P TrT Erf en akker D e taak die we moesten verrichten om de mengmeststof over de wintertarwe te strooien leek ons aantrekkelijk. In alle vroegte, toen de eerste vogels al begonnen te zingen waren we reeds op de werf om al het benodigde materiaal bijelkaar te garen. De kunst mest stond al op de wagen, de trekker werd uit de garage gehaald en de strooier moest worden aangekoppeld. Hoe moet dat ding afgesteld worden, vroegen we. Gisteren heeft Karei er nog meege werkt en die had hem op drie en een half staan terwijl hij in de tweede versnelling reed met een toerental van om en nabij de 1600, zei vader. Houdt dat maar aan zei hij, dan zal het wel goed komen. Eigenlijk hadden we de akker vooraf moeten markeren, maar daar was niks van gekomen. Nadat de wagen was weggezet en we de strooibak hadden gevuld, gingen we aftrappen. Wijs dachten we te zijn als we begonnen aan de zelfde kant, op 't voor en achtereind. Twaalf meter breed en dan gingen we er later nog een keer tus sendoor, dan speelde je op veilig en had je het minste last van banen. Rechtrijden zou dan verder geen probleem zijn als je maar gewoon de tarwerijen in de gaten hield. Maar dat kwam om te beginnen verkeerd uit omdat ze van de andere kant van de blok waren gaan zaaien en aan de zijde waar we begonnen te strooien ongemerkt met een geer zaten te kijken. Ons humeur kreeg direkt al een knauw toen bleek dat we op deze manier om te beginnen al een paar meter naast het merkpunt uitkwamen. Nee, dat ging zo niet; dus we hebben toen maar aan beide kanten de merkpunten eerst van zichtbare bakens voorzien. Nu ging het beter maar het H*X\V"" M.N Kapelle weer jong fruitcentrum PNEM gaat agrariërs in Liempde intensief voorlichten Wat doen wij aan groenbemesting? Fydumas G, voor onkruidbestrijding Enkele dagen mooi weer met milde temperaturen hebben op Zuid Beveland de ontwikkeling van de fruitgewassen sterk ver sneld. Zelden of nooit was er een zo snelle toename van het bladgroen. Een week geleden waren de appelknoppen nog praktisch gesloten en nu zijn ze al bijna aan het rose knop stadium toe. Na de kou en nattigheid van de afgelopen maanden, werd het zachtere weer in de week voor Pasen als een weldaad ervaren. Je waardeert het lentezonnetje dan extra hoog. En je ziet dan weer wat een energiebron onze zon in feite wel is. Alles draait om de zon, letterlijk en figuurlijk. Wie van de natuur houdt (en wie doet dat niet?) kan in deze tijd van het jaar veel genieten. Persoonlijk vinden we de lente het mooist. Het nieuwe leven, het frisse ongerepte groen, straks de bloesem, het is altijd weer een belevenis. Jammer datje tegelijk weer al moet denken aan de ziekten en plagen die dit alles belagen - schurft, luizen, bladrollers en noem maar op. Tot nu toe heeft de spuit echter nog weinig dienst moeten doen. Op merkelijk weinig. Want op de meeste bedrijven is nog niet tegen schurft gespoten vóór de Pasen. En dat terwijl de peren over een week in bloei kunnen komen en de appels in korte tijd ook al flink ontwikkeld zijn. Het lijkt een voordelig voorjaar te worden met de gewasbescherming. Als dit geschreven wordt is het weer bitter koud. Het is weer afgelopen met het fraaie lenteweer. We hebben er slechts even aan mogen ruiken. Niettemin kwam de tijdelijke weersverbete- ring goed van pas. In de akkerbouw is dag en nacht gewerkt en opnieuw is gebleken dat er in korte tijd met de moderne ma chines ongelooflijk veel kan worden gepresteerd. In de fruitteelt werd en wordt er op vrij veel bedrijven nog gesnoeid - sommigen kunnen nog wel tot half mei vooruit, dus tot in de bloei van de appels. Zelfs werden er hier en daar nog jonge boompjes ge plant. Elders was men al aan het snoeihoutversnipperen toe, met het begeleidende onwelluidende gebonk dat daar bij hoort. Rond Pasen worden meestal de bramen aangebonden. Zo ook dit jaar. Nog altijd is het moeilijk de schade te overzien, maar het lijkt wat mee te vallen. Waarbij het er natuurlijk om gaat hoe je er te .voren tegen aan keek. Een pessimist zegt: er is veel schade, ik verwacht niet veel meer dan een halve oogst. Een optimist zegt: de schade valt mee, ik verwacht nog minstens een Kunstmeststrooier! Eén dag praktijk is meer waard dan een week theorie wordt er wel eens beweerd. We hebben dat uitgeprobeerd tijdens een van deze zonnige drukke dagen in het land. We hebben dagelijks met het boerenwerk te maken maar helaas grotendeels alleen op papier en met niet vee! meer in de hand dan een pen. Op zo 'n manier is het gemakkelijk om de wijsheid in pacht te hebben en ongeveer voor te schrijven hoe het eigenlijk moet. We hebben de stoute schoenen aangetrokken en besloten om nog eens het praktische werk van kunstmeststrooien te ervaren. A Is opgeschoten jongen hebben we het nog met de teil op de buik in ritmische pas over ongelijke kluiten gedaan. Bij het moment dat het rechterbeen voorwaarts ging greep de rechterhand zich vol met kunstmest en wanneer dan het linkerbeen naar voren ging werd de meststof met een waaierige beweging uitgestrooid. Een gezellige cadans waar je vooral in het begin doodmoe van werd. Die tijden zijn sinds lang vervlogen en alleen een man met een onbedwingbare lust tot werken, op kleine percelen, zie je nog wel eens deze uiterst efficiënte en doelgerichte trimoefening uitvoeren. De strooiafstelling hadje toen letterlijk en figuurlijk in eigen hand. Mensen met kleine handjes waren in dit opzicht gehandikapt, maar gezien het vele zware werk, waarmee door de meesten reeds op zeer jeugdige leeftijd werd begonnen, waren de handen vaak fors uitgegroeid en derhalve uitermate geschikt voor een dergelijke aktiviteit. Bij vader mochten we onlangs als oefening onze schemerige kennis op een blok tarwe uitproberen. Hij is een man die niet meer uitsluitend en alleen van zijn bedrijf moet eten en daarom is hij ook minder zenuwachtig bij de gedachte dat zo 'n pennelikker alles zou verprutsen. Integendeel we hadden het idee dat hij het best weer aardig vond, want het was jaren geleden dat we samen ergens in een akker hadden gesaan. Ditmaal werd het werken met een centrifugaal strooier met één enkele .strooischijf Kijk dat was nog zo iets waar we voorheen nauwelijks op hadden gelet. Nu we echter zelf de trekker opgingen kreeg het alle aandacht. Daarvoor waren we al bij verschillende boeren een kijkje gaan nemen om te zien hoe zij het deden. Het bleek dat er weinigen zijn die op dezelfde manier werken. Vooral nu het toch al een laat voorjaar was werd er niet scherpslijperig gedaan over de uiterste nauwkeurigheid. Ik mot veertig ha op één dag kunnen strooien, zei iemand in het Zeeuwsvlaamse, als ik dan iedere vijf minuten precies moet bere- halve oogst. Het verschil zit in het uitgangspunt, de wijze waarop het gezegd wordt en het gezicht dat men er bij trekt. De nieuwe rassen Thornfree en Smoothstem lijken gevoeliger voor winter vorst dan de Himalaja en Evergreen. Verder is de indruk dat de schade per bedrijf sterk uiteenloopt. Overigens is het afwachten of het gewas straks nog terugloopt of zich juist herstelt. De natuur stelt ons vaak voor verrassingen. Denk aan de Cox's Orange in 1977, met 100% bevroren bloesem en toch soms nog een tamelijke oogst. Opmerkelijk is bij de bramen dat de "doorgegroeide" steilstaande stengels beter zijn dan de stengels die volgens 't boekje langs de grond zijn geleid. En dat, terwijl die steile stengels juist de volle mep van wind en vorst kregen te verduren. Een kwestie van beter uitgerijpt en afgehard zijn? Met de Pasen hebben we een paar tochtjes door Zuid-Beveland gemaakt. Watje dan vooral opvalt zijn de vele nieuwe fruitbe- plantingen rond Kapelle. Dit oude centrum heeft door de ver kaveling een drastische verjongingskuur ondergaan. Straks is Kapelle wat de leeftijd van de bomen betreft het jongste gebied. Ook in West Zuid Beveland zie je heel veel jonge bomen. De gebieden die voordien als "jong" bekend stonden, zoals Oost Zuid Beveland en Zeeuws Vlaanderen zijn hun voorsprong ge heel kwijt. Bij dit alles is er wellicht voor een deel nog sprake van een na-effekt van hetgunstigejaar 1977. Er werd toen verdiend, men kreeg weer moed en beraamde de plannen die nu worden uit gevoerd. Het huidige prijspeil is wat de appels betreft zo be droevend. dat (ie moed weer zakt en het geld uiteraard te kort schiet. Waarbij we zouden willen opmerken dat speciaal Ka pelle met zijn naar verhouding grote oppervlakte peren nog niet het slechtst zit. Trouwens, hoe je 't ook bekijkt, verjonging en vernieuwing bieden de beste kansen om zich te handhaven. Wie niet vernieuwd en moderniseert gaat kansloos ten onder. Daar om zit men met de vele jonge beplantingen toch in de goede richting. Jonge aanplant voor de toekomst. kenen of het tot op de kilo klopt dan komt er geen werk onder mijn handen vandaan. Trouwens uit ervaring weet je het na een paar omgangen wel zo'n beetje. Maar ook de strooibreedte die ieder voor zich aanhield verschilde nogal wat, ofschoon zoiets natuurlijk ook weer in verband stond met het type kunstmeststrooier, want we hebben onlangs nog gelezen dat er meer dan 60 verschillende merken in de handel zijn. Hoe houd ik mijn bedrijf ook wat betreft de elektriciteitsvoor ziening bij de tijd? Op deze vraag- of die nu van veehouders, akkerbouwers of tuinbouwers komt - zullen medewerkers van de Provinciale Noordbrabantse Elektriciteits-Maatschappij tij dens de Landbouwdagen in Liempde in een speciaal daartoe ingerichte voorlichtingstent een antwoord geven. Melkmachines, melkkoelingsinstallaties, voederinstallaties, ventilatie, verfichting e.d. moeten niet alleen veilig aangesloten zijn, men moet er ook zo voordelig mogelijk mee kunnen wer ken. Ook over het kostenaspekt van uit te breiden of nieuw aan te leggen elektrische installaties geeft de PNEM uitgebreide voorlichting. Naast deze sterk op de praktijk gerichte informatie en adviezen worden uiteraard ook vragen beantwoord op het gebied van huishoudelijke toepassingen. Door middel van een diaserie zal een inzicht worden gegeven in In de week vóór Pasen is ook in ons Thools distrikt het echte lenteweer begonnen. Ondanks het flink drogende weertype kan toch niet direkt met het zaaien en poten worden begonnen. Allereerst moest voor zeker 90% van alle kunstmest nog worden gestrooid, waarbij men terdege kan bemerken dat de grond dit voorjaar, speciaal op slempige plekken nog lang niet ideaal was Het is na deze uitzonderlijke winter met zijn vele sneeuw en regen, bij velen wel duidelijk geworden dat wij toch te weinig aan groenbemesting doen. Waar dit wel gebeurd is, is de grond wel een week eerder droog met tevens nog een blijvende struk- tuur verbetering. Door de voorlichtingsdienst is hier al enige tijd opgewezen, dat hieraan wat moet worden gedaan. Het is dan ook alleszins toe te juichen dat deze dienst ook op ons eiland, een flink opgezet groenbemestingsproefveld heeft aangelegd. Daartoe is reeds vorige week op een groot perceel wintertarwe met wat slempige grond, een vierde graszaad. Va witte klaver. Va rode klaver en Va géén groenbemesting aangelegd. Het plan is om hierop in 1980 aardappelen te telen, waarbij nauwkeurig van één en and„er nota zal worden genomen. Plaatsen zoals de Scherpenissepolder, en meerdere oude polders gaat de struktuur de laatste jaren zéér hard achteruit, wat mede beïnvloed wordt door de sterk doorgevoerde mechanisatie in land- en tuinbouw. Met het eggen wordt de grond allereerst al zeer fijn geslagen, en met het rooien van uien, bloembollen, aardappelen en suikerbieten wordt de grond nog eens ekstra uitgezeefd. wat voor de struktuur bijzonder funest is. De steeds zwaarder wordende machines drukken bovendien de grond met wat vochtige toestand, nog eens ekstra aan, om van wielslip nog maar niets te zeggen. In ieder geval kan voorjaar 1979 ons tot een les zijn. om bewust zoveel mogelijk leegkomende grond reeds dit jaar met een groenbemester in te zaaien. Niet altijd zal dit even gemakkelijk te versieren zijn, zoals met een teelt van vroege aardappelen, gevolgd door winterbloemzaadteelt. Met het inzaaien van een groenbemester moet ook rekening worden gehouden met welke onkruidbestrijdingsmiddel het vooraf gaande gewas heeft kennis gemaakt. Tegen de kosten zal men niet op moeten zien, want aan 500.— per ha opbrengstderving is men vlug toe. Nog altijd geldt het spreekwoord "je vrouw en je grond moet men goed doen", want dat geeft zijn beste dividend. Ondertussen is het juist met en rond Pasen, zéér druk met de verschillend uit te voeren werkzaamheden, want ieder uur moet nu goed benut worden. Ondanks het verlate voorjaar, zagen wij vorige week reeds een witloftrekker zijn in te zaaien perceel klaarmaken, en tevens de ruggen wat dichtrollen. Voor een goed bezakte rug is het wel altijd gewenst om dit zeker niet te laat te dóen, dus zo mogelijk enkele weken van te voren. Deze teelt heeft ondanks zijn ieder jaar groter wordend areaal, nog steeds perspektief in een goed lonende geldelijke opbrengst. Toch komt misschien de vraag bij sommigen wel naar boven, wanneer in de afgelopen winter niet zoveel buitengroente was bevroren, zouden dan ook de prijzen zo hoog gebleven zijn? Aan de andere kant verneemt men ook, dat deze teelt in België steeds verminderd, wat voor ons land meer eksportkansen geeft op Duitsland. Juist voor het vollegrondsgroentebedrijf, is deze teelt van grote waarde omdat de winteruren onderdak benut kan worden, wat zéér zeker zijn aantrekkelijke kant heeft. Wanneer men zijn bedrijf levensvatbaar wil houden, zullen zo enigszins mogelijk, alle eigen arbeidsuren hierin gestoken dienen te wor den, omdat onverschillig welk bedrijfstype men heeft, een ge deelde aandacht; ergens ten koste van gaat. Wij zullen hopen dat de maand april zich tot het eind van zijn goede zijde zal laten zien en de zomer nog wat goed kan maken in wat de winter aan schade heeft berokkend. bleek al vrij snel dat van die afstelling niks klopte, er werd veel te weinig verstrooid. Niet in paniek raken stelden we ons zelf gerust. We hadden de neiging om dat strooigat een eind verder open te trekken, maar we begrepen dat je op zo 'n manier nimmer weet hoe het nu precies in elkaar zit. Gewoon doorgaan tot het einde! Wel om eerlijk te zijn, 't klopte niet, maar dan brengt die tweede ronde enige uitkomst want toen hebben we de gift gekorrigeerd. Intussen genoten we van het werk. Toch prachtig om zo in die ontluikende natuur bezig te zijn. Op een vrije dag toch aan het werk. A Is je. er niet bijzegt wat je gaat doen dan klinkt het gek, maar zo zie je maar dat een bezigheid die door de een als werk wordt aangeduid voor sommigen ook een uitstekende ontspanning kan zijn en te gelijkertijd nog leerzaam ook. Verbaasd keken andere boeren die voorbijkwamen naar onze aktiviteit en ze stopten voor een praatje, even maar want het was druk. Ga je toch weer boeren, vroegen ze nieuwsgierig. Wie weet zeiden we met een lach, er zullen wel grotere part-timers zijn dan wij. Je doet er trouwens wel lang over zeiden anderen met een spottende lach; ik zou jouw niet graag in dienst hebben. Kom je zondag uit de kerk ook weer een pilske drinken net als vroeger, vroeg er een. Ja, als Pasen en Pinksteren één dag vallen, zeiden we. We werkten verder en kregen het steeds beter onder de knie, alleen de blok was nu bijna afgewerkt en we waren alle kunstmest kwijt. Jammer eigenlijk nu het goed begon te gaan, moesten we er mee ophouden. Nu hopen we maar dat er straks geen banen zijn te zien, want dan zul je eens wat horen. Schrijfkouter het ekonomisch gebruik van elektriciteit op het agrarisch be- drijf. Verder wordt er een film vertoond, die laat zien welke proble men opgelost moeten worden om onze toekomstige energie voorziening veilig te stellen. Tenslotte wordt via tableaus e.d. een overzicht gegeven van de elektriciteitsvoorziening in Nederland en die in Noord-Brabant in het bijzonder, aldus een mededeling van de PNEM! Een "droog" onkruidbestrijdingsmiddel op basis van 6,75% dichlobenil en 2% simazin. Philips-Duphar Nederland introduceert een nieuw onkruidbe strijdingsmiddel in korrelvorm: Fydumas G. Fydumas G heeft dezelfde gunstige eigenschappen als het al jaren bekende herbicide Casoron G. n.l. bestrijding van eenja rige onkruiden en vooral van overblijvende onkruiden. Het is vooral geschikt voor toepassing op lichte onkruidvegeta ties of op zwarte grond. Het produkt leent zich uitstekend voor toepassing in plantsoenen en parkbeplantingen. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1979 | | pagina 15