktleden is een bestuur gevormd van vijf leden. De in de Vrouwenraad Zierikzee genomen beslissingen of voorstellen komen dus via de kontaktpersonen bij alle aangesloten verenigingen. Aktiviteiten Een voorlichtingsavond over Veilig Verkeer heeft de verkeer sveiligheid onder de aandacht gebracht. Er is voorlichting geweest over het gemeentelijk rampenplan. Deze winter zijn er informatieavonden gehouden, die enorm veel belangstelling gehad hebben. De V.R. wilde een voorlich tingsavond organiseren over "Het gebruik en misbruik van me dicijnen". Hiervoor werd kontakt opgenomen met de plaatse lijke apotheker, de heer Drs. Verschuren. De heer Verschuren stelde voor de rollen om te draaien en nodigde de geïnteres seerde dames uit in groepjes van maximaal 20 personen een bezoek te brengen aan de apotheek, die ondergebracht is in een mooi, oud, gerestaureerd pand in Zierikzee. De heer Verschuren heeft het geweten: 300 dames gaven zich op, dat betekende 15 avonden, verdeeld over 7 weken. Er werden dia's vertoond met daarbij veel informatie en gelegenheid tot het stellen van vra gen, waar veel gebruik van gemaakt werd. Veel nuttige en praktische adviezen werden gegeven en daarna volgde een kijkje in de goed ingerichte apotheek, met een laboratorium op de bovenverdieping. Door de prettige presentatie werden het ontspannende informatieve avonden. Viermaal per jaar verschijnt een mededelingenblad, waarin alles te lezen staat over de aktiviteiten van de Z.V.R. De naam van het dlad is: 'Zeg 't verder". U kunt zich hierop abonneren door storting van f 10,— (per jaar) op giro 569000 t.n.v. Zeeuwse Vrouwenraad te Goes, onder ver melding abonnement "Zeg 't verder". R. Mouthaan Mantel Met de verkiezingen voor het Europees Parlement in het voor uitzicht organiseert de werkgroep "Politieke Scholingskursus- sen" een serie voorlichtingsbijeenkomsten in de provincie Zee land. Het doel van deze bijeenkomsten is de vrouwelijke kiezers dui delijk te maken waarom het nu eigenlijk gaat bij deze verkiezin gen en welke de bevoegdheden zijn van het Europees Parlement. De bijeenkomsten worden gehouden in de volgende plaatsen om 20.00 uur: Tholen - 23 agril - LHNO school "De Oesterschelp" - Simon Lindhoutstraat 1. (Spreker: Drs. L. Rienstra). Zierikzee: 24 april - Huis van Nassau - Lange Nobelstraat 1. (Mevrouw P.J. de Rooy-Janse). Middelburg: 26 april - "De Brasserie" - Lange Delft 10. (Me vrouw P.J. de Rooy - Janse). Het lidmaatschap van enige vrouwenorganisatie is niet vereist. In een volgend nummer volgen nog enkele plaatsen. Dinsdag 24 april om 10.15 uur begint de provinciale jaarvergadering (afd. Zeeland) van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen. Presidente mevrouw L. de Regt treedt dan af. Naast huishoudelijke zaken ook: resultaten van het handwerken, bloemschikken en kinderfoto 's maken. s Middags een erg feestelijk programma ter ere van het 25-jarigjubileum van mej. A. van der Leeden. Plaats: Prins van Oranje, Nieuw straat 14 te Goes. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 19